• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pule ne qull me miell misri

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massaPer 4-5 persona

1 pule e vogel

10 luge supe miell misri

2 lug gjalp

4-5 thelbinj hudhre te shtypura

1 spec i kuq i vogel djeges (mund dhe te mos e perdoresh

krip,

PREGATITJA

Pritet pula ne copa dhe vendoset te zihet ne nje tenxhere me uje e krip dhe lihet te zihet pula

Pasi pula eshte zier ,,ne nje tenxhere tjeter me fund te trashe hedhim gjalpin dhe skuqim miellin e misrit dhe hudhrat,,specin djeges ,,pasi eshte skuqur mielli i misrit hedhim lengun e mishit te nxehte dhe i perziejme fort qe te eliminojm kokrrizat qe mund te na formohen( une hodha 7-8 garuzhde leng mish pule -eshte ajo luga e madhe qe nxjerrim gjellen )

Pasi e perziejme disa minuta qullin duke hedhur pak e nga pak lengun e mishit e hedhim ne nje tepsi te vogel ku siper vendosim thelat e mishit

Piqet ne furre te nxehur ne max per 20-30 minuta
 
Top