• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pyetje per besimtaret

Dr.Qendro

Ateist
Anëtar
Feb 26, 2011
Postime
34
Pikët
0
Dua tju kujtoj se jeni te detyruar nga feja te pergjigjeni, pra te jepni shpjegim per besimin tuaj.

Me shume me erdhi nder mend ta hapja kete teme sepse jam lodhur kur tek forumi ateist vini edhe beni pyetje mbi vertetesine e shkences, tani e keni rradhen ju te vertetoni fene.

Pyetja e pare, Jehovai/Allahu krijoi Adamin/Ademin edhe Even/Aven. Fillimisht krijoi Adamin, me pas prej brinjes se tij krijoi Even.

Pyetja eshte e thjeshte, meqe ju nuk e pranoni evolucionin, themi Adami ishte zezak, edhe Eva detyrimisht ishte e te njejtes rrace se Adamit sepse u krijuar prej tij. Domethen edhe Eva ishte zezake.

1-Nga rrjedhin te bardhet edhe te verdhet?

Pyetja e dyte, supozojme se Eva nuk rrodhi prej Adamit. Pra Zoti krijoi Adamin zezak edhe Even te bardhe.

2-Nga erdhen te verdhet?

Pyetja e trete, ju nuk pranoni evolucionin, natyralisht mendoni se gjithcka eshte keshtu se Zoti e krijoi keshtu.

3-Si ka mundesi qe ekzistojne perzerierjet rracore mes njeriut? Prove bindese e evolucionit.

Edhe si vazhdim.

4-Si ka mundesi qe dy rraca te ndryshme te japin pasardhes nese evolucioni nuk eshte i vertete?

Duke dale nga aspekti njerezor.

5-Si ka mundesi qe njeriu e sharrtoi kalin me gomarin duke dhene mushken, nese kafshet jane te pa ndryshueshme ashtu sic i ka krijuar Zoti?

Pergjigjuni ketyre 5 pyetjeve se e keni me detyrim nga kurani edhe bibla te shpjegoni me fakte fene tuaj. Se gjithmon jeni ju qe doni 100% saktesi nga shkenca, kurse ju vete nuk lodheni ndonjehere te vertetoni ato gjera qe ju pjell mendja.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Dr.Qendro.

Te gjitha keto pyetje ti shpjegon fare mire shkenca dhe nuk bejne pjese ne ndonje mister te madh. IoI Po ti permbledh te gjitha pyetjet ne nje pergjigje te vetme.( njerezit e pare kane qene te bardhe IoI e jo zezake si thua ti)

- Lekura eshte organ qe mbeshtjell ter siperfaqen. e jashtme organeve. te njeriut dhe qe kalon ne mukoz per ti veshur hapsirat e brendshme te organeve. p.sh: kapaket e syve, gojen, organet gjenitale, kanalet urinare, anusin. - Lekura ka pesh prej 8-10kg me nje siperfaqe 1.7m2(katror) dhe trashsi 1-2mm e cila trashsi ne shputa dhe shuplaka eshte 2-4mm. - Lekura eshte barrier mbrojtese qe nga njera ane pengon humbjen e ujit elektroliteve dhe perbersve tjer, ndersa nga ana tjeter pengon hyrjen e materieve demtuese. - Vlera e pH se siperfaqes. te lekures eshte ne mes 4.1 ne koke deri ne 7.2 ne shputa ndersa ne sip. tjera 5.5. - Lekura mbron organet. nga agjenset kimik, mikrobiologjik, fizik dhe rregullon temp. trupore. - Ne lekure zhvillohen shume procese imunologjike por edhe shume procese te organeve. manifestohen me ndryshime ne lekure. - Ngjyra e lekures eshte e ndryshme, - Ngjyren e lekures e kushtezon shpeshtesia dhe sasia e pigmentit qe quhet Melanin - Lekura nga ana histologjike eshte e perber nga 3 shtresa: 1. Epiderma: (mbi lekure) e ndertuar nga qelizat me gjendra te djerses dhe gjendra dhjamore, qimet dhe thonjet. 2. Derma: (lekura e vertet) paraqet struktur te indeve lidhore. 3. Hipoderma: (nen lekure) e perber nga indet dhjamore. - Ndryshimet ne lekure gjithnje do te sherbejn si dritare ne te cilen do te pasqyrohen ndodhit ne brendesi proceset patologjike ne organe dhe sisteme si dhe gjendja fizike emocionale e organeve. te njeriut.

Gomari, Kali, dhe Poni jane nga e njejta familje ( Kafshe) edhe pse ndryshon forma e tyre trupore, si te tille qe jane ( te njejte) terhiqen, por kjo sdo te thote qe te kete nje riprodhim te rregullt pasi Spermatozoidi kerkon kushtet e pershtatshme te lloit te vet qe te mund te kete nje riprodhim normal, dhe keto nuk ia mundeson te gjitha lloi tjeter i kafshes edhe pse i te njejtes familje e si pasoje e kesaj ka mangesi ne formim.


Besoj isha i qarte!

P.S Ben mire te lexosh dicka me shume e jo thjesht te hulumtosh.
( Sry qe nderhyra pasi pyetjet ishin vetem per besimtaret, por besim eshte edhe shkenca)
 

Dr.Qendro

Ateist
Anëtar
Feb 26, 2011
Postime
34
Pikët
0
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Dr.Qendro.

Te gjitha keto pyetje ti shpjegon fare mire shkenca dhe nuk bejne pjese ne ndonje mister te madh. IoI Po ti permbledh te gjitha pyetjet ne nje pergjigje te vetme.( njerezit e pare kane qene te bardhe IoI e jo zezake si thua ti)

- Lekura eshte organ qe mbeshtjell ter siperfaqen. e jashtme organeve. te njeriut dhe qe kalon ne mukoz per ti veshur hapsirat e brendshme te organeve. p.sh: kapaket e syve, gojen, organet gjenitale, kanalet urinare, anusin. - Lekura ka pesh prej 8-10kg me nje siperfaqe 1.7m2(katror) dhe trashsi 1-2mm e cila trashsi ne shputa dhe shuplaka eshte 2-4mm. - Lekura eshte barrier mbrojtese qe nga njera ane pengon humbjen e ujit elektroliteve dhe perbersve tjer, ndersa nga ana tjeter pengon hyrjen e materieve demtuese. - Vlera e pH se siperfaqes. te lekures eshte ne mes 4.1 ne koke deri ne 7.2 ne shputa ndersa ne sip. tjera 5.5. - Lekura mbron organet. nga agjenset kimik, mikrobiologjik, fizik dhe rregullon temp. trupore. - Ne lekure zhvillohen shume procese imunologjike por edhe shume procese te organeve. manifestohen me ndryshime ne lekure. - Ngjyra e lekures eshte e ndryshme, - Ngjyren e lekures e kushtezon shpeshtesia dhe sasia e pigmentit qe quhet Melanin - Lekura nga ana histologjike eshte e perber nga 3 shtresa: 1. Epiderma: (mbi lekure) e ndertuar nga qelizat me gjendra te djerses dhe gjendra dhjamore, qimet dhe thonjet. 2. Derma: (lekura e vertet) paraqet struktur te indeve lidhore. 3. Hipoderma: (nen lekure) e perber nga indet dhjamore. - Ndryshimet ne lekure gjithnje do te sherbejn si dritare ne te cilen do te pasqyrohen ndodhit ne brendesi proceset patologjike ne organe dhe sisteme si dhe gjendja fizike emocionale e organeve. te njeriut.

Gomari, Kali, dhe Poni jane nga e njejta familje ( Kafshe) edhe pse ndryshon forma e tyre trupore, si te tille qe jane ( te njejte) terhiqen, por kjo sdo te thote qe te kete nje riprodhim te rregullt pasi Spermatozoidi kerkon kushtet e pershtatshme te lloit te vet qe te mund te kete nje riprodhim normal, dhe keto nuk ia mundeson te gjitha lloi tjeter i kafshes edhe pse i te njejtes familje e si pasoje e kesaj ka mangesi ne formim.


Besoj isha i qarte!

P.S Ben mire te lexosh dicka me shume e jo thjesht te hulumtosh.
( Sry qe nderhyra pasi pyetjet ishin vetem per besimtaret, por besim eshte edhe shkenca)
Lekura e pare paska qene e bardhe?haha

Mos ju shmang pyetjeve, nese Zoti na ka krijuar te ndryshem, si ka mundesi qe njeriu ka perzier kalin me gomarin ne nje specie te vetme, pra nga 2 te ndryshme doli nje e re e pa krijuar nga Zoti?

Ndersa per rracat, ndoshta nuk po e kupton pyetjen, nese jemi te pa ndryshueshem, si ka mundesi qe rracat qe jane 3 kane rrjedhur prej Adamit edhe Eves? Sidomos si ka mundesi qe dy rraca te ndryshme mundet te riprodhohen pa problem edhe te japin rrace te perzier nese Zoti na ka krijuar keshtu te pa ndryshueshem?
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Lekura e pare paska qene e bardhe?haha

Mos ju shmang pyetjeve, nese Zoti na ka krijuar te ndryshem, si ka mundesi qe njeriu ka perzier kalin me gomarin ne nje specie te vetme, pra nga 2 te ndryshme doli nje e re e pa krijuar nga Zoti?
Ta shpjegon xhaxhi Mendeli këtë lehtë fare :)

Ndersa per rracat, ndoshta nuk po e kupton pyetjen, nese jemi te pa ndryshueshem, si ka mundesi qe rracat qe jane 3 kane rrjedhur prej Adamit edhe Eves? Sidomos si ka mundesi qe dy rraca te ndryshme mundet te riprodhohen pa problem edhe te japin rrace te perzier nese Zoti na ka krijuar keshtu te pa ndryshueshem?
Sepse ata bënë 3 djem, të cilët emigruan me nuse-motrat e tyre në Afrikë, Europë dhe Kinë dhe u shumuan përmes INCESTIT. Të mos keqkuptohemi këtu. Krijuesi nuk e dënonte në fillim incestin, se duhej për të populluar tokën;)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Dr.Qendro. Te shpjegova pse-ne , Pse ndryshon ngjyra e enjerezve,( Shkenca shpiegon )

Te Shpiegova si ndodh dukuria munshke ose me sakte pse del etille,(Shkenca shpiegon)

Se si disa mendojne sma ndien une di te lexoj faktet.

Hajt shnetP.s Ju keni mungese informacioni edhe te tepert, perderisa qeshni em ato qe thashe une me siper, Ju duhet te lexoni nderkohe qe flisni ne ajer,( Kryeplaku Sugjeron)
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

prape me fene ju, o cfare njerzish, po lerini te tjret te besojne, kush te doje te mos besoje, sa i tmerrshem qenke ti Kryeplak
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Larmishmeria e ngjyrave nuk e hedh poshte realitetin se Zoti egziston.

Zotit i pelqen larmishmeria.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

uNE NUK DUA TE MARR PJESE NE DISKUTIME KU KA OFENDIME OSE KU MUND TE KETE OFENDIME NE TE ARDHEMN, POR VETEM KETE DO TE THEM KETU DHE KAQ.
Mendohet se.

Zoti krijoi Adamin me nje pigment te tille qe i jepte adamit pamje kuqalashe.
Dmth floke kuqalashe , lekure e kuqalashe.

Kurse Even Zoti e krijoi me nje pigment te tille qe ai jepte asaj pamjen esmere ose zeshkane .
Pra nje pigment qe ndihmonte ne ndryshueshmerine e ngjyrave te njerezve.

Por kur themi se ne njerezit jemi rrace e pandryshueshme e kemi fjalen se kemi gjak njerezor , jemi nga i njejti gjak . Sepse te gjithe rrjedhim nga Adami.

respekte.
 

Dr.Qendro

Ateist
Anëtar
Feb 26, 2011
Postime
34
Pikët
0
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Ta shpjegon xhaxhi Mendeli këtë lehtë fare :)Sepse ata bënë 3 djem, të cilët emigruan me nuse-motrat e tyre në Afrikë, Europë dhe Kinë dhe u shumuan përmes INCESTIT. Të mos keqkuptohemi këtu. Krijuesi nuk e dënonte në fillim incestin, se duhej për të populluar tokën;)
haha Pse ekzistonte Kina atehere? Mos ik nga pyetja. Pyetja eshte kjo, e zeme se Eva ishte lekure zeze edhe Adami lekure bardhe, pse ekzistojne lekure verdhet? Ceshtja qendron tek feja qe mohon evolucionin.

Dr.Qendro. Te shpjegova pse-ne , Pse ndryshon ngjyra e enjerezve,( Shkenca shpiegon )

Te Shpiegova si ndodh dukuria munshke ose me sakte pse del etille,(Shkenca shpiegon)

Se si disa mendojne sma ndien une di te lexoj faktet.

Hajt shnetP.s Ju keni mungese informacioni edhe te tepert, perderisa qeshni em ato qe thashe une me siper, Ju duhet te lexoni nderkohe qe flisni ne ajer,( Kryeplaku Sugjeron)
Ore po na lodhe, une te them PYETJE PER BESIMTARET, ti me vjen me shkence edhe me tregon pse evolohemi ne, pse nuk e di une qe evolohemi ne edhe gjallesat e tjera? Puna eshte qe besimtaret te shpjegojne si ndodhen keto gjera pa evolucion meqe ata jane kundra evolucionit.

Larmishmeria e ngjyrave nuk e hedh poshte realitetin se Zoti egziston.

Zotit i pelqen larmishmeria.
E pyete ne MSN? Vertetoje qe ekziston!

uNE NUK DUA TE MARR PJESE NE DISKUTIME KU KA OFENDIME OSE KU MUND TE KETE OFENDIME NE TE ARDHEMN, POR VETEM KETE DO TE THEM KETU DHE KAQ.
Mendohet se.

Zoti krijoi Adamin me nje pigment te tille qe i jepte adamit pamje kuqalashe.
Dmth floke kuqalashe , lekure e kuqalashe.

Kurse Even Zoti e krijoi me nje pigment te tille qe ai jepte asaj pamjen esmere ose zeshkane .
Pra nje pigment qe ndihmonte ne ndryshueshmerine e ngjyrave te njerezve.

Por kur themi se ne njerezit jemi rrace e pandryshueshme e kemi fjalen se kemi gjak njerezor , jemi nga i njejti gjak . Sepse te gjithe rrjedhim nga Adami.

respekte.
1-Ku i pe ofendimet?

2-Ne cilen pjese te bibles Adami pershkruhet si kuqo edhe Eva si ezmere? Apo e shpike vete kete?

3-Pergjigju pese pyetjeve te para me biblen ne dore edhe pike! Mos krijo fe me vete duke pretenduar se je i krishtere, feja e krishterit bazohet tek bibla, edhe meqe bibla eshte vete e derguar nga Zoti atehere nuk mundet te permbaje genjeshtra aty. Prandaj shume mire mundet te na shpjegosh sesi ka mundesi qe ndodhin keto:

Pyetja e pare, Jehovai/Allahu krijoi Adamin/Ademin edhe Even/Aven. Fillimisht krijoi Adamin, me pas prej brinjes se tij krijoi Even.

Pyetja eshte e thjeshte, meqe ju nuk e pranoni evolucionin, themi Adami ishte zezak, edhe Eva detyrimisht ishte e te njejtes rrace se Adamit sepse u krijuar prej tij. Domethen edhe Eva ishte zezake.

1-Nga rrjedhin te bardhet edhe te verdhet?

Pyetja e dyte, supozojme se Eva nuk rrodhi prej Adamit. Pra Zoti krijoi Adamin zezak edhe Even te bardhe.

2-Nga erdhen te verdhet?

Pyetja e trete, ju nuk pranoni evolucionin, natyralisht mendoni se gjithcka eshte keshtu se Zoti e krijoi keshtu.

3-Si ka mundesi qe ekzistojne perzerierjet rracore mes njeriut? Prove bindese e evolucionit.

Edhe si vazhdim.

4-Si ka mundesi qe dy rraca te ndryshme te japin pasardhes nese evolucioni nuk eshte i vertete?

Duke dale nga aspekti njerezor.

5-Si ka mundesi qe njeriu e sharrtoi kalin me gomarin duke dhene mushken, nese kafshet jane te pa ndryshueshme ashtu sic i ka krijuar Zoti?
Nese nuk ta mban, thjesht mos fol fare, por mos bej loje fjalesh feminore se bibla nuk i shpjegon dot keto evente, thjesht per faktin se bibla nuk eshte hyjnore, por qesharake!
 

Dr.Qendro

Ateist
Anëtar
Feb 26, 2011
Postime
34
Pikët
0
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Nuk ka kthyer pergjigje askush, thjesht sepse nuk ja keni idene sesi te pergjigjeni. Jeni te afte vetem te kritikoni bosh shkencen, ndersa ju vete nuk e vertetoni kurre ate qe ju besoni se eshte e vertete, thjesht se nuk keni aq tru sa te vertetoni, po te kishit tru nuk do ishit fare besimtare.
 

Xhenet

❤️♥️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,607
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Ndoshta pyetjet e mia skan te bejne me temen por edhe pse besoj ne Zot,e kam veshtir ti besoj disa thenjeve te tre librave monoteiste!

Pyetja e pare.
Si eshte e mundur qe femra e pare (Ava) u krijua nga brinja e Mashkullit (Ademit)? E jo anasjelltas.

Pyetja e dyte.
Si eshte e mundur te gjithe Profetet te jen te gjinis Mashkullore?

E treta.
Si eshte e mundur qe cdo fe i jep me shume te drejt meshkujve ,apo te theme e shfrytzojn fen te jen superiore?

Keta jan gjerat qe me sillen neper kok dhe nuk arij te pajtohem per te besuar ne doktrinat fetare,por mos haroni me mjafton vetem ti hapi syt dhe te besoj ne Zotin e madheruar.
 

ElixXx

Nerazzuri
Anëtar
Mar 2, 2011
Postime
33
Pikët
0
Vendndodhja
Pas teje..!
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Ndoshta pyetjet e mia skan te bejne me temen por edhe pse besoj ne Zot,e kam veshtir ti besoj disa thenjeve te tre librave monoteiste!

Pyetja e pare.
Si eshte e mundur qe femra e pare (Ava) u krijua nga brinja e Mashkullit (Ademit)? E jo anasjelltas.

Pyetja e dyte.
Si eshte e mundur te gjithe Profetet te jen te gjinis Mashkullore?

E treta.
Si eshte e mundur qe cdo fe i jep me shume te drejt meshkujve ,apo te theme e shfrytzojn fen te jen superiore?

Keta jan gjerat qe me sillen neper kok dhe nuk arij te pajtohem per te besuar ne doktrinat fetare,por mos haroni me mjafton vetem ti hapi syt dhe te besoj ne Zotin e madheruar.

Pyetja e pare.
Si eshte e mundur qe femra e pare (Ava) u krijua nga brinja e Mashkullit (Ademit)? E jo anasjelltas.
Femra e pare quhej HAVA,e jo Ava...dhe ku e lexove ti qe eshte kriju nga brinja e mashkullit ??


Pyetja e dyte.
Si eshte e mundur te gjithe Profetet te jen te gjinis Mashkullore?
pse mos t'jete e mundur....Kanë qenë më besimtarë,kane punuar ne rrugen e All-llahut,dhe per ta ka vendosur All-llahu...Ai e di më se miri këtë

E treta.
Si eshte e mundur qe cdo fe i jep me shume te drejt meshkujve ,apo te theme e shfrytzojn fen te jen superiore?
Kjo qe po thu e shfrytzojne fenë per te qene superior nuk qendron :)
 

Xhenet

❤️♥️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,607
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Pyetja e pare.
Si eshte e mundur qe femra e pare (Ava) u krijua nga brinja e Mashkullit (Ademit)? E jo anasjelltas.
Femra e pare quhej HAVA,e jo Ava...dhe ku e lexove ti qe eshte kriju nga brinja e mashkullit ??


Pyetja e dyte.
Si eshte e mundur te gjithe Profetet te jen te gjinis Mashkullore?
pse mos t'jete e mundur....Kanë qenë më besimtarë,kane punuar ne rrugen e All-llahut,dhe per ta ka vendosur All-llahu...Ai e di më se miri këtë

E treta.
Si eshte e mundur qe cdo fe i jep me shume te drejt meshkujve ,apo te theme e shfrytzojn fen te jen superiore?
Kjo qe po thu e shfrytzojne fenë per te qene superior nuk qendron :)

Po ti lezoje me mire nuk do ma ktheje pergjigjen e pare ashtu.

E dyta nuk eshte pergjigje por nje vendim i yti.

E treta pse nuk qendron?


Keta pergjigjet tuaja jan te thjeshta dhe jo bindese.
 

ElixXx

Nerazzuri
Anëtar
Mar 2, 2011
Postime
33
Pikët
0
Vendndodhja
Pas teje..!
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Po ti lezoje me mire nuk do ma ktheje pergjigjen e pare ashtu.

E dyta nuk eshte pergjigje por nje vendim i yti.

E treta pse nuk qendron?


Keta pergjigjet tuaja jan te thjeshta dhe jo bindese.

E para se ke formulu mire pyetjen,ose nuk ke dit se cka je ka pyet,nese une se paskam lexu mire..

E dyta nuk jom gjykatë un me jep vendime,andaj kjo ke pergjigjje e imja,e jo vendim..

Edhe Fakt per me t'bind ty osht Kur'anii :),kap e lexojjee
 

Xhenet

❤️♥️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,607
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Nuk me kujtohet se ku dhe ne cilin liber por shpresh permendet se Ademi u krujua i pari dhe nga brinja e tij Hava!
Ose nga Ademi u krijua Hava.

Nuk je Gjykates por pergjigjesh i vendosur ne ate qe beson.

Kuranin e lexoj per ate dhe bej pyetje.
 

Xhenet

❤️♥️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,607
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Ja e kete e gjeta.

Krijimi i gruas sipas Biblës

Sipas Biblës[2] krijimi i nënës Havë ndodhi kështu: “Atëherë Zoti, Perëndi e vuri njeriun në një gjumë të rëndë. Gjatë gjumit i nxori një brinjë dhe vendin e saj e mbushi me mish.[3]Nga brinja që i mori njeriut, Zoti Perëndi bëri gruan dhe ia solli njeriut. Kur e pa njeriu, tha: “Më në fund ja një tjetër nga gjinia ime - eshtra e nxjerrë nga eshtra ime dhe mishi i nxjerrë nga mishi im. Grua e ka emrin sepse nga njeriu doli.


Krijimi i gruas sipas Islamit

Ajeti nga Kur’ani Famëlartë që flet për krijimin e gruas është si vijon: “O ju njerëz, ! Keni frikë Zotin tuaj që ju ka krijuar prej një vete (njeriu) dhe nga ajo krijoi palën (shoqen) e tij, e prej atyre dyve u shtuan shumë burra e gra. Dhe keni frikë All-llahun në emër të Cilit përbetoheni... !”[5] Në hadithin e Pejgamberit a.s. është thënë: “Dëgjoni porosinë time, ndaj grave bëjuni të kujdesshëm, sepse ato janë të krijuara nga brinjtë. Briri anën më të lakuar e ka pjesën e epërme. Po deshe ta drejtosh, ai do të thyhet, e po e le ashtu siç është, do të ngelë i lakuar. Dëgjojeni pra porosinë time për gratë!
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Ndoshta pyetjet e mia skan te bejne me temen por edhe pse besoj ne Zot,e kam veshtir ti besoj disa thenjeve te tre librave monoteiste!


Pershendetje Jeta , eshte kenaqesi per mua te pergjigjesh pyetjeve qe keni bere.

Pyetja e pare.
Si eshte e mundur qe femra e pare (Ava) u krijua nga brinja e Mashkullit (Ademit)? E jo anasjelltas.
Nje pyetje shume e mire . Duke qene se Zoti e krijoi mashkullin dhe femren AI mund ta bente kete edhe ne menyre tjeter. Ai eshte Zot dhe ka pushtet te beje njerez edhe permes gureve. Ashtu sic Jezusi tha farisenjve se Perendia mund te bente ose krijonte bij te Abrahamit edhe nga guret qe kishte jeruzalemi.

Por pyetja qe ti ke bere ndoshta mund te ishte edhe me e plote nqs do perfshihej edhe kjo pyetje e vogel Pse Zoti e beri gruan nga brinja e mashkullit?

AI mund ta bente fare mire edhe ne nje menyre tjeter.

Por le te supozojme se Perendia do te bente femren nga nje dru peme. A do te kishte estetike kjo? A do te dukej mire sot ty nqs Zoti do te kishte bere qe origjina jote te ishte dru peme?

Une mendoj se jo.
Pra le te supozojme pastaj se Zoti do kish krijuar Even nga nje gur . A do te dukej dicka e bukur dhe e kendeshme?

Le te supozojme se do ta krijonte nga nje kafshe pra duke transformuar ose duke bere evoluimin e nje kafshe per te sjelle femren. Do te pelqente kjo ty? Apo do te dukej dicka me e bukur se brinja e burrit.

Po pse valle brinja? Brinja eshte kocka me e rendesishme e nje njeriu. Ato mbajne te gjitha organet e brendeshme te mbrojtura.
Brinja eshte edhe pjesa me delikate e te gjithe skeletit te njeriut.
Gjithashtu brinja eshte edhe kocka me formen me te bukur se kockat e tjera.

Madje brinja eshte pjesa e skeletit te njeriut qe eshte mu afer zemres dhe eshte nenkrahe te njeriut.

Shikojme disa gjera interesante .

Ne rradhe te pare Zoti donte qe gruja dhe burri te ishin nga i njejti gjak dhe i njejti mish. Sepse edhe martesa per Perendine duhet te jete bashkim i burrit dhe gruas ne nje mish te vetem.

Prandaj aresyeja kryesore eshte qe Burri dhe gruaja te jene nga nje gjak njerezor (nuk po themi vella e moter)
Dhe ata do te quhen nje mish i vetem kur martohen dhe qe nuk duhet te ndahen sepse jane nje mish jo dy trupa.

Gjithashtu sipas simbolikave qe shpjegova me larte burri duhej te kujdesej per gruan duke e mbajtur ate gjithmone prane dhe duke e mbajtur nen krahe jo poshte kembeve dhe as mbi kryet. Por poshte krahut.

Eshte e natyreshme qe sot kur nje cift dalin per xhiro gjithmone burri i hedh krahun gruas duke e mbajtur nenkrahe.
Kush e ka krijuar romanticitetin? Perendia.

Madje burri duhej te mbronte gruan .

dhe duhej ta donte gruan sic thame se brinja eshte me afer zemres. Gruaja ka dale nga pjesa me e afert e zemres se burrit . Burri duhej ta doje gruan plotesisht.

Kur themi se burri eshte kreu kjo nuk dmth se buri mund te beje c'te doje. Kjo eshte mekat.

Burri eshte kreu sepse ka detyrime dhe pergjegjesi te shumta ne lidhje me gruan dhe familjen.

Nuk eshte gruaja qe duhet te kujdeset ose te mnbroje burrin nga rreziku , por eshte burri qe duhet te kujdeset per gruan dhe ta mbroje nga rreziku.

Sigurisht kjo nuk e ndalon gruan te kete edhe ajo nje pune ose te mbaroje shkolle por dua te them se buri ka pergjegjesine kryesore per te mbrojtur shtepine dhe per te ruajtur dhe per te kujdesur.

Le te shikojme disa vargje.

zan 1: 15
Zoti Perëndi e mori pra njeriun dhe e futi në kopshtin e Edenit, me qëllim që ta punonte dhe ta ruante.

Perendia i dha udhezime burrit qe te punonte kopeshtin dhe ta ruante nga armiku, por edhe gruaja ishte aty me burrin duke marre udhezime.

Pra te dy kishin pergjegjesi .
zan 3: 16
Gruas i tha: "Unë do të shumëzoj në masë të madhe vuajtjet e tua dhe barrët e tua; me vuajtje do të lindësh fëmijë; dëshirat e tua do të drejtohen ndaj burrit tënd dhe ai do të sundojë mbi ty".


Shume e perdorin kete varg per te treguar se bibla meson burrat te dhunojne grate. Eshte krejtesisht gabim. Ta lexosh biblen mbrapsht te con ne kete mendim. Por nese e lexon si duhet atehere do te kuptosh se c'fare thote bibla vertete.

Ne rradhe te pare shikojme se Zoti po thote per here te pare pas krijimit qe burri do sundoje mbi gruan.
Para kesaj ngjarjeje nuk ka thene Zoti se burri do sundonte mbi gruan.
Shkoni tek zanafilla 1 dhe 2 dhe me gjeni se ku thote Zoti qe burri do sundoje mbi gruan?
Nuk thote gjekundi. Por tani pasi kane rene ne mekat dhe perfshirja ne ate mekat ishte e ndryshme Zoti vendosi ndeshkime te ndryshme.

Kush ishte ndeshkimi me i lehte? Asnje , te dy ndeshkimet jane te renda. Pse them kete? Sepse gruaja duhej te mbante femijet dhe per shkak te dhembjeve nuk do te mund te kishte shume mundesi te levizte pervece te kujdesej per femijen e saj ne shtepi. Por burri a mos e kishte me te lehte? JO ai duhej te sillte ushqim nderkohe qe toka u mallkua prej Zotit. SI mund te gjesh kollaj ushqim kur toka nuk prodhon gje?

Por per shkak se burri ishte ai qe do te sillte ushqim ne shtepi gruaja do ti kerkonte atij qe ti plotesonte kerkesat. Pra tashme nuk do ti kekronte vete por do te priste nga burri.
Dhe c'fare do te sillte burri? Ato qe do te gjente , sa te kishte mundesi.Toka ishte e mallkuar.

Prandaj gruaja ishte e varur prej burrit.

Ne kete aspekt.

A eshte mekat nqs nje femer nuk do te martohet? JO kjo eshte zgjedhje e lire.

A eshte mekat nqs nje grua e martuar punon? JO nqs familja ka nevoje per me shume fiunanca pse jo. Nqs burri i ploteson nevojat atehere do te varej nga pune te tjera. Psh kush do kujdeset per gfemijet ? Nqs ka sherbyes atehere mire por ndryshe eshte gruaja qe duhet te qendroje me ta sepse burri duhet te punoje shume qe te siguroje ushqim.
Eshte ajo shprehja e popullit qe thote shtriji kembet sa ke jorganin.

Por kur themi se burri eshte kreu i gruas kjo eshte sepse Ai ka pergjegjesine kryesore per te siguruar per te mbrojtur dhe per te edukuar familjen.
Pyetja e dyte.
Si eshte e mundur te gjithe Profetet te jen te gjinis Mashkullore?
Ka pasur edhe profete femra.Po deshe ti numeroj.

E treta.
Si eshte e mundur qe cdo fe i jep me shume te drejt meshkujve ,apo te theme e shfrytzojn fen te jen superiore?
Ne krishterim nuk ka shfrytesim te femrave.

Keta jan gjerat qe me sillen neper kok dhe nuk arij te pajtohem per te besuar ne doktrinat fetare,por mos haroni me mjafton vetem ti hapi syt dhe te besoj ne Zotin e madheruar.
[/QUOTE]

respekte.
 

Xhenet

❤️♥️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,607
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Ne fillim kerkoj ndjes nga Zoti per keta dyshimet qe me sillen neper kok dhe lutem te me udhzon ne te verteten.

I nderuari Alkoma fanederit per pergjigjet e juaja,
une as nuk dyshoj ne fuqin e Zotit edhe me kuptimplote eshte se nga cdo krijes u krijua pala tjeter, qifti.Por pse jo Adami nga Eva,mbase qe nga lindja e pare femijet linden nga femra.

Une e dij qe ka pasur femra te devotshme (shejta) por jo profete,do doja ti citoni emrat e tyre.

E sa per ne krishterizem nuk ka shfrytezim ne femer,
50% pajtohem me ju per kohen e tashme,por kam lexuar se edhe ne krishterizem femrat sidomos te vejat jan denuar djegur te gjalla gjoja se ishin shtriga(sehirbase)
vetem per te shfrytzuar pasurit e tyre qe ju linte buri,e tjera e tjera shakqe.

Edhe sote ne vendet demokratike edhe pse pretendohet se femra i ka te gjitha kushtet nuk eshte e vertet,nje shembull po mare nuk paguhen njesoj edhe nese kan te njetat studime te mbaruara.

Ndoshta jam gabim por ja qe jan disa gjera qe thuhen ndryshe dhe veprohen ndryshe.
Nje shembull tjeter,ne vendet afrikane akoma femra denohet mutilohet vritet ne emer te fes,akoma edhe sot ndodhi raste ku buri sundon ne emer te fes duke pretenduar se ashtu thot kurani ose bibla dhe tora.

Ju mire thoni " Gjithashtu sipas simbolikave qe shpjegova me larte burri duhej te kujdesej per gruan duke e mbajtur ate gjithmone prane dhe duke e mbajtur nen krahe jo poshte kembeve dhe as mbi kryet Por poshte krahut."
por problemi eshte se shumica e mashkujve shiten superjor dhe neqmojn femern.
Aq per sonte ,shpresoj se ne te ardhmen do te vazhdojm debatin ton paqesor.
Me respekt Jeta.:)
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Ne fillim kerkoj ndjes nga Zoti per keta dyshimet qe me sillen neper kok dhe lutem te me udhzon ne te verteten.
Te kesh dyshime te tilla si ti je duke bere nuk eshte e rrezikshme por eshte mire qe ben pyetje dhe kerkon nje pergjigje. Por te dyshosh tek fjala e Zotit eshte problem sepse nqs dyshon aty pastaj dyshon c'do gje tjeter qe ka te beje me Perendine.

Por per mua me duket mire qe je duke pyetur.I nderuari Alkoma fanederit per pergjigjet e juaja,
une as nuk dyshoj ne fuqin e Zotit edhe me kuptimplote eshte se nga cdo krijes u krijua pala tjeter, qifti.Por pse jo Adami nga Eva,mbase qe nga lindja e pare femijet linden nga femra.
Mendoj se Zoti krijoi Adamin te parin mashkullin sepse mashkulli eshte me i forte se femra. Nqs do te duhej femra te ishte e para atehere do te duhej te ishte mashkull.
Kur them se eshte me i forte e kam fjalen per te gjith ato gjera qe kemi folur me pare.
Por edhe pse mashkulli ishte i pari perseri femra kishte te njejten autoritet si burri ne eden dhe kishte te njejten mundesi per te komunikuar me Perendine po aq sa Adammi.
Pra besoj se gruaja ka nje rol te rendesishem nuk ka pse te jete burr ajo mund te beje shume gjera por mund ti beje si nje grua jo si nje burre dhe per kete nuk ka asnje te keqe perkundrazi eshte gjeja me e mire.
Pra nqs Zoti deshi te bente keshtu besoj se kjo eshte gjeja me e mire. Ne fakt edhe thuhet ne bibel se kur Zoti krijoi burrin dhe gruan ishte shume mire.
Kurse kur Ai krijoi gjerat e tjera ishte mire.
Shiko sa shume e vlereson Zoti burrin dhe gruan.
Por edhe nje here kjo nuk e ben as burrit te jete pa gruan dhe as gruan te jete pa burrin. Sepse te dy kane nevoje per njeri tjetrin.
Kane role te ndryshme por te dy nuk bejne dot pa njeri tjetrin.

Do te doja te diskutojme ndoshta ne nje teme tjeter me gjere per kete pune.


Une e dij qe ka pasur femra te devotshme (shejta) por jo profete,do doja ti citoni emrat e tyre.
Mirjami (motra e Moisiut)
Deborah
Ana profetesha qe priste per lindjen e Jezusit
4 bijat e Filip ungjilltarit qe profetizonin
Kloe drejtuese e nje kishe ne korint , kjo ishte nje nga drejtueset kryesore.
Feba dhjake e nje kishe tjeter
etj, etj.

E sa per ne krishterizem nuk ka shfrytezim ne femer,
50% pajtohem me ju per kohen e tashme,por kam lexuar se edhe ne krishterizem femrat sidomos te vejat jan denuar djegur te gjalla gjoja se ishin shtriga(sehirbase)
vetem per te shfrytzuar pasurit e tyre qe ju linte buri,e tjera e tjera shakqe.
Kete nuk e kam degjuar asnjehere , por edhe nese ka ndodhur te jesh e sigurte se ka ndodhur prej njeriut i cili nuk e njeh Perendine as Krishtin. Krishtit i sollen nje grua qe kish kryer mekat dhe Ai e mbrojti dhe e fali dhe i tha shko e mos mekato me.


Edhe sote ne vendet demokratike edhe pse pretendohet se femra i ka te gjitha kushtet nuk eshte e vertet,nje shembull po mare nuk paguhen njesoj edhe nese kan te njetat studime te mbaruara.
Kjo nuk ka lidhje me kishen as me Krishtin.

Ndoshta jam gabim por ja qe jan disa gjera qe thuhen ndryshe dhe veprohen ndryshe.
Nje shembull tjeter,ne vendet afrikane akoma femra denohet mutilohet vritet ne emer te fes,akoma edhe sot ndodhi raste ku buri sundon ne emer te fes duke pretenduar se ashtu thot kurani ose bibla dhe tora.
ne asnje menyre bibla nuk e thgote kurre qe te sundosh mbi femren, Te jesh e sigurte se ne afrike ajo qe ndodh eshte ne lidhje me kulturen afrikane. SHpesh ne afrik ka kultura qe e nenshtrojne femren. Madje kane nje kulture dhe tradite aq te forte sa qe edhe neper kisha kur shkojne ka veshtirsi ne ndryshime te kesaj kulture.

Por ne kishat Pentakostale racismi dhe diskriminimi i femrave eshte e palejueshme.
Ju mire thoni " Gjithashtu sipas simbolikave qe shpjegova me larte burri duhej te kujdesej per gruan duke e mbajtur ate gjithmone prane dhe duke e mbajtur nen krahe jo poshte kembeve dhe as mbi kryet Por poshte krahut."
por problemi eshte se shumica e mashkujve shiten superjor dhe neqmojn femern.
po kjo eshte e vertete, psh ne Shqiperi , por ne Shqiperi kjo nuk vjen nga feja kristiane por nga tradita Shqipetare. Fatkeqesisht tradita Shqipetare ka qene se femra ishte vetem per femije dhe pune. Lutrem Zotit qe mos te jete me keshtu, edhe pse ne shume fshatra eshte akoma.

Aq per sonte ,shpresoj se ne te ardhmen do te vazhdojm debatin ton paqesor.
Me respekt Jeta.
Flm per komunikimin edhe une me pelqen nje komunikim paqesor.
Heres tjeter mund te sjel edhe me shume situata te tjera ose histori te koheve te sotme qofte ne Shqiperi ose jashte shtetit.

Dhe mund ta bejme kete ne nje teme tjeter kushtuar rolit te femres ne familje dhe shoqeri.

Respekte, nga Alkoma.
 

Xhenet

❤️♥️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,607
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: Pyetje per besimtaret

Ju falenderit Alkoma,jeni personi i dyt i forumeve qe u pergjigjet ne menyr paqesore pyetjeve te mia.:)
Jam dakord per hapjen e nje teme tjeter qe ka te bej me fen traditat per femrat dhe meshkujt shqiptar,per ate me respekt pres nga ju hapjen e temes.

Xhenet.
 
Top