• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Qielli Syve Tane

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Po vija tek ti… Të betohem se po vija tek ti, por rrugën ma preu aroma e barit të korrur! Sa kohë kisha mes trotuaresh të pluhurta, nuk di të ta them. Di vetëm se mallin për ty ma shoi aroma e barit, aroma e një jete që më paska munguar. Dhe unë, që mendoja se në shoqërinë tënde nuk më mungonte asgjë. Unë… që isha i sigurtë se mes meje dhe teje nuk kishte vend as për ajrin. Unë… që joshjes së jetës i vura emrin tënd dhe harrova të jetoja. Të betohem… vazhdoj ta ndjej mallin për ty edhe sot, kur ti s’pranon të më shohësh, s’pranon të më flasësh dhe në thirrjet telefonike më përgjigjet një zë metalik që aq shumë u ngjan trotuareve ku kam lënë ditët e mia, dëshirën për të qenë me ty. Kaq e vështirë qenka ta besosh se të kam tradhtuar? Po, të kam tradhtuar me natyrën, me një aromë që më paskësh munduar, ndërsa joshesha nga bukuria jote femërore, nga zëri yt, që paska qenë aq larg së vërtetës… Më kot paskam menduar se mes nesh s’kishte vend as për një tingull kitare. Më kot i paskam thënë vetes se ti je melodia e jetës sime, më kot i kam kërkuar Zotit ta ruajë si një kristal dashurinë që na bashkonte. Kam frikë se ai kristal u thye nga metali i akullt i zërit tënd, nga mosbesimi, nga një dyshim i vagullt që ma mohon shpirtin. Të betohem… kisha nevojë për aromën e barit, ashtu siç kam nevojë për dashurinë tënde të munguar. Të betohem… kam nevojë për fjalën tënde, ashtu siç kisha nevojë për thirrjen e natyrës. Të betohem… kam nevojë për një jetë që na e morën, për një qetësi që na e vranë, kam nevojë… për zërin e dashurisë. Të betohem se të dua! Të betohem!
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Deja`Vu

Ajo fle…….Tej xhamit te turbullt te dritares te thyher nga degezat e pemes ndihen pikat e shiut qe perplasen pa dashur te prishin sinkronzimin e ritmit.
Ritmit te jetes qe cdo dite qe agon rifillon me nje ndjesi te re.
Flladi do te tregohet kaq i embel me ty sa te fal puhiza qe duan te lodronje me ty neper koridorret e gjata te viles nr (Se di) dhe tinzas te japin shuplaka te padhimshme ne mollzat e faqeve.
Pas nje gjumi te lehte intrigant me endrra te errta per mua fillon te shkruash si perhere ashtu pa pritur.
Zakonisht kembe zbathur me mantelin e nates te tejdukshem qe shfaq hiret me te gjalla femerore.
1)Ecejaket e tua neper dhomen e heshtur me parketin qe mban eren e drurit te pishes, aroma perzihet dhe rrotullohet nga dehja e jote e mbremshme.
Prap dhe sot nuk ke gjume eshte Vegimi qe sheh pernate.
Fillon te shkruash me faqe te tera Joooooo faqet qe s`reshten se beri urren nga syri jot ne letrat e shkruara me penen e zeze per mua,Po Shkruan faqet e librit te cilin s`shpejti do e botosh.
Ehhhhhhhhhh sa shume kohe kane kaluar por mua me duket se ti ike dje,ike aq large sa nuk kthjellohem dot me veten time dhe me duket sikur se mbaj mend daten apo fjalet e fundit qe te Thash lamtumire duke e ditur qe ti vuan.
Vuan per faktin se e quan veten fajtore te nje mekati te pa kryer te paperfundur te lene pergjysem ne harres midis telave te keputur te Kitares qe nuk mund te fal me ate tingull te bukur qe degjoje kur ishe prane meje pa jete e pluhurosur nga vitetet ajo sdo te te fali paqe kenaqsi ,Prehjen e nevojshme qe me shume se kurre ke te nevojshme tani, historia perseritet.


1)Vajtje-Ardhje
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

"Kur te bie ne Dashuri"

Kur te bie ne Dashuri,Dua
Te jem me te gjithe kohes;

Ne Lumturi,te buzeqesh me te,
E te jem ai qe e shtrengon fort
Pas vetes.

Ne Zemerim,Te qaj me te,
E te jem ai qe i fshin Lotin.

Kur te bie ne Dashuri,Do te dua te harxhoj
Cdo moment zgjuar e ne Gjume me te.

Dhe Sebashku te perqafojm cdo moment te ksaj
Dashurie te pafund.

Kur te bie ne Dashuri,Do te me mungoj
Vertet Çasti Kurr i thoja Mirupafshim.

Ndersa Zemres do ti mungoj Çasti
Kur i thoja Mirdita.

Kur te Bie ne Dashuri,Cdo Plag e Vjeter
Dhe dhimbje do te duken te pashpresa,
Te largeta.

E` Une do te Jem
I fuqishem serisht.

Kur te bie ne Dashuri,Dua qe
Te jem i lumtur gjithmon,pergjithnje
E` te Dukem si personi me i gezuar ne bote.....

Sepse ajo do te jete cfare do te ndjej,
KUR TE BIE NE DASHURI ME TY.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Meshirimi

Meshirimet e Kohes qe e jetuan disa dhe e paten mundesin vetem kta
Koha e Kometes e Eklipsit e Kompjuterit e Facebookut e Bicikletes
Nder Kto Ben pjes dhe ti,.

O Meshirimi dickaje me apo pa vlere
Sinonim apo Simbol i Qenies Njerzore
Rastet ku ti apo ajo ben pjes e gjithckaje apo jo???

Meshirimi i diellit qe lind pa ditur arsyen.. e te fal ngrohtesine e vetme qe ndjen nen supe,
Si kartolina drejtuar pa adres kalojn ditet e pakuptimta te mbushura me shpres
Shpresa Vdes dhe nuk Vdes,
E kujt i plasi per dike qe fundja vjen gjithmon me vones.

Meshirimi i flladit te lehte qe ta perkedhel ftyren me imtesi
Te ben te ndjesh per dike o njeri
Urren Veten nga malli qe ke per dike?
Jo me Larg se sot je Asgje!

Meshirohu ne plogeshtin e shiut qe ralle del ne skene e duhet te improvizoj ditet melakolike,
Te cilat pa ty sjan vec nje cope leter e thate e bardhe e pa zhgaravitur,
Pjesez e sert Metalike,.

Meshirimi i ujit te kristal qe gurgullon ne burimin e rastit
Freskohesh me permbledhjen e castit.
Pastrohesh nga Ligesit e skrupullta qe ne mendje i thur
Jo Aspak sdo te kete per ty ure?
Ure o Ure nga ajo me gure.

Meshirimi i zjarrit qe flakeron ne qiell sikur...
Vallzon me yjet qe e pershendesin nga larg
I shkretosur ti mban veshtrimin e ngujuar
Me Mendje i Fiksuar

Meshirimi i kafsheve qe hungerinj ne pyll,
Egersia e Nates mendoj te kaperdije kafshaten e zorrit
Sprovon mbijetesen e Eprorit.

Meshirimi i Tokes
Dheu i zi me eren e myshkut
Qe tret te Patreturen e smban pergjesi.

Meshirimi i Dashurise o Don Zhuan i Lashtesise
Te Dua Me Do,Ashtu thote ai/ajo
Respekti Reciprok per jeten.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Heshtur

Tani ka Trokitur heshtja
Ne mendjen time
Heshtja qe i fali Zemres
Plot Dhimbje
Hesht une
Hesht dhe ti
Heshtja na ndau nga kjo Gjithesi

Heshtin tingujt e bukur
Hesht Buza e paputhur
Heshtin shkronjat per vargje
Heshtin Rruget ne lagje

Cdo gje ta fali heshtja
Jooo nuk ishte Vjeshta
Heshtur mendoj
Kjo Dhimbje qe kam kur do te perfundoj? E.D
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

E kujt tjeter vec saj!!

Sa rreze dielli te bukura kishte sot
E brisht ishte fytra e saj pa lot
Mu desh ta ftoja per kafe
U desht te degjoja shume histori
Ne kte bote per ne nuk paska dhembshuri
Dashje pa dashje u derdhen edhe lot
Jeta qenka shume naive
A thua te kete shpresa pozitive

Vertet me pyeti per jeten
Duke e ditur si e kishte te veten
E embel si gjithmon pran meje ecte
Kembkryq mbi stolat e parkut u ulem
Ja nisem se foluri per ore te tera
E nuk e ndjem si iku ora
Papritur u ndjem pakez ftohte
Rastesisht desh i prekem buzet por lulja u tha
U desht te kuptoja qe hallin tim ka
Rreshqiti nje pike loti qe flokun ma lagu
Se a`do te qaja per te, me pyeti papritmas?
E merzitur iku pa mare pergjigjen e cila ishte

^Sdo te derdh lot per dike qe nga hapsirat e universit do
me veshtroj si nji engjell dhe kte poezi gjithmon do lexoj e une per te ne cdo vend do e postoj^
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Hijeshia

Hijeshia e nates qe vezullon

Krijesat e ralla ne qiell i mbizotron

Forcon deshira e ndjenja

Te pa kufizuara nga ndergjegjiaPragut kalon me mendime,

Te shkatron prania ime?

Mendon ta hedhesh tjeterku

Edhe pse zemra jote qendron DikuShikimet pasqyrohen

Kthjellohen

Tinzas kumbon

Tregimi stoik qendronPretekset e Mbijeteses

Nga Pritja deri ne vdekje

Vazhdon akoma te ndjesh??

“Hidherimi”

Do te ngelet mes neshParandjenja e Larget

Frymezimi I athet

Drithija e saj

Vargje pa mbarim

Do te mbeten Kujtim
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Vajze!!!!

"Gjej dike qe te therret Bukuroshe ne vend te E nxhet,
Dike qe te mer perseri edhe pse ti ja mbyll atij,
Dike qe do te qendronte posht yjeve dhe te degjonte Rrahjet e Zemres,
Ose do te qendronte zgjuar vetem te shikonte ty tek fle......
Prit per dike qe te puth direkt me koken drejt ,
Qe do te tregoj gjithe boten kur ti per te je gjithe bota,
Qe te Shtrengon Doren edhe pse eshte me shoket e tij,
Dike qe mendon se je e bukur edhe pse je pa makiazh.
Nje qe Te kujton konstant se sa kujdeset per ty sa me fat eshte qe te ka ty........ Dike qe kthehet tek shoket dhe thote ajo eshte ."
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Delirium

Delirium cdo gje e Mpir
Ethes i buzqesh
Lageshtira e Trupit te Tkurur
Do te mari formen e duhur
Ate qe lundron ne detin e pafund
Aty ku do te takohemi ti dhe une
Bashkebisedon me Halucinacionin e Shthurur

Personifikim i Athet ku cdo gje eshte e vaket
Ku Pritja ska dhe nuk do te kete padrejtsi
Do te lodhesh deri sa te vendos ai
Gjuha e lagesht ledhaton buzet e thata
Do qe ti pershendesi serisht.
Aroma e buzqeshjes se saj
Parada e Sonates
Vizuale shfaqet ne cdo skaj

Skaj??
Skain e dhomes time te erret
Ku tirania ska gjetur qetsi
Dremitja e Plogeshtise se zjarrt
Vertitet tutje ...
Ne Ujvaren e Lashtesis
Deshton Cdo gje
Jo nuk do te le te presesh

Pa fund do te shkruaj
Ne gjendje Monotonie
I zhytur ne hije
Gulcon nga zemra trishtimi i hidhur
Ahhhhhh pse je kaq i pashpres
Largohu nga mendimi im
O Shthurje e pabes
Drej fatit tend ne emigrim
Aaa sdo doja asnje shtes
Fryma e shpirtit tim
Dedikohu larmis se saj

Jo mos mendo se nuk do te shpreh
Ate qe me larg se dje ishte cdo gje
Mundou! Reflekto !
Arti i jot eshte mbi cdo shkronj
Gervishe murin me thonj, e shkruaj
Per gjendjen euforike o i huaj
Kujtimin e vrave diku
Delirium shkruhet ketu.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Naten
Naten e mire
Po me mer malli qe tani
Megjithse do ti mbijetoj Trishtimit
Ka pasur caste ne jete kur shpirti im i brisht
I ka mbijetuar Holokaustit tragjedikisht,
Uroj te kenaqen Njerzit e kesaj Bote
Me torturat mizore qe Deshperimisht
Krijojn iluzione te Virgjera mbi supet e mia
Qe mbajn mantelin e kobshem,Stolin e plurosur nga
Klithja e Dhimbjes qe jehon neper skutat me te erreta
E mbreterise se humnerave.

Po jo o zemer ti kurr ske per ta kuptuar!!
Perfundoj...................
Dhe qielli u ndricua nga drita e henes qe i peshperiti rreze veshit:
Naten Mekatare. E.D
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

"Ti mund"

“Ti mund te fshish lotet sepse ajo u Largua,
Ose ti mund te buzeqeshesh sepse ajo jetoj tek ty.
Mund ti mbyllesh syt dhe te lutesh qe ajo te kthehet perseri,
Ose mund te hapesh syt dhe te shikosh gjithcka ajo la.
Zemra jote mund te jete bosh sepse nuk e shikon ate,
Ose mund ta mushesh plot me dashurine qe fale.
Mund te kthesh shpinen se nesermes dhe te jetosh te djeshmen,
Ose mund te jesh i gezuar per te nesermen nga ajo qe ndodhi dje.
Smund ta kujtosh pervecse ajo iku,
Ose mund te kujtosh ne memorie ate qe ajo te la pas.
Mund te qash dhe te mbledhesh mendjen,
Te zbrazesh dhe te kthesh shpinen.
Ose te besh ate qe ajo donte: Buzeqesh,
Hap Syt ,Dashuria do te vazhdoj.”
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Ndonjehere

Ndonjehere mendoj, per cfare kjo jete ben fjale?

Ndonjehere mendoj, se askush ska faj

Ndonjehere mendohem, pse shkelqejn kto drita?

Ndonjehere mendoj,se ne erresire do te jete prita.

Ndonjehere mendohem, pse me pelqen te bertas?

Ndonjehere mendoj, vetes ti uleras.

Ndonjehere mendohem per cfare hyne ne pune genjeshtra

Ndonjehere mendoj se nuk fiton gjithmon e verteta

Ndonjehere veshtroj gjera qe nuk duhet ti shikoj

Ndonjehere mendohem se gjithcka qe loje

Ndonjehere shikoj cfare jemi bere dhe qaj

Ndonjehere veshtroj te tjeret qe i pushton vaj

Ndonje here, dua te futem ne ate sherr dhe te le jeten aty

Ndonjehere ,dua te largohem nga gjithesia pa ty

Ndonjehere mendoj se eshte e embel edhe pse nuk jam me te

Ndonjehere me mungon aq shume sa nuk rroj dot me

Ndonjehere mendoj se eshte dhimbja qe peshon

Ndonjehere mendoj se askush ne kete bote nuk te degjon

Ndonjehere mendoj se pa te cdo gje eshte kot

Ndonjheher mendoj pse duhet te derdh lot?

Ndonjehere mendoj se eshte shiu qe te frymezon

Ndonjehere mendoj se kur zemra vuan fillon rimon

Ndonjehere mendohem,vargje pa fund asaj ti drejtoj

Ndonjehere mendoj se po nuk pe mbrapa do te kushtoj

Ndonjehere eshte dielli qe shkelqen per ore te tera si deti dhe rera

Ndonjehere eshte erresira qe pllakos dhe Ferri qe vulos

Ndonjehere mendoj se eshte vetem thjesht Ndonjehere………..


Sometimes you wonder, who would give a FUCK if they lost you
Yet sometimes the sun shines around the clock
But sometimes it's dark, and hell is hot
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Deti

Mbi derrasen e forte te tavolines prej druri ku nga dremitja qendroj Stoik.Duart e mija te vogla reshqasin mbi deshiren e vetme Detit ti kushtojn kenaqsi.Jashte nga dritarja shikoj shiun e perkushtuar,djallzor, i palodhur ai nuk do te pushoj, duket sikur garen me detin kerkon ta fitoj.Jo Sot nuk do te shkruaj per Shiun Melankolik,
Sot Do te shkruaj per detin e kalter qe sjell buzqeshjen ne cdo fytyre njerzore.
Heshtja e cila thyhet nga fraksioni i pikave te forta te shiut qe ngjasojn me tik-taket e Ores.Vendos duart mbi tastier dhe shkronjat fillojn te formojne fjale te cilat me vone behen fjali vargje proza poezi grimca poetike shkrime ese cdo gje kushtuar Detit.
Detin Bluuuuuuuuuuuuu
Po po Detin Blu qe ngjan me syt e tu
Per Detin shkruaj horizonte pa kufi
Detin qe Shkumezon
Deti ngjason me kalin e bardhe qe kaleron
Mbi kembet e zbathura perplaset nje vale
E ritmi i saj mbi to troket ngadale
Befas ti vjen me prish frymezimin dhe Vargjet qe shkrova i lexon.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Vdekja e Femijes

Nene,Jam i lodhur,Tani do te fle,
Me le te clodhem siper zemres se semur;
Por me premto se nuk do te qash,
Sepse loti pikon i ngrohte ne ballin tim....
Ktu eshte ftohte stuhia jashte eshte e eger;
Por ne Endrra cdo gje eshte e bukur;
Shikoj nje femiengjell qe me buzqesh i gezuar,
Kur do te perendoj drita nga syt e mi

Nene, e shikon engjellin qe eshte prane meje!
E degjon muziken e bukur?
I shikon dy krahet e tij te bardhe?
Natyrisht qe krahet ja ka dhen zoti!
Jeshilja e florinjta dhe e Kuqja Rotullohet te gjitha perkrah meje;
Ato jane Lulet qe engjejt leshojn.
Do ti mare edhe une krahet kur jeta te me leshoj?
Apo,Nene, Do ti mare kur te vdes?

Pse nene ma shtrengon kaq fort doren?
Pse e meshtet ballin tek mua
Balli eshte I ngrohte dhe lotet ne te pikojn
Nene,une gjithmon do te jem I joti
Kshtu qe ti sduhet te me shtrengosh me
Po qan ti,athere do te qaj edhe une me ty
Oh, jam shume I lodhur –Syte po me mbydhen-
-Neneeeeeee- shiko!! Engjelli po me puth


Perkthyer Nga Danishtja
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Çasti

Vargje poezi marrzi per ty shkrova
Nuk di ku te mbeshtetem me
Skam fuqi te bertas te uleras
Jam kaq i pafuqishem ndaj teje...
Mendoj cdo cast te kem pran meje

Mendoj ndoshta gabim
Por jo o shpirt nuk eshte faji im
Ska si te jete ndryshe
Vetem ti me ben te ndjehem ne mallengjim
Me shkronja mbushet shpirti imDo doja ty te pershendesja
Me kto vargje ku tek e fundit vdes Shpresa
Kur ti buzeqesh
Zemra ime reh me fort me fort
Cdo cast pa ty me duket kot.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

97—

Ishte viti me i ftohte
Muaj mars kish filluar
Njerzit ishin si te cakerduar
Shume vuajtje shikoje ne rruge
Ata pak njerez me ftyre monotone
Prisnin dicka nga te mallkuarit poltrone..

Qarje, vaje, shpresa
Ishin mbledhur te gjitha si kujtesa
Dikush kerkonte shpine
Dhe pse e kishte shitur tapine
Dikush kerkonte miliona
Sikur te ishin bidona

Nuk e kuptova as vete si filloi
Mbaj mend njerzit dikush i lajmeroi
O burr ajt te shpetojm memedhen
Sepse Toska - Geges ja ka bere ben
Sikur dikush te na kishte zabtuar
Po nuk e kuptoj se nenat i kishte helmuar
Se di si u gjenden prane asaj ftohtesie
Qe armet e mallkuar i mbante ne hije

97 mos ardhc kurre
Te bej be per flamur
Per ato copa mermeri te bardha
Qe ti na i shtove
Valle kurre nuk e kutove
Qe dikush mbi to do te vajtonte….
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Vjeshta.

Kepucet e Purpeta trokasin ne shkallet e pallatit qe mer rrezet e para mbas atij Shiu te cmendur qe ra mbreme.Ajo zbret si nje tingull violine i shkeputur nga telat e saj.Floket ngjyre kafe flladi ja valvit sikur te donte ta ledhatone.Me nje kemishe te bardhe te hekurosur qe qendron shume ngushte ne format e trupit te saj te bollshme ajo zbret plot hijeshi dhe mer rrugen per ne Shkolle.Rruges shikon pemet qe jane zbathur nga stuia e mbremshme dhe me vete kujton ate nate kur djali e ndaloj.Dita e saj sot do te jete shume aktive do te takoj miqt mikeshat e saj qe ka pothuajse 4 muaj qe nuk i sheh,e mbas mesimit do te niset ne pune ku e pret shikimi i fiksuar i atij djali qe kurre nuk i ka dhene pergjigje per propozimin e tij.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Cfare je ti o Krijes e hyjesise ??

Njeri!!
Jo jo kte nuk mund te ma thuash mua tani,tani qe takova embelsin e syve te tu me turp shijova.
Te pash tani jo jo nuk ke mundesi,me syt e zerin tend rash ne dashuri.
Je tingulli me i embel i melodis time qe vazhdon te jetoj brenda nje shpirti te Brengosur.Duaaaaaaaa si ty une te bertas po skam fuqi te hakmerem tek ty te uleras.
Ndjej Zerin tend kur kendon ne dhome e shkujdesur se dikush te degjon.
Duket sikur Zeri i engjellit qe ne vesh te kumbon.
Sa do doja me ty cdo cast te jetes te kaloja si takimin e pare te shkonim larg me vete te mbaja profilin tend si imazh.Dua zemren tende ta fitoj dua buzet e tua ti kafshoj.Jam i lodhur nga pritja, Me shoqerojn zhurmat e nates deri ne oret e vona pa kuptim endet shpirti im larg teje,
Filloj te kendoj Tinguj e nje kenge te njohur qe rrefrenin do tja ndryshoj.......
Ohhhhhhhh merme o flladdddddd dhe si nje gjete leshome ti larg

Merrme o nate e me braktis
britme e zerit tim luginave te dhimbjes le te shetis
Forcen e shpirtit te lodhur deshperimisht
tek ty do e ngre mbreterin perjetesisht.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Per ty Tkshxh.

Nje rebesh shiu ra, befas per ty ndjeva qe duhet te shkruj dicka.

Nje dite tjeter Agoi,Dielli serisht mban meri i dehur nuk do te dale as sot si gjithnji.
Te na falte ne pak ngrohtesi.
Pikat e lageshta qe notojn siper thysave te pemve qe duken si lotet e syve te tu te pafajshem ne kete bote mizore kur ndodhemi gjithesia apo ndoshta te vetmit te perzene nga kjo gjithesi e cila filloj me nje Big Ban,Sdo doja te ndrroja ate krijese engjellore qe ndodhet brenda atij trupi njerzor, perfundimisht i pikturuar nga Zoti.
Dua te ndjej per ty po kam frike se gjithcka do te thyhet krejt papritur si nje gote kristali.
Sdo te doja te kurre te te kisha njohur ne kete kohe ku brenga e shpirtit po mer nje hap madhor kur monotonia e ditve pa kuptim plotesojn trishtimin e paperfunduar i cili nuk di sa do te zgjas .Befas shfaqesh ti me nje larmi te cuditshme me nje ze feminor qe kur se kisha degjuar me pare.Me ato shikime buzqeshje duart te ftohta qe te falin sinqeritetin e nje njeriu madheshtor.
 

Viking

“Don’t say it if you don’t mean it.”
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
20,164
Pikët
113
Përgjigje e: Qielli Syve Tane

Dritehije e zbehte

Dritehije e zbehte
Fale shpirtit te mprehte
Qe cdo gje pret nen hije
Pa kurrefar veshtirsie
Eshte dritehija e zbehte
Atje tej pa fije shprese
Kerkon te jete drite mbijetese

Dritehije e zbehte e thare
E zhubrosur e palare
E enjtur e vrare
Driethije e zbehte
Qe askush se ven re
Eshte e humbur nen qiellin pa re

Dritehije e zbehte e Tendosur
Shpirt humbur e palosur
Driethija e zbeht
Do te ngelet perjet.
 
Top