• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rekomando libra te letersise se huaj !

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

La volontà di sapere --- Michel Foucault
 

Askushi

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
2,157
Pikët
0
Vendndodhja
Neverland
Lista e 100 librave më të mirë për t'u lexuar.​


Chinua Achebe, Nigeria, (b. 1930), Things Fall Apart

Hans Christian Andersen, Denmark, (1805-1875), Fairy Tales and Stories

Jane Austen, England, (1775-1817), Pride and Prejudice

Honore de Balzac, France, (1799-1850), Old Goriot

Samuel Beckett, Ireland, (1906-1989), Trilogy: Molloy, Malone Dies, The Unnamable

Giovanni Boccaccio, Italy, (1313-1375), Decameron

Jorge Luis Borges, Argentina, (1899-1986), Collected Fictions

Emily Bronte, England, (1818-1848), Wuthering Heights

Albert Camus, France, (1913-1960), The Stranger

Paul Celan, Romania/France, (1920-1970), Poems.

Louis-Ferdinand Celine, France, (1894-1961), Journey to the End of the Night

Miguel de Cervantes Saavedra, Spain, (1547-1616), Don Quixote

Geoffrey Chaucer, England, (1340-1400), Canterbury Tales

Anton P Chekhov, Russia, (1860-1904), Selected Stories

Joseph Conrad, England,(1857-1924), Nostromo

Dante Alighieri, Italy, (1265-1321), The Divine Comedy

Charles Dickens, England, (1812-1870), Great Expectations

Denis Diderot, France, (1713-1784), Jacques the Fatalist and His Master

Alfred Doblin, Germany, (1878-1957), Berlin Alexanderplatz

Fyodor M Dostoyevsky, Russia, (1821-1881), Crime and Punishment; The Idiot; The Possessed; The Brothers Karamazov

George Eliot, England, (1819-1880), Middlemarch

Ralph Ellison, United States, (1914-1994), Invisible Man

Euripides, Greece, (c 480-406 BC), Medea

William Faulkner, United States, (1897-1962), Absalom, Absalom; The Sound and the Fury

Gustave Flaubert, France, (1821-1880), Madame Bovary; A Sentimental Education

Federico Garcia Lorca, Spain, (1898-1936), Gypsy Ballads

Gabriel Garcia Marquez. Colombia, (b. 1928), One Hundred Years of Solitude; Love in the Time of Cholera

Gilgamesh, Mesopotamia (c 1800 BC).

Johann Wolfgang von Goethe, Germany, (1749-1832), Faust

Nikolai Gogol, Russia, (1809-1852), Dead Souls

Gunter Grass, Germany, (b.1927), The Tin Drum

Joao Guimaraes Rosa, Brazil, (1880-1967), The Devil to Pay in the Backlands

Knut Hamsun, Norway, (1859-1952), Hunger.

Ernest Hemingway, United States, (1899-1961), The Old Man and the Sea

Homer, Greece, (c 700 BC), The Iliad and The Odyssey

Henrik Ibsen, Norway (1828-1906), A Doll's House

The Book of Job, Israel. (600-400 BC).

James Joyce, Ireland, (1882-1941), Ulysses

Franz Kafka, Bohemia, (1883-1924), The Complete Stories; The Trial; The Castle Bohemia

Kalidasa, India, (c. 400), The Recognition of Sakuntala

Yasunari Kawabata, Japan, (1899-1972), The Sound of the Mountain

Nikos Kazantzakis, Greece, (1883-1957), Zorba the Greek

DH Lawrence, England, (1885-1930), Sons and Lovers

Halldor K Laxness, Iceland, (1902-1998), Independent People

Giacomo Leopardi, Italy, (1798-1837), Complete Poems

Doris Lessing, England, (b.1919), The Golden Notebook

Astrid Lindgren, Sweden, (1907-2002), Pippi Longstocking

Lu Xun, China, (1881-1936), Diary of a Madman and Other Stories

Mahabharata, India, (c 500 BC).

Naguib Mahfouz, Egypt, (b. 1911), Children of Gebelawi

Thomas Mann, Germany, (1875-1955), Buddenbrook; The Magic Mountain

Herman Melville, United States, (1819-1891), Moby Dick

Michel de Montaigne, France, (1533-1592), Essays.

Elsa Morante, Italy, (1918-1985), History

Toni Morrison, United States, (b. 1931), Beloved

Shikibu Murasaki, Japan, (N/A), The Tale of Genji Genji

Robert Musil, Austria, (1880-1942), The Man Without Qualities

Vladimir Nabokov, Russia/United States, (1899-1977), Lolita

Njaals Saga, Iceland, (c 1300).

George Orwell, England, (1903-1950), 1984

Ovid, Italy, (c 43 BC), Metamorphoses

Fernando Pessoa, Portugal, (1888-1935), The Book of Disquiet

Edgar Allan Poe, United States, (1809-1849), The Complete Tales

Marcel Proust, France, (1871-1922), Remembrance of Things Past

Francois Rabelais, France, (1495-1553), Gargantua and Pantagruel

Juan Rulfo, Mexico, (1918-1986), Pedro Paramo

Jalal ad-din Rumi, Afghanistan, (1207-1273), Mathnawi

Salman Rushdie, India/Britain, (b. 1947), Midnight's Children

Sheikh Musharrif ud-din Sadi, Iran, (c 1200-1292), The Orchard

Tayeb Salih, Sudan, (b. 1929), Season of Migration to the North

Jose Saramago, Portugal, (b. 1922), Blindness

William Shakespeare, England, (1564-1616), Hamlet; King Lear; Othello

Sophocles, Greece, (496-406 BC), Oedipus the King

Stendhal, France, (1783-1842), The Red and the Black

Laurence Sterne, Ireland, (1713-1768), The Life and Opinions of Tristram Shandy

Italo Svevo, Italy, (1861-1928), Confessions of Zeno

Jonathan Swift, Ireland, (1667-1745), Gulliver's Travels

Leo Tolstoy, Russia, (1828-1910), War and Peace; Anna Karenina; The Death of Ivan Ilyich and Other Stories

Thousand and One Nights, India/Iran/Iraq/Egypt, (700-1500).

Mark Twain, United States, (1835-1910), The Adventures of Huckleberry Finn

Valmiki, India, (c 300 BC), Ramayana

Virgil, Italy, (70-19 BC), The Aeneid

Walt Whitman, United States, (1819-1892), Leaves of Grass

Virginia Woolf, England, (1882-1941), Mrs. Dalloway; To the Lighthouse

Marguerite Yourcenar, France, (1903-1987), Memoirs of Hadrian
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

The Ancient Mediterranean - Michael Grant


Nje tregimtari historike per popujt qe kane jetuar perreth detit Mesdhe dhe transformimet e tyre, gjate hapesires kohore 15000 vjet PES - 300 vjet ES. Hedh shume drite mbi maredheniet dhe influencen e ndersjelle midis Jericho, Mesopotamise, Sumerit, Egjiptit, Izraelit, Kretes, Azise se Vogel, Persise, Kartagjenes, Etruskeve, Heleneve, Romes, etj.

Greek Lives - Plutarch


Plutarku, burimi unik i informacionit ne pershkrimin e jetes dhe botekuptimit te civilizimeve antike. Nga vepra e tij "Jetet paralele" ky eshte vellimi ku flitet per greket e antikitetit.


Hannibal's War - Livy


Detaje, detaje, detaje, pafund detaje, mbi konfliktin midis Kartagjenes dhe Romes, pas te cilit Kartagjena u rrafshua, dogj dhe u zhduk nje here e pergjithmone nga ekzistenca.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Mbi historin e Romes,autori pershkruan historin e Romes Imperiale duke u bazuar kryesisht nga burimet antike.I shkruar ne menyre terheqese,me filozofi e realizem.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Peter j. Kraus
Blues-Highway
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Kete liber,kuptimin e ka tek shprehja e arkeologut.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Nete te bardha_Dostojevskij..eshte i lehte per tu lexuar dhe shume shume i bukur..mbarohet menje fryme ;).
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
1,612
Pikët
63
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Milan Kundera,
“Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins“
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Peter j. Kraus
Blues-Highway
Ka nej version italisht ky libri? Edhe ne PDf?
Une per monetin po lexoj kete. Shume i bukur Busa..:).
Fotoja doli nje çik e turbullt, po s'ka gje :p.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

pershendetje Robbery , e di se jan verzionet anglisht edhe gjermanisht , per italisht nuk e di ..

..do ta gjej edhe do ta lexoj , si quhet autori se ne foto nuk po mundem emrin e tij te dalloj ..( pleqërija ) :)

 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Luciano Federighi...
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

mendoj se e gjen edhe Italisht : Billie Holiday
Lady sings the Blues
Autobiografie


 

TiGeR

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 21, 2009
Postime
56
Pikët
0
Vendndodhja
Tirana
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

100 vjet vetmi - Marquez
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,220
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Po e rikqyr si histori.....<mbase> ka dicka interesante per ballkanic, Borova dhe Epirin,kur erdhen me pushime nga Rusia.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,220
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Histori e shkurter per dashuri te perjetshme!
PS: nje vajze aristokrate dashurohet me nje djale poet nga klasa punetore,mbas luftes se dyte boterore!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,220
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Fašistički potpukovnik Konsole i đeneral Đanuci - četnički komandanti
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,253
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Kuranin, vetem ate lexoni. Edhe pse jam duke pire scotch tani edhe pse kurr nuk e kam lexu kuranin vete kjo eshte keshilla me e mire. Cdo gje tjeter do ju beje confuze dhe miserable:p
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,560
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

The Complete Books of Charles Fort

Librat e plote te Charles Fortit


Fute menen n'stervitje!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,220
Pikët
113
Përgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

SOTTO LO STESSO CIELO.

Barbara Martinucci.
 
Top