• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Protesta ne SHBA (5)

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,146
Pikët
63
White power eshte nje organizate paqesore tashme pas Kkk terrorist. Perfiton nga ligji amerikan po nuk ushtron dhune kund. Sidoqofte eshte organizate raciste. Gabim i madh qe e ka pershendetur Trump.
 

Khaleesi

V.I.P
Anëtar
May 5, 2014
Postime
7,267
Pikët
113
Nuk besoj se e beri me dashje. Thjesht ne typical Trump fashion nuk mendon gjat para se te veproj. Thelbi eshte se adhuruesit e tij kte mentalitet kan dhe ky u a ushqen me shume.
 

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,146
Pikët
63
Nuk e kam me debatuesin ne fjale!
Miku im mos harro se pjesa me e madhe e atyre qe jan me moshen tone e me te medhenje kene lindur e jane rritur ne nje sistem bollshevike sic ishte Shqiperia e komunizmit te cilet jetojne ne Amerike, vjelin te mirat e keti vendi dhe pastaj i bien me shqelm sepse ideologjikisht jane te rritur te mes ta duan.

Cdo sistem ka vend per permiresim por jo keshtu si po behet me Amerike. Keto nuk Jane akte per permiresim por per shkaterrim.
Askush o i nderuar seshte dakord me kto protesta sidomos kur jane te dhunshme. Shteti ka ber punen e vet ka arrestuar me mijra. Askush nga shqiparet ne Amerike nuk do te shkaterrohet asgje nga ky vend se be jetojme ne te dhe ndikohemi direkt. Por te kritikosh qeverine per nje gje qe mendon se eshte e drejte nuk ka kurrefar gabimi. Dhe mendimi duhet respektuar. Jo te sulmohet ne menyre agjit propi komunist.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,002
Pikët
113
Askush o i nderuar seshte dakord me kto protesta sidomos kur jane te dhunshme. Shteti ka ber punen e vet ka arrestuar me mijra. Askush nga shqiparet ne Amerike nuk do te shkaterrohet asgje nga ky vend se be jetojme ne te dhe ndikohemi direkt. Por te kritikosh qeverine per nje gje qe mendon se eshte e drejte nuk ka kurrefar gabimi. Dhe mendimi duhet respektuar. Jo te sulmohet ne menyre agjit propi komunist.
Mendimi ndryshe eshte gjithmone i mirepritue sepse kembimi i ideve eshte dicka pozitive.
Por edhe mendimi ndryshe duhet te ndjeki nje vije llogjike. Jo si ja fusin ne kete teme.

Shtetet ku ndodhen trazirat nuk vepruan ne kohen e duhur tashme demi eshte bere! Problemi eshte politika sidomos demokratet te cilet po perdorin kete situate per te rrezuar Trumpin pa marr parasyshe demin qe po I bejne vendit dhe.popullit.

Nje gje eshte e sigurte nese MLB ka sukses me ate qe kerkon, 'une' dhe 'ti' jemi next. Kjo levizje nuk eshte per drejtesi por supremaci. Dhe nese supremacia kalon 'andej' do shkoje shume keq puna.
 

Khaleesi

V.I.P
Anëtar
May 5, 2014
Postime
7,267
Pikët
113
Trumpi po rrezon veten me dy dockat e tija te vockla. Nuk i duhet ndihem nga demokratet. 😁
 

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,146
Pikët
63
Mendimi ndryshe eshte gjithmone i mirepritue sepse kembimi i ideve eshte dicka pozitive.
Por edhe mendimi ndryshe duhet te ndjeki nje vije llogjike. Jo si ja fusin ne kete teme.

Shtetet ku ndodhen trazirat nuk vepruan ne kohen e duhur tashme demi eshte bere! Problemi eshte politika sidomos demokratet te cilet po perdorin kete situate per te rrezuar Trumpin pa marr parasyshe demin qe po I bejne vendit dhe.popullit.

Nje gje eshte e sigurte nese MLB ka sukses me ate qe kerkon, 'une' dhe 'ti' jemi next. Kjo levizje nuk eshte per drejtesi por supremaci. Dhe nese supremacia kalon 'andej' do shkoje shume keq puna.
Mesa shoh nuk ka luajalitet nga askush nga krahet. Aq me teper lufte programesh. Ka vetem akuza te ndersjella dhe shkopinj pas rrotave. Shume keq
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,002
Pikët
113
Mesa shoh nuk ka luajalitet nga askush nga krahet. Aq me teper lufte programesh. Ka vetem akuza te ndersjella dhe shkopinj pas rrotave. Shume keq
Trazirat po ndodhin ne shtetet te kontrolluar nga demokratet me perjashtim te qytetit te Miami-t. Ne Mineapoliss Kan hequr policine komplet, duke e zevendesuar me 'peace agents'. Amerika eshte vendi i e pamundures, deri tani ka qene ne sensin pozitiv. Nese fiton Bidoni me sakte ata mbas Bidonit dhe zevendesja e tij ke per te pare cfar ka per te ndodhur ketu! Edhe tani ka filluar, ka njerez qe kane humbur punen sepse kan shprehur mendimin e tyre kritike ndaj MLB ne rrjetet sociale. Do vi nje dite qe ti te detyrohesh te vesh banners qe perkrahin kete levizje te biznesi jote. Po nuk e bere do te ndeshkohesh. Shpresoj te jem gabim, por kam frike se do behet keshtu! Ne Amerike Po digjet I gjith pylli per nje peme (Trumpi). Eshte fakt i pakundershtueshem qe e gjith kjo eshte levizje kunder tij.

Edhe Evropa ka gisht. Evropa eshte kurve e vjeter e cila ka hyre ne krevat me Putinin. Deri para pak muajsh Rusia ishte furnizatorja numer nje e gazit ne Evrope. Sot eshte Amerika! Nuk jane rastesira keto, behen me plane. Veshtire e ka ne Nentor por besoj se do fitoj sepse sado I keq te jete ai per disa alternative eshte vetevrasje per Ameriken dhe ata me prejardhje europiane, shumica e vendit, qe jetojne ketu! Mund te vi edhe dita ku Jugu te kerkojne ndarjen nga Veriu!
 

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,146
Pikët
63
Trumpi po rrezon veten me dy dockat e tija te vockla. Nuk i duhet ndihem nga demokratet. 😁
Per mua te iki se Trump eshte kunder emigranteve e filloi te heqi llotarine amerikane se lane gjykatat. Ju turr te heqe family immigration brothers and sisters. Sja lan gjykatat. Ju turr fmive pa letra te emigranteve qe kan ardh fmi e kan be shkolle. Mbylli der ne fund te vitit cdo veprim imigrimi gje e cila po heq 2/3 e zyres USCIS. Sado patriote ne dobi te Amerikes cdokush nga ne do te sjelle nje vlla moter et. Uscisi me 1/3 e punonjsve do i coje ne kalendat greke cdo vize emigracioni. Pra ne jemi emigrante e presidentin e kemi antiemigrant.
 

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,146
Pikët
63
Trazirat po ndodhin ne shtetet te kontrolluar nga demokratet me perjashtim te qytetit te Miami-t. Ne Mineapoliss Kan hequr policine komplet, duke e zevendesuar me 'peace agents'. Amerika eshte vendi i e pamundures, deri tani ka qene ne sensin pozitiv. Nese fiton Bidoni me sakte ata mbas Bidonit dhe zevendesja e tij ke per te pare cfar ka per te ndodhur ketu! Edhe tani ka filluar, ka njerez qe kane humbur punen sepse kan shprehur mendimin e tyre kritike ndaj MLB ne rrjetet sociale. Do vi nje dite qe ti te detyrohesh te vesh banners qe perkrahin kete levizje te biznesi jote. Po nuk e bere do te ndeshkohesh. Shpresoj te jem gabim, por kam frike se do behet keshtu! Ne Amerike Po digjet I gjith pylli per nje peme (Trumpi). Eshte fakt i pakundershtueshem qe e gjith kjo eshte levizje kunder tij.

Edhe Evropa ka gisht. Evropa eshte kurve e vjeter e cila ka hyre ne krevat me Putinin. Deri para pak muajsh Rusia ishte furnizatorja numer nje e gazit ne Evrope. Sot eshte Amerika! Nuk jane rastesira keto, behen me plane. Veshtire e ka ne Nentor por besoj se do fitoj sepse sado I keq te jete ai per disa alternative eshte vetevrasje per Ameriken dhe ata me prejardhje europiane, shumica e vendit, qe jetojne ketu! Mund te vi edhe dita ku Jugu te kerkojne ndarjen nga Veriu!
Po esht mendimi jot e jam dakord. Per mua njelloj edhte o vlla. Kam punu ke drive thru dhe pun kam pas. Mendimi im esht njecik ndryshe po qellimi mire mbisundon
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,595
Pikët
113
Per mua te iki se Trump eshte kunder emigranteve e filloi te heqi llotarine amerikane se lane gjykatat. Ju turr te heqe family immigration brothers and sisters. Sja lan gjykatat. Ju turr fmive pa letra te emigranteve qe kan ardh fmi e kan be shkolle. Mbylli der ne fund te vitit cdo veprim imigrimi gje e cila po heq 2/3 e zyres USCIS. Sado patriote ne dobi te Amerikes cdokush nga ne do te sjelle nje vlla moter et. Uscisi me 1/3 e punonjsve do i coje ne kalendat greke cdo vize emigracioni. Pra ne jemi emigrante e presidentin e kemi antiemigrant.
Ne fakt anti-emigracioni i Trumpit ka nje arsye shume te forte dhe eshte pikerisht perse quhet rracist nga nje ane dhe adburohet shume nga ana tjeter.
Kto 40 vjet amerika ka marre emigranta vetem nga vende jo-evropiane me shumice ndersa emigrantet evropian kan qene shume numer i vogel.
Kjo eshte bere sistematikisht duke marre milliona filipinez vietnamez nga meksika dhe amerika latine nga afrika kina dhe korea, dmth rracat jo-evropiane kane ardhur me milliona e milliona kto 40 vjet ne amerike dhe kane krijuar familje te medhaja ndersa numri i evropianve kto 40 vjet eshte vetem shartuar shume.
Nese vereni nje evropian e ka shume me te veshtire te marri green-card amerikane ne krahasim me nje vietnamez nikaraguan et etj kto 40 vite.
Trumpi u zgjodh ne momentin me kyc ne historine amerikane ku te bardhet evropian rrezikojn te humbin mazhorance popullsie njehere e pergithmone dhe ne nje demokraci kjo do thtoe se te bardhet nuk do kene asnje fuqi ne shtetformim dhe funksionin e vendit qe do thote pas 8-10 vitesh mund te behemi si amerika latine dhe vendet e treta te botes. Prandaj ka shume meksikan dhe shume zezake qe duan trumpin dje te bardhet, se te bardhet kane treguar me fakte qe jane shtet-formues ndersa vendet e tjera jug-amerikan nuk bejn dot shtete. As afrika. Prandaj trumpin ka plot meksikan dhe te zinj qe e duan.
 

Khaleesi

V.I.P
Anëtar
May 5, 2014
Postime
7,267
Pikët
113
Per mua te iki se Trump eshte kunder emigranteve e filloi te heqi llotarine amerikane se lane gjykatat. Ju turr te heqe family immigration brothers and sisters. Sja lan gjykatat. Ju turr fmive pa letra te emigranteve qe kan ardh fmi e kan be shkolle. Mbylli der ne fund te vitit cdo veprim imigrimi gje e cila po heq 2/3 e zyres USCIS. Sado patriote ne dobi te Amerikes cdokush nga ne do te sjelle nje vlla moter et. Uscisi me 1/3 e punonjsve do i coje ne kalendat greke cdo vize emigracioni. Pra ne jemi emigrante e presidentin e kemi antiemigrant.
Nje gje te mire qe ka sistemi eshte se mundet ti ndaloj indjotlliqet e tij te rradhes shpesh. Por nuk besoj se mbeshtetja e tij nga emigrantet vjen nga zemra apo qellime te keqia. Eshte pasoje e disinformimit, kokefortesise dhe mungesa e njohurise per ceshtje specifike si kto qe permende (dhe mungese njohurie ne pergjithesi mesa kam lexuar ktu). Te bashkohet nje emigrant me mentatitetin e hillbillive te amerikes un vetem ktu po shikoj.
 

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,146
Pikët
63
Trazirat po ndodhin ne shtetet te kontrolluar nga demokratet me perjashtim te qytetit te Miami-t. Ne Mineapoliss Kan hequr policine komplet, duke e zevendesuar me 'peace agents'. Amerika eshte vendi i e pamundures, deri tani ka qene ne sensin pozitiv. Nese fiton Bidoni me sakte ata mbas Bidonit dhe zevendesja e tij ke per te pare cfar ka per te ndodhur ketu! Edhe tani ka filluar, ka njerez qe kane humbur punen sepse kan shprehur mendimin e tyre kritike ndaj MLB ne rrjetet sociale. Do vi nje dite qe ti te detyrohesh te vesh banners qe perkrahin kete levizje te biznesi jote. Po nuk e bere do te ndeshkohesh. Shpresoj te jem gabim, por kam frike se do behet keshtu! Ne Amerike Po digjet I gjith pylli per nje peme (Trumpi). Eshte fakt i pakundershtueshem qe e gjith kjo eshte levizje kunder tij.

Edhe Evropa ka gisht. Evropa eshte kurve e vjeter e cila ka hyre ne krevat me Putinin. Deri para pak muajsh Rusia ishte furnizatorja numer nje e gazit ne Evrope. Sot eshte Amerika! Nuk jane rastesira keto, behen me plane. Veshtire e ka ne Nentor por besoj se do fitoj sepse sado I keq te jete ai per disa alternative eshte vetevrasje per Ameriken dhe ata me prejardhje europiane, shumica e vendit, qe jetojne ketu! Mund te vi edhe dita ku Jugu te kerkojne ndarjen nga Veriu!
Te boj nje pytje vlla
Supozojm fitoi Biden cfar e keqe do ndodhi sipas teje.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,595
Pikët
113
Te boj nje pytje vlla
Supozojm fitoi Biden cfar e keqe do ndodhi sipas teje.
Biden eshte me konservator se Trump. Trump eshte puro new yorker ka qene gjithe jetes i majte.
Arsyeja pse demokratet vendosen te nominojn biden dhe jo sanders apo worren eshte se edhe vete demokratet jane kapitalista te betuar dhe Nuk duan idealizma socialist dhe komunist ne partine e t tyre. Prandaj Obama ua mori votat me dhune se per demokratet obama kurr nuk do kishte fituar.
 

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,146
Pikët
63
Biden eshte me konservator se Trump. Trump eshte puro new yorker ka qene gjithe jetes i majte.
Arsyeja pse demokratet vendosen te nominojn biden dhe jo sanders apo worren eshte se edhe vete demokratet jane kapitalista te betuar dhe Nuk duan idealizma socialist dhe komunist ne partine e t tyre. Prandaj Obama ua mori votat me dhune se per demokratet obama kurr nuk do kishte fituar.
Dmth si i thone llafit Florida e tatepjete sic ka qen edhe do jete.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,595
Pikët
113
Dmth si i thone llafit Florida e tatepjete sic ka qen edhe do jete.
Rreziku eshte ne te ardhmen jo tani. Tani Biden Trump njesoj jane per vendin, por jane kto si ajo AOC e bronxit qe mund ta ndryshojn ameriken rrenjesisht ne te ardhmen.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,229
Pikët
113
Trump eshte kunder ilegaleve. Get it right!
Jo jo, eshte kunder legaleve, ka pezulluar bashkimet familjare, llotarine amerikane e dogji per kete vit, dogji dhe tre muaj te vitit tjeter. Nuk mund te jesh kunder bashkimit te gruas me burrin e vet. Nuk e ka bere kurre asnje shtet ne bote.
Ka bllokuar dhe vizat e tipeve te tjera te cilat thithnin profesioniste nga bota. Me tip te tille vize kam ardhur vete ketu dhe u bera shtetas.

Ne fakt ka demtuar korporatat e medha amerikane, pervec emigranteve te ligjshem.
 
Last edited:

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,146
Pikët
63
Rreziku eshte ne te ardhmen jo tani. Tani Biden Trump njesoj jane per vendin, por jane kto si ajo AOC e bronxit qe mund ta ndryshojn ameriken rrenjesisht ne te ardhmen.
As mos u tremb nga ajo levizje sepse eshte levizje pa bosht ideologjik. Si flaka kashtes do iki mbaje mend
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
791
Pikët
93
Te bashkohet nje emigrant me mentatitetin e hillbillive te amerikes un vetem ktu po shikoj.
Nuk te duket paksa ironike te thuash dicka te tille kur ti vete si emigrante po i drejtohesh vendalinjve me nje nofke qe perdoret si denigruese?
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
18,423
Pikët
113
Jo jo, eshte kunder legaleve, ka pezulluar bashkimet familjare, llotarine amerikane e dogji per kete vit, dogji dhe tre muaj te vitit tjeter. Nuk mund te jesh kunder bashkimit te gruas me burrin e vet. Nuk e ka bere kurre asnje shtet ne bote.
Ka bllokuar dhe vizat e tipeve te tjera te cilat thithnin profesioniste nga bota. Me tip te tille vize kam ardhur vete ketu dhe u bera shtetas.
Bashkimeve familjare? Ku?? Po llotot kur? Une njoh qe e kane fituar kane ardh keto 3 vjet dhe te tjere qe u ka dal dhe presin kete vit, vec mos kish ndodh corona.
 
Top