• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse po vjen faza tjetër e kapitalizmit

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,753
Pikët
113
Orar zyrtar 10 deri ne 12 ore ne dite, tek keto vende, te them te drejten per kete nuk kam informacion dhe me duket e pa besushme, po qe se eshte zyrtar e kam fjalen.
edhe une nuk e besoja kur me tregonin refugjatet siriane qe kishin vite ne turqi, por kur emigrantet shqiptare ne turqi e pohonin nje gje te tille, e besova,
edhe per rusine, shumica e emigranteve vietnameze, afgane, etj, tregojne se oficiel punonin 10 deri 12 ore ne dite,
per kinen dihet qe kane bere permisim, nga 24 ore ne dite e kane bo 12 ore ne dite, po ti s'ke faj se nuk ke punuar me emigrante,
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,247
Pikët
113
Une nuk i kam hyre aq thelle, por edhe ata kane nje kod pune me te cilin referohen.
Fjalen nuk e kam per Kinen, se ajo eshte tjeter planet.
Nga 24 ne 12, shume e paska ul.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,753
Pikët
113
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
11,425
Pikët
113
Jo jo, mos e shiko me syun e glorifikimit.
Qellimi i bisedes ishte ne tjeter vend.
Sa per bankat, askush nuk eshte kundra tyre.
Por biseda ishte tek pushteti i bankes, jo tek ezistenca e tyre.
Me leje? Un jom kunder. Paraja eshte qelbsinlliku mo i modh qy ka shpik njerezimi. Ene industria financiare osht mo e madhja industri n’bot. Shpik budallallek e vrit per te. Qy osht rendi kapitalist me gjith ftyrat e veta t’ashtuquajtura kamunisto socialisto demokratike.

Si mbahet m’kom? Me rrena. Sterholloje mir ene t’besojn. Amin. :D
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,437
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
sepse femrat nuk duan te lindin me dhe as te risin femije, sepse populli nuk ju jep asgje.
duhet ta shikoni keshtu pa femrat dhe pa kontributin e tyre ne shoqeri nuk do kishte as doktor, as profesor, filozof as asgje
femres i meret cdo gje dhe nuk i jepet asgje!
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,247
Pikët
113
investo gjermanet, e merr meritat erdogani
Pier kije inate, por hakun mos ia ha.
Investon gjermani sepse ai eshte i afte te marre investimet e tyre qe Shqiperia as investime nuk di te terheqe.
Atij i lumte.
Per vendin e vet punon.
Erdhen kinezet per rrugen e Arberit, pse nuk pranoi qeveria shqiptare?
Sepse nuk kishte leverdi ajo vete.
Silli leket ti se e bej une. Aaaa..jo ashtu s'ka.
Do kishte mbaru tani.
Autostrada qe perfshinte te gjithe bregdetin e Shqiperise, pse nuk u be ?
Me investimet e Qatarit..pse deshtoi ?
E pati fajin Qatari ? Apo shqiptari ?

Per ate qe sot quhet Rruga e Kombit, kam folur me lart qe erdhen koreanojugoret ne 1997.
Pse nuk u be ?
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Me leje? Un jom kunder. Paraja eshte qelbsinlliku mo i modh qy ka shpik njerezimi. Ene industria financiare osht mo e madhja industri n’bot. Shpik budallallek e vrit per te. Qy osht rendi kapitalist me gjith ftyrat e veta t’ashtuquajtura kamunisto socialisto demokratike.

Si mbahet m’kom? Me rrena. Sterholloje mir ene t’besojn. Amin. :D
Ti ke lindur steprapthi...
Pesimist, Nihilist!
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,335
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Jo jo, mos e shiko me syun e glorifikimit.
Qellimi i bisedes ishte ne tjeter vend.
Sa per bankat, askush nuk eshte kundra tyre.
Por biseda ishte tek pushteti i bankes, jo tek ezistenca e tyre.
Po te pakten kete impresion te jepmi ju duke lexuar ato qe ju kisht thene per Ruciken dhe Kinen.
Vete karakteri i ketij institucioni i jep pushtet sepse ka ne dore pothuaj te gjithe vleren si monetare por edhe materiale. Ketu eshte edhe pika nevralgjike e nje shteti qe te kete mundesine qe te mos lejoje qe nje banke e vetme te kete kete lloj fuqie por te jene disa te tilla qe te shperndahet kjo fuqi.
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
11,425
Pikët
113
E mora vesh shejtan boll e perserite, se u pushoj zemra ballisteve.
Apo nuk e kane zemren te dobet ata.
Nuk e merrte forumi. Ene e shtypa nja 3 here ate butonin e postimit. Kur e mori, i beri tre. Si bankat. Sa shpejt shumohet dhe kjo dreq para neper banka? Vetem te pjelle e ka mendjen se per te punuar as behet fjale. Apo ke pare ndonje pesmijleksh me kazme ne dore? :D
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,247
Pikët
113
Po te pakten kete impresion te jepmi ju duke lexuar ato qe ju kisht thene per Ruciken dhe Kinen.
Vete karakteri i ketij institucioni i jep pushtet sepse ka ne dore pothuaj te gjithe vleren si monetare por edhe materiale. Ketu eshte edhe pika nevralgjike e nje shteti qe te kete mundesine qe te mos lejoje qe nje banke e vetme te kete kete lloj fuqie por te jene disa te tilla qe te shperndahet kjo fuqi.
Jo, nuk kam dhene ate impresion. Qellimi eshte tek ajo qe e ke quajtur ''pika nevralgjike''.
Cool, nuk me pelqen te flas as me as urrejtje e as me dashuri.
E verteta nuk i njeh keto te dyja. Kush analizon apo shikon duke perqafuar njeren nga keto, do hyje ne gabim.
Me pelqen te lexoj te verteten pa e justifikuar ate dhe pa bere perpjekje per te gjetur te meta apo per te shtuar ate qe nuk e ka.
Po qe se do lexoj nje realitet duke perdorur pasionin...do i bej padrejtesi vetes, do bllokoj veshtrimin tim.
A me pelqen e verteta apo jo...kjo eshte tjeter ceshtje, se cfar dua une pra...eshte tjeter ceshtje.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,753
Pikët
113
Pier kije inate, por hakun mos ia ha.
Investon gjermani sepse ai eshte i afte te marre investimet e tyre qe Shqiperia as investime nuk di te terheqe.
Atij i lumte.
Per vendin e vet punon.
Erdhen kinezet per rrugen e Arberit, pse nuk pranoi qeveria shqiptare?
Sepse nuk kishte leverdi ajo vete.
Silli leket ti se e bej une. Aaaa..jo ashtu s'ka.
Do kishte mbaru tani.
Autostrada qe perfshinte te gjithe bregdetin e Shqiperise, pse nuk u be ?
Me investimet e Qatarit..pse deshtoi ?
E pati fajin Qatari ? Apo shqiptari ?

Per ate qe sot quhet Rruga e Kombit, kam folur me lart qe erdhen koreanojugoret ne 1997.
Pse nuk u be ?
ketu ke nje fare te drejte, sepse shqiperia ka politikane te paafte, te kujtohet para ca viteve kur dy amerikane, investitore te rendesishem,
u shprehen, se; po i flisnim kryeministrit te shqiperise per te investuar nepermjet aseteve, mirpo ai as ia kishte idene se per çfar po flisnim neve,

palloshi do te shohi parate ne tavoline dhe pjesen e tij, ku merr vesh ai nga ekonomia,
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,247
Pikët
113
ketu ke nje fare te drejte, sepse shqiperia ka politikane te paafte, te kujtohet para ca viteve kur dy amerikane, investitore te rendesishem,
u shprehen, se; po i flisnim kryeministrit te shqiperise per te investuar nepermjet aseteve, mirpo ai as ia kishte idene se per çfar po flisnim neve,

palloshi do te shohi parate ne tavoline dhe pjesen e tij, ku merr vesh ai nga ekonomia,
S'ke cfar thua me teper.

Pse dashka pjese politikani shqiptar ?
Politikani nuk eshte jetedhenesi i popullit, por eshte nje leve e shtetit, nje funksionar dhe nuk ka asgje me teper se sa shtetasit e tjere.
Me teper se te pa afte, une do perdorja nje fjale tjeter. - Ata qe drejtojne shtetin (nuk jane politikane ata jo) jane njerez te ndyre qe vorbulla e kohes i afroi drejtimin e nje shteti por qe nuk kane ide se cfar eshte te quhesh statist!
Te jesh statist, do te thote mbi te gjitha te jesh burre qe doreheqjen e jep ne cast per nje iks problem.
Kush ka dhene doreheqje ne Shqiperi ? (sa qesharake kjo pyetje).
Becketi fitoi perfundimisht 110 milion eurot per tekat e nje personi te vetem. Keto leke do t'i marri ty dhe mua.
Duke mos patur rrespekt per veten, e si mund ta perceptoje ai sherbimin ndaj shtetit e ndaj popullit!
Ne kete menyre qe te gjithe keta qe vetequhen politikane e urrejne popullin ne subkoshiencen e tyre se ndryshe nuk do e vidhnin dhe nuk do e neperkembnin duke dashur ''pjesen e tyre'' ndryshe nuk jep leje per investim.

Gjithe ato investime nuk jane bere.
Pse ?
Sepse derrat e ndyre duan pjesen e tyre.
Kjo do te thote se vendim marrja eshte vetem e nje njeriu.
Mbase do te thote tjeter se ne shqiptaret ende vazhdojme te vrapojme pas kryetarit te fisit duke mos kuptuar drejte institucionet.
Them keshtu sepse, kur nderrohen te ashtuquajturit politikane, perseri kemi te njejten histori - ''pjesen time'' !
 
Top