• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ramazani në gjermani

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Emocioni i Ramazanit përjetohet edhe në Gjermani, ku jetojnë afërsisht 3 milionë turq.


Emocioni i Ramazanit përjetohet edhe në Gjermani, ku jetojnë afërsisht 3 milionë turq.Atmosfera e Ramazanit vihet re në vendet ku jetojnë dendur turqit, ku spikat telashi për të bërë Pazar, përgatitjet për iftarin dhe ibadetet.Turqit e Gjermanisë, edhe pse ndjejnë mall traditën e ramazanit në Turqi, përpiqen të përjetojnë bukuritë që sjell muaji i Ramazanit në vendet ku jetojnë.Në restorantet turke përgatiten menu të posaçme për iftarin, kurse nëpër markete vendin kryesor e zënë produktet që përdoren poçarërisht në Ramazan.Sa do që jetojnë në një kulturë tjetër, turqit e Gjermanisë mundohen të përjetojnë dhe ruajnë traditën dhe atmosferën shpirtërore të Ramazanit.
 
Top