• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse hebrejte janë kombi më "i zgjuar" në botë ?

Status
Temë e mbyllur.

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,342
Pikët
113
Vendndodhja
Dmth ne kuptim e prodhimtarise intelektuale. Megjithese perbejne 1/400 e popullsise se botes, kane marre 27% te ëmimeve Nobel.

A ka ndonje shpjegim shkencor kjo? Se raporti 1/400 me 27% me duket i tmerrshem!
 

Ana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
154
Pikët
0
Vendndodhja
Somewhere far from home
Re: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Jan njerez qe rrine gjithmone afer njeri tjetrit te bashkuar. E ndihmojne njeri tjetrin ne c'do lloj menyre nese kan mundesi edhe e kan ruajtur traditen e lashte keshtu qe nuk ka zili midis tyre. Jo si ne shqipetaret qe na vjen inat nese dikush eshte me mire ne kariere ose jeten personale.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

kjo esht per tu provuar dmth esht vetem mendim se e verteta qendron ndryshe
hebrenjt fitojn çmime nobel sepse ky çmim esht krijuar po nga ata dhe paraja e gjith botes qendron en duart e tyre fillo nga floriri qe esht monopol çifutesh etj etj
kjo ishte nji nga arsyet per te cilen lindi nazizmi si rrym shoqerore fakti qe hebrejt privatizuan dhe magazinuan gjith arin e botes dhe bashk me te vleren monetare beri qe ne gjermani shum njerez ti urrenin hebrejt vetem per kete fakt e qe aty filloi gjith masakra ndaj tyre
po sduhet haruar qe nji hebre edhe pse e ka nonen zezake si ngjyra kartoseres prap i thot vetes hebre e nese nisemi nga ky princip i bie qe shum pak hebrej ta ken fituar çimimin nobel lol
ajnshtajni ishte hebre po jo nga te dy prinderit marksi gjithashtu po jo nga te dy prinderit etj etj
pra ky qendron veç neper mendime si term se o shum pak real :)
 

LoLiTa

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
116
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Re: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Jan njerez qe rrine gjithmone afer njeri tjetrit te bashkuar. E ndihmojne njeri tjetrin ne c'do lloj menyre nese kan mundesi edhe e kan ruajtur traditen e lashte keshtu qe nuk ka zili midis tyre. Jo si ne shqipetaret qe na vjen inat nese dikush eshte me mire ne kariere ose jeten personale.
Thats So True :)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

lolita dhe ana kur thoni ne shqiptaret per cilet shqiptar e keni fjalen ë lol
dhe perseri mesa di un shqiptaret jan ber te till direkt pasi komunizmi i gllaberoi si komb me par kan qen shquar si njerez me bes nder e patriotizem
mjafton te rilexoni lord bajronin ëfar thot per shqiptaret
 

patrokli

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
155
Pikët
0
Re: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Un nuk mendoj se esht e vertet qe ata jan populli me i zgjuar ne bot dhe per kte nuk besoj se as ndonjeri nga ju do ket prova qe mund te jen populli me i zgjuar ne bot por thjesht jan te zgjuar kaq, dhe me vjen shum keq kur thoni qe ata jan populli me i zgjuar ne bot dhe akoma nuk kan nje tok tyren!
 

Ana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
154
Pikët
0
Vendndodhja
Somewhere far from home
Re: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

lolita dhe ana kur thoni ne shqiptaret per cilet shqiptar e keni fjalen ë lol
dhe perseri mesa di un shqiptaret jan ber te till direkt pasi komunizmi i gllaberoi si komb me par kan qen shquar si njerez me bes nder e patriotizem
mjafton te rilexoni lord bajronin ëfar thot per shqiptaret
Uee ke lexu Lorb Byron tië /me dashurohet marrezisht lol :p Per shqipetaret ne pergjithsii lal e kena fjalen edhe kuptohet me Komunizmin skishim ca benim se na e beri rrup sup Xhaxhi Veri
 

ada

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 10, 2009
Postime
9
Pikët
0
Vendndodhja
Germany
Re: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Jane te begabte dhe pik.
Po nuk mund ti permbledhesh te gjithe ne nje thes dhe ti quash popull i zgjuar.


Sic u tha edhe me siper ata nuk kane token e tyre.
Kjo mund te varet edhe nga shtetet fqin dhe sa te gatshme jane te dyja palet te bejne paqe.
Por fakt eshte qe ata jane qe prej shume vitesh ne lufte dhe jane bere pak a shume si njerez te eger.
Nuk duan njeri qe ti qendroje mbi koke dhe cdo gje qe e bejene bejne me te vetmin qellim per te treguar krenarine e tyre.
Ndoshta i ben lufta e vazhduar kaq te begabte.

me medalje e pa medalje
Ata qe njof une ketu nuk jane kaq te zgjuar apo inteligjente :cool: !
por kane durim Derri .
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Po se hevrej jan edhe kan pasur leke qe ne fillim , kot si vriste hitleri ata dicka ka ditur edhe ai hahahahah :p
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Titulli: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Hebrejt jan popull i zgjuar duhet ta pranojme..po jo se jan me te zgjuarit ne bot..po harro se huri qe kan ngren len dhe pasoja...sigurisht qe do ket ndryshime ne jet nga pasojat vjen cdo gje...pastaj nese ke te trashguar dicka ..normale dhe do lesh dicka..ne kemi qen fakira ..dhe normale kur e fiton cdo gje me djerse..llogjike svihet paraja me lopate..kshu qe ska te bej intelegjenca me menyren si kemi jetuar e perjtuar edhe trasheguar ext....
do shtoja e rikthesoja e kritokoja disi mendimin e vajzave me lart...qe shqiptaret sjan dakort me njeri_tjetrin e kan zili *Gabohen _shum * sepse nese ka ne bot popull qe eshte i lidhur ..per vet faktin si jemi jetuar ne bashkesi gjithmon...sbesoj se na e kalon kush..pastaj varet xhanem ..njerezit sjan ter njesoj...gjithsesi sbesoj se mund te ekzistoj urrejtje apo zili mes 1gjaku..
 

continue

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 1, 2009
Postime
3
Pikët
0
Vendndodhja
tirana
Përgjigje e: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

jane nje komb i lashte. Dhe mendoj se kane evoluar me shume se kombet e tjera!
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Une mendoj qe hebrenjte kane kete pozicion qe kane sot per dy arsye:
- Sepse i kane luftuar aq shume dhe i eshte dashur te integrohen ne vende te ndryshme qe nuk i donin sa e vetmja menyre qe te mbijetonin ishte punonin 4 here me teper se te tjeret.
- Sic e kane edhe dikush me siper, i mbrojne ato qe fitojne duke i kaluar tek njeri-tjetri, dmth ndihmojne njeri-tjetrin.

Por qe te thuehet "kombi me i zgjuar ne bote" nuk jam dakort. Pervec atyre qe lindin me nje te mete mendore, te gjithe jemi pak a shume ne te njejtin nivel per zgjuarsi kur lindim dhe vetem puna eshte ajo qe na ben qe te diferencohemi gjate jetes.
 

Diellza

Super Anëtar
Anëtar
Jan 20, 2010
Postime
209
Pikët
28
Përgjigje e: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Kam nje Izraelite ketu ne pune e nuk ka asnje grim inteligjence ma teper se un ;)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

Hebrejte kane pasur mundesi te kene Uganden, Madagaskarin dhe vende te tjera per te vendosur Atdheun e tyre, por ata nuk duan tjeter pervec Palestines.Jo per aresyen se uji i Detit te Vdekur, kur thahet Do te jape 5 trilion dollare nga metaloidet dhe pluhuri i metaleve; jo per aresye se toka e Palestines ka 20 here me teper nafte se dy Amerika te marra bashke,Por Sepse Palestina eshte udhekryq midis Europes, Azise dhe Afrikes, sepse Palestina eshte Qendra e sistemit politik te ndertuar dhe Qender Strategjike per Kontrollin Boteror...

(cituar nga libri "Protokollet e Fshehta " ) ju rekomandoj nese keni interes per me teper, sigurisht duke mos harruar se edhe ne libra si kudo mund te kete edhe spekullime.

....personalisht..per mua ..perben interes ...cka lidhet me hebrejte .. :)
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,763
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Pse hebrejte jane kombi me "i zgjuar" ne boteë

nuk osht spjegim shkencor .

por ja ka dhon Zoti edhe ska aty qka me diskutue .. duhet me akceptu dashtum s'dashtum ..
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Pse hebrejte janë kombi më "i zgjuar" në botë ?

Kultura e studimit.Edhe ebrenjte me te varfer i kane çuar femijet ne shkollat me te mira.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top