• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pule e mbushur me oriz

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Pule sipas deshires. dhe si pas personave qe beheni ( e madhe ose e vogel)

Oriz perdoret sipas deshires ( sa vete beheni)

1 Spece te kuq te vogel 1 spece jeshil te vogel

1 karote mesatare

1 kungull te vogel

1 filxhane kafe me bizele (nga ato te konservuarat)

. pak miser guzhine ( edhe keto te kosrvuara)

Vegeto nje luge gjelle ose knore ,maggi.( ka neper supermarkete) Vaj ulliri + vaj kikiriku( vaji I kikirikut duhet vetem per te lyer pulen) Kripe do ti hedhim pak ( se kane vegetua qe do te hedhim) Kjo behet ne dy menyra

. Pergatitja Menyra e pareMarrim pulen e lajme dhe fillojme ti presim krahet dhe kofshet. Marrim zarzavatet I grijme ne kubik kubik dhe I leme deri sa te na behet pula gati per ta mbushur. Do te fillojme qe tek qafa te fusim doren brenda cipes me qellim qe ta veçojme mishin nga lekura.Kjo na ndihmon per ta kriposur dhe me vone per te mbushur pulen me orizin dhe perberesit. E marrim pulen e kriposim ne te gjitha pjeset nga qafa,barku,krahet dhe kofshet. E lyejme me vaje dhe e leme te marinuar gati rreth nje ore.**Ne mund te perdorim edhe vegeton pluhur per ta marinuar ne vend te kripes***). Po kjo varret nga deshirat tuaja. Mbase nje ore e marrim dhe e fusim ne furre ne temperaturen 200 grade. Do ta leme rreth 40 minuta ( gjate kesaj kohe ne duhet ta shpojme pulen ne pjeset e trupit me pirua). Kjo e ndihmon qe te marre kripen edhe me mire( kete e kam sqaruar edhe tek kaposhi me pershesh ose dollme) E heqim nga furra dhe e leme te ftohet deri sa mos te na djegi kur ta mbushim. Marrim orizin me zarzavatet I perziejme mire dhe fillojme mbushim pulen, brenda cipes,(tek pjesa e kraharori dhe barkut nga jashte) brenda tek qafa , barku,trashet e kofshes ,pastaj pjesa e orizit qe ka ngelur do e hedhim ne tave. Do te marrim masen e ujit qe ekemi vene per te ngrohur ku brenda kemi hedhur vegeton,edhe vajin e ullirit dhe e hedhim ne tave.E marrim dhe e fusim ne furre ne temperaturen 240 grade. E leme deri sa ta kete pire orizi ujin, dhe ne te njejten kohe te jete bere. Dhe ne keto momente tava eshte gatiPergatitja Menyra e dyteMarrim pulen e presim copa copa dhe e veme per te zier,pasi ka zier i hedhim te gjitha copat ne tave po pa lengun. Do hedhim ujen ne nje tenxhere me mase. Do te hedhim ne raportnje me dy domethen nje gote oriz dhe dy uje. Ne uje do te hedhim edhe vegeton ,vajin e ullirit dhe trazojme mire pastaj e hedhim ne tave. Marrim te gjitha zarzavatet dhe i presim ne copa te vogla dhe i hedhim te gjitha ne taven qe do te fusim ne furre.I trazojme te gjitha mire ne tave dhe e vendosim ne furre ne temperaturen 200 grade celsius Kjo e do temperaturen me te ulet se pula eshte gati.(per arsye se e kemi zjere). SHENIM Pulen mund ta veme edhe ashtu si eshte per te zier dhe pastaj e mbushim tek gryka ,krahet, barku edhe kofshet.

 
Top