• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse mbahen mend kujtimet e këqija?

Dard1

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 16, 2011
Postime
32
Pikët
0
Vendndodhja
Peje
Sipas Elizabeth Kensinger, një nga drejtueset kryesore të këtij studimi, është shpirti ynë i mbijetesës ai i cili bën që kujtesa jonë të lidhet më shumë me kujtimet e këqija.

Në lidhje me një ngjarje e cila na ka lënë një shije të hidhur, rezonanca magnetike ka evidentuar se truri ynë aktivizon dy zona ballore dhe atë të amigdalës, të cilat vijnë të pranuara nga ndjenjat tona. Për këtë, nëse do të na duhej të shihnim një njeri i cili shfaqet i armatosur në rrugë, do të na vinin më mirë në mendje detajet e pistoletës së tij, sesa pamja e një njeriu që ecën normalisht anash tij në të njëjtën rrugë.

Sipas Elizabeta Kensingerit, është shpirti ynë i mbijetesës ai i cili bën që kujtesa jonë të lidhet më shumë me kujtimet e këqija. Kështu, truri ynë është në gjendje të na detajojë edhe episodet më të vogla të ngjarjeve të papëlqyeshme e të mos na sjellë asgjë. /Telegrafi/
 
Top