• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Receta gatimi

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Po e hap kete teme sepse me pelqen shume te gatuaj edhe te kujdes njerezit e dashur .....
recetat time po i ndaj me ju shresoj te ju pelqejne....


Kek cokollate
2 gota. sheqer
1 3 / 4 filxhan. miell
3 / 4 filxhan. kakao
1 lugë ½ pluhur pjekje
1 lugë ½ sode buke
1 luge kripe
2 Vanilje
2 veze
1 filxhan. qumesht
1/2 filxhan. vaj
1 filxhan. uje te zier1. ngrohim furren ne 170 ° lyejm pak formen e kekut me gjalpe
2. Ne nje ene te madh, vendos sheqer, miell, kakao, pluhur pjekje, sode buke, kripen dhe vanilje dhe trazojme te gjitha bashke
3.Pastaj hedhim vezet, qumeshin te perzihen me mikser me shpejtesi te mesme 2 '.
4. Se fundi shtoni uje te vale edhe trazoheni te gjitha bashke.

5. Hidh perzierje ne formen e kekut dhe piqeni ate per 50-70 minuta ose derisa thika ose nje kruese dhembesh te dale e paster.
6. Nxireni nga furra dhe lereni per 10 minuta te ftohet pak .


Ju befte mire kush do e provoje nuk do humbe do behet keku me i dashur i tij
sepse ska gjalpe as shume sheqer......
une kete e bej edhe turte per ditelindje me cokollate te shkrire siper
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Qofte me spinaq

Perberesit:
1 kg spinaq, i zjere lehte dhe i kulluar mire
4 qepe te njoma, te grira imet
4 veze
8-10 luge gjelle miell
3 luge gjelle djath te grire kackavall
kripe
piper
vaj ulliri per skuqjen

1. Spinaqin e lare, te zjere dhe te kulluar mire e grijme holle.
2. Te gjithe perberesit e tjere me perjashtim te vajit i perziejme bashke me spinaqin; perziejme mire.
3. Nga masa( e cila duhet te kete pamjen e nje brumi te trashe) formojme qofte, te cilat i lyejme pak me miell dhe i skuqim ne nje tenxhere me shume vaj derisa te marrin ngjyre kafe te arte.
Ju befte mire!!!
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Lakrok me spinaq

View attachment 1960
na falni po gjysmen e hengri burri

Per 4-5 persona duhen: Miell 3 gota uji, uje 300 gram, spinaq 1 kg, veze 1 kokerr, djathe 100 gram, vaj 1/2 filxhan caji, kripe, piper.

Ne tavoline ose tepsi hidhet miell, ne mes hapet nje grope ku hidhet uje me pak kripe. Per 1 kg miell merret 550-600 gram uje, megjthese kjo varet nga lageshtia e miellit. Duke e perzier nga mesi, zihet nje brume i forte i cili punohet per 10 minuta, ndahet ne kulacka, mbulohet me picete te lagur dhe lihen per 20-30 minuta qe te fitoje elasticitet. Nga çdo kulac behen pete te vogla, secila prej tyre sperkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 cope mbi njera tjetren, pastaj hapen petet e zakonshme. Spinaqi per mbushje pastrohet, lahet dhe pervelohet per 2-3 minuta ne uje te valuar e kripe, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe perzihet me djathe te thermuar e veze, shtohet kripe, piper dhe shtrohet ne pete. Ne tepsi te lyer me yndyre shtrohet gjysma tjeter e peteve, duke i sperkatur secilen me yndyre, mbi to shtohet mbushja e pergatitur dhe mbulohet me pjesen tjeter te peteve te sperkatura me yndyre. Anet mbeshtillen nga brenda. Lakrori sperkatet me yndyre dhe piqet. JU Keshilloj te piqet nje temperature mesatare,jo teper e larte.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Receta gatimi.....

na cmene me keto recetat. e di cke ti? Hjt te te blej nje buke me qofte ( kernace) te bish rehat .
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Receta gatimi.....

Vallai me nje spageti al sugo fredo primavera do e ndronja edhe me vrap :p
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Gjelle me perime dhe mish

Per 4 persona duhen:4patate,8karota,dhe 4 qepe te thata,gjithashtu,piper i kuq jo djeges,piper i zi, piper i bardhe,gjethe dafine 3,dhe nje gote vere e kuqe,gjithashtu dhe 500gr mish derri (fileto).

Si fillim mishin e ndajme ne copa te vogla te njejta,e lyejme me pak miell,dhe e skuqim ne nje tenxhere ku kemi hedhur vajin e ullirit,e skuqim mishin sa krijoje kore me miellin,dhe e vendosim ne nje pjate,hedhim ne tenxhere,qepet e grira si per sallate,dhe i skuqim fare pak,shtojme patatet dhe karotat e grira ne forme te rumbullaket dhe pak te trasha,nderkohe hedhim piperin e kuq te zi dhe te bardhe gjethet e dafines,hedhim dhe mishin e skuqur,te gjithe bashke i perzijme,dhe i shuajme me veren e kuqe,e leme per 5-7min sa te avulloje alkoli i veres,dhe hedhim 1/1/2 uje,e leme sa te mare vale gjella e pergatitur,dhe e hedhim ne nje pireks duke e pjekur ne furre per 20-28min,do kemi nje dreke te shkelqyer.
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Receta gatimi.....

vetem qep e piper dashka kjo,plus edhe me mish derri
na gjej ndonje gjell tjeter mundesisht me mish vici :p
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Mish vici me birre per dembelet

Per 4-5 persona duhen,1kg mish vici tul i prere ne copa te vogla,1/2 qepujka(qepe te vogla), birre 500ml. kripe piper, pana per gatim 500ml, dhe oriz i zjere per t’u servirur.

Marim mishin te prere ne copa dhe e skuqim sa te formoje koren, hedhim qepujkat, i skuqim aq sa kuptojme qe jane zverdhur, hedhim kripen, piperin, dhe te gjitha keto i shuajme me birren, ulim soben dhe i leme te zjejne avash per 30-45 min sa mishi te zjeje, me fund hedhim dhe panen, duke e lene akoma dhe 5 min ne sobe…nderkohe kemi zjere orizin,e kemi kulluar dhe e hapin ne pjate,ne mes te tij vendosim mishin e pergatitur,,do shijoni nje dreke te mrekullueshme

keto receta jane te thjeshta i gatuaj vet :p
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Receta gatimi.....

ketej te them jo mish derri,ketej vete me thuaj perdor alkol

ma ben per inat me duket :p
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Patate me pule dhe leng portakalli

Perberesit:
1 pule
1 kg patate
1 gote me leng portokalli
gjysem gote vaji
piper

Pergatitja:
vendosim pulen qe te zjeje.Presim patatet ne forme kubiku.Shtrydhim 2 ose 3 portokalle(ne shtrydhese).Heqim pulen nga zjerja.hapim vend tek patatet per te vendosur pulen qe te piqet bashke me patatet.Kur mbaron pjekja.Ju keshilloj qe ti lini pak patatet te mpiksen dhe te marrin aromen e lengut te portokallit. Ju befte mire
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Gullash me mish vici

500gr mish vici
4 speca
3 qepe
1 doze domate e grire
2 luge gjelle salce e kuqe
kripe,piper i zi,rigon sipas deshires
400 gr kerpudha
3 karota

Pergatitja:
Presim mishin ne kutija te vogla.Presim qepet ,specat,karotat dhe kerpudhat ne copa te vogla.Marim tenxheren dhe vendosim pak gjalpe qe mos na ngjiten perimet.Skuqim mishin qepet e grira,pastaj shtojme specat,karotat dhe kerpudhat i leme te skuqen
pak.Hedhim dozen e domates ose 3-4domate te grira ne rende,salcen dhe erezat piper,rigin,kripe.i leme deri sa mishi te na duket i zjere.Bejme pure patatesh dhe e shoqerojme.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Oktapod me makarona


Marim oktapodin edhe e presim ne copa te vogla
Vendosim oktapodin ne nje tenxhere me pak vaj ulliri edhe e ckuqim bashke me qepen . E leme te skuqet per 5 minuta edhe i hedhim nje gote vere te bardhe, salcen e domates,2 flete dafine,kripe,piper.E leme te valoj (zakonisht zgjat 40-45 minuta varet nga oktapodi). Pastaj shtoni makaronat dhe pak uje (kujdes nuk ka nevoje per uje shume)
10-12 minuta per te pergatitur.
(sigurisht qe e keni lare para se ta vini ne tenxhere)
Good luck !
 

lenci

::
Staff member
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,565
Pikët
63
Përgjigje e: Receta gatimi

Une jam nga ata qe gatuajne rralle por kane shpirtin e guzhinierit,si dhunti.

ateher meqe sot eshte feste,dje pergatita darken.Hera tjeter shpresoj te jete mbas nje viti

Vetem peshk i fresket,fruta deti dhe perime.

Antipaste-,krostini me salce te bere me fruta deti dhe domate te vogla,pomodorini.
Une zakonisht perdor midhjet e vogla,me salce domatesh dhe rigon.
Proçedura eshte shume e lehte e kushdo e ben.
Ne nje tigan me vaj hidhet qepa,dhe nje kokerr hurdhe qe perdoret vetem per ti dhene shije e mbasi skuqet mire hidhet
Zakonisht e lej qepen sapo te marri pak ngjyre,hidhen midhjet dhe lihen rreth 5 minuta qe te skuqen.Kur kam mundesi perdor domatet e vogla,pomodorini dhe i shtoj pak salce domatesh.I shtohet rigon dhe nje spec djeges,nese ju pelqen.
Per te pergatitur krostini,mund te perdoret çdo lloj buke e prere jo shume holle.
Futet ne furre dhe per 5 min jane gati.

Pergatita nje salce qe te shoqeroja peshkun:ne nje tigan hodha ne fillim qepen,dhe sapo filloi te merrte ngjyre,hodha karkalecat dhe i lashe te skuqeshin per 4-5 min.
2 kunguj dhe 2 speca te kuq,i preva si kube te vogla dhe i hodha ne tigan per rreth 10 min bashke me karkalecat.
Mbasi kungujt zbuten i shtohet salse domatesh dhe nje spec djeges i vogel,nese ju pelqen.
Kripa dhe piperi simbas deshires.
Sallate greke,me ullinj, djathe feta dhe kastraveca.

Peshkun zakonisht e pjek ne zgare dhe serviret vetem me vaj ulliri dhe limon

E gjithe kjo e shoqeruar me vere te kuqe Bordeaux,klasike eshte vera e bardhe por mua sme pelqen.

gatim te kendshem
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,458
Pikët
0
Përgjigje e: Receta gatimi

Une jam nga ata qe gatuajne rralle por kane shpirtin e guzhinierit,si dhunti.

ateher meqe sot eshte feste,dje pergatita darken.Hera tjeter shpresoj te jete mbas nje viti

Vetem peshk i fresket,fruta deti dhe perime.

Antipaste-,krostini me salce te bere me fruta deti dhe domate te vogla,pomodorini.
Une zakonisht perdor midhjet e vogla,me salce domatesh dhe rigon.
Proçedura eshte shume e lehte e kushdo e ben.
Ne nje tigan me vaj hidhet qepa,dhe nje kokerr hurdhe qe perdoret vetem per ti dhene shije e mbasi skuqet mire hidhet
Zakonisht e lej qepen sapo te marri pak ngjyre,hidhen midhjet dhe lihen rreth 5 minuta qe te skuqen.Kur kam mundesi perdor domatet e vogla,pomodorini dhe i shtoj pak salce domatesh.I shtohet rigon dhe nje spec djeges,nese ju pelqen.
Per te pergatitur krostini,mund te perdoret çdo lloj buke e prere jo shume holle.
Futet ne furre dhe per 5 min jane gati.

Pergatita nje salce qe te shoqeroja peshkun:ne nje tigan hodha ne fillim qepen,dhe sapo filloi te merrte ngjyre,hodha karkalecat dhe i lashe te skuqeshin per 4-5 min.
2 kunguj dhe 2 speca te kuq,i preva si kube te vogla dhe i hodha ne tigan per rreth 10 min bashke me karkalecat.
Mbasi kungujt zbuten i shtohet salse domatesh dhe nje spec djeges i vogel,nese ju pelqen.
Kripa dhe piperi simbas deshires.
Sallate greke,me ullinj, djathe feta dhe kastraveca.

Peshkun zakonisht e pjek ne zgare dhe serviret vetem me vaj ulliri dhe limon

E gjithe kjo e shoqeruar me vere te kuqe Bordeaux,klasike eshte vera e bardhe por mua sme pelqen.

gatim te kendshem

E ke prishur me kete veren e kuqe :))
 
Top