• PĂ«rshĂ«ndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Cili meriton te vihet i pari nen pranga?

 • Edi Rama

  Votes: 8 27.6%
 • Fatmir Xhafaj

  Votes: 0 0.0%
 • Sajmir Tahiri

  Votes: 2 6.9%
 • Sali Berisha

  Votes: 16 55.2%
 • Lulzim Basha

  Votes: 0 0.0%
 • Ilir Meta

  Votes: 2 6.9%
 • Monika Kryemadhi

  Votes: 1 3.4%

 • Total voters
  29

Angel69

DUA
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,289
Pikët
63
Vendndodhja
Allianz-Arena
Le te diskutojme ne kete teme gjithcka po ndodh e flitet per reformen e famshme ne drejtesi.

Po peshku i madh?!😳

Kush mendoni se duhet te jete peshku i madh i cili meriton me shume nga te gjithe cironkat e tjera qe te vihet i pari nen pranga.

Jepini mendimet tuaja ju lutem me argumenta llogjik.
 
Last edited:
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
8,903
Pikët
113
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Paska pshtu tos nano. :)
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
376
Pikët
28
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

asnjeri!
orginazata shtet apo klani i pleqve greke apo cionisteve te rinj nuk mund te
triumfoje kunder te medhenjve apo te forteve te botes, per shkak sepse ka
qellime te ulta dhe ordinere!
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,799
Pikët
83
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Popullit dele i duhen vene prangat, se pari!
 

Mena

Atë E Di Unë
Anëtar
May 5, 2018
Postime
10
Pikët
0
Vendndodhja
Tiranë
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Normalish do thoja qe me shum e meriton Ilir meta ose Saliu por qe te iki pjesa me e madhe e plerave qe kan pushtuar parlamentin shqiptar duhet te hiqet koka pra Edi Rama
 

Angel69

DUA
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,289
Pikët
63
Vendndodhja
Allianz-Arena
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Mesa duket te kjo teme duhej te vija vetem emra cironkash gjygjtaresh...
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Jam kurioz te di vetem se kush do te jete ai/ajo qe do i ve prangat.

p.s. une them Monika se mu kujtua ajo e burrave qe pika s'u bije se rrojne nga grate.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,235
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

ÇfarĂ« fshihet pas bisedĂ«s sĂ« frikshme Denar Biba-Ledi Bianku


Publikimi i një përgjimi mes Zv.Kryetarit të KQZ-së, Denar Biba dhe gjyqtarit të Gjykatës së Strasburgut, Ledi Bianku ra si "bombë" dje në aktualitetin politik të vendit.
Akuza dhe kundër akuza shoqëruan ditën e djeshme dhe paraditen e sotme, por duket se me apo pa qëllim po harrohet një detaj shumë i frikshëm nga ajo bisedë.
Në të gjithë këtë histori, fabula se qeveria nis një person që e konsideron të sajin për të shantazhuar një gjykatës tw Gjykatws së Strasburgut nuk është më e rënda.
Më e rënda dhe që duhet të na bëjë të vemë kujën është fakti se qeveria e shantazhon gjykatësin me karrierën e tij duke thënë se nuk do të kishte vend për të në gjyqësorin e ri që po ndërtohej pasi ai të mbaronte mandatin në Gjykatën e Strasburgut.
Mjafton kjo për të shkaktuar reagim të fortë në shoqëri pasi në këtë mënyrë, edhe pse janë investuar miliona euro, dollar edhe ambasadorë, por mbi të gjitha shpresat e shqiptarëve se ky vend do të bëhet, qeveria pranon se në fakt, Reformën në Drejtësi e ka në dorë dhe e kontrollon ajo.
Pra, me atë porosi të Engjëll Agaçit, njeriut të Ramës, Denar Biba konfirmoi se në fakt nuk janë institucionet e reja që janë ngritur me shumë mund që do t'i kontrollojnë gjykatësit apo prokurorët, por këtë do t'a bëjë sërish qeveria shqiptare.
Shkurt: Deri më tani kemi bërë një vërr në ujë me Reformën në Drejtësi!
Kjo ëstë thagma më e madhe që del nga ajo bisedë e përgjuar mes Denar Bibës dhe Ledi Biankut, e cila tejkalon çdo skandal tjetër në atë bisedë.
Kjo është edhe pjesa ku Basha dhe të tijtë duhet të fokusohen, sigurisht, nëse janë kthyer nga pushimet dhe nëse nuk presin që Rama të zbatojë marrëveshjen e majit 2017, për futjen e PD-së në qeveri gjatë këtij mandati!
albeu.com
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,818
Pikët
113
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

tre te paret ne liste menjehere dhe pa çelur mengjesi, ani shifja votimin shocialistave ketu, neveria te vjen nga votat e ketyre kanabiso-votuesve dixhital ketu :D
 

Angel69

DUA
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,289
Pikët
63
Vendndodhja
Allianz-Arena
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Arta Marku kërkon ndihmën e FBI për arrestime VIP, kambanat bien për Metën, Berishën, Ramën dhe Bashën
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,217
Pikët
83
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

FBI ka vite qe merr zarfe nga politikanet tane. Se shef Meten qe shko a takohet pa pike problemi me Trumpin me Amerike. Nese Amerika do tet arrestoje nuk te pret ne Shpine e bardhe per foto.

Rames jo e jo skane ci bejne sepse eshte mason dhe masonet nuk i shesin kollaj njerzit e tyre.

I vetmi qe mund ta haje eshte Berisha , sepse ka marredhenie te kqija me gjithe , USA , BE , Sorros , Ambasade Amerikane ...etj etj.
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,799
Pikët
83
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

FBI ka vite qe merr zarfe nga politikanet tane. Se shef Meten qe shko a takohet pa pike problemi me Trumpin me Amerike. Nese Amerika do tet arrestoje nuk te pret ne Shpine e bardhe per foto.

Rames jo e jo skane ci bejne sepse eshte mason dhe masonet nuk i shesin kollaj njerzit e tyre.

I vetmi qe mund ta haje eshte Berisha , sepse ka marredhenie te kqija me gjithe , USA , BE , Sorros , Ambasade Amerikane ...etj etj.
Trump nuk ka prit asnji politikan Shqiptar ne Shpine e Bardhe.
Paguaj nje shume te madhe dallaresh, dhe mund te besh edhe ti (si perfaqsues i forumit) nji fotografi ne nji veprimtari ku merr pjese Trump.

Qe thua ti per mardheniet e USA, BE, Ambasada Amerikane, etj i kane vene detire Saliut qe te rrije ne hije, dhe te beje gam-gam ne faqebuk me qitetarin digjital. Vetem kaq.
 

Angel69

DUA
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,289
Pikët
63
Vendndodhja
Allianz-Arena
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

SHBA nis zbatimin e planit B, njeriu ‘i hekurt’ qĂ« pritet tĂ« bĂ«jĂ« ‘kokĂ«turku’ shumĂ« politikanĂ« e zyrtarĂ« tĂ« lartĂ«


Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë hedhur në zbatim planin B, për të shfarosur me themel krimin dhe korrupsionin në Shqipëri. Plani B i SHBA pritet të shembë gjithë piramidën korruptive dhe kupolën e inkriminuar të politikës.

Zbatimi i kĂ«tij plani vendimtar pĂ«r luftĂ«n ndaj krimit ka nisur me emĂ«rimin nĂ« krye tĂ« MinistrisĂ« sĂ« Brendshme tĂ« ushtarak-gjeneralit SandĂ«r Lleshi. Ky i fundit mĂ«sohet se Ă«shtĂ« njĂ« emĂ«rim i amerikanĂ«ve dhe gjermanĂ«ve, tĂ« cilĂ«t synojnĂ« t’i japin goditjen finale dhe fatale ‘bandĂ«s’ sĂ« korruptuar politike.

Plani B duket se ka nisur nga qĂ« plani A dĂ«shtoi me goditjen e policisĂ« pĂ«rgjatĂ« aksioneve tĂ« inkuadruara nĂ« slloganin ‘Forca e Ligjit’. Ky plan, i mbĂ«shtetur dhe nga kreu i qeverisĂ«, Edi Rama, pĂ«r çuarjen pas hekurave tĂ« peshqve tĂ« mĂ«dhenj, nuk e arriti mbajtjen e premtimeve.

Për këtë arsye, ndërkombëtarët kanë bërë lëvizjen e radhës, duke sjellë në Ministrinë e Brendshme gjeneralin Lleshi. Emërimi i gjeneralit në këtë post të lartë është një kambanë alarmi, që tregon se kriminaliteti me kollare në vendin tonë është në kuota alarmante.

Por, kjo nuk mund tĂ« vazhdojĂ« dhe pĂ«r shumĂ« kohĂ«, pasi amerikanĂ«t kanĂ« marrĂ« nĂ« dorĂ« situatĂ«n, ku pritet goditja mĂ« e madhe e krimit me kollare. Fillim-zbatimi i planit B tĂ« SHBA pritet tĂ« bĂ«jĂ« ‘kokĂ«turku’ shumĂ« zyrtarĂ« tĂ« lartĂ« dhe politikanĂ« tĂ« lidhur me krimin e tĂ« mbytur nĂ« korrupsion.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
2,288
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Le te diskutojme ne kete teme gjithcka po ndodh e flitet per reformen e famshme ne drejtesi.

Po peshku i madh?!

Cili mendoni qe duhet te jete peshku i madh qe meriton me shume nga te gjithe cironkat e tjera qe te vihet i pari nen pranga.

Jepini mendimet tuaja ju lutem me argumenta llogjik.
Ne nje vend normal e dinjitoz te gjithe keta te kesaj liste duhet te ishin prapa hekurave.Mirepo ne kete vendin tone sa me i poshter,sa me gjakatar,sa me mashtrues te jesh,aq me gjate rri ne pushtet dhe nuk te hyn as nje ferre ne kembe.
 

Angel69

DUA
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,289
Pikët
63
Vendndodhja
Allianz-Arena
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

E bujshme! Rama nxjerr ligjin për shkarkimin e Metës, gati rrëzimi i njeriut me te korruptuar ne vend


NjĂ« ditĂ« pas mesazhit tĂ« koduar ‘politika Ă«shtĂ« shah’ Rama ka urdhĂ«ruar nxjerrjen e njĂ« ligji nga sirtarĂ«t e Kuvendit pĂ«r tĂ« goditur Ilir MetĂ«n, nisin llogaritĂ« pĂ«r shkarkimin

Ilir Meta, politikani më i akuzuar më krime ekonomike dhe njerëzore në Ballkan, duket se nuk do ta mbyllë mandatin për President. Politikani që sot duhet të ishte në burg ashtu si shokët e tij në Kroaci dhe Rumani, për pastrim parash, porositje vrasjesh, vjedhje të pasurive kombëtare, për grabitjen e floririt, për bllokun e pazareve dhe për një sagë me afera korruptive të shtrirë në 28 vjet, sot është në krye të shtetit të shqiptar, si peshqesh që Edi Rama u bëri shqiptarëve. Si mos të mjaftonin vjedhjet masive dhe kapja me bllokun e pazareve në dorë, Ilir Meta tashmë po tenton të bllokojë qeverinë dhe të destabilizojë vendin, duke refuzuar dekretimin e ministrit të Brendshëm dhe kreut të SHISH. Këto dy institucione janë jetime për sigurinë kombëtare në Shqipëri.

Duke përdhunuar Kushtetutën, Meta po mban peng Ministrinë e Brendshme dhe SHISH, si mjet presioni ndaj Ramës për të ndarë tenderat dhe koncesionet, si në kohën kur qeverisnin bashkë. Gjithashtu, Meta kërkon të bëjë presion që të marrë një garanci se nuk do të futet në burg nga organet e reja të drejtësisë. Por në vend të pazareve dhe garancisë, Ilir Meta do të marrë si përgjigje një izolim dhe më vonë edhe një shkarkim, sapo shumica të sigurojë votat e duhura. Në PS kanë nisur lëvizjet dhe llogaritë për shkarkimin e Metës, rrëzimi i të cilit mbështetet edhe nga SHBA-BE.

Sipas burimeve tĂ« mirinformuara, Rama ka urdhĂ«ruar qĂ« tĂ« nxjerrĂ« nja sirtarĂ«t e Kuvendit njĂ« ligj pĂ«r izolimin dhe mĂ« pas shkarkimin e Ilir MetĂ«s, pas lojĂ«s sĂ« kĂ«tij tĂ« fundit, me mosdekretimin e SandĂ«r Lleshit si ministĂ«r i BrendshĂ«m. ËshtĂ« njĂ« ligj pĂ«r organizimin dhe funksionimin e PresidencĂ«s, tĂ« cili Rama e mbante tĂ« ngrirĂ« si mjet presioni ndaj MetĂ«s. Sapo Meta nisi tĂ« pĂ«rdhunojĂ« KushtetutĂ«n dhe tĂ« bllokojĂ« qeverinĂ«, Rama ka urdhĂ«ruar tĂ« tijtĂ« tĂ« nxjerrin menjĂ«herĂ« ligjin dhe tĂ« nisin ta shqyrtojnĂ«.

NĂ« ligj thuhet se “Presidenti i RepublikĂ«s mund tĂ« shkarkohet pĂ«r shkelje tĂ« rĂ«ndĂ« tĂ« KushtetutĂ«s dhe pĂ«r kryerjen e njĂ« krimi tĂ« rende. Propozimi pĂ«r shkarkimin e Presidentit pĂ«r kĂ«to raste mund tĂ« bĂ«het nga jo me pak se njĂ« e katĂ«rta e anĂ«tarĂ«ve tĂ« Kuvendit. KĂ«rkesa duhet t’i paraqitet me shkrim Kryetarit tĂ« Kuvendit dhe tĂ« pĂ«rmbajĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« motivuar dhe konkrete shkeljen e rĂ«nde tĂ« KushtetutĂ«s ose kryerjen e njĂ« krimi tĂ« rĂ«ndĂ«. Me paraqitjen e propozimit, Kryetari i Kuvendit vĂ« menjĂ«herĂ« nĂ« dijeni Kuvendin dhe Presidentin e RepublikĂ«s. Kuvendi vendos pĂ«r shkarkimin e Presidentit tĂ« RepublikĂ«s, me jo mĂ« pak se dy tĂ« tretat e tĂ« gjithĂ« anĂ«tareve tĂ« tij dhe me votim tĂ« fshehtĂ«. Vendimi i Kuvendit pĂ«r shkarkimin e Presidentit tĂ« RepublikĂ«s i dĂ«rgohet GjykatĂ«s Kushtetuese nga Kryetari i Kuvendit, brenda 5 ditĂ«ve nga marrja e tij”.

Mbetet pĂ«r t’u parĂ« nĂ«se Rama do t’i sigurojĂ« 2/3 e votave pĂ«r shkarkimin e Ilir MetĂ«s, ndĂ«rsa pengesĂ« mbetet edhe rĂ«nia e GjykatĂ«s Kushtetuese. MegjithatĂ«, ligjit do tĂ« sjellĂ« njĂ« izolim dhe disiplinim tĂ« Ilir MetĂ«s nĂ« veprimtarinĂ« e tij. Skenari i dytĂ« Ă«shtĂ« marrja e MetĂ«s nĂ«n hetim pĂ«r shkelje tĂ« rĂ«ndĂ« tĂ« KushtetutĂ«s pĂ«r llogari tĂ« pazareve politike dhe tĂ« frontit kundĂ«r reformĂ«s nĂ« drejtĂ«si. Duke bllokuar SHISH dhe MinistrinĂ« e Brendshme, nuk pĂ«rjashtohet mundĂ«sia e vĂ«nies nĂ« lĂ«vizje tĂ« SHBA-BE, qĂ« mund t’i nxjerrin MetĂ«s dosjet e krimit dhe korrupsionit para se tĂ« ngrihet Byroja KombĂ«tare e Hetimit.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
56,599
Pikët
113
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

Nga e more këtë shkrim o Angel, shkrim kot më kot. :p
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,710
Pikët
113
PĂ«rgjigje e: Reforma ne drejtesi dhe peshku i madh!

"Cili meriton te vihet i pari nen pranga?"

Pergjigja eshte brenda pyetjes : I pari.
 
Top