• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse serbët janë “zeshkanë “?

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
11,007
Pikët
113
mos na hap barkun kot me pasaktesi kozmike….
Kroatet nuk jane fise turke por jane ILIRE sic jane edhe Shqiptaret.
Alpet Dinarike perbejne te gjithe konstelacionin bregdetar Ilir te atyre kohrave.
aj, nemoj da seres gluposti i ti sada jebote…:).
Kroatet, janezbritur ne alpet dinarike, nga shekulli i shtate, me duket, nja gjysem a nje shekull me vone serbet...

Gjithsesesi, pyet Zet, per te sqaruar me shkencerisht..

Por bashkohem me Systemen,


Se sic thote ky domaci film,

 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,429
Pikët
113
Gega eshte i gjate edhe i bardhe si soda e bukes, ama Toska eshte shkurtabiq pdhus i zi si fingilli i qymyrit -qesh- -qesh--qesh- pdhus asaj edhe Haplogrupin e kane ne statusin inkognito``fumato``

Fshatundaro, ku e gjete kete berllog, se edhe autori i ketij shkrimit qe ke sjellur, te shumten ja fut kot karlivadh shkencore nga fantazia e tij.

Vulini nga pamja e nga ngjyra eshte gabel, jevg qe nuk ka te beje me „zeshkanin“

Qetra, po te shikosh dhe shkosh ne pjesen bregdetare e gjene tipike te zeshkten, e ke dalmacine e Kroacise edhe poshte nga jugu i Ollbenias, e njejta eshte me taljonat, spanjollet e gjitha vendet e mesdheut.

Jo po hajde kallezo, pse suedezet dhe ata qeret ne veri nuk jane zeshkane ?
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,248
Pikët
113
Gega eshte i gjate edhe i bardhe si soda e bukes, ama Toska eshte shkurtabiq pdhus i zi si fingilli i qymyrit -qesh- -qesh--qesh- pdhus asaj edhe Haplogrupin e kane ne statusin inkognito``fumato``

Fshatundaro, ku e gjete kete berllog, se edhe autori i ketij shkrimit qe ke sjellur, te shumten ja fut kot karlivadh shkencore nga fantazia e tij.

Vulini nga pamja e nga ngjyra eshte gabel, jevg qe nuk ka te beje me „zeshkanin“

Qetra, po te shikosh dhe shkosh ne pjesen bregdetare e gjene tipike te zeshkten, e ke dalmacine e Kroacise edhe poshte nga jugu i Ollbenias, e njejta eshte me taljonat, spanjollet e gjitha vendet e mesdheut.

Jo po hajde kallezo, pse suedezet dhe ata qeret ne veri nuk jane zeshkane ?
Po ti kur vete në det .... gjithmonë në mes të evgjitëve bujt ?
E pastaj të duket e gjitha dark ...
Apo e kanë fajin syzat e dillit ....
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,131
Pikët
83
djema, mos u nxitoni, titulli e kish futur ne thojza fjalen "zeshkan" ,
dhe shpjegonte theniet e disa serbeve, nje kompleksitet i kote,
qe ne fakt e kane shume ballkanas,
njeriu ne fakt, duhet pare nga mendja dhe karakteri, jo lekura,
se serbet jane te bardhe, por ç'e do, vrane dhe perdhunuan me mijra gra kosovare dhe boshnjake,
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,215
Pikët
63
Vendndodhja
Shkodër
Serbët e veriut janë goxha të zeshkët. U habita kur i pashë. Më të bardhët ishin ata më në jug afër nesh e në perëndim, në kufi me Bosnjen e Kroacinë. Ndoshta ata në veri janë më të pastër, pasi prejardhja e serbëve mendohet nga vetë serbët që është diku në veri të Iranit të sotëm, ku njerëzit janë zeshkanë. Gjithashtu, veriu i Serbisë u pushtua nga mongolët.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,340
Pikët
113
Mendoj qe Shqiptaret ne pergjithesi duhen te jene pak me te zeshket ngaqe jane me Mesdhetar ashtu mendoj se Greket dhe Italianet jane me te zeshket se Shqiptaret ne pergjithesi.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,340
Pikët
113
Fahri Xharra jeton ne fantasy-land. Nuk i ka shume kohe ka botu nje liber Kur Roma fliste Shqip.Eshte Nga ato tipa qe prej Iraku deri ne Spanje civilizimet i ben Pellazgo-Shqiptare. :p
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
8,624
Pikët
113
Vendndodhja
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,429
Pikët
113
Po ti kur vete në det .... gjithmonë në mes të evgjitëve bujt ?
E pastaj të duket e gjitha dark ...
Apo e kanë fajin syzat e dillit ....
Duhet te jete njeriu si autore kotesire e matufosur, havari mendore ! po ç‘relevance shkencore, etnografike (pamvaresisht sa mund te kete njeriu urrejte e perçmim ndaj tjetrit) etj, etj duhet te jete. Jo, po te dalin heren qeter te shikoj se çfare byca kane ne ballkan.

Ec e mos e shpike nje virus extra, qe krejte qashtu havari te matufosura, ti kosite deri ne nivelin zero.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,248
Pikët
113
Duhet te jete njeriu si autore kotesire e matufosur, havari mendore ! po ç‘relevance shkencore, etnografike (pamvaresisht sa mund te kete njeriu urrejte e perçmim ndaj tjetrit) etj, etj duhet te jete. Jo, po te dalin heren qeter te shikoj se çfare byca kane ne ballkan.

Ec e mos e shpike nje virus extra, qe krejte qashtu havari te matufosura, ti kosite deri ne nivelin zero.
Do ta çpikin....
Dale të mbarojë punë korona.... me radhë e sira
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
13,862
Pikët
113
Kroatet jane pasardhes te fiseve Ilire ashtu sic jane edhe shqiptaret.
se nga i nxjerr ti kto teori une nuk e di, por literatura e huaj e provon nje gje te tille.
Fiset Liburne i takojne pjeses veriore te KROACISE (sadasnja Dalmatija) dhe ishin fise ilire.
Nejse, kjo nuk ka te beje me temen por me postimin tend.
popullsia e sotme eshte shume e perzier prandaj duhet tu referohemi burimeve te vjetra historike per te kuptuar se cfar ka ndodhur gjate gjithe ketyre 100 vjeteve te fundit, te pakten.
Na dhe ca "bjonda te tjere norvegjez" te nje shekulli me pare:
Duhet me te kundershtu pak babe. Mund te kete ndodhur ndonje perzierje e vogel me ardhjen e sllaveve afer Adriatikut por kjo nuk i ben ata me origjine ilire. Nje perpjekje per lidhje te tille kroatet e kane pasur ne euforine e nacionalizmit romantik ne fillim te shekullit 19, por pa sukses. Sllavet e jugut ne vazhdimesi jane mundu me kriju identitete false. E kemi edhe rastin e sllaveve te Maqedonise se Veriut qe akoma vazhdojne me besu ne babadimer.

Sa per Fahri Xharren, ky po qe e ka bo historine sallate.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,813
Pikët
83
Territori i Ilirise ka përfshire edhe kroacine kosoven,bosnjen maqedononine.Arsyeja qe ka shume zeshkane ne Serbi ka lidhje me dyndjet te ardhurit nga Konstandinopoja Persia mongolia armenia siria dhe turqia te gjitha keto kombe kane popullsi ku dominojne ngjyra e zeze e flokeve dhe vetullave.Popullsia serbe gjenetikisht ka origjine nga kombet qe përmenda me sipër.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,097
Pikët
113
pirxhi pirxhi o Fshatunaro.....
rraca sllave nuk permban aspak zeshkan.
merre "kerrin" dhe boje nji xhiro nga Slovenija, Hrvatska, BiH, po cijelom Srbiju, i posle nastavi na drugog strane sveta znaci preko Bugarije, Makedonije, Rusija itd itd...
Lejini kto budalliqe se eshte turp!
Bosna je puno cigani ali to ne znaci da bosanci su crni, Makedonija isto tako, centralna Srbija je puno isto tako....
Pfffff.....
Me te "erret" i gjen ne Albanien sepse jane Mesdhetar sesa neper stepat e Uraleve!
hajt moooo.... fryme e harxhuar kot!
@SystemA Hilfe Bitte :) -gezuar-
cpaske mor babe qe sduroke nji llaf te keq per serbet😁😁😁 ou ca dashnie paske pas mer po pse e le😁
 
Top