• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rendesia e gjuhes per nje komb:

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Jam i besimit se shqipen e njoh me mire se anglishten, mirepo ajo qe kam vene re eshte qe tekstet angleze te shkruara treqind a katerqind vjet me pare i kuptoj shume me mire se tekstet shqipe te shruara tetedhjete a njeqind vjet me pare. Kur lexoj George Lilo, fjala bie, nga viti 1730 me duket sikur po lexoj te njejtin fjalor qe perdor Orvelli ne 1930 dhe as kam ndonje veshtiresi ne kuptim. Mirepo me autoret shqiptare eshte tjeter muhabet. Budin e kuptoj 20%, Poradecin 80%, Shkrelin 90%, dhe keshtu me radhe.

Kam vene re po ashtu se ne Shqiperi analfabetet vetethirren patriote te medhenj, mirepo fakti qe shqipja e 200 viteve me pare mund te mos perkoje me shqipen 50 vjet nga sot as ua prish qederin ketyre patrioteve. Perrallat me pellasge e dardane do vazhdojne t'i recitojne ne cilindo bastardizim te shqipes.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
17,002
Pikët
113
Jam i besimit se shqipen e njoh me mire se anglishten, mirepo ajo qe kam vene re eshte qe tekstet angleze te shkruara treqind a katerqind vjet me pare i kuptoj shume me mire se tekstet shqipe te shruara tetedhjet a njeqind vjet me pare. Kur lexoj George Lilo, fjala bie, nga viti 1730 me duket sikur po lexoj te njejtin fjalor qe perdor Orvelli ne 1930 dhe as kam ndonje veshtiresi ne kuptim. Mirepo me autoret shqiptare eshte tjeter muhabet. Budin e kuptoj 20%, Poradecin 80%, Shkrelin 90%, dhe keshtu me radhe.

Kam vene re po ashtu se ne Shqiperi analfabetet vetethirren patriote te medhenj, mirepo fakti qe shqipja e 200 viteve me pare mund te mos perkoje me shqipen 50 vjet nga sot as ua prish qederin ketyre patrioteve. Perrallat me pellasge e dardane do vazhdojne t'i recitojne ne cilindo bastardizim te shqipes.
Ka një problem logjik në formulimin e kësaj që ke shkruar. Ti bën një vëzhgim bazuar mbi problemet personale që ti ke, nuk jep një shpjegim dhe bën një përgjithësim për një grup imagjinar.
Sqarohu njëherë me veten tënde se çfarë do të thuash.
 
Last edited:

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Po keto vargjet ne Old English (Anglishtja e Vjeter) a je duke i kuptuar apo jo

Old English

Nū scylun hergan
hefaenrīcaes Uard,metudæs maecti
end his mōdgidanc,uerc Uuldurfadur,
suē hē uundra gihwaes,ēci dryctin
ōr āstelidæhē ǣrist scōp
aelda barnumheben til hrōfe,
hāleg scepen.Thā middungeard
moncynnæs Uard,eci Dryctin,
æfter tīadæfirum foldu,
Frēa allmectig.
 
Last edited:

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Asnje gjuhe nuk mund ta krahasosh me shqipen, shqipja eshte zhvilluar natyrshem, eshte gjuhe burimore. Cka eshte anglishtja, nje gjuhe ne te cilen jane bere 100 e 1000 intervenime, nga normanet e latinishtja dhe te tjere derisa ka mberri ne stadin e tanishem.

Ne fakt, duke u bazuar ne anglishten mund te imagjinojme si jane zhvilluar gjuhet tjera, sidomos keto ne rajonin tone e tutje.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
17,002
Pikët
113
Tema eshte hapur nga dikush qe nuk di as Shqip dhe as Anglisht.
Nje nga arsyet perse perkthimet e Shekspirit nga Noli jane te famshme eshte pikerisht sepse Shqipja ka ruajtur disa forma te shprehuri te lashtesise dhe mesjetes te cilat kane qene ne Anglishten e periudhes kur ka jetuar Shekspiri por nuk jane me ne Anglishten moderne, jane zhdukur.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,881
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Diku kam lexuar : nje popull degradon kur fillon degradon gjuha.
P.s mendoj qe degradimi filloi kur u asgjesua gegnishtja
prandaj kemi gjuhën e njësuar ( pak gegënisht e pak toskërisht ) që dy shqiptarë të merren vesh me njëri - tjetrin pa përkthyes!
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Dhe kush e pengon qe te perdori gegnishten dhe ne kete menyre ana gend te na shpetoje Kombin?
Eshte automatikisht pengese perderisa gjuha zyrtare (standarte) eshte bazuar ne toskerisht. Ne shtepi dihet qe njeriu flet gjuhen amtare mirepo kjo nuk mjafton…duhen organet perkatese ta njohin edhe ta vleresojne ne menyre te barabarte.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
17,002
Pikët
113
Eshte automatikisht pengese perderisa gjuha zyrtare (standarte) eshte bazuar ne toskerisht. Ne shtepi dihet qe njeriu flet gjuhen amtare mirepo kjo nuk mjafton…duhen organet perkatese ta njohin edhe ta vleresojne ne menyre te barabarte.
Askush nuk pengon asnje qe te shkruaje dhe flasi ne dialektin e tij. Eshte tregu pastaj qe vendos.
Ne te gjithe flasim gjuhen amtare qe eshte Shqip. Mos ngaterro Gjuhen me dialektet.
Si e kupton kete barazine? Duke perdorur dy gjuhe letrare zyrtare?
Dhe perse paska degraduar populli yne per shkakun qe permendi ana gend? Nese mund te ma shpjegosh ti sepse me ate nuk kam mundesi te komunikoj.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Askush nuk pengon asnje qe te shkruaje dhe flasi ne dialektin e tij. Eshte tregu pastaj qe vendos.
Ne te gjithe flasim gjuhen amtare qe eshte Shqip. Mos ngaterro Gjuhen me dialektet.
Si e kupton kete barazine? Duke perdorur dy gjuhe letrare zyrtare?
Dhe perse paska degraduar populli yne per shkakun qe permendi ana gend? Nese mund te ma shpjegosh ti sepse me ate nuk kam mundesi te komunikoj.
Une mendoj se flitet për respekt. Pra, respekti i organeve shteterore për popullin. Dialektet jane pasuri e nje kombi. Gjuha qe duhet t’i bashkoje duhet te jete nje qe kuptohet lehte nga i gjithe shteti cep me cep. Standardi i 72shit nuk eshte i tille. Eshte i njeanshem. Pra, shteti me zgjedhjen e ketij standardi ka perçare popullin ne vend se ta bashkoje. Pra barazia arritet kur gjuha zyrtare kuptohet lehte nga te gjitha rrethet.

Pabarazia fillon e shkakton probleme me te thella te cilat vazhdon t’i vuaje populli jone.

Une kam degjuar me qindra here ofendime ndaj verioreve për shkak te dialektit. Keto jane problemet…
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
17,002
Pikët
113
Une mendoj se flitet për respekt. Pra, respekti i organeve shteterore për popullin. Dialektet jane pasuri e nje kombi. Gjuha qe duhet t’i bashkoje duhet te jete nje qe kuptohet lehte nga i gjithe shteti cep me cep. Standardi i 72shit nuk eshte i tille. Eshte i njeanshem. Pra, shteti me zgjedhjen e ketij standardi ka perçare popullin ne vend se ta bashkoje. Pra barazia arritet kur gjuha zyrtare kuptohet lehte nga te gjitha rrethet.

Pabarazia fillon e shkakton probleme me te thella te cilat vazhdon t’i vuaje populli jone.

Une kam degjuar me qindra here ofendime ndaj verioreve për shkak te dialektit. Keto jane problemet…
Keto i kemi lexuar dhe degjuar dhe debatuar me qindra here. Une bera disa pyetje dhe nuk mora pergjigje.
Gjuha zyrtare nuk krijohet duke peshuar ne kandar ca fjale ketej dhe ca andej. Gjuha zyrtare, nga vete emri eshte nje gjuhe qe i sherben njeriut sidomos kur perballet me institucionet, etj. Askush nga ne nuk mund te thoje qe flet gjuhen zyrtare ne te perditshmen tone. Te gjithe flasim ne dialekt me ndikime te ndryshme.
Sa per fjaline e fundit, nuk ka te beje me cfare po diskutojme. Fyerje per shkak te krahinave kane ekzistuar gjithmone dhe jo vetem midis Shqiptareve dhe jo vetem drejt verioreve.
Me qe po thua se dialektet jane pasuri kombetare, cfare propozon qe ti ruajme keto dialekte?
Edhe njehere, askush nuk te pengon qe te botosh libra, revista, etj, ne dialektin tend. Keto teori kane burimin te njerez qe nuk dine ose kane qellim percarjen.
Dhe sinqerisht boll me keto ankesa sepse jane qesharake. Ajo qe lexojme eshte perseritje e te njejtave gjera por kur fillojne pyetjet per ti hapur rruge nje debati, askush nuk perballet por ja mbathin duke perseritur si broken record te njejtat gjera.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
@King Bardhyl

Gjuha zyrtare eshte ajo qe mesohet ne shkolle dhe perdoret ne institucionet me te rendesishme qe prekin çdo aspekt te jetes popullit, nese nuk duhet te bazohet ne menyre te barabarte te dialekteve ne çfare duhet te bazohet?

Sa i perket fyerjeve, Une po te them se jane produkt i pabarazise duke filluar nga gjuha standarde e cila nga karakteristikat e pergjithshme gjuhesore, si edhe për nga ana gjeografike nuk e perfaqeson gegnishten.

Kjo teme eshte e gjere, edhe do eksperte te diskutohet sic eshte për tu diskutuar mirepo mua nuk me vjen mire kur asgjeson mendimin e dikujt sepse ankesa te duket e kote.

Nuk ka lidhje botimi personal ne dialekte te ndryshme. Ajo qe po te them eshte se u miratua nje standard ne 16-18 nga eksperte te gjuhes edhe perfaqesues nga te gjitha trevat shqiptare dhe drejteshkrimi i gjuhes ne 72 nuk zbatoi ate gjuhe qe ishte por e ndryshoi me nje tjeter.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
17,002
Pikët
113
@King Bardhyl

Gjuha zyrtare eshte ajo qe mesohet ne shkolle dhe perdoret ne institucionet me te rendesishme qe prekin çdo aspekt te jetes popullit, nese nuk duhet te bazohet ne menyre te barabarte te dialekteve ne çfare duhet te bazohet?

Sa i perket fyerjeve, Une po te them se jane produkt i pabarazise duke filluar nga gjuha standarde e cila nga karakteristikat e pergjithshme gjuhesore, si edhe për nga ana gjeografike nuk e perfaqeson gegnishten.

Kjo teme eshte e gjere, edhe do eksperte te diskutohet sic eshte për tu diskutuar mirepo mua nuk me vjen mire kur asgjeson mendimin e dikujt sepse ankesa te duket e kote.

Nuk ka lidhje botimi personal ne dialekte te ndryshme. Ajo qe po te them eshte se u miratua nje standard ne 16-18 nga eksperte te gjuhes edhe perfaqesues nga te gjitha trevat shqiptare dhe drejteshkrimi i gjuhes ne 72 nuk zbatoi ate gjuhe qe ishte por e ndryshoi me nje tjeter.
Atehere me qe kjo teme eshte e gjere dhe do ekspert, shpjego te lutem komentin tend:
Sa bukur e ke permbledhur vetem me 2 fjali.
Dhe le te mos e kthejme kete teme ku qahet me oi per fyerjet krahinore sepse jane reciproke dhe disave ju ka plasur cipa dhe nuk mbahen fare ne forume nderkombetare, po deshe te sjell sa te duash screenshots ketu.
Na shpjego ate gje te thene aq bukur sipas teje.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
@King Bardhyl

Une nuk pretendoj te jem ekspert gjuhe, e kam thene sa e sa here qe dy vjet shkolle fillore kam. Ama kjo s’do te thote qe une nuk mund te kem mendim mbi kete teme. Eshte nje teme e mbushur plot emocion sepse gjuha eshte e shenjte. Për kete arsye mendimi i Anës me duket me vend edhe pajtohem me te.

Ti nuk me dhe asnje shpjegim pervecse te thuash qe eshte keshtu siç eshte, pavaresisht faktit qe u asgjesua nje gjuhe e nje populli e cila ishte vendosur nga eskperte te kesaj fushe.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
17,002
Pikët
113
@King Bardhyl

Une nuk pretendoj te jem ekspert gjuhe, e kam thene sa e sa here qe dy vjet shkolle fillore kam. Ama kjo s’do te thote qe une nuk mund te kem mendim mbi kete teme. Eshte nje teme e mbushur plot emocion sepse gjuha eshte e shenjte. Për kete arsye mendimi i Anës me duket me vend edhe pajtohem me te.

Ti nuk me dhe asnje shpjegim pervecse te thuash qe eshte keshtu siç eshte, pavaresisht faktit qe u asgjesua nje gjuhe e nje populli e cila ishte vendosur nga eskperte te kesaj fushe.
Ti mund te pajtohesh me mendimin e ana gend dhe nuk ka asnje problem. Por ti duhet qe te shpjegosh arsyet e tua kur miraton fjalet e saja. Une nuk te pyeta se sa shkolle ke. Une te pyeta se perse je dakord. Ne rast se nuk mund ti pergjigjesh kesaj pyetje, mbete e paqarte per te gjithe se perse je dakord me fjalet e saja. Edhe po te pyes ana gend per ate qe ka shkruar te jesh e bindur qe edh ajo nuk do dije qe te pergjigjet.
Ketu me poshte ke fjalet e ana gend me te cilat ti je dakord por nuk na sqaron perse je dakord. Me qe po flasim per fyerje, fjalet e saja jane nje fyerje:
1631619867014.png
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,979
Pikët
113
Diku kam lexuar : nje popull degradon kur fillon degradon gjuha.
P.s mendoj qe degradimi filloi kur u asgjesua gegnishtja
Ka per tu ndryshuar edhe njehere, se kujton qe gjuhe dogiraçash e lloj-lloj dhafash te folur e te shkruar qe u bie ne mendje ne overdose do beje standardin.

Le ta bejne standardin njejte me old inglishin e atyre Amishave te hamerikes, se ashtu e kuptojne me mire.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,173
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Tema eshte hapur nga dikush qe nuk di as Shqip dhe as Anglisht.
Nje nga arsyet perse perkthimet e Shekspirit nga Noli jane te famshme eshte pikerisht sepse Shqipja ka ruajtur disa forma te shprehuri te lashtesise dhe mesjetes te cilat kane qene ne Anglishten e periudhes kur ka jetuar Shekspiri por nuk jane me ne Anglishten moderne, jane zhdukur.

A e di sa pak i informuar je ne keto pune?

Na e nxore sikur perkthimi i shtonka vlerat artistike origjinalit kur dicka e tille nuk para ndodh, me perjashtim te vetem ndoshta poezine (jo dramen). Drama dhe filozofia jane fusha ku perkthyesi vetem mund te prishe pune, jo te rregulloje: e para per shkak se tensionin dhe motivin askush nuk i kontrollon si autori dhe e dyta sepse ne shqip as mund te pretendohet se kemi terminologjine tone te sakte te filozofise (sic e kane gjermanet dhe anglezet, fjala bie). Ne poezi, vetem, perkthyesi mund t'ia shtoje vlerat origjinalit (ndoshta duke i shtuar nje ndjesi ne shqip qe nuk ka te krahasuar me asnje gjuhe tjeter).

Noli eshte koke, por megjithate ai perdor nje shqipe te mbushur me huazime greke dhe angleze. Te Noli kam gjetur edhe foljen 'ridikulizoi' qe vetem folje shqipe nuk eshte.

Per te tjerat: na mungon kultura kombetare, pike muhabeti. Cdo tridhjete vjet i nderrojme te gjitha, me gjuhe, me histori, me regjim, etj., Vetem per te kopjuar italianet jemi te mire ne.
 
Top