• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Profesioni me i vjeter ne bote. Ne kohet moderne i shfrytezuar ne maksimum nga krimi i organizuar. Dikur ishte nje profesion i respektueshem ne shoqerit moderne, qe femrat quheshin (Kurtizane Seksi), sot eshte kthyer ne shfrytezim. Patjeter definicioni i mbetet profesion.
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Profesion Ashtu Sic E Tha Dhe Cold Fusion Me I Vjetrri Ne Bote :p
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Ne nje fshat te Lezhes, diku afer kishes, jane hapur me shume se 20 varre bosh dhe nje mbishkrim i dukshem thote: Ne kujtim te vajzave te Rrembyera te Zadrimes"!!!!!!!!

Nuk di c'te thuash. Nuk di kujt t'ia vesh fajin. Nuk e di.

Ndoshta duhet gjetur nje rruge qe te pakten ne vajzave shqiptare do te na zbardhte faqen e nxire nga vete vellezerit tane. Une kam vetem nje inat, dhe ky i drejtohet atyre qe marrin pjese ne kete bastardim te identitetit ne kete prishje te moralit. Une nuk i kuptoj meshkujt shqiptare qe merren me prostitucion. Ne djall te shkojne ato vilat e bukura qe kane ngritur neper bregdete, ne djall te shkojne dhe makinat e tyre megjithe rrobat e shtrenjta. Ne djall shkofte dhe shpirti i tyre. Une kam nje mllef te cuditshem ndaj tyre. Ndoshta jane te vetmit njerez te cilet nuk mund ti justifikoj per kete damke turpi qe po na veshin, sidomos ketu me keta evropianet e shpifur. Sinqerisht e kam. Nuk i kuptoj. Me thoni ju lutem, a ka ndonje serb apo grek qe trafikon bashkekombasen e vet? Kush jane keta bij nenash....qe tallen me nderin e femres ketu? Nuk jam per kategorizimin e fenomenit, nuk dihet se sa femra shkojne vete, sa genjehen e sa mashtrohen, sa torurohen e sa vriten, por populli e thote bukur " ku ka ze, s'eshte pa gje".
Nejse, keto gjera jane shume te lodhshme per tu pranuar. Por ja qe jane aty,trokasin cdo dite ne dyert e diteve tona normale me rrezikun per tu formesuar perbindshem para syve tane.
Pse duhet te presim xhanem qe cdo gje te na vije nga shteti? Pse nuk ndergjegjesohemi ne individet? Mbi cfare bazash po e ngreme shoqerine e re? Ku eshte koncepti i moralit mbi te cilin u bazuan USA-t qe bejne ligjin ne toke sot ? Ku shkuan gjithe ato vlera qe kishim ne?
 

Pure_Gold

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 12, 2010
Postime
66
Pikët
0
Vendndodhja
Elbasan Shqiperi
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Normalisht Profesion eshte! Ska arsye perse te quhet Imoralitet sepse Prostitucioni eshte profesion qe e mban veten dhe shtepine gjalle personi ne fjale!
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,461
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Ne nje fshat te Lezhes, diku afer kishes, jane hapur me shume se 20 varre bosh dhe nje mbishkrim i dukshem thote: Ne kujtim te vajzave te Rrembyera te Zadrimes"!!!!!!!!

Nuk di c'te thuash. Nuk di kujt t'ia vesh fajin. Nuk e di.

Ndoshta duhet gjetur nje rruge qe te pakten ne vajzave shqiptare do te na zbardhte faqen e nxire nga vete vellezerit tane. Une kam vetem nje inat, dhe ky i drejtohet atyre qe marrin pjese ne kete bastardim te identitetit ne kete prishje te moralit. Une nuk i kuptoj meshkujt shqiptare qe merren me prostitucion. Ne djall te shkojne ato vilat e bukura qe kane ngritur neper bregdete, ne djall te shkojne dhe makinat e tyre megjithe rrobat e shtrenjta. Ne djall shkofte dhe shpirti i tyre. Une kam nje mllef te cuditshem ndaj tyre. Ndoshta jane te vetmit njerez te cilet nuk mund ti justifikoj per kete damke turpi qe po na veshin, sidomos ketu me keta evropianet e shpifur. Sinqerisht e kam. Nuk i kuptoj. Me thoni ju lutem, a ka ndonje serb apo grek qe trafikon bashkekombasen e vet? Kush jane keta bij nenash....qe tallen me nderin e femres ketu? Nuk jam per kategorizimin e fenomenit, nuk dihet se sa femra shkojne vete, sa genjehen e sa mashtrohen, sa torurohen e sa vriten, por populli e thote bukur " ku ka ze, s'eshte pa gje".
Nejse, keto gjera jane shume te lodhshme per tu pranuar. Por ja qe jane aty,trokasin cdo dite ne dyert e diteve tona normale me rrezikun per tu formesuar perbindshem para syve tane.
Pse duhet te presim xhanem qe cdo gje te na vije nga shteti? Pse nuk ndergjegjesohemi ne individet? Mbi cfare bazash po e ngreme shoqerine e re? Ku eshte koncepti i moralit mbi te cilin u bazuan USA-t qe bejne ligjin ne toke sot ? Ku shkuan gjithe ato vlera qe kishim ne?
Ky text esht nje pike uji ne det.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
SwEeT AnGeL USA dhe shum vende te tjera evropiane smund te krahasoheshin kurre me shqiptarer e bajronit persa i perket nderit dhe femra shqiptare ne ate kohe ishte mbase e vetmja femer ne bot qe cilesohej bukuria qe vret ngaqe ishte e paprekshme nga te huajt
por duke ditur historin e kombit ton qe u shkaterua deri ne palc prej komunizmit te huazuar sllav ateher keto pyetjet shum me vend qe ben ti marin pergjigjen e menjihershme
ato vilat makinat e ato "çunat" qe vetem çuna sjan çdo gje jan por shqiptar asnjeri nuk esht mund ti quash derivate te komunizmit asgje me teper
ishte ajo periudh kohe qe ja humbi shqiptarit ndjenjen e moralit nderit krenarise
sot nuk esht asgje tjeter perveçse pasojave te 50 vjet komunizem makaber
prostitucioni ne shqiperi u njoh si dukuri shoqerore pas shembjes se epokes socialiste arsyeaja pse ? shum e thjeshte nji njeri qe shnderohet ne skllav e punon per 3 lek ne dit nji njeri qe nenen e vet e hedh posht per PARTINE nji njeri qe nderin e nderon me nji tollon mishi smund te arrije ne gjendje tjeter perveçse prostitucionit droges krimit etj etj plage shoqerore qe i njofin vetem vendet e varfera ku ben pjes shqiperia jo sepse esht e varfer por sepse ka popullin mbase me letargjik ne bote
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

cfaj ka komunizmi aty do komunizmi i mbajti ato si perzuri jasht
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

cfaj ka komunizmi aty do komunizmi i mbajti ato si perzuri jasht
Izolimi eshte nje faktor kryesor. Bej nje hiperbolizim te thjesht: Nje qen i lidhur me nje te zgidhur. Si eshte sjellja e tyre reaguese. Keshtu eshte dhe njeriu, ai i lidhur kur zgidhet nuk njeh as te zotin, dhe shkon nga ekstremi ne ekstrem.
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

prefesion, por ka qe ikan fut ne kete rrug me zor por me pas ika trek financa, dhe njera terjk tjeteren kshu qe esht ber prefesion.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Titulli: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

prefesion, por ka qe ikan fut ne kete rrug me zor por me pas ika trek financa, dhe njera terjk tjeteren kshu qe esht ber prefesion.
E ke keqkuptuar si nocion "Prostitucionin". Asnjehere nuk ka qene prostitucioni nje suport per krimin, ka qene dicka qe behej me deshire dhe per qellime monetare, nga x apo y gra/femra. Para SHEK. XIX asnje femer nuk keqtrajtohej te dilte te punonte per nje tutor, asnje femer nuk detyrohej te punonte, por e bente per te perfituar mjete monetare. Lexo ndonje liber Shakespeare (Kurtizanet) dhe do e kuptosh nocionin e kesaj fjale qe po diskutojm ne aktualisht.
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

cold fusion po te lexoje me kujdes edhe c ka shkruar swet angel, do e kuptoje edhe kete qe thash un, prandaj ka dhe krim ka dhe me deshir, edhe nga gjendja ekonomika qe ikan shendruar ne ate veper.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Nuk eshte bere profesion, ka qene profesion. Nuk i thon profesioni me i vjeter ne bote. Nocioni profesion nenkupton - nje individ jo nje grup apo dike qe te shtyn ta besh. Nese e shtyn dike per ta bere, nuk quhet profesion, por shfrytezim.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Eshte ceshtje personale (nese konsiderohet imoralitet apo jo,duke mos pasur dinjitet) gjithsesi mbetet nje zgjedhje e lire! Ne anen tjeter eshte shnderruar ne nje profesion te mirefillte ... !
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,959
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Nuk eshte profesion por eshte proçes shkaterrimi i vetvetes .

Nje femer qe prostituon me deshire ndyn shpirtin e saj , delirsine e saj , i heq vetes gjerat me te shtrenjta si dashurine e sinqerte , nje bashkeshort te kujdesshem ndaj saj , nje familje ne kohe te mira e te keqia dhe ne vend te tyre i ofron vetes llukse te shpejta dhe te kota qe do ta lene edhe me te mjere deri ne fund te jetes qe e pret nje jete vetmie , turpi dhe perçmimi .

Per femrat e rrembyera pastaj eshte nje krim , veper penale qe eshte çeshtje e policise , nuk kam çfare te diskutoj .
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,731
Pikët
113
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Nje femer qe prostituon me deshire ndyn shpirtin e saj , delirsine e saj , i heq vetes gjerat me te shtrenjta si dashurine e sinqerte , nje bashkeshort te kujdesshem ndaj saj , nje familje ne kohe te mira e te keqia dhe ne vend te tyre i ofron vetes llukse te shpejta dhe te kota
E drejt !

Ketu ku jetoi une, u hap nje debat qe prostitutat(ato qe rrine ne rruge ) perderisa e quajn profesion ,
te deklaronin fitimet mujore dhe te llogriten taksat qe duhet ti paguanin shtetit.
U hudhen no no :-D
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Prostitucioni eshte nje profesion qe ka per baze imoralitetin.
Nesi i hedh nje prostitute nje llaf fillon te shan mbar e prap me fjale qe si perdor nje mashkull, te besh muhabet me nje prostitute te duket sikur flet me nje mashkull perdorin fjale nga me te pistat. A nuk mund te quhet imoralitet ky?
Ato femra qe zgjedhin prostitucionin si profesion imoralitetin e kane ne gen, se ato qe nuk e kane nuk zgjedhin prostitucionin si profesion sado e dobet te jete gjendja e tyre ekonomike.
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,461
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Prostitucioni imoralitet apo profesion...??

Ato femra qe zgjedhin prostitucionin si profesion imoralitetin e kane ne gen, se ato qe nuk e kane nuk zgjedhin prostitucionin si profesion sado e dobet te jete gjendja e tyre ekonomike.

ediplus: Nqs nje femer martohet me dike edhe merr rruget e europes dhe perfudon prostitute e detyruar nga ai cun qe ajo mendonte qe ishte burri i saj dhe do luftonin per nje jete me te mire se bashku, cfare e quan kte ti??

Un kam rastisur te njof nje femer qe i ka ndudhur kjo, dhe me beso jam munduar shume here ti jap zgjidhje spo i jap dot.....
 
Top