• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Psikologet i thone “jo” kompjutereve per femijet nen 9 vjec

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

LONDER - Me mire te mos perdoren kompjuteret para moshes 9-vjecare, sepse duhet te kuptohet bota reale perpara asaj virtuale.
Kjo eshte kerkesa e disa psikologeve te Royal Society of Medicine bere ndaj qeverise britanike, te cilet kerkojne rregulla strikte lidhur me kete ceshtje. Nuk lejohet perdorimi i telekomandes ne videolojera, nuk lejohet navigimi ne internet perpara moshes 9-vjecare.

Specialistet kerkojne qe t'i jepet me shume hapesire femijeve per boten reale. Femijet kane nevoje te prekin, te zbulojne, te provojne, t'i shikojne objektet reale per te edukuar infrastrukturat e tyre neurologjike.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Psikologet i thone “jo” kompjutereve per femijet nen 9 vjec

sa me fat, i kam kalu 9 vjeç -et :p:p
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,815
Pikët
113
Përgjigje e: Psikologet i thone “jo” kompjutereve per femijet nen 9 vjec

sikur te informonin edhe shkollat per kete s'do ishte keq, duke qene se femijet marrin klasa informatike qe ne moshe te vogel tashme. problemi me i madh ne fakt eshte ne shtepi, ku prinderit jane te droguar vete dhe rrine tere kohen ne pc, dhe femijet domosdo do i imitojne.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,815
Pikët
113
Përgjigje e: Psikologet i thone “jo” kompjutereve per femijet nen 9 vjec

Fillojne qe ne çerdhe..... !!!
ngaqe thone se keshtu do e kene me te lehte me vone per t'u bere produktive dhe te suksesshem ne shoqeri. ne fund te gjitha keto rezultojne ne prishje ekuilibri qe ne vegjeli, s'ka me keq. :)
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Psikologet i thone “jo” kompjutereve per femijet nen 9 vjec

Femijet e mi u prezantuan me komp ne kopsht. E kishin ne program. E pamundur t'i mbash larg elektronikes e te duash. Ka dhe prinder shume strikt. Kam njohur njeren. Femijet e saj s'ishin me te mire se ata qe luanin. Biles ishin shume egoiste. Cupa ime e kishte te pamundur te luante me to qe cupa ime s'ka patur kurre probleme me femijet.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,815
Pikët
113
Përgjigje e: Psikologet i thone “jo” kompjutereve per femijet nen 9 vjec

Femijet e mi u prezantuan me komp ne kopsht. E kishin ne program. E pamundur t'i mbash larg elektronikes e te duash. Ka dhe prinder shume strikt. Kam njohur njeren. Femijet e saj s'ishin me te mire se ata qe luanin. Biles ishin shume egoiste. Cupa ime e kishte te pamundur te luante me to qe cupa ime s'ka patur kurre probleme me femijet.
prinderit e atyre femijeve mund te kene qene shume te kujdesshem ndaj perdorimit te kompjuterave, por nuk e dime si kane qene ne pergjithesi me aspektet e tjera te edukimit. por qe varesia ndaj kompjuterave dhe internetit eshte bere nje problem i madh e thone studimet, te cilet analizojne mijera raste jo vetem nje. pastaj mjafton te shikosh njerezit perreth si sillen, njerez me depresione dhe ankthe :)
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,515
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Psikologet i thone “jo” kompjutereve per femijet nen 9 vjec

prinderit e atyre femijeve mund te kene qene shume te kujdesshem ndaj perdorimit te kompjuterave, por nuk e dime si kane qene ne pergjithesi me aspektet e tjera te edukimit. por qe varesia ndaj kompjuterave dhe internetit eshte bere nje problem i madh e thone studimet, te cilet analizojne mijera raste jo vetem nje. pastaj mjafton te shikosh njerezit perreth si sillen, njerez me depresione dhe ankthe :)
...Land of anger, infect humanity, die from technology....-paqe-
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,815
Pikët
113
Përgjigje e: Psikologet i thone “jo” kompjutereve per femijet nen 9 vjec

...Land of anger, infect humanity, die from technology....-paqe-
shpresojme per me mire... :)

edhe pse nganjehere largohet optimizmi kur shikoj sa shume te rinj 25-40 vjecare marrin ilace kunder ankthit dhe depresionit...sigurisht nuk eshte vetem teknologjia problemi, eshte nje sere faktoresh ku teknologjia luan nje rol kyc.
 
Top