• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Prej duhanit mund të marësh Hiv

Status
Temë e mbyllur.

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Duhani, që tashmë dihet se ka lidhje me disa sëmundje, mund të rrisë gjithashtu rrezikun e infektimit me HIV, virus që shkakton sëmundjen e sidës, bënë të ditur sot kërkuesit. Në një rishikim të studimeve që i përket lidhjes midis duhanit dhe virusit HI, mjekët britanikë thanë se pesë nga gjashtë studime të cilët analizuan, treguan se duhanpirësit kanë më shumë shanse për infektim. Nëntë nga dhjetë studime të tjera që kanë të bëjnë me kalimin nga HIV në sëmundjen e lartpërmendur nuk gjetur lidhje me duhanin. Dr. Andrea Furber dhe kolegë e tij, që bënë të ditur zbulimet në gazetën për "Sëmundjet Seksualisht të Trasmetueshme", thanë se duhani mund të rrisë ndjeshmërinë te virusi HIV, duke modifikur një mori reagimesh ndaj sistemin imunitar. Kërkimet treguan se duhani është shkaku kryesor i vdekjeve të paevitueshme. Ai rrit rrezikun e infarkteve, problemeve me frymarrjen, mushkëritë dhe llojeve të ndryshme të kancerit. Rreth 40 milionë njerëz në të gjithë botën janë prekur nga virusi HIV. Afërsisht 5 milionë vetë u infektuan në vitin 2005 dhe më shumë se 3 milion të rritur dhe fëmijë vdesin çdo vit nga sëmundje e SIDËS
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Re: Prej Duhanit Mund Te Maresh Hiv

Po prej Hiv-it mund te maresh nikotin ?
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,525
Pikët
63
Përgjigje e: Prej Duhanit Mund Te Maresh Hiv

Ketij shkrimi...mund ti fusesh vetem nje hahahahaha.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top