• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Presh ne furre me beshamele

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


Per 2 persona duhen

4 presh

100ml salce beshamel (gjalp ,miell veze ,qumesht)

1 filxhan kafeje me dajth parmigiano te grire

disa feta proshute

vaj ( ose gjalp )

krip,piper

Pergatitja

Lahen presht dhe priten ne rrathe ,,skuqen pastaj ne nje tigan te thelle me vaj ,,ju hidhet 1 got uje rregullohen me krip e piper dhe lihen ashtu ne zjarr duke i perzier her pas here derisa te zbuten presht

(Ne nje tenxhere te vogel pregatisim beshamelen ---skuqim me gjalp 1lug e gjysem supe me miell hedhim pastaj qumshtin rreth 1 gote uji dhe i perziejme mire e mire hedhim pak krip e heqim nga zjarri ftohet pak dhe i hedhim dhe 1 veze e perziejme perseri )

Hedhim presht ne tepsi te lyer me vaj pastaj hedhim proshuten pastaj hedhim beshamelen pastaj djathin parmigiano e sperkasim me gjalp

Piqet ne 180 grade per rreth 20 minuta
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Presh ne furre me beshamele

Sea... Po mir mi goc ste vjen cik gjynaf...?
Lene dreqin .. ca Na torturon kot... :p
 
Top