• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse vazhdojne te martohen njerezit?

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Statistikat tregojne se 3 nga 4 martesa perfundojne ne divorc! Nese 3 nga 4 parashuta nuk hapeshin a do hidheshit gjithsesi me parashute?
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,117
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Edhe pse njerëzit dëshirojnë dhe kanë nevojë për të qenë pranë dikujt, përfundojnë të divorcuar, shpeshherë të mbushur me zemërim dhe zhgënjim. Shumica e atyre që martohen përpiqen të arrijnë një lidhje të fortë e të qëndrueshme të bazuar kryesisht tek ndjenjat dhe emocionet. Në shumicën e marrëdhënieve dashuria dhe pranimi vazhdojnë për aq kohë sa personi tjetër po plotëson një nivel të caktuar pritjeje.

Nëse ndjenjat janë të ngrohta, burri dhe gruaja mund ta shijojnë shoqërinë e njëri-tjetrit, i shpërfillin karakteristikat e mërzitshme të partnerit, komunikojnë siç duhet dhe akoma shprehin afeksion. Por kur ndjenjat ftohen, njëri ose të dy së bashku mësojnë se nuk kanë asnjë rezervë apo aftësi për të dashur një person me sa duket të papërsosur. Tashmë nevojat nuk plotësohen, gjë që shkakton lëndim, nxit vetëmbrojtje, dobëson komunikimin e mirë, shton keqkuptimet, provokon konflikt, dhe që i hedh zjarr zemërimit dhe trishtimit.

Nëse falja dhe pajtimi nuk e ndalin këtë spirale në rënie, aftësia për ta dashur njëri-tjetrin paralizohet. Ky model në pothuajse të gjitha marrëdhëniet mund të shmanget për aq kohë sa çështjet e nxehta që provokojnë egoizmin nuk ekzistojnë apo janë hijezuar. Por herët a vonë realiteti godet. Me gjithë qëllimet më të mira të një çifti, ata kuptojnë se dy njerëzve të pavarur nuk mund t’u plotësohen të gjitha nevojat e tyre gjatë gjithë kohës.
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Statistikat tregojne se 3 nga 4 martesa perfundojne ne divorc! Nese 3 nga 4 parashuta nuk hapeshin a do hidheshit gjithsesi me parashute?
Kur e blen parashuten e blen duke menduar se ajo do funksjonoj, dhe vetem kur bie ne toke i therret mendjes. Por ka dhe kamikaz te pandreqshem dhe mazokist te pangopshem qe bien per te ri-rene.

Ne qofte se 'avjoni' eshte shoqeria, atehere avjoni shqiptar fluturon pa dyer dhe pjesa me e madhe e pasagjerve ose do hidhen vet, ose do i shtyjne. Dhe problemet me parashuten jan akoma probleme 'tabu' per te cilat nuk flitet.

Ndersa ne perendim koncepti i bashkjeteses ka filluar te zevendesoj ate te marteses, sepse eshte me i pershtatshem me kushtet e shoqeris se sotme.

Ps. Sidoqoft divorci eshte me pak tragjik sesa nje jete martesore me vuajtje. Eshte pergjigjia e pyetjes 'me mire nje fund me dhimbje apo nje dhimbje pa fund'.
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Martesa nga bashkjetesa ndryshojne vetem ne leter.Nese mendon se ajo cop leter i shton keqkuptimet e nje cifti ne shoqerine e sotme ateher do kemi me shum familje te "lumtura".
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Lumturia nuk varet as ke martesa dhe as ke bashkjetesa. Njerzit e marin 'parashuten', themelin ligjor dhe socjal te familjes, sepse i shtyne instikti baze i njeriut, qe eshte rikrijimi/trashegimi i jetes.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,744
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Lumturia nuk varet as ke martesa dhe as ke bashkjetesa. Njerzit e marin 'parashuten', themelin ligjor dhe socjal te familjes, sepse i shtyne instikti baze i njeriut, qe eshte rikrijimi/trashegimi i jetes.
nese nje qift jeton se bashku por nuk pranojn te martohen d.m.th. nuk ja te sigurt se e dojn njeri tjetrin .. asht nje lloj pa sigurie edhe nuk duan te betohen para ligjit ose Zotit se do te jetojn se bashku edhe ne momentet e veshtira te jetes e deri ne vdekje.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Statistikat tregojne se 3 nga 4 martesa perfundojne ne divorc! Nese 3 nga 4 parashuta nuk hapeshin a do hidheshit gjithsesi me parashute?
3, martesa perfundojne ne divorc pasi e materializojne dashurine,
1, Martese qendron e forte e ka vazhdimesi pasi dashuria i mban,

Kjo eshte e tmerrshme ta mendosh por ja qe ky eshte realiteti.

Vazhdimesia e martesave... Nevoje ose interes
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Statistikat tregojne se 3 nga 4 martesa perfundojne ne divorc! Nese 3 nga 4 parashuta nuk hapeshin a do hidheshit gjithsesi me parashute?
Ne qofte se 3 nga 4 parashutat nuk hapen,mire do ishte qe njerezit te mos hudheshin nga aroplani.Po edhe gjithe jeta ne aeroplan nuk kalohet.
Njeher do hudhesh.
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,644
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Ne qofte se 3 nga 4 parashutat nuk hapen,mire do ishte qe njerezit te mos hudheshin nga aroplani.Po edhe gjithe jeta ne aeroplan nuk kalohet.
Njeher do hudhesh.
ahahahahaha
ti do vrare per te gjitha zberthimet
qe i ben çeshtjeve
te rendesishme :p:d
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,644
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

nese nje qift jeton se bashku por nuk pranojn te martohen d.m.th. nuk ja te sigurt se e dojn njeri tjetrin .. asht nje lloj pa sigurie edhe nuk duan te betohen para ligjit ose Zotit se do te jetojn se bashku edhe ne momentet e veshtira te jetes e deri ne vdekje.
Une Busavata nuk pranoj te jetoj me asnjeri po nuk u martova
ahahahha
po ku ka siguri ne jete o Busavata per asgje ,e jo me per dashurin
martesat do behen sepse per momentin je e dashuruar e deshiron te jesh per tere jeten po se sa zgjat asnje se di ..
s'ka burre e gru me garanci ...
te pershendes njehere se kisha hup:d
 

Rimi.

arapçiu
Anëtar
Mar 8, 2011
Postime
5,089
Pikët
63
Vendndodhja
perball komshiut
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

po edhe ju sa problem e paskeni qe ndahen apo martohen....

i lini mor te bejn qef bota , te provojme sa te mundemi se erdh 2012
 

atrevido

edamus bibamus gaudeamus
Anëtar
Feb 13, 2011
Postime
3,082
Pikët
0
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Statistikat tregojne se 3 nga 4 martesa perfundojne ne divorc! Nese 3 nga 4 parashuta nuk hapeshin a do hidheshit gjithsesi me parashute?
Sa te rende e paske ndarjen ti plako, e krahasoke me vdekjen!:D
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

jo mo shoku,mos u bej merak per mua,se nuk e kam provuar akoma ndarjen.
Pastaj kush tha qe mund te vdesesh kur nuk te hapet parashuta?
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,894
Pikët
113
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Vazhdojne te martohen se eshte bere si puna e vitit te ri...edhe pse i ka dal boja ec mo festojne te gjithe po festoj dhe une :D..Ka ca qe besojne vertete dhe ka ca qe ndjehen te rendesishem ne rolin e gruas apo te burrit.
Personalisht mendoj se eshte HIPOKRIZIA ME E MADHE!!! Ajo qe duhet te bashkoj njerezit eshte dashuria e vertete e jo nje cop letre qe deklaron se je i martuar..edhe pastaj ai roli i "GRUAS" sikur nuk me pershtatet fare..ndoshta ne nje te ardhme nderroj mendim..po tani e mendoj keshtu!
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Statistikat tregojne se 3 nga 4 martesa perfundojne ne divorc! Nese 3 nga 4 parashuta nuk hapeshin a do hidheshit gjithsesi me parashute?
Kjo nuk eshte nje paralelizem i mire

martesa nuk ka faj per problemet e njerezve.

Njerezit i kane vete fajet dhe ne vend qe te pranojne fajet e tyre dhe te ndryshojne ata ja hedhin fajin marteses dhe ne vend qe te ndryshojne por perpiqen te gjejne zgjidhje te tjera sic eshte bashkejetesa vetem e vetem qe te mos ndryshojne.

Madje as fajon e tyre nuk e pranojne fare.

Ashtu sic ti ke permendur vetem fakti qe 1 martese qendron e forte tregon se martesa akoma eshte nje dicka e mrekullueshme.
Prandaj une do tu keshilloja ata qe bashkejetojne te martohen qe te jene vertete te lumtur.

Ne fund te fundit pse te mos nxjerrim disa statistika per bashkejetsen?

E te shikojme se c'fare ndodh ne bashkejetese?


Edhe dicka martesa nuk eshte vetem nje cope leter.

Martesa eshte deshmi publike. Ne e bejme dasmen ne publik para te gjitheve dhe betohemi pra te gjitheve.

Edhe kur shkojme ne gjendje civile ne fakt aty marrim dy deshmitare te cilet duhet te kene me vehte pasaportat.

Pra martesa eshte nje deshmi dhe betim publik per perkushtimin ndaj njeri tjetrit.

Nese njerezit nuk e mbajne kete betim , me besoni nuk eshte faji i marteses.
Dhe me besoni nuk eshte zgjidhja tek bashkejetesa.
Ai qe nuk mban betimin te dhene ne menyre publike si mund ta mbaje ate ne menyre te fshehte???
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

mqs jemi ke martesa te hudhim nje gure ne lume :p

Nëse është e thënë se vajzat duhet të marrin burrat sikur baballaret,
atehere kuptohet pse nënat qajne kur i martojnë!
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,076
Pikët
113
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Sepse ashtu duhet, eshte ligj natyror dhe familja eshte institucioni me themelor i nje shoqerie.
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
32,142
Pikët
113
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

po mos te martoheshin nga do dilnit ju na bytha e arushes?

ma sa dime bashkjetuesit perdorin condom
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
30,967
Pikët
113
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

Hahahhaha Ledio :p

Une mendoj qe martohen per inat te beqarve:d
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,770
Pikët
113
Përgjigje e: Pse vazhdojne te martohen njerezit?

po mos te martoheshin nga do dilnit ju na bytha e arushes?
Nuk e ke vrejt qe po hulumtohet edhe ne kete drejtim -qesh--qesh--qesh-
 
Top