• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Protesta ne SHBA (5)

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,023
Pikët
113
Degjoni te verteten duke filluar nga 33:30.
Bret Weinstein, profesor ne Princeton pasi e kane hequr njehere nga puna pasi ka trumbetura se te gjithe njerezit jane te barabarte te shprehin mendimin thote se:
1. Arsyeja e vertete e kesaj qe po ndodh eshte se partite kryesore politike jane te korruptuara dhe si te tilla e kane ngrire mireqenen per veteveten duke penguar qe kjo te kaloje tek njerezit e thjeshte. [Ju kujtoj qe ketu kemi shkruar se politikanet kerkojne te kalojne ne papunesid he sistem social minimal shumicen e popullates duke i shtyre kashte jetes sociale dhe ekonomike, per t'i zevendesuar me makine dhe per te ruajtuar fitimet ekzorbitante elitare. Pak e dine keto marioneta se ky eshte fillimi i fundit.]

2. Duke krijuar dhe shtyre urat qe te krijohen probleme raciale, dy partite largojne vemendjen nga korruptimi masiv i tyre.

Ai propozon qe qeverisja e vendit duhe transfirmura ne ate qe quhet nga ai 'Unitet 2020" ku tre persona, nje i qendres se djathte, nje i qendres se majte diskutojne dhe vendosin per cdo ceshtje, duke filluar tek korrupsioni tanishem. Nderhyn i treti, presidenti vetem kur dy personat nuk kane rene dakord. Cdo 4 vjet keta persona bejne rotacion. Presidenti behet Zevendes President, dhe vazhdon keshtu deri sa nje nga keta te mos jete me i zoti te mbaje zyren.

Kushtet qe duhet te plotesoje nje kandidat per te qene ne kete treshe. Ai duhet te jete:
1. Kurajoz 2. I afte 3. Patriot
Propozimi i tij me ngjan me sistemin Spartan te qeverisjes qe eshte aplikuar para Spartes nga Dardanet qe sundonin Afriken.
[Tema: Invazioni Dorian]
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,266
Pikët
113
Degjoni te verteten duke filluar nga 33:30.


Propozimi i tij me ngjan me sistemin Spartan te qeverisjes qe eshte aplikuar para Spartes nga Dardanet qe sundonin Afriken.
[Tema: Invazioni Dorian]
Plutarch states that when Spartan boys reached puberty, they became available to older male lovers (Life of Lykourgos 17.1)

Persa i perket qeverisjes sistemi spartan nuk ishte demokratik.

Do te na kthesh 2300 vjet prapa lol.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,515
Pikët
83
Lidhur njerezit si puna juaj, qe vuajne nga 'objektiviteti', rera u rreshqet nden kembe atyre qe kane iluzione.
bjeri-bjeri se i bie bukur `dance`
treni im hecen para gjithmon a derzi,
i kam realizuar shum gjojna, nuk kam iluzione, siç thua,
qe edhe sikur te kesh, nuk eshte noi mekat,
 

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,149
Pikët
63
Nuk e dija qe exportonim militante ne USA.
Sa ju rritet rroga kur boni tifozllik partiak?
@Mano
As un se paskam dite. Shyqyr skam asnji afer se Amerika ka distanca. Shqipo qe kam rrotull thojn thjesht larg b. teme per protestat jo mo te bojn tifozllik partish.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,023
Pikët
113
Plutarch states that when Spartan boys reached puberty, they became available to older male lovers (Life of Lykourgos 17.1)

Persa i perket qeverisjes sistemi spartan nuk ishte demokratik.

Do te na kthesh 2300 vjet prapa lol.
1. Une nuk jam Bret Weintein qe ka bere propozimin.
2. Ka, sipas teje, ndonje vend ne bote qe qeveriset ne menyre demokratike (sipas konceptit antik) sot?
3. Cfare deshe te thuash me citimet pederaste? Qe qeverisja oligarkive, me dy mbreter, keshill pleqsh dhe perfaqesues te popullit (ephors) presupozon zhvillimin e pederastise?!
Ju te cudisni.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,023
Pikët
113
bjeri-bjeri se i bie bukur `dance`
treni im hecen para gjithmon a derzi,
i kam realizuar shum gjojna, nuk kam iluzione, siç thua,
qe edhe sikur te kesh, nuk eshte noi mekat,
Pse njeresit e trashe fshihen pas naivitetit? Naiviteti eshte thjesht mungese eksperience.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,266
Pikët
113
1. Une nuk jam Bret Weintein qe ka bere propozimin.
2. Ka, sipas teje, ndonje vend ne bote qe qeveriset ne menyre demokratike (sipas konceptit antik) sot?
3. Cfare deshe te thuash me citimet pederaste? Qe qeverisja oligarkive, me dy mbreter, keshill pleqsh dhe perfaqesues te popullit (ephors) presupozon zhvillimin e pederastise?!
Ju te cudisni.
Doja te thoja se sparta ishte shtet diktatorial ushtarak, me dy lloje popullsish. Luftetaret inkurajoheshin te ishin pederaste, sepse gjoja luftonin me mire.
Jo, nuk ka asnje shtet sot si demokracia e athines. Se pari ishte nje demokraci skllavopronare, sklleverit dhe grate nuk votonin.
Kishte nje dicka me te avancuar se demokracite e sotme, ishte demokraci e drejtperdrejte. Tipar kryesor i kesaj demokracie ishte se i zgjedhuri ishte komplet i prekshem, shkarkohej perseri nga masat qe votonin nese bente dicka te gabuar qe nuk u pelqente masave....nuk eshte si sot, zgjidhet deputet nje x kriminel dhe e ke 4 vjet aty, dhe rizgjidhet perseri.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,515
Pikët
83
Ke vu re nje gje Pjer? Pse fle konfliktualiteti te kta trumpistet tane?
ky zet-i e ka kap keq me mua jo per çeshtje trumpi se une nuk para e permen kete,
por para ca muajve, tek nje teme e corona-virusit, hasa nje njoftim qe e kish sjell njeri,
nje piktor i njohur kosovar, llapashtica (ne mos gaboj per germat e fundit) kish vdekur ne amerike,
une duke menduar se ky zet-i ishte kosovar, e pyeta se mos bohej llaf per Llapi-n tone ketu,
me ktheu pergjigje sikur kish dale nga çmendina, nuk e di pse e kish keqkuptuar kete interesimin tim,
i ktheva pergjigje normale, por ai ne te tijen, po ta gjesh kete debat do shohesh qe ke te besh me nje te semure, por jo budalla,
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
31,313
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Minneapolis has paid $63,000 to private security firms for 3 council members

The city is currently spending $4,500 per day on security for council members Andrea Jenkins, Phillips Cunningham and Alondra Cano.


 
Last edited:
Top