• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Raste klinike interesante.

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,178
Pikët
113
Mua me bejne pershtypje keto torsiunet testikulare pse dreqin ndodhin gjithmon gjate nates...
 
Last edited:

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,178
Pikët
113
Se gjynaf te shkretet kushedi sa dhimbje kane, po vetem me kirurgji zgjidhen keto Marya?
po, dhe duhet bere sa me shpejte , brenda 4 oresh qe ti shpetosh, se po kaloi , e humbin

shumica durojne se kane turp dhe shkojne pas 4 oresh, kur eshte vone
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,028
Pikët
113
juve ,kur jua a japin fragmentin e precizojne nga vjen,jo keshtu bum gjeje tani
Ahahah na e dhane per tumor (diagnoze intraoperatore) dhe ne fakt tumorin e ka. Eshte nje sex cord tumor.

Por ketu nuk fotografova tumorin. :)
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
48,914
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Njera dje me duket se kishte Sjogren syndrome te pa diagnozur..problem eshte se nuk kemi laborator ne klinik dhe thjesht i themi te bejn follow up me doktorin e familjes...por jam kurjoze nese e ka apo jo
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,178
Pikët
113
eshte per tu habitur se cfare mund te prodhoje trupi si pasoje e ushqimeve .
 
Last edited:

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,364
Pikët
83
..si puna e atij tipit ne mesjete qe jetonte dhe kishte vdek ne danimarke, nga heart failure, dhe ishte zgjuar ne morg dhe kishte vrare kryebashkiakun duke deklaruar djall dhe te ardhur nga stepat e kaukazit dhe ishte kthyer ne varrezat pastaj pa ia varur mbretereshes fare e cila ia kishte varur dhe po e priste per nje takim koke me koke! me pas incidentin e kishin fshire dhe nuk e kishin regjistruar ne shenimet historike, edhe vatikani e kishte fshire me pas kete ndodhi qe e kishte marre vesh rastesisht nga nje agjent i tij qe interesohej per ngjarjet ne terren.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,028
Pikët
113
Ka patur raste qe radiologet kane thene qe ka tumor dhe kirurgu ka pranuar te beje operacionin,e tumor nuk kishte ne te vertete. Po ashtu edhe kur konfirmohet tumori, jo gjithmone gjendet aty ku thuhet ne raportet e imazhesire. Nje rast i fundit me ndodhi per nje tumor te gjirit. Duke e prekur edhe mua m'u duk sikur tumori ishte aty ku thoshte imazheria, por ne te njejtin gji gjeta nje zone qe m'u duk e dyshimte gjithashtu dhe e analizova. E ne fakt tumori qe ishte in situ, jo invaziv, u konfirmua te ishte ne zonen e dyte qe gjeta dhe jo ne tr paren.

IMG_20210417_164216.jpg
 

Jorina

V.I.P
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,159
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
@Persona desha ta bej nje pyetje nese ka mundesi, me qe se je doktoresh apo neurologe.
behet fjale per nje tumor ne koke qe eshte shume i ralle dhe eshte inoparabel, flitet per glioma stadium III qe mund te kaloje shume shpejt ne Gliablastom. Tumori eshte difuz dhe inoparabel dmth pervec se kimioterapis opcione te tjera ska. cfare mundesi te tjera mund te egzistojn? cyberknife, methadontherapie etc ato te gjitha nuk jan me opcion per ate. ketu eshte mbyllur dosja si raste i pa shprese vetem luftojm per te zgjatur jeten edhe kimioterapit i ka mbylur, momentalisht eshte stabel por nuk e dim edhe sa....
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,028
Pikët
113
@Persona desha ta bej nje pyetje nese ka mundesi, me qe se je doktoresh apo neurologe.
behet fjale per nje tumor ne koke qe eshte shume i ralle dhe eshte inoparabel, flitet per glioma stadium III qe mund te kaloje shume shpejt ne Gliablastom. Tumori eshte difuz dhe inoparabel dmth pervec se kimioterapis opcione te tjera ska. cfare mundesi te tjera mund te egzistojn? cyberknife, methadontherapie etc ato te gjitha nuk jan me opcion per ate. ketu eshte mbyllur dosja si raste i pa shprese vetem luftojm per te zgjatur jeten edhe kimioterapit i ka mbylur, momentalisht eshte stabel por nuk e dim edhe sa....
Ne radhe te pare, me vjen keq...kam frike se pervec kimios nuk mund te behet shume. Kohezgjatja varet edhe nga lloji i tumorit dhe mutacioneve qe mbart.
Por une nuk jam as neurologe e as onkologe qe merren me keto, ne fakt ne profesionin tim nuk merrem me terapine, por vetem me diagnozat. :)
 
Top