• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Qytetërimi shqiptar dhe besa

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
964
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Nikolle LokaNjë trajtesë për librin e studiuesit të njohur, Mësuesit të Merituar Isa Halilaj “Besa është kushtrim”.

Libri i studiuesit të njohur Isa Halilaj

Të jeshë mësues, pavarësisht shkencës ku je diplomuar, bëhesh së pari edukator, por edhe sociolog, studiues i dukurive shoqërore. Nuk është rastësi që pas pasionit të mësuesit dhe vlerësimit për një karrierë të shkëlqyer në mësimdhënie, tek shumë mësues të njohur del në pah edhe natyra e tyre e studiuesit, një akumulim dhjetravjeçar me vlerë që kurorëzohet me botime interesante. Njëri ndër këta është Isa Halilaj, mësues i respektuar, drejtues i arsimit në rrethin e Kukësit, i cili ka botuar kohët e fundit një libër interesant etno-historik për besën shqiptare.

Studiuesi lumjan, Mësuesi i Merituar Isa Halilaj, si intelektual, kërkon të japë ndihmesën e tij, duke gërshetuar me sukses përvojën e gjatë, njohjen e gjerë të traditës dhe fakteve historike, me njohjen e gjerë si studiues. Duke analizuar situatën në të cilën kalon vendi ynë, ai mendon se ka ardhur koha e një besëlidhje shqiptare. “Besë burra! Besa-besë vëllezër e motra” e titullon ai librin që u botua para pak kohësh. Dhe jo vetëm titulli, por edhe lënda që përmbahet në libër e merr shtysën nga tradita, historia, besëlidhjet e njohura lumjane që i lejuan kësaj krahine t’u mbijetojë ekspeditave osmane dhe barbarizmit të serbëve, ku siç dihet Luma ka shënuar një ndër faqet më të ndritura të historisë sonë kombëtare.

Studiuesi Halilaj e fillon librin e tij me kuptimin e besës, duke bërë ndoshta trajtimin më të gjërë që i është bërë deri më sot në studimet shqiptare. Dihet se besa është testamenti moral i shqiptarëve qysh prej periudhave mitologjike. Dy baladat më të rëndësishme të folklorit shqiptar, me motivin e murimit dhe motivin e ringjalljes (flijimi për ngritjen e një kalaje dhe ngritja e vëllait nga varri për të kthyer motrën në familje) lidhen me mbajtjen e fjalës së dhënë.

Në librin e studiuesit Isa Halilaj merret në analizë e kaluara e popullit shqiptar, të gjitha momentet historike kulmore të historisë sonë kombëtare, të cilat janë shoqëruar me besëlidhje. Aty ideali kombëtar, bashkimi kombëtar dhe besa shihen si hallka të pashkëputura të një zinxhiri të vetëm. Nuk ka ideal pa besë dhe as besë pa ideal kombëtar. Pra besa shqiptare lidhet drejtpërdrejt me atdhetarizmin e popullit tone dhe mbijetesën e tij. Autori ka mundur të nxjerrë dobinë e besës, rezistencën në kohën e Skënderbeut, ngritjen e shqiptarëve për mbrojtjen e trojeve të tyre në vitet e Lidhjes së Prizrenit, besën e shpalljes së shtetit të pavarur në Vlorë e të tjerë. Isa Halilaj nxjerr përfundimin: “Pa besë nuk ka ideal, nuk ka bashkim… Pikërisht si nevojë jetike mendimtarët e Rilindjes, drejtuesit e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, drejtuesit e Lëvizjes Kombëtare që me Skënderbeun e sidomos me Lidhjen Shqiptare të Prizrenit përqëndruan të gjithë punën dhe luftën e tyre për realizimin e bashkimit kombëtar me anën e besës dhe besëlidhjeve historike”.

Besa është e nevojshme edhe në ditët e sotme, në kohë paqeje për mirëqeverisje. Shqiptarët e kanë përdorur besën për të eleminuar dhe pakësuar dukuritë negative në shoqërinë e tyre si lakmia, cmira, egoizmi. Njeriu me tipare shqiptare është patjetër edhe njeri i besës, pra beson në vlerat kombëtare që janë trashëguar brez pas brezi, i çmon këto vlera, udhëhiqet prej tyre dhe betohet për to. Njerëzit e besës pra janë edhe atdhetarë, edhe familjarë të mirë, drejtues të duhur të institucioneve shtetërore, qytetarë të denjë të vendit, e të tjerë. Sipas autorit besa dhe besëlidhja fillojnë me veten. Qytetari i gjendur përballë problemeve të ndërlikuara shoqërore duhet t’i kërkojë zgjidhjet shqiptarisht “me besë” dhe mos të udhëhiqet nga e keqja, ligësia, të mendojë që mos t’ia bëj kujt atë që nuk do ta dëshironte për veten e tij, e të tjerë. Natyrisht që realiteti na jep edhe shembuj të mungesës së kësaj bese, prandaj vërehen edhe dukuri negative në shoqëri që fillojnë me zyrtarët e lartë dhe politikanët dhe përfundojnë me qytetarin e thjeshtë.

Isa Halilaj krejt shoqërinë e sheh si bashkim individësh bestarë,që japin familje bestare dhe nga familja që ka rëndësi shumë të madhe në edukim në bashkëpunim me institucionet shtetërore kalohet në besën e madhe që i jepet Atdheut si garanci për të ecur përpara.

Mësuesi i Merituar Isa Halilaj, që është marrë tërë jetën e tij me shkollën, auditorin dhe edukimin vëren me keqardhje se në emër të modernitetit po shkallmohen disa vlera shumë të çmuara të shoqërisë shqiptare. Kështu sipas tij “besa, nderi e burrëria po quhen të vjetëruara dhe si tregues të prapambetjes shoqërore”(!) Dhe duke goditur me fakte dukuritë negative që vëren në shoqërinë e sotme, autori kërkon që shkolla, institucionet e tjera edukative në Shqipëri e në trojet shqiptare, të këmbëngulin për t’u mësuar të rinjëve qytetërimin shqiptar, atë traditë shekullore që e trashëguam brez pas brezi dhe që na e vlerësoi e gjithë bota. Sipas tij besa si institucion i përshtatet shumë mirë natyrës së shqiptarëve dhe mund të përdoret fare mirë si çelësi i zgjidhjeve të problemeve shoqërore. Në këtë nismë duhet të marrin pjesë sociologë, etnologë, politologë, shkrimtarë e studiues të tjerë të fushave të albanologjisë, si dhe intelektualë të tjerë të shquar vendës dhe të huaj.

Libri i studiuesit të njohur, Mësuesit të Merituar Isa Halilaj bën edhe një trajtim të plotë të besës, duke analizuar të Drejtën Zakonore Shqiptare, mendimet e albanologëve të huaj dhe të studiuesve më të mirë vendës, por duke sjellë këndvështrim të ri, duke analizuar besën shqiptare në rrethana të ndryshme historike të së djeshmes dhe të sotmes. Përmes këtij libri dhe librave të tjerë të studiuesit Isa Halilaj mësohet shumë për historinë e popullit tonë, për kulturën e tij shpirtërore, për vlerat kombëtare që kemi si popull, prandaj ia vlen që ky libër, krahas librave të tjerë të autorit, të jetë në bibliotekat e studiuesve të shkencave shoqërore, juristëve, misionarëve të pajtimit, mësuesve e pedagogëve, si një ndihmesë me vlerë në ruajtjen e traditës së vyer të popullit tonë.
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
964
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Pjese nga libri “Besa eshte kushtrim”

Pjese nga libri “Besa eshte kushtrim

Isa Halilaj, "Mësues i Merituar”

Brengë e plagë që kërkon shërim.Ç’na ka gjetur ne! Të përçarë e të inatosur me njëri-tjetrin si kurrë ndonjëherë më parë, rrotullohemi e kërcejmë si pula pa krye e jemi bërë për shumëçka gazi i botës e për faqe të zezë. Sundon pabesia. Nuk besojmë e as nuk na beson njeri në ditët e sotme.

Këtë e kemi kuptuar ne të gjithë. Unë dhe ti, ne, ju e ata. Në familje, në fis e në lagje, në fshat e në zonë, në punë, andministratë e gjithëandej. Nuk po na prin më flamuri i bashkimit e përbashkimit, por të ndarë në mbi 50 parti-grupe me flamuj me ngjyrë e pa ngjyrë të klaneve e interesave të ngushta meskine. Po pse? Ne kemi braktisur gjënë më të shenjtë të virtyteve tona- Besën shqiptare. Ata që duan të na drejtojnë e komandojnë ne si popull na kanë dhënë shembullin më të keq të përçarjes e mosbesimit. Nuk beson i pari të dytin. Kryetari s’ka besim te anëtarët e vartësit e tij dhe anasjelltas, paralel apo horizontalisht e vertikalisht. Besa nuk funksionon më si fjalë e dhënë për t’u mbajtur e as si shkresë e dokumentuar apo ligje e dekrete të votuara, madje nuk besohet më as matematika e shifrave për arrijte apo rënie në zhvillimet aktuale. Shifrat në përqindje i harton vetë administrata shtetërore, por për besimin e tyre nga ne kërkon ndihmën apo dëshminë e ndërkombëtarëve për t’i bërë ato të besueshme tek ne, që në rastin më të keq, për rrjedhojë, ushqehemi dhe me mosbesim ndaj partnerëve ndërkombëtarë, të cilët historikisht dhe aktualisht akoma na çmojnë si popull besnik.

Kjo është pasojë e përçarjes, e papërgjegjësisë, e lakmisë dhe egoizmit që te sferat e larta deri tek ato të thjeshta, duke mos mbajtur përgjegjësi qytetare e shtetërore. Për këtë ne sot pa mohuar zhvillimet, jemi vendi më i varfër se kurrë, ku jetesa kushton më shumë se kudo gjetkë.

Plaga më e rëndë që kalon shoqëria shqiptare, për fat të keq është mosbesimi. Sejcili konsiderohet i pabesë.Po ç’ka qenë e ç’është Besa për ne shqiptarët?

Besa shqiptare është:Besa, Besa Shqiptare është pasaporta e identitetit tonë kombëtar.
Besa është zemra e moralit kombëtar, është palca e virtyteve tona.
Besa është fjala e dhënë dhe e mbajtur deri në flijim.
Besa është marrëveshje normative e dokeve tona.
Besa është boshti kryesor i kanuneve dhe ligjëshmërisë shqiptare.
Besa është siguri.
Besa është harmoni.
Besa është miqësi.
Besa është dashuri.
Besa është shpresë.
Besa është përparim.
Besa është tipari kryesor i kulturës shpirtërore të shqiptarëve.
Besa është institucion që përmbledh të gjitha virtytet morale të shqiptarve kudo jetojnë e banojnë në botë.
Besa është burim trimërie.
Besa është betim në përmbushjen e përgjegjësive të ngarkuara e zotimeve të marra.
Besa është pajtim se pushon dhe ndërpret inatet, vrasjet midis personave, grupeve fisnore, krahinave mbarë kombit.
Besa është jetë, është punë, është përparim.
Besa ka qenë dhe është zemra e Nderit dhe e Burrërisë.
Pa Besë e shpresë nuk jetohet.
Kushtrimi i besësNisur nga këto përcaktime për Besën, momenti historik që kalon e jeton populli shiqptar, bëjnë që thirrja: Besë, Burra! Besa-Besë Vëllezër e Motra!- të jehojë fuqishëm për një zgjim të ri kombëtar.

Kjo thirrje vjen fuqishëm nga e kaluara historkike luftarake në qëndresë e në rezistencë për mbrojtjen e jetes dhe te lirisë, të trojeve e të gjuhës tonë me të cilin na ka njohur e rrespektuar Europa e bota.

Kjo thirrje gjithmonë aktuale, vjen nga Heronjtë e Dëshmorët e Kombit, nga gjaku i derdhur e varret e të parëve tanë që na lanë për amanet Besën, Nderin e Burrërinë, na lanë flamurin e përbashkimit kombëtar, me të cilët shqiptari është paraqitur i pamposhtur e dinjitoz si popull iliro-shqiptar, brenda e jashtë trojeve shqiptare.Besë, Burra!Ka qenë kushtrimi për besëlidhjet e mëdha kombëtare si:

Kuvendi i Lezhës, Mars 1444

U thirr nga Gjergj Kastriot-Skënderbeu dhe realizoi bashkimin e parë politik-ushtarak mbarë shqiptar që mbrojti vendin për 25 vjet me rradhë nga invazioni otoman.

Skënderbeu u zgjodh komandant dhe fitoi titullin ‘Kalorësi i Krishtërimit’ në Europë1). Ai u mbështet në aktin moral të Besës shqiptare, ku prijësit shqiptarë u betuan me besa-besë për bashkim e për çlirim kombëtar.

Kuvendi i Lidhjes së Prizrenit, 1878

U lidh Besa Kombëtare për autonominë dhe pavarësinë e Vilajeteve Shqiptare, në luftë me pushtuesit otoman e lakmisë shoviniste Ballkanase. E drejtuan Abdyl Frashëri, Ymer Prizereni, Iljaz Pashë Dibra etj.Kjo Lidhje themeloi organizmin e parë shtetëror shqiptarë me atributet e një shteti funksional2).

Lidhja “Besa-Besë!” e Pejës, 1899

Shprehu vendosmërinë e shqiptarëve për të përballuar me forca ushtarake vullnetare çdo orvajtje për copëtimin e trojeve shqiptare nga monarkitë Ballkanike. Kërkoj me vendosmëri bashkimin e katër Vilajeteve shqiptare në një provincë të vetme territoriale me kushtetutë e administratë3).

Kuvendi Historik i Pavarësisë, Vlorë 1912.

Me shpalljen e Pavarësisë, Besëlidhja Shqiptare kreu një akt të rëndësishëm historik, jetik për popullin shqiptar që kurorëzonte luftrat shekullore të tij për lirinë dhe tërësinë territoriale të Atdheut4) .

Kongresi i Lushnjës, 1920.Iu përgjigj situatës me vendosmërinë se “Shqiptarët dinë të vdesin për të mos shkuar nga njëra dorë te tjetra si tufë delesh e të bëhen plaçkë e atyre që drejtojnë sot diplomacinë e Europës”5).Në Kuvende e Besëlidhje ndërkrahinore nga veriu në jug që i kanë shërbyer bashkimit kombëtar në mbrojtje të interesave të atdheut.Me thirrjen “Besa-Besë Burra!” janë fituar shumë beteja kundra armiqve, sado me epërsi numerike e armatimi të kenë qenë.

Kushtrimi i Besës, si gjithmonë aktual, në këto momente historike vjen si domosdoshmëri për t’u bashkuar rreth idealit kombëtar kundër përçarjes si sëmundja më e rrezikshme që përjetojnë shqiptarët. Këtë e kërkon rinia, e ardhmja e kombit për një liri e përparim europian, me një demokraci besnike që siguron ligje e drejtësi të vërtetë, në luftë kundër korrupsionit e padrejtësisë.

Në përgjigje të këtij kushtrimi, Besa u bë dhe vazhdon të jetë lënda lidhëse e Kombit shqiptar.

Vijon…
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,743
Pikët
113
Përgjigje e: Qytetërimi shqiptar dhe besa

Shume zhurme pa thene gje. Hartime te lodhshme.

Besa = Policia [Forca e ruajtese e rendit] e Kanunit [sistemit qeverises te vendit]
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
964
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Qytetërimi shqiptar dhe besa

Besa ka qenë e mbjellur thellë si në ndërgjegjen personale po ashtu edhe në atë shoqërore shqiptare që ka pasur rolë të shumëfishtë në funksionimin e shoqërisë sonë edhe pse ne nuk kishim ndonjë organ tonë policor i cili ruante interesat si personale po ashtu edhe kombëtare. Fjala e dhënë ka qenë e mjaftueshme që të kryejmë obligimin si ndajë të tjerëve po ashtu edhe ndaj vetvetes. E kam cekur ndërgjegjen personale e cila sot në shoqërinë tonë moderne është aq e cekët sa që ne shumë lehtë jo që thyejmë besën ndaj të tjerëve por edhe ndaj vetes pa asnjë problem nëse është në pyetje interesi financiar. Dhe kur kemi të bëjmë me interes financiar sot besë nuk i zihet as policit i cili korruptohet si çdo organ tjetër shtetëror.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,649
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Qytetërimi shqiptar dhe besa

edhe Shkit e kan mësue se qka asht Besa , perveq ZET-it fatkeqsisht ..

 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,392
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Qytetërimi shqiptar dhe besa

bej be,biri bes ,betohu...as gje me shum perveq mbulim i faqeve te zeza.pse vetem permes beses se dikujt u deshka te kerkoj lirin tjetri ,driten e diellit,flladin e eres.,a mos ështe prone e dikujt Dielli ,ret,qielli???jo mer joo,perveqse e te Madhit Zotë.
pak kan mbet shqiptaret ne numer qe i besojn bes-es ose ju vle besa.Vall, kaq shume u deshka qe besa te ndermjetsoi mes njerzve!madje edhe per vogelsira qe pak kujt ia ze syri.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Qytetërimi shqiptar dhe besa

Zakonisht, nje popullate (ku ben pjese dhe nje popull i caktuar cfaredo), ka karakteristika te vetat ne formen e ligjeve apo rregullave qe mundesojne funksionimin sa me 'smooth' te shoqerise dhe maredhenieve sociale brenda kesaj popullate. Nocioni i beses (besnikeri, mbajtje fjale, te mos genjyerit, etj) eshte nje prej ketyre rregullave. Nje rrregull(cfaredo) eshte po aq i nevojshem dhe i rendesishem sa problematike zgjidh ne shoqerine perkatese. Nevoja per nje rregull, per cdo rregull, ka dale si rrjedhoje direkte e shoqerise ne fjale per te luftuar nje fenomen negativ brenda kesaj shoqerie. Ne nje shoqeri ku vjedhja eshte fenomen i rralle, nuk ka shume zhurme mbi ligjet/rregullat se si sillemi dhe cfare i ndodh hajdutit. Ne nje shoqeri ku ka shume forca te ruajtjes se rendit, zakonisht eshte nje shoqeri ku rendi prishet lehte. Muri i Madh Kinez vertet sherbeu per te shmangur luftrat, por eshte produkt i nje nga shoqerite me me shume luftra ne planet gjate tere historise. Nevoja per ligje/rregulla qe mediojne deri ne detajet me te imta konceptin e besnikerise, flet per nje shoqeri qe perpara ketij rregulli, eshte perballur me nevojen dhe problematiken perkatese, inekzistencen e besnikerise dhe sinqeritetit, problematike te cilen e ka zgjidhur dhe e mban nen kontroll me vete rregullin, betim ne emer te vete besnikerise dhe pranim i nje denimi nga faktore te jashtem (qe nuk jane vetvetja, qe sherbejne si garanci nga mungesa e vete-disiplines) ne rast shkelje.

Cdo rregull, ne princip, flet per nje nevoje te shoqerise per pikerisht rregullin. Sa me i elaboruar dhe sa me i detajuar dhe sa me afer tabu-se te jete ky rregull, aq me i madh 'halli' dhe aq me shume vuan shoqeria ne studim nga problematika ne fjale, e zgjidhur me pas me ane te rregullit.

Keto na thote sociologjia ne menyre te pergjithshme lidhur me ligjet, rregullat. Ja le cdo lexuesi te zevendesoje kufizat e nevojshme ne formule per te analizuar rastin konkret me rregullin (besa) dhe shoqerine (populli shqiptar).
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,392
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Qytetërimi shqiptar dhe besa

shqiptari te vret pa e kuptuar se ka vrare veten e tij,te dëmton pa e kuptuar se e ka demtuar veten e tij.te shantazhon,te shperfill,te njellos pa e kuptuar se cili eshte motivi,shkaqet dhe pasojat...Ai-shipeja te ruan e nuk te demton, kure te jap besen..dhe , ështe logjika per ti besuar fjalve si nji bryme perpara diellit mbi 1001 arsyje tjetra qe vijn para beses...fundja, fjalet mund te sherbejn si" kozmetik"per te mbuluar diqka qe ne fakt mbetet zbuluar si e deshtuar mqs harron mendja e shkret te kerkonka besen.Me kte spag te shkret te quajtur bes, na terhoqen "per laku" si kafshen fqinjit tan.
meq ata nuk paten bese, nuk paten edhe nji kod per ti rregulluar raportet,kurse ne e kishim ...dhe ua dham ate te mallkuar, besen., edhe budallenjeve qe nuk na u perkujdesen per ate te uruar,.....dhe...dhe ne ua ruajm besen qe ta ken ne dispozicion sa her te na e kerkojn,sjemi ne ngushte qe na i keqperdorin mirsit tona.Ne jemi te fjales...budellenjet i lan fjalet peng dhe meren me to.shoqrit duhet te kene besa reciprokisht ekatunarisht,ndryshe besa mbetet veq nji lak,e laku dihet se kujt i vehet ne qafe.``shqipe``
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,848
Pikët
113
Vendndodhja
?
So Albanian .?
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,768
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Me shume ngjan me nje romanticizem folklorik,se sa nje fenomen i vertete e i qendrueshem.
Me thoni se si dhe ku reflektohet kjo bese ne jeten tone te perditshme? Ne jeten e vendit dhe kombit e kam fjalen,jo per qendrimet individuale. Bese me cifteli kemi plot.
 

pablito

plata o plomo
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,657
Pikët
113
Me shume ngjan me nje romanticizem folklorik,se sa nje fenomen i vertete e i qendrueshem.
Me thoni se si dhe ku reflektohet kjo bese ne jeten tone te perditshme? Ne jeten e vendit dhe kombit e kam fjalen,jo per qendrimet individuale. Bese me cifteli kemi plot.
Sot jo,bile ata qe mbaheshin per bese ,jane me te pabese ,por brezi vjeter po!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,848
Pikët
113
Vendndodhja
?
Me shume ngjan me nje romanticizem folklorik,se sa nje fenomen i vertete e i qendrueshem.
Me thoni se si dhe ku reflektohet kjo bese ne jeten tone te perditshme? Ne jeten e vendit dhe kombit e kam fjalen,jo per qendrimet individuale. Bese me cifteli kemi plot.
Nuk e kuptoj k’te manine e madhe dhe negative qe keni per vendin e Juaj ne pergjithesi .?

Po ja merr si shembull veten tende pshm ... egziston tek ti dhe a e praktikon apo jo ?

Ndersa per historine k’to jane karakateristika dhe tipare taman Shqiptare ... qe na i cileson edhe vete bota .
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,768
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Nuk e kuptoj k’te manine e madhe dhe negative qe keni per vendin e Juaj ne pergjithesi .?

Po ja merr si shembull veten tende pshm ... egziston tek ti dhe a e praktikon apo jo ?

Ndersa per historine k’to jane karakateristika dhe tipare taman Shqiptare ... qe na i cileson edhe vete bota .
Po te ishim kaq te beses nuk do ti benim vendit tone dhe njeri tjetrit keto mynxyra.Besa e shqiptarit jo besa e Murikut apo e Zanes. Nuk e di a e kupton ndryshimin?Duke genjyer veten, vetem se e zgjasim kete gjume nen hijen e fikut.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,848
Pikët
113
Vendndodhja
?
Po te ishim kaq te beses nuk do ti benim vendit tone dhe njeri tjetrit keto mynxyra.Besa e shqiptarit jo besa e Murikut apo e Zanes. Nuk e di a e kupton ndryshimin?Duke genjyer veten, vetem se e zgjasim kete gjume nen hijen e fikut.
Jane karakteristika qe I gjen edhe sot ne popullin Shqiptar .

Do te te tregoj nje rast qe me ndodhi rastesisht kur isha vjet ne Albania ne Tirane me qarte . Vajta ne nje dyqan te vogel bashke me motren per te takuar nje shoqe te mamase... dhe nderkohe po blinim edhe ca fruta -perime po I benim xhiro me pak fjale .... nderkohe vjen nje cift i vjeter diku tek 65-70 vjec dhe po diskutonin mes njeri tjetrit se sa i mire qenka rrushi... dhe pyesin shitesen se sa lek eshte kg? 4000 leke te vjetra thote kjo , edhe vendosin mes njeri tjetrit qe qenka shtrenjte dhe nderkohe bejne qe te largohen... nuk rezistova dot edhe ju fola , i pershendeta edhe I pyeta nese nuk ofendohen qe te jua blej une ca kg?!

E vura re qe per momentin shtangen dhe mbase u preken pak ( sepse dukeshin qarte qe ishin njerez te sinqerte dhe krenare jo nga ato qe hé shyqyr ku te gjejme qyl ) por nderkohe edhe menyra se qysh ju fola ishte krejt e pafajshme... nejse pasi insinstova 2-3 here qe dhe mos te ma marrin per ters meqe rastisa aty , rane Dakort ... ju mora ca kg Rrush dhe ju bleva edhe ca uje . Nderkohe me pyesin se nga jam e kujt jam e qysh e tek dhe qe ju beri shume pershtypje qe as qe nuk jetoja ne Albania dhe qe jua kisha vene veshin..... nderkohe edhe une I pyeta se nga vijne ? Dhe me thane qe jane nga Lura dhe qe kishin ardhur per nje rast ne Tr ... nderkohe une ja preva direkt qe c’fare rastesie sepse gjithmone kam dashur qe Te vizitoj liqenet e Lures .

Nderkohe i kerkuan shiteses nje cope leter dhe laps dhe shkruajten Emrin dhe mbiemrin e tyre bashke me nr e tel ... dhe me thane k’to jemi ne pyet se kush jemi dhe kur te jesh ne Lure .. je e ftuar qe te vish tek shtepia e jone si ne Shtepine tende... nderkohe qe kerkuan qe ti japim doren Njeri - tjetrit ne forme bese .

Dhe do Ti vizitoj Kur do qe te me dali rruga per tek liqenet e Lures ( te cilin e kam ne plan ) .

So ti tani kerkon qe me disa pigs qe jane neper qeveri ... te humbasesh edhe k’to karakteristika shume te rendesishme si Komb dhe popull .

Edhe nje here k’to cilesi dhe karakteristika na i cileson e tere bota ... dhe na i kane edhe zili, nuk eshte dicka qe po I bejme ne qejfin vetes tone .
 
Last edited:

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,167
Pikët
113
Me shume ngjan me nje romanticizem folklorik,se sa nje fenomen i vertete e i qendrueshem.
Me thoni se si dhe ku reflektohet kjo bese ne jeten tone te perditshme? Ne jeten e vendit dhe kombit e kam fjalen,jo per qendrimet individuale. Bese me cifteli kemi plot.
E fundit ishte ne fillim te viteve '90 kur plaku i urte Anton Çetta me bese i pajtoi qindra familje qe ishin ne hasmeri.

Tani qe e cliruam b**** nuk ka me as bese as iman.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,768
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Jane karakseristika qe I gjen edhe sot ne popullin Shqiptar .

Do te te tregoj nje rast qe me ndodhi rastesisht kur isha vjet ne Albania ne Tirane me qarte . Vajta ne nje dyqan te vogel bashke me motren per te takuar nje shoqe te mamase... dhe nderkohe po blinim edhe ca fruta -perime po I benim xhiro me pak fjale .... nderkohe vjen nje cift i vjeter diku tek 65-70 vjec dhe po diskutonin mes njeri tjetrit se sa i mire qenka rrushi... dhe pyesin shitesen se sa lek eshte kg? 4000 leke te vjetra thote kjo , edhe vendosin mes njeri tjetrit qe qenka shtrenjte dhe nderkohe bejne qe te largohen... nuk rezistova dot edhe ju fola , i pershendeta edhe I pyeta nese nuk ofendohen qe te jua blej une ca kg?!

E vura re qe per momentin shtangen dhe mbase u preken pak ( sepse dukeshin qarte qe ishin njerez te sinqerte dhe krenare jo nga ato qe hé shyqyr ku te gjejme qyl ) por nderkohe edhe menyra se qysh ju fola ishte krejt e pafajshme... nejse pasi insinstova 2-3 here qe dhe mos te ma marrin per ters meqe rastisa aty , rane Dakort ... ju mora ca kg Rrush dhe ju bleva edhe ca uje . Nderkohe me pyesin se nga jam e kujt jam e qysh e tek dhe qe ju beri shume pershtypje qe as qe nuk jetoja ne Albania dhe qe jua kisha vene veshin..... nderkohe edhe une I pyeta se nga vijne ? Dhe me thane qe jane nga Lura dhe qe kishin ardhur per nje rast ne Tr ... nderkohe une ja preva direkt qe c’fare rastesie sepse gjithmone kam dashur qe Te vizitoj liqenet e Lures .

Nderkohe i kerkuan shiteses nje cope leter dhe laps dhe shkruajten Emrin dhe mbiemrin e tyre bashke me nr e tel ... dhe me thane k’to jemi ne pyet se kush jemi dhe kur te jesh ne Lure .. je e ftuar qe te vish tek shtepia e jone si ne Shtepine tende... nderkohe qe kerkuan qe ti japim doren Njeri - tjetrit ne forme bese .

Dhe do Ti vizitoj Kur do qe te me dali rruga per tek liqenet e Lures ( te cilin e kam ne plan ) .

So ti tani kerkon qe me disa pigs qe jane neper qeveri ... te humbasesh edhe k’to karakteristika shume te rendesishme si Komb dhe popull .

Edhe nje here k’to cilesi dhe karakteristika na i cileson e tere bota ... dhe na i kane edhe zili, nuk eshte dicka qe po I bejme ne qejfin vetes tone .
Kjo eshte ceshtje karakteri personal, dhe ngjarje te ngjashme kam edhe une. Qe ta bej me te kuptueshme:

Kur thone gjermanet jane te disiplinuar,kjo vertetohet dhe duket qarte mjafton te vizitosh Gjermanine ose te dish paksa histori. Italianet jane artiste,edhe kjo vertetohet,shihet,preket,hahet,pihet jo vetem ne Itali por edhe atje ku ka italiane. E keshtu me rradhe pa fund. Kur thua shqiptari ka bese, ku shihet kjo? Si ilustrohet kjo bese? Me kupton? Eshte folklor.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,848
Pikët
113
Vendndodhja
?
Kjo eshte ceshtje karakteri personal, dhe ngjarje te ngjashme kam edhe une. Qe ta bej me te kuptueshme:

Kur thone gjermanet jane te disiplinuar,kjo vertetohet dhe duket qarte mjafton te vizitosh Gjermanine ose te dish paksa histori. Italianet jane artiste,edhe kjo vertetohet,shihet,preket,hahet,pihet jo vetem ne Itali por edhe atje ku ka italiane. E keshtu me rradhe pa fund. Kur thua shqiptari ka bese, ku shihet kjo? Si ilustohet kjo bese? Me kupton? Eshte folklor.
Ke te drejte gjermanet kane akoma edhe sot ca karakteristika tip Hitleri dhe qe krenohen me to , e Po Ashtu edhe Italianet pipinot.

E c’fare jane k’to krahasime kshu pa lidhje ? Edhe Shqiptaret po te shkosh ne vendet e duhura duken qarte karakteristika te tilla si ne histori edhe ne popull .... apo nuk mjafton per Ty ky
Lloj ilustrimi?
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,768
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Ke te drejte gjermanet kane akoma edhe sot ca karakteristika tip Hitleri dhe qe krenohen me to , e Po Ashtu edhe Italianet pipinot.

E c’fare jane k’to krahasime kshu pa lidhje ? Edhe Shqiptaret po te shkosh ne vendet e duhura duken qarte karakteristika te tilla si ne histori edhe ne popull .... apo nuk mjafton per Ty ky
Lloj ilustrimi?
Nuk ka lidhje me Hitlerin. jane popull punetor dhe me disipline dhe jo rastesisht jane ne ato nivele ku jane. Hitleri eshte nje pjese e erret e historise dhe ata e kane kthyer kete faqe me kohe,jo si puna jone qe disa duan Enverin akoma. Nuk e kuptova kete epitet "pipino"? Italia ka 80% te veprave te artit boteror,eshte vendi i modes,gastronomise,veres dhe kudo ne bote njerezit i kerkojne keto produkte italiane.
Ti nuk kap dot thelbin.Ne mburremi me gjera abstrakte per te mbushur boshllekun e madh qe kemi si vend,si komb.Individualisht shqiptaret kane shkelqyer,por une nuk mburrem dot se i dhame Turqise 27 apo 30 vezire e 70 a 80 pashallare sepse ata punuan per veten dhe i sherbeyn nje vendi tjeter dhe jo vendit te tyre te origjines. Ca po bejne shqiptaret ne keto 100 e ca vjet me vendet qe kane ne administrim? Shqiperia cope cope.Kosova poashtu nje deshtim. Ku eshte kjo bese pashe Zotin? Ne e trajtojme vendin tone me keq se c'do pushtues. Keto jane te verteta dhe njeriu nuk mundet te genjeje veten pafundesisht. Nuk ka ketu asnje negativitet,por realizem. Me kaq e myll sepse e shoh qe ti nuk lexon,nuk kupton ose nuk do te kuptosh ato qe thote tjetri.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Nuk ka lidhje me Hitlerin. jane popull punetor dhe me disipline dhe jo rastesisht jane ne ato nivele ku jane. Hitleri eshte nje pjese e erret e historise dhe ata e kane kthyer kete faqe me kohe,jo si puna jone qe disa duan Enverin akoma. Nuk e kuptova kete epitet "pipino"? Italia ka 80% te veprave te artit boteror,eshte vendi i modes,gastronomise,veres dhe kudo ne bote njerezit i kerkojne keto produkte italiane.
Ti nuk kap dot thelbin.Ne mburremi me gjera abstrakte per te mbushur boshllekun e madh qe kemi si vend,si komb.Individualisht shqiptaret kane shkelqyer,por une nuk mburrem dot se i dhame Turqise 27 apo 30 vezire e 70 a 80 pashallare sepse ata punuan per veten dhe i sherbeyn nje vendi tjeter dhe jo vendit te tyre te origjines. Ca po bejne shqiptaret ne keto 100 e ca vjet me vendet qe kane ne administrim? Shqiperia cope cope.Kosova poashtu nje deshtim. Ku eshte kjo bese pashe Zotin? Ne e trajtojme vendin tone me keq se c'do pushtues. Keto jane te verteta dhe njeriu nuk mundet te genjeje veten pafundesisht. Nuk ka ketu asnje negativitet,por realizem. Me kaq e myll sepse e shoh qe ti nuk lexon,nuk kupton ose nuk do te kuptosh ato qe thote tjetri.
Mundim i madh ,edhe @Akrepi do ta kishte zili
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,848
Pikët
113
Vendndodhja
?
Nuk ka lidhje me Hitlerin. jane popull punetor dhe me disipline dhe jo rastesisht jane ne ato nivele ku jane. Hitleri eshte nje pjese e erret e historise dhe ata e kane kthyer kete faqe me kohe,jo si puna jone qe disa duan Enverin akoma. Nuk e kuptova kete epitet "pipino"? Italia ka 80% te veprave te artit boteror,eshte vendi i modes,gastronomise,veres dhe kudo ne bote njerezit i kerkojne keto produkte italiane.
Ti nuk kap dot thelbin.Ne mburremi me gjera abstrakte per te mbushur boshllekun e madh qe kemi si vend,si komb.Individualisht shqiptaret kane shkelqyer,por une nuk mburrem dot se i dhame Turqise 27 apo 30 vezire e 70 a 80 pashallare sepse ata punuan per veten dhe i sherbeyn nje vendi tjeter dhe jo vendit te tyre te origjines. Ca po bejne shqiptaret ne keto 100 e ca vjet me vendet qe kane ne administrim? Shqiperia cope cope.Kosova poashtu nje deshtim. Ku eshte kjo bese pashe Zotin? Ne e trajtojme vendin tone me keq se c'do pushtues. Keto jane te verteta dhe njeriu nuk mundet te genjeje veten pafundesisht. Nuk ka ketu asnje negativitet,por realizem. Me kaq e myll sepse e shoh qe ti nuk lexon,nuk kupton ose nuk do te kuptosh ato qe thote tjetri.
Mbylle dhe vazhdo ...lakmia e madhe te dergon edhe ne deshperim eshte mese e qarte . Lool
 
Top