• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Proteinat

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,928
Pikët
113
Vendndodhja
Proteinat janë molekula që të gjitha qeniet njerëzore janë në gjendje t'i sintetizojnë nga atomi i karbonit (C). Proteinat janë molekula shumë të gjata, dhe përbëhen nga amino acidet që janë elementet përbërëse të proteinave.Proteinat janë elemente ndërtuese të organizmit tuaj, glucidet dhe lipidet janë gjithashtu të rëndësishme pasi që janë përbërës të organizmit.Proteinat janë furnizuesi i vetëm i azotit në organizëm që është i domosdoshëm për rritjen, dhe mbajtjen në jetë .Ato përtërihen pa ndalur, deri 250-300gr në ditë.
Shpejtësia e përtëritjes ndryshon sipas proteinave. Ato plaken dhe fillojnë të shkatërrohen.
Ky shkatërrim furnizon energji.
1gr proteine = 4kalori(Kcal)
Nevojat ditore varen nga pesha : llogaritet 0.8-0.9 gr për 1 kilogram të peshës në ditë, me ndryshime në bazë të rëndësisë së aktivitetit muskulor.
Për bodybuilding nevojat janë mesatarisht 1.5-2gr për kilogram,në ditë:
Pesha juaj Proteina gjatë ditës (faktori 1.8g/kg/ditë
45kg
81 gr në ditë
50kg
90 gr në ditë
55kg
99 gr në ditë
60kg
108 gr në ditë
65kg
117 gr në ditë
70kg
126 gr në ditë
75kg
135 gr në ditë
80kg
144 gr në ditë
85kg
153 gr në ditë
90kg
162 gr në ditë


Nevoja për proteina ndryshon sipas: moshës, gjinisë, (gratë kanë më pak nevojë pasi që masa e tyre muskulore është më e vogël).Këto nevoja ditore plotësohen duke konsumuar dy ose tri here në ditë ushqim me origjinë kafshësh ose bimësh të pasur me proteine.
Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina.
Proteinat me prejardhje bimore:Këto proteina janë prezente në bishtaja (soja,qiqër etj.). Proteinat me origjinë bimore nuk kanë të gjitha aminoacidet esenciale (përveë sojës). Proteinat me prejardhje nga kafshët: Këto përmbajnë të gjitha aminoacidet e domosdoshme,dhe i gjejmë në mish, peshq, vezë dhe prodhime qumështi. Proteinet me prejardhje nga kafshët duhet të konsumohen ëdo ditë për të plotësuar nevojat me aminoacide të domosdoshme.
Proteinat "e nxjerrura": vinë nga vezët dhe nga soja, këto janë burimet e amino-acideve të kualitetit më të mirë.PLOTESUESIT USHQIMOR TE PROTEINAVE
Tri burime kryesore te gatshme:
Nga i bardhi i vesë, kazeina dhe whey (hirra), kjo e fundit është më e njohur nga bodybuilder-ët.
Këto prodhime ofrojnë përparësinë të ofrojnë proteinën pa materie yndyrore apo kaloritë që i shoqërojnë këto materie.
Proteina Whey
Whey është një proteinë e lactoserum-it, me prejardhje nga hirra (lactoserum), ideale për ta ndaluar katabolizmin (shkatërrimin e muskujve).
Ajo tretet shpejtë nga organizmi. Ky burim i proteinave është i pasur me glutaminë. është gjithashtu edhe një burim i shkëlqyeshëm i amino-acideve të Degëzuara (ose në angl. BCAA Branched Chains Amino Acids),të domosdoshëm për rikuperimin e rritjes muskulore. Një proteinë që nuk preferohet të merret para se të flemë pasi që nuk shpërndan gjatë kohë amino acide në trup.
Në këtë rast preferohet kazeina ose proteina e vesë.Në mbrëmje: Së paku 3 orë pas darkës. Përzihet me qumësht(gjysmë yndyror ose me 0% yndyrë),eventualisht me qumësht nga soja, lëng portokalli(lëshon një sekrecion që është i dobishëm për tretjen e proteinave nga organizmi (por të shmanget marrja në mbrëmje))Nga 1.8 deri në 2 g proteine për kilogram të peshës trupore të ndarë në 4-5 ngrënie.Kujdes, shumë Whey të shitur në treg përmbajnë më tepër përbërës (amino-acide, glutaminë, kreatinë etj), lexoni mirë përbërjen që të evitoni mbidozimin.
Në disa raste Whey komplet mund të ju kursejnë para ngase nuk duhet të bleni përbërës tjerë ndaras.
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: Proteinat

Lere ske ci do ...Nese je aktiv edhe merresh me disa sporte qe i ke qef proteinat nuk duhen perdorur .

Une kam lexuar se bejne dem edhe ne zemer , keshtu qe mos i perdorni .
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Proteinat

mire ehste qe te gjithe ti marrin nepermjet ushqimeve e jo pills nuk jan te mira per shendetin
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
per ata qe skan njohuri me shum sesa emri proteina :
proteinat sjan gje tjeter perveçse ushqim i koncentruar qe nuk shkakton asnji ndikim mbi trupin e njeriut
proteinat perdoren per ndihm ne ushqim dhe me shum per njerezit qe nuk kan koh te mjaftushme per te gatuar pra jan nji lloj zevendesimi i ushqimit te gatuar ne shtepi

proteinat perdoren dhe jan te keshillueshme per te gjith perdoruesit e sportit te ndertimit te muskujve ose body building
proteinat i perdorin shum sportita te kategorive te ndryshme por duhet te jesh sportist vet qe ti njohesh keto an jetes

efektet sekondare sjan ato te proteinave por te anabolizanteve qe skan asnji lidhje me proteinat sepse meren me inxheksione dhe jan te ndaluara te shiten lirshem ne treg
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: Proteinat

Stealth une i dio si funksionojne ... edhe e di ca efektesh anesore kane , ti mos na thuaj tani qe jan te koncetruara etj.. se nuk lindem dje ka shume lloje proteinash varet ke merr edhe sa merr, Nejse se spo kam oreks sonte te shpjegoj me pike edhe me presje ty apo kujdo si funksionojne . Por qe kan efekte anesore kete mund tjua vertetoj jo vetem une por mijera njerez..
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Alb_Lover mungesa e informacionit te shkakton nervozizem te panevojshem dhe kjo ndodh kur nuk e ke iden e ktij sportit dhe ske ber kurr sport vet
proteinat sjan 100 lloje por 1 lloj vetem dhe quhet protein te tjerat sjan proteina por kan emra te tjera
kreatina
karnitina
enfidrina
e lloje te shumta anabolizantesh qe shkaktojn çregullime ne trupin e njeriut ne drejtime te ndryshme
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: Proteinat

Ne gjuhen popullore te gjithe i quajne proteina , ndersa sa per idene e sportit grupo kur merresha une me sport ti sja kisha idene se cfare eshte une merrem qe ne moshen 12 vjecare me notim edhe kam fituar disa here edhe vende te para ne kete sport ;) Keshtu qe mos me ngaterro me ndonje fillestar ;)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Përgjigje e: Proteinat

ça lidhje ka noti me body building ? me qen sadopak sportist do e kishe parsysh ndryshimin midis tyre
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Proteinat

Stealth , ti me te vertete do te dali e jotja , por mos thuaj kshu eshte se kshu them une disa here mundohute besh edhe mbrapa mos u fikso kot ..
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Proteinat

Ndonjehere ndodh dhe e kunderta. Jo ne cdo trup mund te futet proteina, sepse ndikon negativisht ne fibrinogjen. Ky gjendet ne trajte solucioni, por ne rastin e humbjes se gjakut alternohet dhe merr nje forme tjeter te quajtur - fibrine. Pa keshillimin e mjekut, nuk mund te fusesh trupa te huaje ne organizem. Shume sportista qe merren me sporte force perdorin proteina. Per arsye se organizmi i tyre nuk mund te djegi nje mase te madhe ushqimore, aq sa te plotesoje djegien e saj ne konvertim me muskujt qe formon trupi. Elasticiteti dhe masa muskulore kerkon djegie te madhe ushqimesh, vitaminash, proteinash. Te cilat konvertohen ne koncetrate, forme pluhuri cokollate, ose pluhur te thjesht.

Njerezit me te prekur per efekte anesore nga proteinat. Te gjithe ata njerez qe vuajne nga semundjet kardiovaskulare, ato qe kane obezitet, ato persona qe vujane nga diabeti dhe pankreasi. Pra, nje nga proteinat e rendesishme ne plazem, fibrinogjeni mund te japi crregullime dhe ndonjehere infarkt apo ndonje semundje akute.
 

eGo0sTyle

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 29, 2010
Postime
44
Pikët
0
Vendndodhja
In HeLl
Përgjigje e: Proteinat

Stealth Pls mund te me informosh per ndonje pilul qe te jep force qe te dyfishosh stervitjen ditore e ndonje qe te jep fryrje muskujsh me kalimin e kohes ???

Pres nje pergjigje se jam vertete i interesuar ngaqe u be kohe qe e kam len pas dore per motive personale por dua te rifitoja pak sa me disa pilula jo dhe shum te forta pasi di qe kan dhe ato efektet e tyre ansore gje qe nuk eshte shume e mire.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
eGo0sTyle

e vetmja pilule qe mund te keshilloj eshte :

ushqimi 4-5 here ne dite me orar fiks
stervitja me ritem qe do me thene jo me shume se 1 minute e gjysem pushim ndermjet çdo ushtrimi
stervitja ne orar fiks 4 here ne jave

nese i ndjek keto shum shpejt do kesh rezultate natyrale jo doping e budalliqe
 

Disturbed

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 20, 2010
Postime
109
Pikët
0
Vendndodhja
Kosovë
Përgjigje e: Re: Proteinat

per ata qe skan njohuri me shum sesa emri proteina :
proteinat sjan gje tjeter perveçse ushqim i koncentruar qe nuk shkakton asnji ndikim mbi trupin e njeriut
proteinat perdoren per ndihm ne ushqim dhe me shum per njerezit qe nuk kan koh te mjaftushme per te gatuar pra jan nji lloj zevendesimi i ushqimit te gatuar ne shtepi

proteinat perdoren dhe jan te keshillueshme per te gjith perdoruesit e sportit te ndertimit te muskujve ose body building
proteinat i perdorin shum sportita te kategorive te ndryshme por duhet te jesh sportist vet qe ti njohesh keto an jetes

efektet sekondare sjan ato te proteinave por te anabolizanteve qe skan asnji lidhje me proteinat sepse meren me inxheksione dhe jan te ndaluara te shiten lirshem ne treg


....shum mir e ke pershkru....-shok-
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Proteinat

Stealth Pls mund te me informosh per ndonje pilul qe te jep force qe te dyfishosh stervitjen ditore e ndonje qe te jep fryrje muskujsh me kalimin e kohes ???

Pres nje pergjigje se jam vertete i interesuar ngaqe u be kohe qe e kam len pas dore per motive personale por dua te rifitoja pak sa me disa pilula jo dhe shum te forta pasi di qe kan dhe ato efektet e tyre ansore gje qe nuk eshte shume e mire.
----Jo mos merr pilula --sepse ti je ne fillim te stervitjes dhe pilula perdoret kur ke nja dy apo tre vjet qe ben stervitje te forte dhe ke krijuar nje sasi te madhe muskujsh.------ Atehere merren dhe pilulat te cilat te ndihmojne te risesh rezistencen ne stervitje dhe te ndihmojne te perbalosh ngareksa te medha ne stervitje ----------Por keto lloj pilula nuk shiten ndaj nuk ke ku i gjen ----Gjithe pilulat e tjera qe shiten jane te demshme , sepse ti nuk ke ate sasi te mjaftueshem muskulare qe ti perballosh ato pilula --por edhe efekti i tyre ne stervitje nuk eshte ndonje kushedi se cfare , dhe nga ana tjeter ato jane te rezikshme sepse te shkaktojne efekte anesore , te demotjne zemren ,etj, pasi sic thashe organizxmi yt nuk e ka ate rezistence qe ti perballoje ato
---------Tani meqense ti je ne fillim , uen te keshilloj qe te besh stervitje tre here ne jave -por kur ben stervitje duhet te besh deri sa ta besh cdo ushtrim deri sa te te dhembin muskujt ,ndryshe nuk ka kuptim stervijta dhe nuk dom kesh efekt fare-----------Per kete shiko ne Ju tube ushtrime te ndryshem per cdo grup muskujsh te trupit------- Dhe pasi te kesh kaluar nje 6 muaj stervitje te tille sic thashe une ,fillo perdor proteine pluhur dhe e perzjen me uje ose me qumesht pa yndyre----Kete esht emire ta pish ne ditet qe nuk ke stervitje ,sepse ti je ne fillim,
---So, duhet te stervitesh nje dite po dhe nje dite jo--------dita pushim te duhet patjeter qe muskujt te marrin veten, te riparohen,dhe proteina i ndihmon te riparohen dhe te riten muskujt--
-----Sepse kije parasysh muskujt riten ne kohen kur jane pushim-----dhe meqense ti je ne fillim ti e ke te domosdoshme patjeter diten pushim pas stervitjes ---------Por sic thashe duhet te stervitesh ne ate menyre qe te te dhembin muskujt kur mbaron stervitjen, ndryshe stervitja s'ka efekt fare
-------Edhe duhet te kesh kujdes edhe ushqimin, dmth te hash fruta e perime , dhe mish e te bardhe veze-------Natyrisht mishi ka jo vetem proteina por edhe yndyrna --por ty te duhet mishi se te ndihmon ne ritjen e rezistences ne stervitje --por me mire eshte perdoresh mish te bardhe dhen m me pak mish te kuq-Dhe qe te risesh masen e muskujve duhet te besh shtange sa me shume e fillon gradualisht duke e ritur pak e nga pake cdo jave .... dhe kur ben shtange te duhet teperdoresh edhe mish te kuq qe ka yndyrne ,sepse sidoqofte te ndihmon ne perballimin e ushtrimeve te sforcuara-por sic thashe gjithemone me mase -----
--dhe gjate stervitjes te pish uje sa me shume --------Te embelat te ndihmojne te risin energjine gjate stervitjes , sepse kur stervitesh fort do e shikosh se nuk do te te ngelet energji fare ,por natyrisht perdori te embelat me mase, si psh ndonjecike mjalt , etj--
----------Keto si fillim, pastaj te meson vete ajo.........
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Proteinat

Lexova vetem disa nga komentet e bera me pare. Disa njerez i keqkuptojne proteinat, thone qe ne qofte se merr proteina, fryhesh ose do te kesh probleme me zemren.

Ne fakt ne qofte se merreni me ndonje sport, gjeja e pare qe ju duhet eshte proteina, jo se nuk eshte e mundur qe ta beni ne menyre natyrale por eshte shume e veshtire dhe e lodhshme, dhe normalisht do ju kushtoje shume, sidomos ato qe merren me Bodybuilding.

Sugjerimi im eshte qe te blini proteine nga marka te njohura me reputacion.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Proteinat

Aspak, perkundrazi proteinat nuk duhen shmangur ne asnje rast, jane mese te shendetshme nese meresh me BB por edhe nese smeresh.
Une personalisht kam 6 vjet qe epraktikoj kete sport dhe ajo cka eshte kategorikist e ndaluar e super demtuese jane Kokrat X ose stimulante te tjere te perafert me to sic jane prsh Kortizoni, nje ilac qe perdoret per cirozen e melcise por qe nese perdoret me kripe pra 2 kokra Kortizon dhe 2G kripe para stervitjes krijojne Fryrje te pershpejtuar te muskujve. Por per te qene i sinqerte nuk eshte asgje tjeter vecse Oksigjen i tepert ne muskuj gje qe zhduket nese ndalon stervitjen dhe qe faktikisht te le me pasoja per shendetin.
Shpresoj kam qene i kuptueshem. :)
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Proteinat

Kryeplaku, jam dakord me komentin tend.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Proteinat

Kryeplaku, Komentet e tua qe sapo lexova jam plotesisht dakort me ty. Sapo kam marr Vitamin nga Amos Vital me baz A, C , E nuk jan shy cfar besoj qe mund te gjinden ne gjdo farmaci sepse nuk jan bere vetem per sportist por edhe per njerez qe nuk mirren me sport doja te dija nje mendim tendin L-Carnitin dhe Amino Acid cfar me sygjeron produktin edhe kompanin neqoftese ka mundesi normale neqoftese ke provuar.
produktet... Mund ta quash nje fare diete percaktohet ne baze te sportit qe merresh ose nese smerresh me sport ne baze te shendetit.

Me thuaj per se deshiron ti perdoresh dhe mund te te jap nje fare diete qe sduhet shmangur( perdorim i perdithshem) Kur them diete skam per qellim kushtezim te ushqimit, thjesht ushqimet qe sduhen shmangur.

thjesht konkretizoma pasi amono acidet merren ne varesi te proteinave. Cdo gje percaktohet ne baze te energjise ditore qe harxhon. duke u bazuar tek energjia percaktohen proteinat dhe amino acidet e konsumit diror.
 

Peep

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2010
Postime
14
Pikët
0
Vendndodhja
Earth
Përgjigje e: Proteinat

Kam mbi 2 vjet qe merrem me bodybuilding, per momentin jam duke marre disa produkte, por do doja nje sugjerim/keshille nga ana jote duke qene se paske rreth 6 vite qe merresh me kete sport nga komentet qe lexova. Ta bera ate pyetje sepse duke filluar nga muaji maj, duhet te ndaloj disa nga ushqimet qe kane shume yndyre.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Proteinat


Pesha juaj Proteina gjatë ditës (faktori 1.8g/kg/ditë
45kg
81 gr në ditë
50kg
90 gr në ditë
55kg
99 gr në ditë
60kg
108 gr në ditë
65kg
117 gr në ditë
70kg
126 gr në ditë
75kg
135 gr në ditë
80kg
144 gr në ditë
85kg
153 gr në ditë
90kg
162 gr në ditë

Mandi...

Me vjen keq por me duhet ta kundershtoj kete ...

nje BB sportist i peshes 85 kg mosha 20-30 vjec nes emerr vetem 153 gr proteina i bie te vdese ne palester. kjo sasi eshte per njerez qe smerren me sport por qe kane nje aktivitet normal ditor.

Ushqimi im ditor...
Mengjes 80 g
paradreke 30g
Dreke( para stervitjes) 150g
Pas dreke( pas stervitjes) 100-120g
Darke 100g

gjithmone pa shmangur Karboidratet.
 
Top