• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
39,788
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

It depends on the level of your training experience. If you are a beginner talk to one of the trainers at the gym they can give you very good advise for free. It's best that you consult with them before doing 'squats' which are considered advanced and if not careful can easily get hurt.

Nese je fillestare mund te perdoresh vetem "the Olympic bar-without any weight on it is a good starting point for weight feel and balance. I would say do anything from 8-10 reps, preferably 4 sets". If you do it right along with some cardio, you will see a difference in your figure almost right away. Probably within 2 to 3 months. I'm going to recommend a very good site, with a lot of helpful info, for all different levels of training.
which site is that? thank you
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
39,788
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

thirsto as long as you don't bring the nutella with you lol
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,311
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Hani bar dhe nuk shtoni ne peshe.
Paraardhesit tuaj e kane provuar
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
39,788
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

flm shume Mano :) do filloj te henen ushtrimet and diet :p
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,069
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

flm shume Mano :) do filloj te henen ushtrimet and diet :p
Mjafton qe te fillosh, mbas nje far kohe te mesohet trupi dhe e kerkon ushtrimin dhe dieten vet. Vetem filloje. Duhet pak vullnet 2-3 muajt e pare...
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
648
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Ketu munde te beni pyetje rreth bodybuildingut, sidomos ju qe keni nevoj te shtoni peshe/muskuj .Do ju pergjigjem me eksperiencen time, te cilen e kam te bujshme sa i perket ketij sporti te bodybuildingut.
Lumi jam kurioz ke ndonje foto te trupit meqe paske eksperience te bujshme ne kete sport ?
 

atrevido

edamus bibamus gaudeamus
Anëtar
Feb 13, 2011
Postime
3,111
Pikët
0
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Lumo, tregoi vetem kyçin, s'ka problem. :D
 

Drinas

Anëtar
Anëtar
Aug 17, 2014
Postime
110
Pikët
16
Ndertimi trupor ideal, sipas mendimin tim jane keto 3 lloje:


Greek God physique

Warrior physique

Superhero physique
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,311
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Po trute si shtohen...
 

Si1ri

Forced_ to_ Smile
Anëtar
Sep 16, 2016
Postime
1,218
Pikët
0
Vendndodhja
Mbrapa diellit
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Tru ka boll dhe gomari, pak i hyn ne pune. Meqe shum tru nuk kryn pun ato qe jane me i kthy ne men.

Nuk ka rendesi çfare ben ne palester. Rendesi ka çfar ben ne kuzhine. 70 deri 90 % e suksesit eshte ushqimi.
Jo vetem çfar ha por shum rendesi ka kur ha.
Ushqimi duhet te jete i ekujlibruar ndermjet dy makronutrienteve, karbohidratet dhe proteinat. Jan po aq te rendesishem dhe mikroelementet, mineralet me vitaminat.
E ngrena shpesh ndihmon ne rritjen e mesatares se metabolizmit ne 24 ore dhe te absorbimit me te mire te ushqimit pa stresuar aparatin tretes.
Organizmi (jo vetem muskujt) zhvillohet ne pushim sidomos ne gjum.
Konsumi i ujit duhet te jete i lart, brenda mundesise, sepse ndihmon ne largimin e ujit te tepert ne trup.
Ne palester, aktivitet fizik ne teresi, organizmi demtohet dhe aktivizohet dy sisteme baz te mbijeteses. Pershtatjen dhe mbrojten.
Aktiviteti fizik rrit mesataren e metabolizmit.
Dhe aktiviteti fizik duhet te jete sa me i larmishem ndermjet ushtrimeve aerobike dhe anaerobike.
Normalja e aktivitetit fizik eshte 45 - 60 min dhe duke mos shpenzuar 100% te energjive por aq sa te ndihemi mire.
Nje femer sado te punoj me pesha nuk behet kurre me muskuj si mashkull, perkundrazi, e ka mese te nevojshme, sidomos per dendesine kockore.
Trupi jone ka evoluar apo eshte krijuar per te levizur. Biomekanika me biokimin jate te lidhura ngusht. Mos levizja eshte armiku me i madh per organismin.
Mosha nuk eshte justifikim per te bere aktivitet fizik. Aq me shume ecen mosha aq me i nevojshem eshte sepse permireson cilesine e jetes.
Persa i takon hipertrofise muskulare dhe %-ve te ulta te yndyres subkutaneo eshte nivel tjeter qe kerkon impenjim te larte dhe zgjat per pak kohe.
Kaq pa u zgjatur e u bere i merzitshem por mund te flitet sepse ka shum "legjenda" palestrash qe njerzit i marrin per te mirqena.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,038
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Une e kam te pamundur k'te ngrenien shpesh ( 5-6 here ne dite ) .... por qe edhe haj c'fare me haet, e kur me haet. Vecse ne pergjithesi nuk haj dot ushqimet e gatshme perjashta .... i haj shume shume rralle, edhe kur i ha edhe pse te gatshme, i zgjedh per nga shija/cilesia.

Per mendimin tim , nese e ushtron trupin rregullisht ... rendesi ka te dish se c'fare ushtron edhe teknika, se qysh ushtron. Gjithashtu mos ta teprosh , duke djegur muskujt - e copetuar trupin. ... Kjo ka shume rendesi. Nese nuk ja ke idene , ja vlen qe te blesh ca ore me personal trainer.
 

Noe

Mi vida
Banned
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
4,300
Pikët
48
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

kur ben dhe zoti Mano si ekspert muskuli -qesh-
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
18,516
Pikët
113
Përgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Kur jeshe up in the sky, ne avion pashe nje reklame. U bera kurioze dhe e gugellova sa zbrita ne toke. Pak expensive po kush o I interesum ja linku. https://kilogear.com
 
Top