• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Qente behen pesimiste kur lihen vetem ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...

Qentë bëhen pesimistë kur lihen vetëm !!!

Edhe qentë kanë ndjenja, madje ata bëhen me ankth kur lihen vetëm për një kohë të gjatë, duke pasur një vizion “pesimist” për botën.
Këtë e kanë zbuluar kërkuesit e Universitetit të Bristolit. “Të gjithë kemi tendencën të besojmë se kafshët shfaqin të njëjtat ndjenja si ne kur bëhet fjalë për shoqëri. Prandaj mund të eksperimentojmë zbulimet që janë bërë tek njeriu për të vëzhguar kafshët”, shprehet Mike Mendl.

Sipas tij, një qen që e shikon gotën gjysmë plot ka më pak mundësi të bëhet i ankthshëm në krahasim me rastin kur ai lihet vetëm dhe rrethohet nga natyra “pesimiste. Këtë ata e tregojnë me gjeste të ndryshme si psh; shkatërrojnë shtëpinë, ndotin ambientin, etj.

“Shumë qen braktisen për shkak të sjelljes së tyre gjatë mungesës së pronarëve. Njerëzit nuk mendojnë se edhe kafshët kanë nevojë për ndihmë që të kalojnë momentet e keqija”, shton një prej studiuesve.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,912
Pikët
113
Përgjigje e: Qente behen pesimiste kur lihen vetem ...

Shiko qenin si reagon,dhe ke njohur te zotin!
Fjale e urte popullore gjermane.
 
Top