• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

[Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

Pjestimi me zero eshte i ndaluar, emeruesi duhet te jete gjithmone i ndryshem nga 0.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

Në matematikë, një ndarje quhet, një ndarje nga zero nëse pjesëtuesi është zero. Një ndarje e tillë mund të shprehet zyrtarisht si a/0 ku a është e dividentit. Nëse kjo shprehje mund të caktohet si një vlerë të përcaktuar mirë, varet nga vendosja matematikore. Në numrat e zakonshme (e vërtetë) aritmetike, shprehja nuk ka kuptim, pasi nuk ka numër i cili, e shumëzon me 0, i jep një (a ≠ 0).
Në programimin kompjuterik, një përpjekje për ta ndarë nga zero mundet, në varësi të gjuhës së programimit, të gjenerojë një mesazh gabimi, ose mund të rezultojë në një vlerë të veçantë.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

MadnesS hyn dhe ajo mund ta perkufizojme dhe kshu:

0/0 Eshte rregull matematikore qe nuk egziston vertetimi sepse pjestimi me 0 nuk egziston...
Ndersa nese eshte 0/x, ku x E N, N={1,2,3,...,n,.....} Mund te jete nje numer i Cfardoshem...

Ndonje opsion tjeter Madness?
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

Une s`paskam perkufizu gje...-pff-
Ne fakt e ka perkufizu ************* si pyetjen ashtu dhe pergjigjen me pike e presje. ;))
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

O grifhse ne katror, s`ka opsione ...jane rregulla matematikore``14``
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

lol ok gjej kete tjetren :)

A eshte zero_ja nr?

Si mendoni?? C'fare eshte zero? Eshte nje numer? Si mund te quhet nje numer.. dhe asgje te jet nje numer? Zero eshte asgje apo eshte dicka?

Pse 0! = 1 ?
 

Emirjola

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 9, 2010
Postime
150
Pikët
0
Vendndodhja
verdalle!
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

pfffffffff sepse ashtu ashte dhe quhet zero faktoria dmth qe faktoriali(!)ashte sa numra ka ne vijim!!nese kena 6!=1*2*3*4*5*6 nese kena 5!=1*2*3*4*5 etj dhe 0!=1 sepse kudo te faktoriali nr i pare merret 1 sepse ahste numer natyror dhe numer i plote!!ashte njisoj si me than
o
2 =1 gjithmon jan rregulla strikte kshu !!se cdo nr natyror qe ahste ne fuqi 0=1!
dhe gjithmon 0!=1....
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

Bukur Emirjola mund te ma shpjegosh nga e ka origjinen ky shpjegimi yt , ose me sakte dicka me retorike se kaq ?
Dhe kush e ka shpikur 0? :)
 

Emirjola

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 9, 2010
Postime
150
Pikët
0
Vendndodhja
verdalle!
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

shpjegimi jem vjen nga njohurit qe kam marr dhe pse kto gjana qe thu ti kan ken rregull deh jan gjana qe nese i studion ne 1 fushe qe ska te baje me matematiken merren te mirefillta nese hyn per matematik normal kan dhe vertetime por ne i kena marr shabllon kshu te mirfillta!0 ashte numer si gjith te tjeret thjehst ashte 1 numer ne njesi mates qe ahste percaktu te jete njesia matese asnjeanse qe konkretisht ashte perdor per nendarje te tjera ne njesi te barabarta si ne bosh numerik dhe ne bosht kordinativ!!se kush e ka shpik nuk e di!!e di qe ahste numer natyrr por me njesi 0=ose ne njesi te paperfillshme per njesine numerike!!
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
958
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

Zeroja është zbulimi më i madh që është bërë në fushën e llogaritjes, ku kufizimet që paraqitnin numrat romak tejkalohen me fillimin e përdorimit të këtij numri magjik që s'ka asnjë vlerë d.m.th. është 0. Origjinën me sa më kujtohet e ka nga India dhe është përhapur në Evrope me përhapjen e përdorimit të numrave arabë të cilët janë numrat që ne sot i përdorim
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

MadnesS hyn dhe ajo mund ta perkufizojme dhe kshu:

0/0 Eshte rregull matematikore qe nuk egziston vertetimi sepse pjestimi me 0 nuk egziston...
Ndersa nese eshte 0/x, ku x E N, N={1,2,3,...,n,.....} Mund te jete nje numer i Cfardoshem...

Ndonje opsion tjeter Madness?
Jo e sakte.

0/n=0 sepse e kunderta 0*n=0 per cdo vlere te n.

n/0=x , ku x eshte nje numer cfaredo I papercaktuar, pasi e kunderta x*0=0 dhe jo n, kur e e morem te n jo vlere zero.

Por nese shprehja e dyte merret ne formen e nje limiti kur emeruesi shkon drejt zeros, rezultati eshte I percaktuar: infinit, me shenje + apo - ne varesi se ne cilin drejtim I afrohemi zeros, nga e majta apo e djathta.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: [Pytje]Pse është formë e pacaktuar?

:d

Hint per pyetjen tjeter, pse "0 != 1". Argumentohet me 'distancen' midis numrave. Sa larg eshte e 5 nga 6? Po 2 nga 1? Po -1 nga -2? Po -1 nga 1? Ke rasti I fundit shfaqet anomalia. :d
 
Top