• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


New York, 21 shtator -Agjencia për kontrollin e cilësisë së ushqimeve dhe barnave miratoi kohët e fundit një mënyrë të re, jo kirurgjike, për heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertët thonë se kjo mënyrë nuk është për uljen e peshës trupore, por vetëm për heqjen e dhjamit nga pjesë të trupit të cilat nuk reagojnë ndaj ushtrimeve fizike.
Nick Katinazzo i është nënshtruar kësaj procedure. Ai është tepër i kënaqur me rezultatin. Procedura quhet Zeltiq dhe vepron në këtë mënyrë: specialisti lyen pjesën e caktuar me një lloj vazeline. Vazelina ka aftësi depërtuese e ftohëse dhe arrin të ngrijë qelizat yndyrore duke shkaktuar shpërbërjen a shkatërrimin e tyre.
Për të njëtin qëllim, ekziston edhe një tjetër procedurë e quajtur Zerona, që përdor rreze lazer me energji të ulët. Doktor Lawrence Bass i kirurgjisë plastike thotë, se është hera e parë që agjencia e ushqimeve dhe barnave miraton përdorimin e një teknologjie të tillë e cila synon pakësimin e yndyrnave në trup pa ndërhyrje kirugjike.
Ish balerina Lisa Pittonyak ka shpenzuar rreth 1 mijë e 500 dollarë për të hequr dhjamin e tepërt. Ajo thotë se në fillimn ndjen një dhimbje të lehtë e cila pas 5 minutash zhduket sepse vendi mpihet plotësisht. Lisa është e kënaqur me rezultatin, dhjami në bark i është pakësuar.
Zeltiq u miratua fillimisht për t'u përdorur si mjet anastezie gjatë procedurave në dermatologji. Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se pacientët mbipeshë nuk duhet të presim shumë prej kësaj metode. Dr Mathew Avram i Spitalit të Përgjithshëm në Masaçusets thotë se kjo mënyrë mund të përdoret vetëm për disa pjesë të trupit që nuk reagojnë ndaj ushtrimeve fizike. Disa ekspertë tregohen edhe më të kujdesshëm kur thonë se ndërkohë që procedura e re ka si objektiv vetëm yndyrën në sipërfaqe, ajo lë pa prekur dhjamin e dëmshëm në thellësi të trupit.
 

Elina

V.I.P
Anëtar
Feb 4, 2013
Postime
2,483
Pikët
113
Vendndodhja
Ne lotin e gezimit.
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Pse vjen celuliti dhe ja si zhduket.

Celuliti nuk është vetëm një problem thjesht estetik, por edhe shëndetësor. Mjekët specialistë tregojnë se paraqiten tre faza të shfaqjes së celulitit:

Faza e parë (ose celuliti edmatosa) është faza fillestare, me ndalimin e lëngjeve në indin dhjamor në zona të vogla si në nyejt e këmbëve, te kofshët dhe krahët.

Ngecja e lëngjeve dhe akumulimi i ujit dhe yndyrës në qelizat gjeneron enjtje (edemën), por është e vështirë që të shihet ky lloj celuliti me sy, sepse lëkura është ende e ngushtë dhe elastike.

Mund të ndjehet vetëm një ndjesi rëndese te gjymtyrët, megjithatë, duke shtypur lëkurën me gisht nuk duket “gjurmë gishtash”.

Faza e dytë (apo celuliti fibrozë) tashmë fillon të bëhet i dukshëm në lëkurë me pamje tipike në “lëvozhgë portokalli”. Shikohen kapilarë të fryrë dhe lëkura bëhet më e kuqe kur është e ngjeshur me majat e gishtave.

Faza e tretë (celuliti sclerotica ) është ajo e lëkurës që ndryshe quhet “dyshek”: gungat e yndyrave janë më të mëdha në numër dhe më të dhimbshme në të prekur.

Shkaqet e celulitit janë të ndryshme: trashëgimia, turbullirat tipike hormonale të adoleshencës, shtatzënia, përveç faktorëve të tillë si mbipesha, mungesa e lëvizjes, teprimi me ushqimet yndyrore, përdorimi i rrobave shumë të ngushta dhe jo të rehatshme.
Edhe stresi, duke ndryshuar nivelin e hormoneve, nxit shfaqjen e celulitit.Këshillohet ngrënia e frutave dhe perimeve, eliminimi i kripërave dhe reduktimi i pirjes së duhanit dhe alkoolit.

Kripa është armiku numër një për anti-dietën celulit.

Natriumi ruan ujë brenda indeve duke parandaluar shkëmbimin e duhur të lëngjeve ndërmjet qelizave dhe jashtë tyre.

Ndaj nga mjekët sikundër citon noa.al, këshillohet të:

Mos vendosi kripë direkt në pjatë, por e shtoni vetëm në gatim. Gjithmonë i kushtoni vëmendje etiketave të produkteve ushqimore, sidomos të atyre ushqimeve që prezantojnë kripën si përbërës i parë (gjithashtu edhe variantet e saj, të tilla si klorur natriumi,

fosfat monosodium, bikarbonat natriumi apo glutamatat natriumi)

Shmangni ushqimet shumë të kripura, sallamrat, djathërat e yndyrshëm, të skuqurat, konservat, pijet e ëmbla, alkoolin, kafen (jo më shumë se tre në ditë), çajin e fortë.

Shmangni ushqimet e konservuara

Zgjidhni gatimin (me avull, zgarë)

Hani fruta të pasura në vitaminë C dhe antioksidantë

Hani më shumë perime, të cilat kanë pak kalori.
Në qoftë se ne nuk mund të eliminojmë atë tërësisht, megjithatë do të shohim përmirësime të mëdha.

Çdo natë përpara se bëni dush: në një vaskë me ujë të ngrohtë (32 gradë celsius maksimumi), shtoni një kile kripë kuzhine dhe 5 pika vaj kanelle. Qëndroni rreth tre çerek ore.

Mënyra e dytë: Aplikoni një shtresë balte detare (të pasur me alga deti, jod) që eliminon lëkurën si lëvozhgë portokalli dhe largon ujërat.

Rezultatet do të flasin vetë!
 

e panjohura

Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
7,968
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Si me e fitua paaak dhjam se ???:)
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacionNew York, 21 shtator -Agjencia për kontrollin e cilësisë së ushqimeve dhe barnave miratoi kohët e fundit një mënyrë të re, jo kirurgjike, për heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertët thonë se kjo mënyrë nuk është për uljen e peshës trupore, por vetëm për heqjen e dhjamit nga pjesë të trupit të cilat nuk reagojnë ndaj ushtrimeve fizike.
Nick Katinazzo i është nënshtruar kësaj procedure. Ai është tepër i kënaqur me rezultatin. Procedura quhet Zeltiq dhe vepron në këtë mënyrë: specialisti lyen pjesën e caktuar me një lloj vazeline. Vazelina ka aftësi depërtuese e ftohëse dhe arrin të ngrijë qelizat yndyrore duke shkaktuar shpërbërjen a shkatërrimin e tyre.
Për të njëtin qëllim, ekziston edhe një tjetër procedurë e quajtur Zerona, që përdor rreze lazer me energji të ulët. Doktor Lawrence Bass i kirurgjisë plastike thotë, se është hera e parë që agjencia e ushqimeve dhe barnave miraton përdorimin e një teknologjie të tillë e cila synon pakësimin e yndyrnave në trup pa ndërhyrje kirugjike.
Ish balerina Lisa Pittonyak ka shpenzuar rreth 1 mijë e 500 dollarë për të hequr dhjamin e tepërt. Ajo thotë se në fillimn ndjen një dhimbje të lehtë e cila pas 5 minutash zhduket sepse vendi mpihet plotësisht. Lisa është e kënaqur me rezultatin, dhjami në bark i është pakësuar.
Zeltiq u miratua fillimisht për t'u përdorur si mjet anastezie gjatë procedurave në dermatologji. Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se pacientët mbipeshë nuk duhet të presim shumë prej kësaj metode. Dr Mathew Avram i Spitalit të Përgjithshëm në Masaçusets thotë se kjo mënyrë mund të përdoret vetëm për disa pjesë të trupit që nuk reagojnë ndaj ushtrimeve fizike. Disa ekspertë tregohen edhe më të kujdesshëm kur thonë se ndërkohë që procedura e re ka si objektiv vetëm yndyrën në sipërfaqe, ajo lë pa prekur dhjamin e dëmshëm në thellësi të trupit.
Pra behet fjale per good fat dhe jo bad fat? Por good fat eshte i DOMOSDOSHEM ne trupin e njeriut!
Never, never nuk fillohet dieta me vrapim or exercise, se all you can loose is good fat dhe jo stobborn fat hidden in your thighs or other areas. Humbet kilet pastaj rekomandohet exercise, never before.

Ja keshtu duket lekura kur humbet good fat:


 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Kur te teprojne parate, pse jo ;))
 

Elina

V.I.P
Anëtar
Feb 4, 2013
Postime
2,483
Pikët
113
Vendndodhja
Ne lotin e gezimit.
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Dieta për të cilën po flasin të gjithë – Dieta DukanArsyeja pse francezët janë të dobët
Dieta e mëposhtme është krijuar nga mjeku francez Pierre Dukan, dhe është përmbledhje e librit të tij. Ky libër është shitur në më shumë se 10 milion kopje. Është përkthyer në 14 gjuhë dhe publikuar në 32 shtete. Dieta konsiston në proteina dhe nëse e ndiqni deri në fund sipas këshillave të mëposhtme humbni shumë kilogramë dhe nuk i merrni më ato kurrë.

Faza nr.1
Gjatë fazës së parë, që mund të variojë nga një deri në 7 ditë,Nga katëgoritë e mëposhtme, mund të hani cfarë të dëshironi ,pa u kufizuar, ne cfarëdo kohe të ditës. Jeni të lirë dhe ti miksoni ushqimet si të dëshironi. Mund të hani cfarëdo nga lista e mëposhtme pa përjashtim. Ato që nuk janë në listë, janë të ndaluara., kështuqë harrojini ato ushqime për momentin, pasi shumë shpejt do ti keni përsëri.
1. Mishi- Mishi (përvec brinjëve),mish vici, të pjekura pa vaj, pa gjalp, mish dreri.
2. Të brëndshmet- veshkat, mëlcia, gjuha
3. Të gjithë shpendët, përvec patës dhe rosës, por cdo shpend pa lëkurë.
4. Mish derri pa dhjam
5. Të gjithë peshqit pa yndyrë
6. Të gjitha frutat e detit
7. Proshutë me shumë pak yndyrë( proshutë pule)
8. Vezët
9. Bulmeti pa yndyrë
10. Të paktën 1.5 litër ujë në ditë
11. Tërshërë 1 lugë e gjysmë gjelle në ditë
12. 20 minuta ecje me detyrim në ditë
13. Ekstra: Kafe, caj, uthull, erëza,limin(jo limonatë), kripë, mustardë( nga pak)
Përvec ushqimeve të lartpërmendura, mos hani asgjë tjetër.

Faza nr. 2
Vazhdoni të hani të gjitha ushqimet e fazës së parë dhe shtoni perimet e mëposhtme, të gjalla ose të gatuara, pa u limituar në sasi, kombinime ose momente të ditës:
Domate,kastraveca, rrepka, spinaq, shparg, pras, mashurka, lakër, këpurdha, selino, kopër, patëllxhan, kungull i njomë, kungull veror, speca, dhe të gjitha sallat jeshile, duke përfshirë dhe cikore. Mund të shtoni dhe karrota, panxhar,karcof, mjafton të mos i hani këto të fundit në cdo vakt. Këto përmbajnë pak më shumë sheqer se sa të tjerat. Nëse po humbni peshë gradualisht mund ti përdorni me moderim, por nëse shikoni që keni ndaluar së humburi peshë, atëhere eleminojini për pak kohë.
Tërshëra do konsumohet 2 lugë gjelle të plota në ditë.
Gjatë Fazës nr.2, do të alternoni periudha me proteina dhe perime, me periudha pa perime fare, derisa të arrini peshën e dëshiruar. Pra zgjidhni një ditë vetëm me proteina, ndërsa një ditë proteina + perime.

dieta franceze dukan
Arsyeja pse francezët janë të dobët
Dieta e mëposhtme është krijuar nga mjeku francez Pierre Dukan, dhe është përmbledhje e librit të tij. Ky libër është shitur në më shumë se 10 milion kopje. Është përkthyer në 14 gjuhë dhe publikuar në 32 shtete. Dieta konsiston në proteina dhe nëse e ndiqni deri në fund sipas këshillave të mëposhtme humbni shumë kilogramë dhe nuk i merrni më ato kurrë.

Faza nr.1
Gjatë fazës së parë, që mund të variojë nga një deri në 7 ditë,Nga katëgoritë e mëposhtme, mund të hani cfarë të dëshironi ,pa u kufizuar, ne cfarëdo kohe të ditës. Jeni të lirë dhe ti miksoni ushqimet si të dëshironi. Mund të hani cfarëdo nga lista e mëposhtme pa përjashtim. Ato që nuk janë në listë, janë të ndaluara., kështuqë harrojini ato ushqime për momentin, pasi shumë shpejt do ti keni përsëri.
1. Mishi- Mishi (përvec brinjëve),mish vici, të pjekura pa vaj, pa gjalp, mish dreri.
2. Të brëndshmet- veshkat, mëlcia, gjuha
3. Të gjithë shpendët, përvec patës dhe rosës, por cdo shpend pa lëkurë.
4. Mish derri pa dhjam
5. Të gjithë peshqit pa yndyrë
6. Të gjitha frutat e detit
7. Proshutë me shumë pak yndyrë( proshutë pule)
8. Vezët
9. Bulmeti pa yndyrë
10. Të paktën 1.5 litër ujë në ditë
11. Tërshërë 1 lugë e gjysmë gjelle në ditë
12. 20 minuta ecje me detyrim në ditë
13. Ekstra: Kafe, caj, uthull, erëza,limin(jo limonatë), kripë, mustardë( nga pak)
Përvec ushqimeve të lartpërmendura, mos hani asgjë tjetër.

Faza nr. 2
Vazhdoni të hani të gjitha ushqimet e fazës së parë dhe shtoni perimet e mëposhtme, të gjalla ose të gatuara, pa u limituar në sasi, kombinime ose momente të ditës:
Domate,kastraveca, rrepka, spinaq, shparg, pras, mashurka, lakër, këpurdha, selino, kopër, patëllxhan, kungull i njomë, kungull veror, speca, dhe të gjitha sallat jeshile, duke përfshirë dhe cikore. Mund të shtoni dhe karrota, panxhar,karcof, mjafton të mos i hani këto të fundit në cdo vakt. Këto përmbajnë pak më shumë sheqer se sa të tjerat. Nëse po humbni peshë gradualisht mund ti përdorni me moderim, por nëse shikoni që keni ndaluar së humburi peshë, atëhere eleminojini për pak kohë.
Tërshëra do konsumohet 2 lugë gjelle të plota në ditë.
Gjatë Fazës nr.2, do të alternoni periudha me proteina dhe perime, me periudha pa perime fare, derisa të arrini peshën e dëshiruar. Pra zgjidhni një ditë vetëm me proteina, ndërsa një ditë proteina + perime.

dieta franceze dukan

Faza nr.3
Ky është momenti që keni arritur peshën tuaj ideale. Se sa zgjat kjo fazë varet nga kg që keni humbur. Nëse keni humbur 40 pound( 18kg) shumëzojeni për 5 që është e barabartë me 200 ditë( 6 muaj e 20 ditë). Pra 200 ditë do të mbani këtë fazë. Ose nëse keni humbur 20 paund( 9 kg), do e mbani 20 shumëzim 5 ditë barabartë 100. Pra këtë fazë do t’a mbani 100 ditë.
Ushqimet që lejohen
1. Të gjitha ushqimet nga faza numër 1.
2. Perimet nga faza nr.2
3. 1 frut në ditë, përvec bananeve rrushit dhe qershive
4. 2 feta bukë në ditë integrale
5. 2 ushqime brumi në javë
6. Mish qingji, derr i pjekur, ose proshutë me pak yndyrë një herë ose dy herë në javë
7. 2 vakte “festive ” në javë.( zgjidhni cfarë ushqimi të dëshironi,dhe ju ka marë aq shumë malli ,por jo super teprim). Këshillohet që atë ushqim ta hani në darkë. Nuk mund ti hani të dy vaktet që lejohen në javë, brenda një dite. Mund të hani patate të skuqura, cokollatë,akullore etj. Mos harroni vetëm dy herë në javë. Hani ngadalë, dhe mos hani kur lexoni ose shikoni televizor. Shijojeni këto dy vaktë “festive” me qetësi dhe qef, pasi nuk do të shtoni asnjë gram nëse ndiqni cdo gjë që këshillohet. Përshembull, nëse konsumoni këtë vakt festiv të martën në darkë, tjetrin mundohuni në distancë, dhe jo të mërkurën në mëngjes
8. Një ditë në javë duhet të jetë si faza e parë. Pra një ditë në javë vetëm me proteina.
9. Tërshëra, vazhdon 2 lugë gjelle në ditë, përvec dy fetave të bukës në ditë që kemi shtuar.
10. Bëni ecje ose ushtrime vetëm 30 minuta në ditë.

Faza nr.4 Stabilizimi I përhershëm
Kjo është faza që zgjat gjatë gjithë jetës tuaj. Tani keni mësuar si të hani shëndetshëm, dhe mund të ndiqni një ritëm të përhershëm. Për të mbajtur gjithë jetën trupin që keni arritur të keni, ndiqni këto rregulla shumë të thjeshta dhe të panegociushme
1. Konsumoni tre lugë gjelle në ditë tërshërë
2. Përdorni shkallët dhe asnjëherë ashensorin
3. Një ditë në javë( të enjten) mbani ditë vetëm me proteina.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,505
Pikët
113
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Dieta për të cilën po flasin të gjithë – Dieta DukanArsyeja pse francezët janë të dobët
Dieta e mëposhtme është krijuar nga mjeku francez Pierre Dukan, dhe është përmbledhje e librit të tij. Ky libër është shitur në më shumë se 10 milion kopje. Është përkthyer në 14 gjuhë dhe publikuar në 32 shtete. Dieta konsiston në proteina dhe nëse e ndiqni deri në fund sipas këshillave të mëposhtme humbni shumë kilogramë dhe nuk i merrni më ato kurrë.

Faza nr.1
Gjatë fazës së parë, që mund të variojë nga një deri në 7 ditë,Nga katëgoritë e mëposhtme, mund të hani cfarë të dëshironi ,pa u kufizuar, ne cfarëdo kohe të ditës. Jeni të lirë dhe ti miksoni ushqimet si të dëshironi. Mund të hani cfarëdo nga lista e mëposhtme pa përjashtim. Ato që nuk janë në listë, janë të ndaluara., kështuqë harrojini ato ushqime për momentin, pasi shumë shpejt do ti keni përsëri.
1. Mishi- Mishi (përvec brinjëve),mish vici, të pjekura pa vaj, pa gjalp, mish dreri.
2. Të brëndshmet- veshkat, mëlcia, gjuha
3. Të gjithë shpendët, përvec patës dhe rosës, por cdo shpend pa lëkurë.
4. Mish derri pa dhjam
5. Të gjithë peshqit pa yndyrë
6. Të gjitha frutat e detit
7. Proshutë me shumë pak yndyrë( proshutë pule)
8. Vezët
9. Bulmeti pa yndyrë
10. Të paktën 1.5 litër ujë në ditë
11. Tërshërë 1 lugë e gjysmë gjelle në ditë
12. 20 minuta ecje me detyrim në ditë
13. Ekstra: Kafe, caj, uthull, erëza,limin(jo limonatë), kripë, mustardë( nga pak)
Përvec ushqimeve të lartpërmendura, mos hani asgjë tjetër.

Faza nr. 2
Vazhdoni të hani të gjitha ushqimet e fazës së parë dhe shtoni perimet e mëposhtme, të gjalla ose të gatuara, pa u limituar në sasi, kombinime ose momente të ditës:
Domate,kastraveca, rrepka, spinaq, shparg, pras, mashurka, lakër, këpurdha, selino, kopër, patëllxhan, kungull i njomë, kungull veror, speca, dhe të gjitha sallat jeshile, duke përfshirë dhe cikore. Mund të shtoni dhe karrota, panxhar,karcof, mjafton të mos i hani këto të fundit në cdo vakt. Këto përmbajnë pak më shumë sheqer se sa të tjerat. Nëse po humbni peshë gradualisht mund ti përdorni me moderim, por nëse shikoni që keni ndaluar së humburi peshë, atëhere eleminojini për pak kohë.
Tërshëra do konsumohet 2 lugë gjelle të plota në ditë.
Gjatë Fazës nr.2, do të alternoni periudha me proteina dhe perime, me periudha pa perime fare, derisa të arrini peshën e dëshiruar. Pra zgjidhni një ditë vetëm me proteina, ndërsa një ditë proteina + perime.

dieta franceze dukan
Arsyeja pse francezët janë të dobët
Dieta e mëposhtme është krijuar nga mjeku francez Pierre Dukan, dhe është përmbledhje e librit të tij. Ky libër është shitur në më shumë se 10 milion kopje. Është përkthyer në 14 gjuhë dhe publikuar në 32 shtete. Dieta konsiston në proteina dhe nëse e ndiqni deri në fund sipas këshillave të mëposhtme humbni shumë kilogramë dhe nuk i merrni më ato kurrë.

Faza nr.1
Gjatë fazës së parë, që mund të variojë nga një deri në 7 ditë,Nga katëgoritë e mëposhtme, mund të hani cfarë të dëshironi ,pa u kufizuar, ne cfarëdo kohe të ditës. Jeni të lirë dhe ti miksoni ushqimet si të dëshironi. Mund të hani cfarëdo nga lista e mëposhtme pa përjashtim. Ato që nuk janë në listë, janë të ndaluara., kështuqë harrojini ato ushqime për momentin, pasi shumë shpejt do ti keni përsëri.
1. Mishi- Mishi (përvec brinjëve),mish vici, të pjekura pa vaj, pa gjalp, mish dreri.
2. Të brëndshmet- veshkat, mëlcia, gjuha
3. Të gjithë shpendët, përvec patës dhe rosës, por cdo shpend pa lëkurë.
4. Mish derri pa dhjam
5. Të gjithë peshqit pa yndyrë
6. Të gjitha frutat e detit
7. Proshutë me shumë pak yndyrë( proshutë pule)
8. Vezët
9. Bulmeti pa yndyrë
10. Të paktën 1.5 litër ujë në ditë
11. Tërshërë 1 lugë e gjysmë gjelle në ditë
12. 20 minuta ecje me detyrim në ditë
13. Ekstra: Kafe, caj, uthull, erëza,limin(jo limonatë), kripë, mustardë( nga pak)
Përvec ushqimeve të lartpërmendura, mos hani asgjë tjetër.

Faza nr. 2
Vazhdoni të hani të gjitha ushqimet e fazës së parë dhe shtoni perimet e mëposhtme, të gjalla ose të gatuara, pa u limituar në sasi, kombinime ose momente të ditës:
Domate,kastraveca, rrepka, spinaq, shparg, pras, mashurka, lakër, këpurdha, selino, kopër, patëllxhan, kungull i njomë, kungull veror, speca, dhe të gjitha sallat jeshile, duke përfshirë dhe cikore. Mund të shtoni dhe karrota, panxhar,karcof, mjafton të mos i hani këto të fundit në cdo vakt. Këto përmbajnë pak më shumë sheqer se sa të tjerat. Nëse po humbni peshë gradualisht mund ti përdorni me moderim, por nëse shikoni që keni ndaluar së humburi peshë, atëhere eleminojini për pak kohë.
Tërshëra do konsumohet 2 lugë gjelle të plota në ditë.
Gjatë Fazës nr.2, do të alternoni periudha me proteina dhe perime, me periudha pa perime fare, derisa të arrini peshën e dëshiruar. Pra zgjidhni një ditë vetëm me proteina, ndërsa një ditë proteina + perime.

dieta franceze dukan

Faza nr.3
Ky është momenti që keni arritur peshën tuaj ideale. Se sa zgjat kjo fazë varet nga kg që keni humbur. Nëse keni humbur 40 pound( 18kg) shumëzojeni për 5 që është e barabartë me 200 ditë( 6 muaj e 20 ditë). Pra 200 ditë do të mbani këtë fazë. Ose nëse keni humbur 20 paund( 9 kg), do e mbani 20 shumëzim 5 ditë barabartë 100. Pra këtë fazë do t’a mbani 100 ditë.
Ushqimet që lejohen
1. Të gjitha ushqimet nga faza numër 1.
2. Perimet nga faza nr.2
3. 1 frut në ditë, përvec bananeve rrushit dhe qershive
4. 2 feta bukë në ditë integrale
5. 2 ushqime brumi në javë
6. Mish qingji, derr i pjekur, ose proshutë me pak yndyrë një herë ose dy herë në javë
7. 2 vakte “festive ” në javë.( zgjidhni cfarë ushqimi të dëshironi,dhe ju ka marë aq shumë malli ,por jo super teprim). Këshillohet që atë ushqim ta hani në darkë. Nuk mund ti hani të dy vaktet që lejohen në javë, brenda një dite. Mund të hani patate të skuqura, cokollatë,akullore etj. Mos harroni vetëm dy herë në javë. Hani ngadalë, dhe mos hani kur lexoni ose shikoni televizor. Shijojeni këto dy vaktë “festive” me qetësi dhe qef, pasi nuk do të shtoni asnjë gram nëse ndiqni cdo gjë që këshillohet. Përshembull, nëse konsumoni këtë vakt festiv të martën në darkë, tjetrin mundohuni në distancë, dhe jo të mërkurën në mëngjes
8. Një ditë në javë duhet të jetë si faza e parë. Pra një ditë në javë vetëm me proteina.
9. Tërshëra, vazhdon 2 lugë gjelle në ditë, përvec dy fetave të bukës në ditë që kemi shtuar.
10. Bëni ecje ose ushtrime vetëm 30 minuta në ditë.

Faza nr.4 Stabilizimi I përhershëm
Kjo është faza që zgjat gjatë gjithë jetës tuaj. Tani keni mësuar si të hani shëndetshëm, dhe mund të ndiqni një ritëm të përhershëm. Për të mbajtur gjithë jetën trupin që keni arritur të keni, ndiqni këto rregulla shumë të thjeshta dhe të panegociushme
1. Konsumoni tre lugë gjelle në ditë tërshërë
2. Përdorni shkallët dhe asnjëherë ashensorin
3. Një ditë në javë( të enjten) mbani ditë vetëm me proteina.
Po shtoj une: jo me kerr cdo levizje....ne kembe dhe ec!
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Po shtoj une: jo me kerr cdo levizje....ne kembe dhe ec!
Shume dakort jam dhe une.

Kjo dieta eshte ide e lezecme, per ca qe jane ne diete te perjeteshme !!!! :p
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,272
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacionNew York, 21 shtator -Agjencia për kontrollin e cilësisë së ushqimeve dhe barnave miratoi kohët e fundit një mënyrë të re, jo kirurgjike, për heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertët thonë se kjo mënyrë nuk është për uljen e peshës trupore, por vetëm për heqjen e dhjamit nga pjesë të trupit të cilat nuk reagojnë ndaj ushtrimeve fizike.
Nick Katinazzo i është nënshtruar kësaj procedure. Ai është tepër i kënaqur me rezultatin. Procedura quhet Zeltiq dhe vepron në këtë mënyrë: specialisti lyen pjesën e caktuar me një lloj vazeline. Vazelina ka aftësi depërtuese e ftohëse dhe arrin të ngrijë qelizat yndyrore duke shkaktuar shpërbërjen a shkatërrimin e tyre.
Për të njëtin qëllim, ekziston edhe një tjetër procedurë e quajtur Zerona, që përdor rreze lazer me energji të ulët. Doktor Lawrence Bass i kirurgjisë plastike thotë, se është hera e parë që agjencia e ushqimeve dhe barnave miraton përdorimin e një teknologjie të tillë e cila synon pakësimin e yndyrnave në trup pa ndërhyrje kirugjike.
Ish balerina Lisa Pittonyak ka shpenzuar rreth 1 mijë e 500 dollarë për të hequr dhjamin e tepërt. Ajo thotë se në fillimn ndjen një dhimbje të lehtë e cila pas 5 minutash zhduket sepse vendi mpihet plotësisht. Lisa është e kënaqur me rezultatin, dhjami në bark i është pakësuar.
Zeltiq u miratua fillimisht për t'u përdorur si mjet anastezie gjatë procedurave në dermatologji. Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se pacientët mbipeshë nuk duhet të presim shumë prej kësaj metode. Dr Mathew Avram i Spitalit të Përgjithshëm në Masaçusets thotë se kjo mënyrë mund të përdoret vetëm për disa pjesë të trupit që nuk reagojnë ndaj ushtrimeve fizike. Disa ekspertë tregohen edhe më të kujdesshëm kur thonë se ndërkohë që procedura e re ka si objektiv vetëm yndyrën në sipërfaqe, ajo lë pa prekur dhjamin e dëmshëm në thellësi të trupit.
Per dike qe ushtron ushtrimet fizike rregullisht, dhe kupton mbi formen e dhjamit.... e ka mese te qarte se per c'fare behet fjale :))

Ps......Fakte dhe mundesi te tilla, qe na sjell teknologjia s'na prishin pune....duhet tu jepen merita per arritje te tilla ne tekonologji :))
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,555
Pikët
83
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Po ku me fitua muskuj mbi eshtra moj,me duhet pakez dhjam e pastaj te fitoj muskuj -hihi-
Ateher bej te kunderten e ketyre dietave, qe lexova me siper :D
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Duhet dalluar diferenca midis "dietes" dhe "menyres se shendetshme te jetes". Jo vetem per dhjamin, por per tu lehtesuar edhe nga semundje!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,272
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Procedurë e re për heqjen e dhjamit pa operacion

Dhjami duhet te digjet nese eshte i tepert, dhe e vetmja forme si ta djegesh... jane ushtrimet fizike.... ose si ne rastin e sipermendur ne teme.

UShqimi, eshte ta mbash nen-kontroll.....
 
Top