• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
5,889
Pikët
113


Kompleksi muzeal i Shën Sofisë në Stamboll do të shndërrohet në xhami. Këtë ka propozuar presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan i cili gjatë një interviste për zgjedhjet lokale të 31 marsit, tha se është një gjë lehtësisht e realizueshme.

“Nuk është ndonjë propozim i jashtëzakonshëm. Nuk është ndonjë gjë e parealizueshme, mund të bëhet lehtë. Emrin nga muze mund t‘ia vendosim xhamia Ayasofya. Si në rastin e xhamisë Sultanahmet (Xhamia Blu), a paguajnë turistët kur e vizitojnë?

Ata vizitojnë xhaminë Sultanahmet, xhaminë Süleymaniye dhe atë Fatih. E njëjta gjë të bëhet edhe me Ayasofya-n. Nxirret nga statusi i muzeut”, ka thënë ai.

Shën Sofia ka qenë katedralja më e njohur bizantine dhe ortodokse e Kostandinopojës nga viti 537 deri në vitin 1453 dhe më pas nga pushtimi osman deri në vitin 1931 shërbeu si xhami. Aktualisht Shën Sofia ka statusin e muzeut.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
12,227
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Kjo rracë mongole jo vetë që na shkatërroi në si komb por edhe historinë e të gjith ballkanit. Këta janë janë arsyeja përse Iliria u quajt ballkan.

Janë kaq dallkauk nga mendja saqë po të flasësh me një turk për emrin e parë të Stambollit pra atë të Konstandinopojës të nxjerin sytë. Për ta dita e parë e njerëzimit është kur Konstandinopoja ra dhe u quajt Stamboll.

Ajo kishë është muze. Është monument kulture përse duan ta kthejnë në xhami? Ajo nuk është vetëm e Turqisë është pjesë e historisë së njerëzimit, qe aty përpara se këta mongoloidët të zbrisnin pemët.

Ja pra për ata që kan simpati për këta dallkauk, bëjnë me historinë njësojë si ç'kan bërë fqinjët tanë më ne.
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
5,889
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Mano, Erdogani e tha kete ne nje tubim elektoral kur fitorja ne kryeqendren turke, Stamboll, i rrezikohet, andaj.

Edhe une jam kunder kesaj.
 

nghi ngo

V.I.P
Anëtar
Nov 22, 2013
Postime
2,873
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Ate Po mendoja, cfare faze kalon njeriu kur eshte ne pushtet te besoje se ka te drejten te ndryshoje historine...
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
25,124
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Kur je ne pushtet ke te drejt te ndryshosh historine
 

Oqeani

V.I.P
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,956
Pikët
113
Vendndodhja
Nën hijen qiellore
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

E Po, pas ça vitesh ndokush i fute ca bomba aty :D
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
12,227
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Mano, Erdogani e tha kete ne nje tubim elektoral kur fitorja ne kryeqendren turke, Stamboll, i rrezikohet, andaj.

Edhe une jam kunder kesaj.
Për atë elektorat jan gati të ndryshojnë jo vetëm historinë sipas qejfit por edhe fatin e njeriut. Këta duhet të jenë ajka e një shoqërie që duhet të imponi tek njerëzit e rëndomtë (popullit) të drejtën dhe të mirën dhe të vërtetën. Për fat të keq ndodh e kundërta. Monumentet e kulturës muze duhet të ruhen me çdo kusht sepse ato janë pjesë e së kaluarës së njerëzimit. Po të zhduken ato mbetemi pa kujtesë dhe pa identitet.

Pis milet:d
 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,948
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Prit Mano se vjen kaci te te numeroje perandoret shqiptare te perandorise me keqdashese ndaj kombit tone!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
12,227
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Prit Mano se vjen kaci te te numeroje perandoret shqiptare te perandorise me keqdashese ndaj kombit tone!
Bizanti dhe Osmanët kan qenë dërrmuese për ne. Por Osmanët bën më shumë dëme. Bizanti që dërrmues sepse ndau perandorinë Romake
dhe na pruri lindjen ortodokse më në krye kryepeshkopin rus që bënte plane kundër shqiptarëve më osmanët.'...e vështirë me qenë shqiptar!'
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,205
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Edhe tha: une jam Sudhtan Hartukani :D dhe mbrapa me vjen sutliash-ravania :D edhe Shen Sofia po beje miedhe deponia :D
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
12,227
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Thus spoke Pir[dh]ati.:D
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,205
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Where is the Problem ? :D mund ta beje edhe lavazh makinash :D nese i del pazari me shume se vizitonjesat turistiqeke :D
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
3,024
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

budallenj -hihi- atyre me mire iu bie ta lejne muze te shen sofise, apo ta kthejne ne origjinalitet, ne kishe siç ka qene, sepse keshtu do terheqin me shume turiste.
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,594
Pikët
63
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Turq hesapi,do mbahen mend si miq të shqiptarëve.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Prit Mano se vjen kaci te te numeroje perandoret shqiptare te perandorise me keqdashese ndaj kombit tone!

Kur benin mjeshtrin e midhjes dhe nuk di ta gatuash jo vetem qe djeg midhjen por helmon edhe njerezit, duke qene se midhja shkakton goxha reaksion nga ata qe nuk e durojne dot.

Keshtu edhe ti me paditurine tende dhe me perpjekjen e te berit ironi.

Tani per ke e ke fjalen, per Perandorine Romake te Lindjes apo per Perandorine Osmane, duke qene se permende perandore???

Duke pas paraysh se e ke per Osmanet, ( se per Romen e Lindjes jeni 100% injorante) nuk ka pas ndonjehere Perandore Shqiptare atje.

Ajo Perandori sundohej nga Dinastia Osmane, nga ai qe e themeloi Osmani I, qe ne ate kohe quhej Emirati Osman. Gjuha zyrtare ishte Osmanishtja, qe ishte 90% persisht dhe arabisht. ( qe te kuptosh pak per identietin e kesaj perandorie)Ka pas 36 Sulltane dhe 220 kryeministra nga te cilet 48 der ne 54 kryeministra kane qene Shqiptare. Keta kryeministra shqiptare ne kohe e kane udhehequr ate Perandori Osmane (multi etnike nder kontinentale ) per gati 200 vite, nga ku dominojne Qyprylinjte midis 1650 dhe 1711. Daut Pasha, Gedik Pashak , Pargali Pasha, Koca Sinan Pasha, Kemankesh Pasha, Mehmet Pashe Qypryliu, Vehbi Pasha Vlora (kushuri i pare i Ismail bej Qemalit) etj qe nuk me kujtohen.

Koca Sinan Pasha akuzohej se ne aparatin shteteror kishte krijuar nje piramide drejtuese vetem me shqiptare.Keta Qyprylinjte shqiptare vene ne krye te Vllahise dhe Moldavise dinastine shqiptarr te Gjikajve.

Shqiptaret ishin shume te rendesishem edhe ne Garden Perandorake te Jenicerev ku sipas Eqerem Bej vlores ne 350 vite, kjo garde eshte dominuar nga myslimanet shqiptare.

Shqiptaret ishin shume te rendesishem edhe ne ushtri, ishin gjithashtu edhe mercenratet me te rendesishem per Perandorine.

Ishim shume te rendesishem edhe si guvernatore, prandaj ka pas koloni me shqiptare ne Siri, Palestine, Egjipt, Libi, Stamboll, greqine jugore, Selanik, edhe Beograd per ate pune.

Abdylhamiti, sulltani i fundit i madh i kesaj Perandorie, garden Perandorake e kishte vetem me shqiptare dhe disa turq anadolli e akuzonin se kishte vene ne krye te aparatit shteteror vetem shqiptare.

Dinastia Shqiptare ne Egjipt dhe Sudan erdhi ne krye per shkak te dominances se shqiptare dhe kontigjeteve ushtarake shqiptare ne kete perandori. E njejta gje edhe me Pashalleqet shqiptare te pavarura ne Ballkan, si ai i Ali Pashe Tepelelenes, i Bushatllineve etj.

Kryeministri Osman gjate Luftes se Pare boterore ishte shqiptar, kryeministri i fundit Osman gjate kesaj kohe ishte shqiptar, Izet Pasha, u prezantua edhe per tu bere princ i Shqiperise.

Ne betejen famshme te Galipolit, qe shpetoi perandorien Osmane dhe boshtin Qendror ( aleatet e shqiptareve) nga katastrofa, moren pjese mbi 80,000 shqiptare dhe 2 nga 5 krye gjeneralet ishin shqiptare.

Shqiptare ne P.Osmane shifehsin si popuill Nexhip, pra i larte, dhe kudo ne 3 kontinente kihesh shume respekt per shqiptaret, emri Arnaut simbolizonte frike, luftetar dhe burr shteti.

Pra ka shume histori shqiptare ne kete Perandori, per tu mohuar dhe per ti rene me gozhde. jo per gje por pe te kishin te tjeret kete histori qe kane shqiptaret ne Perandorine Osmane, do i kishin ngrit muzeume.

Islamizimi dodhi ne shekujt e 16 dhe 17, dhe pjeserisht gjate shekullit te 18.

ne 95% te rasteve ka ndodh qe shqiptaret ti hapnin rrugen vetes per te ber karriere ne Perandori, dhe per te pasur sa me shume toka. Arsye te tjera ishin te mos paguaje taksa dhe te mbaje arme lirisht.

Ka pasur edhe raste konvertimesh me dhune.

Shqiptaret luftuan me Perandorine Osmane gjate shekujve te 14 dhe 15 dhe ne shekullin e 15 paten 35 fitore me ne krye Gjergj Arianitin, Skenderbeun dhe Lek Dukagjinin ndermjet viteve 1431-1480.

Plani ishte qe Skenderbeu te drejtonte kryeqzaten me te madhe te gjithe kohrave ne 1464, dhe nuk u be.

Shqiptaret u prene ne bese, dhe duke bere rolin e budallait, i ri shpallen lufte Osmaneve ne 1464, kur ne 1462 ishte firmos traktat paqeje per shume vite.

Finalizmin e kapjes se Arberise nga Osmanet e bejne 3 shqiptare, Daut Pasha, Jakup Arnauti dhe Gedik Pasha qe nuk pranoi te luftoje kunder Shkodraneve ( qyteti jepet pa lufte ne 1479).

Dsia qytete per e cilat mburremi sot e kane marr formen gjate asaj periudhe, si Berati, Gjirokastra, Korca, Shkodra e Vjeter etj.

Si Perandori ngeli teper mbrapa ( kjo eshte teme tjeter) dhe kjo ndikoi edhe ne zhvillimin jo te mire te trojeve shqiptare gjate shekullit te 19.

Kjo eshte per ta pare historine si shkence dhe jo novela komuniste te Xhufit apo perrala me pellazge te Kocaqit.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Kjo rracë mongole jo vetë që na shkatërroi në si komb por edhe historinë e të gjith ballkanit. Këta janë janë arsyeja përse Iliria u quajt ballkan.

Janë kaq dallkauk nga mendja saqë po të flasësh me një turk për emrin e parë të Stambollit pra atë të Konstandinopojës të nxjerin sytë. Për ta dita e parë e njerëzimit është kur Konstandinopoja ra dhe u quajt Stamboll.

Ajo kishë është muze. Është monument kulture përse duan ta kthejnë në xhami? Ajo nuk është vetëm e Turqisë është pjesë e historisë së njerëzimit, qe aty përpara se këta mongoloidët të zbrisnin pemët.

Ja pra për ata që kan simpati për këta dallkauk, bëjnë me historinë njësojë si ç'kan bërë fqinjët tanë më ne.
Shqiparet nuk i ka shkatyerru askush si komb pervecse vetja e tyre dhe kohrat moderne.

Une ndryshe nga ty jam ne Shqiperi dhe nuk kam ik emigrant ketu e keto 30 vite sic ke bere ti, dhe me sakrifica ( sepse dua te qendroj ne shqiperi) ndryshe nga shume shqiptare te tjere po qendroj ketu.

Shqiptaret jane njerez me Iq jo te larte, por individe kane prodhuar boll.

Duke qene se IQ-ja e shqiptareve nuk eshte e larte, nuk jane te afte as te bashkohen, as te bejne dicka se bashku, dhe si te tille nuk jane faktore.

Gjithashtu nuk jane kane idene shtetformimit kur rrethohen nga shqiptare, kjo eshte e verteta e paster.

Se kush ishte Perandoria Osmane dhe roli i shqiptareve ne kete perandori qofte kunder, qofte ne administirmin e saj e kam thene ne komentin me lart me detaje.

Gjithashtu ki nje gje te qarte, qe Rep.Turke ka lind si lufte kunder vet P.Osmane, por ju nuk kini si ta dini kete gje, nuk mesohet historia duke lexu arikujt e Dostit apo ndonje shpellari tjeter qe kujtojnse behen me mire shqiptaret duke share '' turkun e lig''.

Sa per Erdoganin, ta dish se eshte Gjerogjian, dhe sa per turqit, 60% jane anatoliane vendas, dhe pjesa tjeter jane shqiptare, boshnjaek, cerkez, kaukaziane etj. Ata turqit qe ke ti ne mendje nuk jas as 2% ne turqi.

Edhe pse jane nje popullate e perzier dine te bejen shtet shume me shume se shqiptaret.

Eshte nje nga te paktet vende ku ende shqiptaret gezojne shume respekt, po ku ta dini ju kete gje?

Ky kulminacioni i injorances pastaj qe per shkak te Osmaneve Ballkani nga iliri u quajt Ballkan, eshte humor i madh.

Ku i degjon keto budalliqe?? Katandiseni me keq se si Deretici, nje '' historian'' humorist serb i semure nga trute.

Ne vitet 300 dhe 400 ne P.Romake Ballkani Perendimor eshte quajt Prefektura Ilrikumit, por kaq.

Nuk eshte quajtur ndonjehere Ballkani Iliri, as ne kohen e Romes Lindore, prandaj mos flit kodra mbas bregut.


Pastaj ti nuk je fetar, une jam Ortodoks, dhe po ta them,qe nuk ndodh dicka e tille, e ben Erdogani me tall lesht.
 
Last edited:
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Bizanti dhe Osmanët kan qenë dërrmuese për ne. Por Osmanët bën më shumë dëme. Bizanti që dërrmues sepse ndau perandorinë Romake
dhe na pruri lindjen ortodokse më në krye kryepeshkopin rus që bënte plane kundër shqiptarëve më osmanët.'...e vështirë me qenë shqiptar!'
Shoku vazhdo punen atje ne Amerike ku ke emigru, se nga lemi i Shkences se Historise je out fare ne cdo aspekt.

Para se te flasesh per keto tema, merre vesh njehere se nuk ka ekzistu ndonjehere '' Bizanti''

Ka qene Perandoria Romake e Lindjes ose P.Romake thjesht dhe ky ka qene identiteti i kesaj perandorie.

Themelet e kesaj Perandorie i hodhi nje Ilir, Konstandini i Madh ne 335 te Eres tone, dhe der ne 590 te Eres tone, u udhehoq nga Perandore Ilire, me i famshmi Justiniani. ( Shprehja '' Bizanti ndau P.Romake eshte krejtesisht pa lidhje dhe pa kuptim)

Fortesat e ndertuara nga ky Perandor, ne Iliri, siguruan vazhdimiesine e shqiptareve kundrej sulmeve te lloj lloj barbareve nga lindja, dhe siguroi qe sllavet te mos afroheshin shume.

P.Romake e Lindjes eshte thelbesore per ekzistencen e shqiptareve.


Pastaj shprehja tjeter '' dhe na pruri lindjen ortodokse më në krye kryepeshkopin rus që bënte plane kundër shqiptarëve më osmanët''

Niveli yt i paditurise dhe perceptimi yt i super shtremberuar i historise pastaj eshte edhe me keq ketu.

Bota dhe qyteterimi '' lindor ortodoks'' lindi pikerisht ne ballkan dhe ne trojet ilire, nuk ka ardhur nga Rusia, le qe pastaj une nuk e di se cfare percepton ti si '' lindje ortodokse'', kur vet shqiptaret kane qene te gjithe ortodokse.

Pastaj kjo pjesa tjeter qe '' kryepeshkopin ruse e pruri Bizanti ortodoks per te bashkepunu me Osmanet kunder shqiptareve'' eshte nje idiotsi aq e madhe dhe e pakuptimte, saqe duhet te mendoheshe 100 here para se ta thoje.

Historine ju e balcamosni dhe ja qi.. robt ne kuptimin e plote te fjales.

Dhe kujtoni se u beni nder shqiptareve me keto qe thoni.

Vaj medet thuaj.
 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,948
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Kaçi pse i quan shqiptaret me IQ te ulet mor burre. Je bere si Trump qe ne cdo fjalim permend IQ-ne.
Une mbase nuk di shume por nqs ke kohe shkruaj pak me shume per ate qe the 95% e shqiptareve u konvertuan me deshire edhe "kishte dhe raste konvertimi me dhune" sepse tingellon keq thene nga dikush qe ka dale nga familje e madhe si ti.
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,603
Pikët
63
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Te jesh Kryevezir i Sulltanit duke qene shqiptar,nuk do te thote gati asgje.Thjesht ata persona kane qene ngarendes te Sulltanit dhe zbatues te vullnetit te tij.Ceshtja eshte edhe me skandaloze se ne nuk njohim asnje gje qe kane bere per te miren e kombit te tyre.
Ja nje krahasim kur nje kryevezir i Sulltanit ben shume per kombin e vet : Mehmet Pasha Sokolovic ka qene kryevezir i Sulltani me prejarrdhje nga Bosnja ortodoks,dhe ai e shfrytezon poziten e tij dhe e ringrit Kishen Orodokse serbe (Pariarkana e Pejes) duke i dhne kompetenca ne nje territor te gjere,ne Kosove,Bosnje,Maqedoni,Serbine e sotme,Mali i Zi dhe kjo kishe e rilindur behet zedhenes dhe mbrojtes i ortodoksve te te gjithe rajonit te permendur...ta shkurtojme biseden,mu ketu fillon etnogjeneza e formimit qe me vone do te krijohet kombi serb qe shumica apsolute jane vllehe ortodoks... e shume e shume privilegje tjera.
Cka ben veziret tane per NE duke qendruar ne oborrin e Sulltanit ?!
Qyprilinjte...buuuuu

Interesant eshte ky Kastrioti,...ortodoks qe e adhuron perandorine Osmane,adhurues i Hitlerit,urrejtes i Perendimit sidomos i SHBAse dhe Anglise,urrejtes i hebrejeve dhe antisemit,i mbytur nga teorite e konspiracionit...perzierje e cuditshme !!!
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
27,308
Pikët
113
Përgjigje e: Propozimi i Erdoganit, Shën Sofia kthehet në xhami

Kaçi pse i quan shqiptaret me IQ te ulet mor burre. Je bere si Trump qe ne cdo fjalim permend IQ-ne.
Une mbase nuk di shume por nqs ke kohe shkruaj pak me shume per ate qe the 95% e shqiptareve u konvertuan me deshire edhe "kishte dhe raste konvertimi me dhune" sepse tingellon keq thene nga dikush qe ka dale nga familje e madhe si ti.
jepi nje qetsues ti ngrihet ajqija-qesh-
 
Top