• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rëndësia e pushimit për shëndetin

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Ekspertët e gjumit thonë se pushimi është njëri nga elementet themelore, i cili njeriut i siguron jetë të gjatë dhe të lumtur.
Qe një kohë të gjatë, shkencëtarët paralajmërojnë që t’i kushtohet kujdes gjumit, mungesa e të cilit shkakton një serë problemesh shëndetësore.

Tash është zbuluar se këtë situatë (mungesën e gjumit) mund ta shpëtojë pushimi kualitativ.

Eksperti amerikan i gjumit, dr. Matthew Edlund, në librin e tij thotë se njerëzit të cilët nuk mund të flenë, duhet të shfrytëzojnë efektet pozitive të pushimit.

Sipas dr. Edlund, pushimi ka një rol shumë të rëndësishëm në jetën e njeriut, duke qenë se pushimi ripërtërin trupin, por edhe mundëson gjumë kualitativ që është faktor thelbësor për shëndet të mirë. /
 
Top