• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rekordi i rumunes, gjyshe 23 vjeç

fegi

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 16, 2010
Postime
362
Pikët
0


Një rumune është përfshirë në librin Guinnes të rekordeve, pasi në moshën 23-vjeçare ajo është gjyshja më e re në botë, zbuluan sot mediat e vendit ballkanik.
Nënë e dy fëmijëve, Rifca Stanescu, lindi fëmijën e saj të parë kur ishte vetëm 12 vjeç.
Ndonëse ajo iu lut fëmijëve që të mos ndiqnin shembullin e saj, vajza e saj Maria mbeti shtatzanë 10 vjeç dhe lindi kur sapo kishte mbushur 11-vjetorin.
Një histori e tillë nuk është normale as për vetë fshatërat primitivë rumunë apo popullsinë e madhe rome në këtë shtet.
Megjithatë, Rifca u detyrua të martohej 11-vjeç me 13-vjeçarin Ionel Stanescu, i cili që në atë moshë kujdesej për dyqanin e babait që shiste bizhuteri.
Nëse nuk do të pranonte këtë martesë, asaj do t’i duhej t’i nënshtrohej vullnetit të babait të saj, që kishte gati një martesë në një fshat të largët me vendlindjen.
Vetë Rifca u lind nga nëna e saj kur kjo e fundit ishte 17 vjeç, prandaj edhe stërgjyshja 40-vjeçare rrezikon të futet së bashku me të bijën në librin e rekordeve.
Ajo dëshironte që vajza e saj Maria të përfundonte të paktën 8-vjeçaren, por ajo u lidh me një djalë të fshatit dhe lindi një djalë të quajtur Ion.
”Jam shumë e lumtur për nipin, por do të kisha dëshiruar më shumë për jetën e Marias”, deklaroi Rifca për mediat rumune.
Shpërndaje
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Rekordi i rumunes, gjyshe 23 vjeç

Ah sa prapa jemi ne shqiptaret.

Edhe me filmin 14 vjec dhender na e marin rumunet me 4 vjet!

:D
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Rekordi i rumunes, gjyshe 23 vjeç

Me falni meqe ra llafi, kjo fotografia ketu tregon kete rumunen 23 vjec?

Po te jete se po ateher nuk e dija se u dukerkam si 21 vjec. :D
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Rekordi i rumunes, gjyshe 23 vjeç

me nje llaf i bie qe: 33 vjec bohet stergjyshe, 45 4gjyshe , 56 5gjyshe 67 6gjyshe...78 po te jetoje kaq gjate bohet 7 gjyshe........ YYYYYYYYYYY ca fkn behet kshy, mundet me pa robi 7 breza L:p
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Rekordi i rumunes, gjyshe 23 vjeç

Shum mir;Edhe vajza ka per ti ngel gjyshe qe 15 vjeç.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113
Përgjigje e: Rekordi i rumunes, gjyshe 23 vjeç

uhhh sa ka si puna e ksajt....
ju paska ardh rradha Romuneve per kuriozitet :p
 
Top