• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Putin urdhëron kalimin në softuerin e lirë

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massaKryeministri rus Vladimir Putin ka nënshkruar urdhëresën sipas së cilës të gjitha organizmat shtetërore ruse dhe agjencitë qeveritare do të duhej të kalonin në shfrytëzimin e zgjidhjeve softuerike pa pagesë dhe me burim të hapur, përfshirë sistemet operative Linux.
Sipas pohimeve të dokumentit të shkruar, Rusia në tërësi do të duhej të kalojë në zgjidhjet softuerike pa pagesë deri më 2015. Në të njëjtën kohë, dokumenti në fjalë përmban edhe udhëzimet konkrete për një tranzicion të tillë.


[LIST]
[*][url]http://www.telegrafi.com/fo/2010/rusialinux.jpg[/url]
[/LIST]
Autoritetet ruse që disa vjet janë duke planifikuar kalimin në zgjidhjet softuerike me burim të hapur. Gjatë vitit 2008 qeveria ruse ka urdhëruar shkollat që në të gjitha kompjuterët e tyre të instalojnë paketa të softuerit pa pagesë, e ato të cilat edhe më tutje kanë dashur të shfrytëzojnë zgjidhje komerciale është dashur të paguajnë nga xhepit të vet.

Me këtë veprim qeveria ruse planifikon kursime të theksuara në kryerjen e punës e vet.
 
Top