• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Qumështi pa yndyrë ul tensionin e gjakut

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Qumështi pa yndyrë ul tensionin e gjakutNJU JORK- Prodhimet e payndyrshme të qumështit mund të zvogëlojnë rrezikun nga tensioni i lartë i gjakut deri në 50 për qind, thuhet në numrin e fundit të revistës së njohur amerikane ''Clinical Nutrition''.
''Qumështi me yndyrë dhe prodhimet e tij nuk kanë këtë efekt'', thonë shkencëtarët e studimit ku u përfshinë 6 000 persona.

Qëllimi i studimit ka qenë vlerësimi i marrëdhënies mes konsumimit të qumështit dhe
nënprodukteve të tij si edhe rrezikut nga tensioni i lartë.

Personat, të cilët kanë pirë më shumë qumësht dhe kanë ngrënë më shumë nënprodukte qumështi me pak yndyrë, kanë pasur 50 për qind më pak rrezik nga tensioni i lartë në krahasim me ata që pak ose aspak nuk i kanë shfrytëzuar këto nënprodukte
 
Top