• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse eshte Ngjyra e "KUQE" Ngjyra e Dashurise?

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Te dashur forumista, te gjithe themi se ngjyra e kuqe eshte ngjyra e dashurise dhe kur duam te shkruajme dicka per dashurin ose dikujt qe dashurojme, shpesh here e shkruajme me ngjyre te kuqe.

Jam kurjoze te lexoj pergjigjet tuaja :)
 

Pure_Gold

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 12, 2010
Postime
66
Pikët
0
Vendndodhja
Elbasan Shqiperi
Përgjigje e: Pse eshte Ngjyra e "KUQE" Ngjyra e Dashurise?

per mendimin tim thjeshte si ide qe me vjen se sjam nai ideator i famshem me dhon shpjegim mendoj se ngjyra e kuqe tregon dashuri se them ka te beje dhe pak me biologjin e trupit dmth gjaku eshte i kuq pa gjak njeriu sjeton dot keshtu qe eshte me ngjyren e mbijeteses se vetme te njeriut gjakut qe ka marr ngjyren e kuqe dhe them se te spikat dhe si ngjyre sepse eshte dhe me e forta dhe me e vecanta :S sdi ca te them mbase mund dhe te qeshni me pergjigjen time por nje mendim i imi eshte kaq i pabazuar ne fakte :S
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Pse eshte Ngjyra e "KUQE" Ngjyra e Dashurise?

per mendimin tim thjeshte si ide qe me vjen se sjam nai ideator i famshem me dhon shpjegim mendoj se ngjyra e kuqe tregon dashuri se them ka te beje dhe pak me biologjin e trupit dmth gjaku eshte i kuq pa gjak njeriu sjeton dot keshtu qe eshte me ngjyren e mbijeteses se vetme te njeriut gjakut qe ka marr ngjyren e kuqe dhe them se te spikat dhe si ngjyre sepse eshte dhe me e forta dhe me e vecanta :S sdi ca te them mbase mund dhe te qeshni me pergjigjen time por nje mendim i imi eshte kaq i pabazuar ne fakte :S


Dhe une si ti mendoj qe dashuria krahasohet me gjakun...
Pa gjak nuk do kishte jete, edhe pa dashuri nuk do kishte jete...:d
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: Pse eshte Ngjyra e "KUQE" Ngjyra e Dashurise?

me pelqen ngjyra kuqe ne cdo vend jam me te kuqen
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Pse eshte Ngjyra e "KUQE" Ngjyra e Dashurise?

Ngjyra kuqe terbon demin, jo mo Alienin :p

Ehh, sa u perhap kjo ngjyre, qe nga SHEK.IV nga San Valentino. Sot njihet si simbol i dashurise. :)
 

Jetmira

V.I.P
Anëtar
Apr 19, 2014
Postime
3,678
Pikët
113
Përgjigje e: Pse eshte Ngjyra e "KUQE" Ngjyra e Dashurise?

e kuqja esht e lidhur me epsh,dashuri romantike dhe pjellori femerore
Është thënë prej kohësh konsiderohet si ngjyra e dashurisë, por tani studiuesit kanë gjetur arsyen e vërtetë pse burrat preferonjnë zonjat në të kuqe.

E thënë thjesht, ata mendojnë se një grua e veshur me të kuqe ka më shumë gjasa për të fjetur me ta në një takim të parë.

Psikologët që studiuan 120 nxënës meshkuj të moshës 18-21 zbuluan se ata zgjedhin një grua të veshur me të kue pasi kishin synim më të madh seksual dhe kishin më shumë shance të shkonin në shtrat me to.

Vullnetarët u pyetën të gjykonin qëllimin seksual të një gruaje të bazuar vetëm në ngjyrën e kuqe të veshjes e cila rezultoi me një ndikim të fuqishëm seksual.

Gjithashtu studimi tregoi se burrat e shohin të kuqen si një ftesë për seks.

Studimet kanë treguar se e kuqja është e lidhur me epsh dhe dashuri romantike, si dhe të pjellori femërore.
Psikologu Dr Glenn Wilson, profesor vizitor i psikologjisë në Gresham College në Londër, tha se hulumtimi tregon edhe burrat e veshur me të kuqe janë më tërheqëse për femrat, sepse ata shihen me një status të lartë.
Por gratë në të kuqe janë më tërheqëse për burrat për shkak të pasionit të tyre. Këto efekte veprojnë pa vetëdije dhe me siguri rrjedhin nga fakti se ngjyra e kuqe është një ngjyrë e rëndësishme në natyrë, duke sinjalizuar rrezikun dhe duke shkaktuar eksitim.
 
Top