• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Promemorie e Intelektualeve Orthodoxe drejtuar KOASH

pirro

Anëtar
Anëtar
Dec 2, 2017
Postime
78
Pikët
8
Vendndodhja
Tirane
Tiranë, 25/10/2018
DREJTUAR KRYESISË

KISHËS AUTOQFALE ORTHODOKSE TË SHQIPËRISË
K.O.A.SH.

PROMEMORIE

Intelektualët Orthodoksë të Tiranës, dhe disa anetarë të LIOSH, i propozojnë
Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision të Posacëm për të
vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipërisë, si dhe për të siguruar fonde të veçanta për të mbështetur dhe forcuar Kishën Autoqefale të Shqipërisë.
Për këtë qëllim, i propozojmë Komisionit të veçantë që do të ngrihet nga K.O.A.SH.:
1 Vlerësimin e Figurave që kanë dhënë kontribut të jashtzakonshëm në mbrojtjen e
Krishtërimit dhe në Krijimin dhe ruajtjen e Kishës Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë dhe
vendosjen e tyre në Kalendarin Orhtodoks.:

- GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtërimit` i Kishës
Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë, dhe të vendoset në
kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

-ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbërisë
dhe Epirit, brënda datës që është në
Kalendarin Orthodoks

-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(21/11/1923-1924) i cili e bëri Krishtin të flaës shqip,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar


-VISSARION JOAN XHUVANI - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

-KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
(KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1937-1948), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë.
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

- KRYEPSHKOP PAISI-
(PASHKO (?) VODICA) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katërt i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1949-1966), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar


- KRYEPESHKOPI DAMIAN -
(DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1966-1967), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

B. Klerikëve orthodoksë dhe Patriotëve Orthodoksë, që dhanë kontribut në forcimin e Autoqefalisë së Kishës Orthodokse të Shqipërisë, dhe të vendosen në kalendarin orthodox në një datë të caktuar.

-KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dëshmor i KOASH
-PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

Jemi të hapur edhe për vlerësime të tjera nga K.O.A.SH., dhe për përmirësimin e teknikaliteteve sipas kërkesave të Orthodoksisë.

2. I Propozojmë Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë krijimin e një Fondi të Vecantë për ngritjen dhe Mirëmbajtjen e:

- Një Muzeu të "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

- Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

-per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbër dhe Epirotë.

Me Respekt
Grupi i Intelektualeve Orthodokse të Tiranësdhe të L.I.O.SH.
 

ilia spiro

Super Anëtar
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,000
Pikët
38
Përgjigje e: Promemorie e Intelektualeve Orthodoxe drejtuar KOASH

Vetem:
-Gjergj Kastrioti
-Angjelina Komneni
-Kryepeshkopi Kristofor
ja vlejne kur t`i vjije koha per shenjterim
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
21,673
Pikët
113
@magnus sa eshte e drejte per ne shqipetaret qe ortodokset ta shenjeterojn Gjergj Kastriotin, une e marr shume ofendim kete gje, plus duke etiketu si kaloresi i krishterimit.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
21,673
Pikët
113
AKOMA kane pasosha per ne.....eu,me VIZA.
Po futja beni turqve e futja grekeve, nuk duhet te etiketohet Skenderbeu si heronje fetare se eshte ofendim per shqipetaret, le ta shenjeterojn Anastasin, nuk me rruhet k.... por jo nje heronje shqipetare sepse kjo gje nuk tolerohet.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,860
Pikët
113
Po futja beni turqve e futja grekeve, nuk duhet te etiketohet Skenderbeu si heronje fetare se eshte ofendim per shqipetaret, le ta shenjeterojn Anastasin, nuk me rruhet k.... por jo nje heronje shqipetare sepse kjo gje nuk tolerohet.
GJERGJI eshte TITAN...ishte .
Sot pshurrin mi te.
FATKEQESI.
 

En-nisa

First
Anëtar
May 8, 2020
Postime
4,430
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
@magnus sa eshte e drejte per ne shqipetaret qe ortodokset ta shenjeterojn Gjergj Kastriotin, une e marr shume ofendim kete gje, plus duke etiketu si kaloresi i krishterimit.
Ragnar nuk diskutohet në këtë prizëm,dmth në atë të ofendimit; janë shkaqe e arsye të tjera që më bëjnë të më duket i çuditshëm ky propozim. Ne e dimë që Skënderbeu ishte i krishterë por jo si i tillë të meritojë shenjtërimin.
Sipas përkufizimit të shenjtërimit të një figure duhet të jesh martir ose i martirizuar ose të kesh bërë mrekulli të njohura zyrtarisht nga Kisha.
Sa i përket Lumnimit(Lumturimit) i njihen virtyte tokësore kësaj figure dhe ngritja në Parajsë shikohet si zotësi për të ndërvepruar me Zotin. Natyrisht nuk jam eksperte në këtë fushë(teologji) por me aq sa dimë të gjithë Skënderbeu nuk ka bërë ndonjë mrekulli në aspektin frymor e shpirtëror.
Skënderbeu ka titullin kuptimplotë "Hero Kombëtar" e i tillë do mbetet përjetë.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
21,673
Pikët
113
Ragnar nuk diskutohet në këtë prizëm,dmth në atë të ofendimit; janë shkaqe e arsye të tjera që më bëjnë të më duket i çuditshëm ky propozim. Ne e dimë që Skënderbeu ishte i krishterë por jo si i tillë të meritojë shenjtërimin.
Sipas përkufizimit të shenjtërimit të një figure duhet të jesh martir ose i martirizuar ose të kesh bërë mrekulli të njohura zyrtarisht nga Kisha.
Sa i përket Lumnimit(Lumturimit) i njihen virtyte tokësore kësaj figure dhe ngritja në Parajsë shikohet si zotësi për të ndërvepruar me Zotin. Natyrisht nuk jam eksperte në këtë fushë(teologji) por me aq sa dimë të gjithë Skënderbeu nuk ka bërë ndonjë mrekulli në aspektin frymor e shpirtëror.
Skënderbeu ka titullin kuptimplotë "Hero Kombëtar" e i tillë do mbetet përjetë.
Enisa vertet kam respekt per shkrimet e tua, pa marr parasysh se une beje shaka shume here me te gjithe, puna tek Skenderbeu mua me pengon mi dhene kontacion fetar, pra ne gjithemon e kemi mesu si ne histori si nga gjysherit e tane qe ishte hero kombetare, e pse t’i japim ngjyre fetare, nders per fe- ne e tij, dijm shume pake, ne filmin e Skenderbeut shihet duke bere tespih pra si musliman, po prap kjo gje s’ka rendesi fare, nuk duhet heroit ti ipet asnje epitet fetare sepse eshte shume diqka e neveritshme.
Kur the qe duhen shenjeteruar vetem ata qe bene ndonje mrekulli, me sa e di Nene Tereza nuk ka bere mrekulli perveq qe ka qene nje humaniste e madhe. Por u shenjeterua dhe nuk me pengon kjo gje sepse ajo ishte e krishtere dhe normal si nje moter e nderit ishte gjithemon.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,860
Pikët
113
Ragnar nuk diskutohet në këtë prizëm,dmth në atë të ofendimit; janë shkaqe e arsye të tjera që më bëjnë të më duket i çuditshëm ky propozim. Ne e dimë që Skënderbeu ishte i krishterë por jo si i tillë të meritojë shenjtërimin.
Sipas përkufizimit të shenjtërimit të një figure duhet të jesh martir ose i martirizuar ose të kesh bërë mrekulli të njohura zyrtarisht nga Kisha.
Sa i përket Lumnimit(Lumturimit) i njihen virtyte tokësore kësaj figure dhe ngritja në Parajsë shikohet si zotësi për të ndërvepruar me Zotin. Natyrisht nuk jam eksperte në këtë fushë(teologji) por me aq sa dimë të gjithë Skënderbeu nuk ka bërë ndonjë mrekulli në aspektin frymor e shpirtëror.
Skënderbeu ka titullin kuptimplotë "Hero Kombëtar" e i tillë do mbetet përjetë.
Schmitt ka arritur një sukses të madh.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,860
Pikët
113
Ai ishte një .................Athleta Christi vetëm për Papën.... një vasal dhe mik besnik vetëm për mbretin napolitane.

Por edhe pa nje Skënderbej................ pa motivimin, vendosmërinë, kokëfortësin dhe guximin e TIJ, osmanët nuk do të ishin mbajtur kurrë larg Adriatikut për 25 vjet.

TORRJA .

PS...une SJAM prift.
 

En-nisa

First
Anëtar
May 8, 2020
Postime
4,430
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Enisa vertet kam respekt per shkrimet e tua, pa marr parasysh se une beje shaka shume here me te gjithe, puna tek Skenderbeu mua me pengon mi dhene kontacion fetar, pra ne gjithemon e kemi mesu si ne histori si nga gjysherit e tane qe ishte hero kombetare, e pse t’i japim ngjyre fetare, nders per fe- ne e tij, dijm shume pake, ne filmin e Skenderbeut shihet duke bere tespih pra si musliman, po prap kjo gje s’ka rendesi fare, nuk duhet heroit ti ipet asnje epitet fetare sepse eshte shume diqka e neveritshme.
Kur the qe duhen shenjeteruar vetem ata qe bene ndonje mrekulli, me sa e di Nene Tereza nuk ka bere mrekulli perveq qe ka qene nje humaniste e madhe. Por u shenjeterua dhe nuk me pengon kjo gje sepse ajo ishte e krishtere dhe normal si nje moter e nderit ishte gjithemon.
Ragnar,Nënë Tereza ka bërë mrekulli ,që e shenjtëruan. Ska lidhje aspak cilës fe i përkiste ajo.
Ajo ishte humaniste dhe shqiptare,kaq mjafton për ne. Nuk ka pse përkatësia fetare të hyjë në këto diskutime,prandaj parashtrimet e tua në lidhje me përkatësinë fetare të Skënderbeut apo Nënë Terezës nuk kanë lidhje me thelbin e çështjes.
Po ashtu edhe Skënderbeu ,është shqiptar ,i krishterë natyrisht siç ishim të gjithë ne para invazionit turk,dhe ska përse të diskutohet edhe rreth kësaj. Ajo për të cilën unë diskutova ishte çudia që ndjeva se pse Skënderbeu duhet të jetë Shenjtor,kaq!
 
Last edited:

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
21,673
Pikët
113
Ragnar,Nënë Tereza ka bërë mrekulli ,që e shenjtëruan. Ska lidhje aspak cilës fe i përkiste ajo.
Ajo ishte humaniste dhe shqiptare,kaq mjafton për ne. Nuk ka pse feja të hyjë në këto diskutime,prandaj parashtrimet e tua në lidhje me përkatësinë fetare të Skënderbeut apo Nënë Terezës nuk kanë lidhje me thelbin e çështjes.
Po ashtu edhe Skënderbeu ,është shqiptar ,i krishterë natyrisht siç ishim të gjithë ne para invazionit turk,dhe ska përse të diskutohet edhe rreth kësaj. Ajo për të cilën unë diskutova ishte çudia që ndjeva se pse Skënderbeu duhet të jetë Shenjtor,kaq!
Cfare mrekullie paska bere Nena Terez perveq qe ishte humaniste dhe e njohu bota!
Skenderbeu nuk ka qene aspak fetar, as qe ju ka be vone per fe, nese deshiron me dit te verteten, lere ti cfare thojne disa pa pike baze.
 

En-nisa

First
Anëtar
May 8, 2020
Postime
4,430
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Cfare mrekullie paska bere Nena Terez perveq qe ishte humaniste dhe e njohu bota!
Skenderbeu nuk ka qene aspak fetar, as qe ju ka be vone per fe, nese deshiron me dit te verteten, lere ti cfare thojne disa pa pike baze.
Kërko dhe lexo sesi u shenjtërua Nënë Tereza. Sa i përket Skënderbeut nuk di të them se sa fetar ishte ai, skam informacionin as përvojën e duhur,po që ishte i krishterë besoj për këtë bien të gjithë dakort.
 

En-nisa

First
Anëtar
May 8, 2020
Postime
4,430
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Ai ishte një .................Athleta Christi vetëm për Papën.... një vasal dhe mik besnik vetëm për mbretin napolitane.

Por edhe pa nje Skënderbej................ pa motivimin, vendosmërinë, kokëfortësin dhe guximin e TIJ, osmanët nuk do të ishin mbajtur kurrë larg Adriatikut për 25 vjet.

TORRJA .

PS...une SJAM prift.
Shumë dakort me cfarë ke shkruar System
 
Top