• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pyetje per ateistet

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
3,038
Pikët
113
1. Je ateist sepse urren Zotin?
2. A do te ishit te gatshem te nderronit ide?
3. Kur dhe si u bere ateist?
4. Te qenit ateist a ju ben nje njeri me te mire?
5. A eshte ateizmi nje lloj feje?
6. A eshte budalla ai qe beson ne Zot?
7. Cfare ndodh me ateistet pas vdekjes?
8. Ke frike nga vdekja?
9. Ne çfare i bazoni parimet tuaja morale?
10. Cili eshte kuptimi i te gjithave?
 

SystemA

V.I.P
Banned
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,889
Pikët
113
1-NUK e shof DOT apo DJALLI me altar.
2-ASNJIHERE.
3-Duke vrejt arrnaute dhe arvanitas.
4-Me te keq...KURRE.
5-ska koment.
6-DELE ka shume.
7-ASNJI nga besimtaret KESAJ pyetje NUK i kan dhene pergjigje.
8-Normale.
9-Ne skemi pikepamje.
10-Sipas teorisë së evolucionit biologjik, organizmat gjithnjë e më të ndërlikuar janë zhvilluar nga format relativisht të thjeshta të jetës... përgjatë miliarda viteve.
 

Djeg

Arditi0007
Anëtar
Jun 26, 2020
Postime
36
Pikët
18
Goxha teme provokuese, nese me pyesni mua.
Nga pyetjet dhe pergjigjet ketu mund te lindin dhe hasim ne keqkuptime dhe zenka.
Megjithate, duhet diskutuar jo debatuar pasi debatet me shume kane per qellim imponimin ne te menduar njejte me ate qe nuk pajtojne mendimet tua. Fishkelleu aparati i kafes, m'u be kafja. Sidoqofte, s'dua te keqkuptohemi per pyetjet me poshte.

Pasi nuk ju pyeti kush nese doni te vini ne kete jete.
Pasi nuk ju pyeti kush sa gjate doni te jetoni ne kete jete.
Mendoni se ka per te t'ju pyetur kush nese doni te ringjalleni?
E mendoni shpesh se megjithate besimtaret kane te drejte?
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
8,903
Pikët
113
Un s’mendoj hic. Ju m’pysni per teizma me a pa a perpara. :)

Kjo tem osht shum e mir sepse perfundimi osht: tuj mendu nuk gjen gjo. Tuj mos mendu gjen gjithcka. :)
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
886
Pikët
63
Vendndodhja
Në shtëpi....
1. JO. Jam realist. Sikur të egzistonte një Zot atëher i njejti i kishte shpërnda mësimet / besimin njëkohësisht prej Amerikës veriore dhe jugore e deri në Australi.Siç e shohim, në çdo kontinent egzistojnë besime të ndryshme dhe zotra të ndryshëm bile përpara besimeve në Muhamedin apo Krishtin.

1.Je ateist sepse urren Zotin?

2. Pse të ndrojmë idenë? Për dëshirën dhe ambciet e dikujt?!

2.A do te ishit te gatshem te nderronit ide?

3. Gjatë tërë jetës kemi qenë ateist dhe ashtu do mbesim deri në fund. Askush nuk na imponoi, kjo është bindja personale e të qenit jo besimtar.

3.Kur dhe si u bere ateist?

4. Po na ban të lumtur, ngase na nuk jemi burim i konflikteve ndërnjerzore siç ka qenë mesjeta apo sot Isisi, Irlanda Veriore etj.

4Te qenit ateist a ju ben nje njeri me te mire?

5.Ateizmi nuk është besim fetar, por balancim dhe perceptim i botës nga kënde të ndryshme neutrale..

5. A eshte ateizmi nje lloj feje?

6. E vëren provokimin për reagim dhe burimin e konfliktit???? Pyetje që.... ve në konflikt njerzit në mes besimtarit dhe jo besimtarit apo ateistit.

6.A eshte budalla ai qe beson ne Zot?

7.Kthehet në natyrë aty ku e ka burimin.
7. Cfare ndodh me ateistet pas vdekjes?

8. Përsëri provokim për reaksion. Pse të kemi frikë nga një proçes natyror; lindja dhe vdekja janë dy antipode që nuk mund të ekzistojnë pa njëra tjerën.

Ke frike nga vdekja?

9. Parimet morale bazohen/krijohen me zhvillimin njerzor dhe përvojën njerzore gjatë rritjes, ndërveprimeve njerzore, moshës së pjekurisë dhe plakejs

9.Ne çfare i bazoni parimet tuaja morale?

10.Kuptimi është bëhu i ndershëm, bashkpuno, ndihmo, këshillo, jep shembuj pozitiv dhe bindës nga përvoja jetsore dhe përjetimet peronale apo të tjerëve.

10. Cili eshte kuptimi i te gjithave?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: DUA

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
637
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
Pse nuk rrespektoni Fetë tjera?
nuk pranoni se mund te ket edhe besime tjera nga i juaj po aq me ”vlere“ sa ateizmi?
Nese ju ndodh ndonje gje kujt i luti?
Cfare eshte me jeten pas vdekjes?
Cfare nese nje Zot egziston?
A martohen ateistet edhe me nje jo-ateist/e?
Pse egzistoni ju si Ateist?
 
  • Like
Reactions: JAM

SystemA

V.I.P
Banned
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,889
Pikët
113
Pse nuk rrespektoni Fetë tjera?
nuk pranoni se mund te ket edhe besime tjera nga i juaj po aq me ”vlere“ sa ateizmi?
Nese ju ndodh ndonje gje kujt i luti?
Cfare eshte me jeten pas vdekjes?
Cfare nese nje Zot egziston?
A martohen ateistet edhe me nje jo-ateist/e?
Pse egzistoni ju si Ateist?
sepse na quajn djaj...JUVE.
Juve keni bere MASKRA,prandaj dolem NEVE.
zotit dhe atij qetrit,si kerkojme meshire.
ASNJI NUK e ka aPO do ta VERTETOJE....ASKUSH.
Mome Tereza ishte besimtare.
Proces.
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
637
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
sepse na quajn djaj...JUVE.
Juve keni bere MASKRA,prandaj dolem NEVE.
zotit dhe atij qetrit,si kerkojme meshire.
ASNJI NUK e ka aPO do ta VERTETOJE....ASKUSH.
Mome Tereza ishte besimtare.
Proces.
e mire qe ste bera ty masaker se me hengre.
Ma pershnet Mom Terezen rrespekte
 

Oxygen

Shy
Anëtar
Oct 24, 2013
Postime
8,851
Pikët
113
Pse nuk rrespektoni Fetë tjera?
nuk pranoni se mund te ket edhe besime tjera nga i juaj po aq me ”vlere“ sa ateizmi?
Nese ju ndodh ndonje gje kujt i luti?
Cfare eshte me jeten pas vdekjes?
Cfare nese nje Zot egziston?
A martohen ateistet edhe me nje jo-ateist/e?
Pse egzistoni ju si Ateist?
Ateizmi reapekton me shume fe se fete e tjera njera tjetren.
1: shokeve te mi ne xhami u mesojne se asnje fe tjeter seshte e pranushme, se islami eshte nje dhe i vetmi (mbase kendveshtrim i drejte per ata), vendet e shenjta te feve te tjera shikohen si mekate (nese i viziton)
2: nje pjese e mire e te krishtereve i shohin si me te mire personat qe ikin ne kishe ne fundjave
3: nje ateist se rruan fare ca bëjnë 2 te paret.

Disa mbase besojne ne shkence, disa mund te besojne ne zot por jo ne fe (ateistet sbesojne ne zot ne fakt)

Nuk e dim cfar eshte me jeten pas vdekjes, mund te besojme qe ska por nese ka dhe ti do shkosh atje, do shkoj dhe une se fundja njohim shume fetar qe seshte se e kane ndritur ne kete jete dhe akoma shkojne te prifti e hoxha tju shplaj ato qe nuk shplahen

Nese nje zot egziaton do i bejme hesapet te gjithe njesoj

Martohen dhe me lehtesisht biles, nese un martohem me nje myslymane mund te mos ha mish derri e ta reapektoj fene e saj (mishi derrit si simbolikë, mund te jene dhe zgjedhje te tjera), nderkohe nga ana tjeter ate mund ta gjykojne pse martohet me nje te pa fe

Egzistojne per te njejten arsye qe egzistojne te gjithe njerzit
Por te jesh e sigurt qe nuk egzistojne per percmimin qe mund te ndjelli pyetja jote ndaj ateistëve.
Shpresoj qe feja te bej njeri me te mire :)
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
637
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
Ateizmi reapekton me shume fe se fete e tjera njera tjetren.
1: shokeve te mi ne xhami u mesojne se asnje fe tjeter seshte e pranushme, se islami eshte nje dhe i vetmi (mbase kendveshtrim i drejte per ata), vendet e shenjta te feve te tjera shikohen si mekate (nese i viziton)
2: nje pjese e mire e te krishtereve i shohin si me te mire personat qe ikin ne kishe ne fundjave
3: nje ateist se rruan fare ca bëjnë 2 te paret.

Disa mbase besojne ne shkence, disa mund te besojne ne zot por jo ne fe (ateistet sbesojne ne zot ne fakt)

Nuk e dim cfar eshte me jeten pas vdekjes, mund te besojme qe ska por nese ka dhe ti do shkosh atje, do shkoj dhe une se fundja njohim shume fetar qe seshte se e kane ndritur ne kete jete dhe akoma shkojne te prifti e hoxha tju shplaj ato qe nuk shplahen

Nese nje zot egziaton do i bejme hesapet te gjithe njesoj

Martohen dhe me lehtesisht biles, nese un martohem me nje myslymane mund te mos ha mish derri e ta reapektoj fene e saj (mishi derrit si simbolikë, mund te jene dhe zgjedhje te tjera), nderkohe nga ana tjeter ate mund ta gjykojne pse martohet me nje te pa fe

Egzistojne per te njejten arsye qe egzistojne te gjithe njerzit
Por te jesh e sigurt qe nuk egzistojne per percmimin qe mund te ndjelli pyetja jote ndaj ateistëve.
Shpresoj qe feja te bej njeri me te mire :)
jo zemra ime, hesapet nuk mund ti kemi njesoj se cdo kush do jep llogari per veprat e veta.
Nuk mundesh ta mohosh zotin gjith jeten edhe vetem atehere kur te bindesh ti te fillosh te ”besosh“ ate.
nderkohe njerzit tjere jan lutur jan falur, kan bere vepra te mira per hire te zotit, kan kerkuar meshire etc edhe normale se besimi i tyre eshte i pa-luhatur.
gjithsesi ke menduar ta spjegosh bukur edhe mua personalisht nuk me pelqe te gjykoj askend per besimin qe ka.
 

Oxygen

Shy
Anëtar
Oct 24, 2013
Postime
8,851
Pikët
113
jo zemra ime, hesapet nuk mund ti kemi njesoj se cdo kush do jep llogari per veprat e veta.
Nuk mundesh ta mohosh zotin gjith jeten edhe vetem atehere kur te bindesh ti te fillosh te ”besosh“ ate.
nderkohe njerzit tjere jan lutur jan falur, kan bere vepra te mira per hire te zotit, kan kerkuar meshire etc edhe normale se besimi i tyre eshte i pa-luhatur.
gjithsesi ke menduar ta spjegosh bukur edhe mua personalisht nuk me pelqe te gjykoj askend per besimin qe ka.
Un njoh ateist shume te mire,me vepra te mira dhe ateist kriminel
Njoh myslyman qe kam nder ti ftoj te pi caj dhe kam deshire ti lexoj dhe degjoj, dhe myslymane femra dhe meshkuj qe nuk hane mish derri ne shtepi e shkepen me mish njeriu nga jo i burrit vet (jo figurative, jo me inat, true story)
Njoh te krishter qe dhe kur bejne krim ulerasin fucking Jesus

Per mua jane njesoj, miresia eshte ne zemer, nese e ndjen do e besh pavarsisht ciles fe i perket :)
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
637
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
Un njoh ateist shume te mire,me vepra te mira dhe ateist kriminel
Njoh myslyman qe kam nder ti ftoj te pi caj dhe kam deshire ti lexoj dhe degjoj, dhe myslymane femra dhe meshkuj qe nuk hane mish derri ne shtepi e shkepen me mish njeriu nga jo i burrit vet (jo figurative, jo me inat, true story)
Njoh te krishter qe dhe kur bejne krim ulerasin fucking Jesus

Per mua jane njesoj, miresia eshte ne zemer, nese e ndjen do e besh pavarsisht ciles fe i perket :)

Po normale se ka edhe Ateiste te mire dhe te keq.
Ti je ke Ateistet e mire.
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
376
Pikët
28
1.Ateizmi eshte feja e vetme ne bote dhe kushdo duhet ta urreje Zotin apo Djallin
2.Idete mund te nderrohen por perseri ti je ai qe je.
3. Gjithmone te gjithe jane ateiste apo te lire edhe pse perdhunohen nga sistemet ekstreme
4.Askush nuk mund te jete vertet ateist apo i lire nga ndikimet direkte si jeta, dashuria, pasuria qe jane nje lloj feje
5. Ateizmi nuk eshte fe por frymemarrje
6.Ai qe beson ne Zot eshte kriminel ose psiko tip i nivelit te larte te marrezise meqe zoti eshte genjeshtari me i madh
7. Pas vdekjes per disa kohe ateistet i shkelyejne qente e zotit.
8. Vdekja eshte punetore e zotit dhe eshte e tmerrshme
9. Parimet morale vijne pas kushtit te egzistences, kusht qe mungon ne nje bot me zot.
10.Kuptimi i te gjithave eshte asgje, por kuptimi i i gjithe te mirave eshte cdo gje.
 
Top