• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Kjo teme eshte per te gjithe ato persona qe e kane gjetur veten papritur nje dite te dashuruar me mikun e tyre me te mire?Pse pikerisht me ate???
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

Do te thoja se eshte mese normale te dashurosh mikun me te mire. Shume prej nesh kemi ndjere simpati per nje shok, por per nje arsye a tjeren nuk kem arritur t'ja shprehim dot, apo nuk na e kane shprehur.
Dashuri ndjejme per ata njerez qe na terheqin jo vetem seksualish nga aparenca, por sidomos nga karakteri. Shikojme vlera pozitive, na terheq biseda. Ke mendime, preferenca, te perbashketa. Ndan gezime, hidherime me te. I gjendeni njeri-tjetrit ne nevoje. Te gjitha keto sjellin dhe lindjen e nje ndjenje tjeter pervec asaj te miqesise. Fundja dashurine nuk e gjen vetem te njerezit jashte rrethit shoqeror. Ndjenja nuk komandohet. Nuk mund te vesh dot kufi.
 

SiL3nT

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
37
Pikët
0
Vendndodhja
Sweden
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

Mesa kam kuptuar une sa me shume te rrish me nje person aq me shume perfekt te duket ai person dhe prandaj ndoshta ndodh qe te lidhesh me mikun tend me te mire me ate qe kalon me shume kohe ne dite etj etj :)
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

Pikerisht Shpengese edhe Sinqeriteti qe karakterizon nje lidhje miqesi eshte virusi me i keq i nje ndjenje dashurie
Tek miku vlerson gjithcka derisa ky vlersim kthehet ne deshire per Pervetesim :)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

per kete lloj dashurie amerikanet kan nji shprehje "frendly fuck"
personalisht mendoj qe midis dy sekseve te kunderta nuk mund te ekzistoje dashuri-miqesi sepse dashuria permbledh dhe seksin ndersa miqesia jo
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Re: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

per kete lloj dashurie amerikanet kan nji shprehje "frendly fuck"
personalisht mendoj qe midis dy sekseve te kunderta nuk mund te ekzistoje dashuri-miqesi sepse dashuria permbledh dhe seksin ndersa miqesia jo
Nje korrigjim i vogel, jo aq banalisht, eshte pak me e bute "friends with benefits" :D
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

Eshte dicka qe ndodh ne menyre te vazhdueshme ne rrethe shoqerore,madje personalisht me ka ndodhur te perballem me situata te miqve te mi me te mire edhe ne momentin e pare qe u kam drejtuar te njejten pyetje me jane pergjigjur:

Kjo sepse tek ai/ajo kam gjetur ate cka nuk e kam gjetur tek askush tjeter,ndoshta afrimiteti,konfidencat e larta,deshira per tu njohur e per te ndare bashke cdo gje,madje detajin me te vogel me ka bere te afeksionohem kaq shume saqe te shoh ne nje prizem tjeter edhe jo thjesht ne syrin e mikut/mikeshes. Te kalosh nje kohe relativisht te gjate me nje person,te ndash me te edhe emocionet e vogla te dites,te mesosh ne menyre te terthorte ose edhe te drejtperdrejte gjithcka per te mund te beje te linde nje ndjenje,me e forte dhe apasionante se nje shoqeri e sinqerte qe ka ekzistuar me pare!
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
995
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

Gjermanet thone se dashurohem vetem ne ate qe e njoh,per rrjedhim dashurohesh ne shokun/shoqen qe e njeh me mire.Duke perjashtuar dashurine me shikimin e pare.
 

BlooD_VenoM

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 6, 2010
Postime
29
Pikët
0
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

Unë s para i kam shumë qejf këto temat me dashuriçka,tepsiçka kutiçka kapaçka po më bëri përshtypje kjo temë.Do jap thjesht një mendim timin.
Atëhere,pse gjithmonë e shohim veten tonë të dashuruar me shokun/shoqjen më të ngushtë?
Nisemi nga vet emri: SHOK I NGUSHTË,pra dikush që na thotë/i themi çdo gjë.Dikush që besojmë verbërisht dhe i cili na mbështet kur kemi nevojë.Pikërisht për këtë arsye e konsiderojmë mikun më të mirë sepse na bën të ndihemi mirë,ndryshe nga çdokush tjetër ,që na bën të ndihemi mirë...por jo në atë masë sa personi në fjalë.Dalëngadalë,mësohemi me këtë ide se do ta kemi gjithmonë aty,dhe fjalët e tij/saj bëhen si ajër ku nuk mund të rrish pa të.Paralelisht mund të kesh një të dashur që e ke zënë para 2 javësh,por miku i ngushtë do kohë që zëri një vënd të atillë në zëmër,pra të afërt dhe pothuaj i domosdoshëm.Miku i ngushtë të njeh në majë të gishtave,poashtu e njeh ti atë,dhe ndonjëherë fjalët janë të tepërta kur mund të merresh vesh vetëm me një shikim.Gjë që nuk ndodh me të dashuri/en pasi nuk të njeh në atë farë feje si miku i ngushtë.Për këtë arsye mendoj që biem brënda me mikun e ngushtë,pasi nuk na tërheq më aq shumë pamja e jashtme sa ajo ndjenjë lumturie që na ofron.
Unë jam për një miqësi të gjatë e më pas në konkludim një dashuri mes këtyre dy individëve sesa një shikim te Santa Lucia në QS,një shkelje syri,një kalim afër ,një hedhje të një letre ku është nr i cel,një dalje për kafe,një dhurim puthje( e cila është krejt fallco ose për tu çeksituar) e më pas një lidhje ku çdo ditë të trajtohet tema:
Pse s më çove zile ? Pse s më ktheve sms ? Pse s më dërgove zile/sms i/e para e gjëra të tipit "Lulja mos më prek".
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

Them se jo gjithmone ndodh nje gje e tille...une besoj se personi qe dashuron kthehet ne mikun tend me te mire me kalimin e kohes...Nqs ja del te arrish aq gjate me ate person :p
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
7,210
Pikët
113
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

Kjo teme eshte per te gjithe ato persona qe e kane gjetur veten papritur nje dite te dashuruar me mikun e tyre me te mire?Pse pikerisht me ate???
Pasi aty gjejm ate qe kerkojme tek nje partner.
 

Diellza

Super Anëtar
Anëtar
Jan 20, 2010
Postime
213
Pikët
28
Përgjigje e: Re: Pse dashurohemi me mikun me te mire?

per kete lloj dashurie amerikanet kan nji shprehje "frendly fuck"
personalisht mendoj qe midis dy sekseve te kunderta nuk mund te ekzistoje dashuri-miqesi sepse dashuria permbledh dhe seksin ndersa miqesia jo
Dashuria me mikun me te mire nuk asht e njejte me 'friends with benefits' ose sic e the ti 'f*ck buddy'.

E para, asht shoqnia, nje shoqni e sinqerte qe ka ndertuar themele te forta per te ndritur nje dashuri qe mund te zgjase tere jetes.

E dyta asht nji nga dy opsione: ose (1) jeni te dy shoke 'aq' te mire sa seksi nuk e prish shoqerine tuaj (gja qe s'besoj te jete e vertete se njana pal gjithmon do ndjeje ma shum) ose (2) ai person me te cilin kalon ato pak kohe kur 'ke nevoje' e shikon si not good enough te jete e dashur.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

Mendoj se Miqesia dhe dashuria me mire mos perzihen..sepse si dihet..se cndodh me von..per momentin te duket vukur ndihesh mire..me von ...ndaj per sa i perket Temes..mendoj qe edhe mund te ekzistoje..po varet dhe nga rrethanat..gjithsesi personalisht..s'do me pelqente ti ngaterroja..!
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

Kjo teme eshte per te gjithe ato persona qe e kane gjetur veten papritur nje dite te dashuruar me mikun e tyre me te mire?Pse pikerisht me ate???
..Nejse me fal qe u takum ...:p ( nuk boj pjes ktu )
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

Sepse miqësinë e sinqertë duhet me ia kthye me të mirë.
 

OneLL..&

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2011
Postime
631
Pikët
0
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

Ishall nuk ndodhe asnjehere kjo!!
Po shume raste kam ndegjuar!!!
 

Xhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
59,247
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

per mendimin tim nese bie ne dashuri me dike, ne fillim ke dicka qe te atrakton tek ky person, nese se ke apo nuk zhvillohet me disa takime biseda, atehere thjesht do jet nje mike, sado mike i ngusht te jet per ty...por nese ke atraktim ose zhvillon nje atraktim shpejt ne njohjen e njeri tjetrit, atehere faza e mikut me te mire takes place :)
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,686
Pikët
113
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

Jam cik konfuze me kete "mikun me te mire" sepse nje femer mund te kete miqesi me nje mashkull por qe ta konsideroje ate "mikun me te mire", ai ose eshte gay ose ajo vertet ndjen nje pelqim ndaj tij qe shkon pertej miqesise.
 

Xhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
59,247
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Pse dashurohemi me mikun tonë më të mirë?

Jam cik konfuze me kete "mikun me te mire" sepse nje femer mund te kete miqesi me nje mashkull por qe ta konsideroje ate "mikun me te mire", ai ose eshte gay ose ajo vertet ndjen nje pelqim ndaj tij qe shkon pertej miqesise.
mike me te mire ti zotrote femer, eshte "the chosen one" :D
 
Top