• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,929
Pikët
113
Ketu munde te beni pyetje rreth bodybuildingut, sidomos ju qe keni nevoj te shtoni peshe/muskuj .Do ju pergjigjem me eksperiencen time, te cilen e kam te bujshme sa i perket ketij sporti te bodybuildingut.
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Muskujt nuk peshojne shume Lumi

Pesha dhe muskujt jane dy gjera shume te ndryshme me njera tjetren
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,929
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Muskujt nuk peshojne shume Lumi

Pesha dhe muskujt jane dy gjera shume te ndryshme me njera tjetren
Tema eshte shume e kjart Goni, mund te beni pytje nese deshironi te shtoni pesh, apo muskuj ( peshe/muskuj).
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Mire, mire..
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,178
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Trupi ne foton nr. 2 eshte ok per mendimin tim. Ata tjeret jane te tepruar.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
48
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Me raki e mish te pjek ne hell
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,363
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Trupi ne foton 4),mendoj qe eshte ideal,por pa perdorur proteina te shpifura,por ne menyr natyrale duke u ushqyer me produkte mishi dhe me vez,por duhet edhe koh per ushtrime fizike ose pun te randa fizike,gjdo gje arrihet vetem duhet pun,vullnet dhe deshir.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,114
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Muskujt nuk peshojne shume Lumi

Pesha dhe muskujt jane dy gjera shume te ndryshme me njera tjetren
Goni muskuli peshon me shume se dhjami. Nje sasi dhjami e njejt me muskulin peshon me pak. Nje njeri qe peshon 100 kg dhe eshte krejt dhjam eshte me I madh se ai qe eshte gjith muskuj. Flasim per te njejten gjatesi


Qe te vesh pesh muskuli duhet te besh ushtrime me pesha te renda, dhe te hash te pakten 5 here ne dite. Duke perdorur pesha te renda ben muskulin te tendoset kaq shume saqe ai fillon te hapet dhe ka rendesi te madhe se cfar ha mbas ushtrimit. Eshte e pamundur te vesh vetem pesh muskuli. Eshte nje regjim I gjat dhe pune e madhe. Njeriu mund te shtoj 5 kile peshe ne dhjam brenda 1 muaji kurse 5kg pesh muskujsh mund te mari nje vit te tere per ta fituar.

Eshte nje menyre jetese qe kerkon shume disiplin dhe vullnet, sepse te ruash trupin duhet te jesh ne djete dhe te besh ushtrime per vite te tera, perndryshe e humb formen shume shpejt. Ate qe ke fituar per gjasht muaj rresht mund ta humbesh brenda nje muahj nese nuk vazhdon ushtrimet dhe dieten.
 

Bujar

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 23, 2012
Postime
2
Pikët
0
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Dua te filloj fitness porë kërrkoi një kshill nga ju qe kan provoj a kin ushtrue me PROTEINA a po NATYRAL me USHQIM ;) ETJ ETJ....!?
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

fotua 3 eshte OK te tjerat jane ekzagjerim...preferohet me shume eleganca se muskujt e tepert. njeriu duhet te shfrytezoje fuqine dhe pozicionin e kockave dhe jo fuqine e muskujve. per bodybilding ka programe ne internet te shoqeruar me llojin e ushqimeve. une vete nuk jam dakort per ushqimin. preferoj te konsumoj ate qe ndjen vete trupi dhe kjo eshte per ata qe kane kulture ne ngrenie...
problemi eshte qe duhen shume lloj veglash gje qe te detyron te shkosh medoemos ne palester, une preferoj gjithnje vetmine ne te tilla raste, pra ne shtepi, banjen e ke afer dhe vjell e pershtyn sa here te doje qejfi ...
 

Oxygen

Shy
Anëtar
Oct 24, 2013
Postime
8,673
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

po i ben konkurenc zanes, per inat e ke hap temen :p
 

lind

☆☆☆
Anëtar
Feb 6, 2013
Postime
1,732
Pikët
0
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Nje sygjerim kam... Nqs keni ndermend te zhvilloni muskujt dhe jo vetem,nuk do ua sygjeroja palestren.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,114
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Dua te filloj fitness porë kërrkoi një kshill nga ju qe kan provoj a kin ushtrue me PROTEINA a po NATYRAL me USHQIM ;) ETJ ETJ....!?
Duhet te besh peshngritje 5 dite ne jave, te besh 'cardio' te pakten dy here ne jave. Duhet te besh ushtrime me pesha te renda. Dhe duhet te hash te pakten 5 here ne dite, cdo dy ore. Dieta eshte shume e rendesishme. Kryesisht duhet te hash proteina, carbohidrate dhe yndyren. Eshte me mire qe cdo gje te behet nepermjet 'medotes natyrale' pra nepermjet ushqimit. Fillimisht do te shtosh pesh muskuli por edhe pak dhjam dhe peshe uji. Mbasi te kesh mbaruar kete 'regjiment' do te kalosh ne fazen qe quhet "cutting". Qe do te thote te 'heqesh' sa me shume dhjam qe te jet e mundur pa humbur muskujt. Gjate fazes "cutting" ushtrimet ndryshojne. Gjate kesaj faze ulet pesha qe perdoret ne palester dhe shtohet numri i ushtrimeve. p.sh nese gjate fazes "bulking" perdor 50kg per te bere 10 ushtrime per 'biceps' muskujt e krahut gjate fazes se dyte pra 'cutting' ul peshen ne 30kg dhe ben 20 ose 30 ushtrime. Pak a shume keshtu...
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,261
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Vrapin e ben intervals Mano? i think is the best....
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,891
Pikët
83
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Nqs do te ndertosh muskuj ka dy rruge
1.Steroide me recete doktori qe jane super te shtrenjta,duhet
te kesh inshurance(sikuracion shendetsor) te mire qe te paguaje nje pjese te recetes.Mund te perdoresh edhe milk shakes qe jane ne shishe ne dyqan.me perqindje shume te larte ne proteine
2.Ble pako me tableta qe ndertojne muskuj ne dyqanin GNC.Ky dyqanka produkte shume te mira.Cmimet jane nje cike shtrenjte.
Kjo kerkon qe te shkosh ne salla palestrash/gym/fitness dhe ti perdoresh para stervitjes ne mes te stervitjes dhe pas stervitjes.
http://www.gnc.com/pwr/product-reviews/OPTIMUM-NUTRITION/p/4072652-Optimum-Nutrition-Platinum-Muscle-Building-Stack.html.
Tabletat jane te medhaja duhet ti coptosh se ashtu si jane nuk i gelltit dot..
Nqs sdo te paguash asnje lek,atehere te ngelet metoda e peshqirit.
Merr nje peshqir te gjate,njerin krah te peshqirit e lidh ne ndonje tub hekuri ne mur,ose koke krevati e lidh fort aty dhe krahun tjeter te lire te peshqirit e kap me duar dhe e terheq me te dyja krahet.Rri ulur ose ne gjunje dhe terhiq peshqirin me te dyja duart dhe afro gjoksin te fundi i peshqirit.Kjo eshte workout per muskujt e kraheve qe funksionon,ti zmadhon muskujt nqs ushtrohesh te pakten 2 muaj cdo dite.
 
Top