• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Qofte me mish te grire

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Perberesit per rreth 17 qofte

* 500gr mish te grire

* 250gr buke te thare

* 150gr djath kackavall te grire

* 2 veze te medha

* 1 thelb hudher

* 3 luge te vogla majdanoz

* pak arre moskat* kripe* piper sipas deshires

Si fillim, lagim buken e thare me pak uje, me pas e shtrydhim, e therrmojme me duar dhe e vendosim ne nje ene te thelle. Shtojme mishin e grire, dy vezet, djathin kackavall te grire, majdanozin e grire, thelbin e hudhres se shtypur, arren moskat, piperin dhe kripen.I perziejme mire te gjithe perberesit derisa te perftojme nje mase homogjene, te bute dhe kompakte (nqs masa rezulton teper e thate, i shtojme edhe nje veze tjeter).

Marrim me duar nje pjese nga brumi me te cilin formojme sfera me madhesi mesatare (apo cfare forme tjeter qe deshironi) dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin nje ngjyre te kuqerremte ne siperfaqe.I heqim nga zjarri dhe i vendosim mbi nje pjate te shtruar me letra kuzhine per t’i thithur vajin e tepert. I servirim te ngrohta.
 

Perla

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 10, 2010
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Città Alta
Përgjigje e: Qofte me mish te grire

Une i shtoj qepe te grire ne mixer dhe patate te zjere te shtypur tip pureje, dmth i shton me pak buke dhe pastaj patatet, nje ose dy kokrra varet nga madhesia :)
 

Noe

V.I.P
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
8,031
Pikët
113
Përgjigje e: Qofte me mish te grire

Qofte me patate... Dukesh vajze me eksperience Perlia
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Qofte me mish te grire

dhe qoftet me djath kaçkavall dalin shume te mira duhet ti provosh :)

pastaj ka lloj lloj qoftesh menyra sesi gatuhet...gjithekush gaton ndryshe..varet nga personi.... :)

 

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0
Përgjigje e: Qofte me patate..

Une i shtoj qepe te grire ne mixer dhe patate te zjere te shtypur tip pureje, dmth i shton me pak buke dhe pastaj patatet, nje ose dy kokrra varet nga madhesia :)
Po ndryshoj vetem titullin ;) Te njejten recete doja te jepja :)
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,238
Pikët
113
Përgjigje e: Qofte me mish te grire

Shume te lezecme bohen keto coftet. Ketu ju themi xhevrek. Jane njejte si ne foto por e kane edhe nje vrime ne mes.
 
Top