• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Reshat Arbana

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,146
Pikët
113
Vendndodhja
Reshat Arbana lindi më 15 shtator 1940 në Tiranë, Shqipëri. Ai është një aktor teatri dhe filmi. Një nga aktoret me popullorë te kinemase shqiptare, me mbi 35 role, duke filluar që nga viti 1963.
Pasi kreu studimet ne shkollen e larte për aktore “Aleksander Moisiu”, prane Teatrit Kombetar ne Tirane, më 1968, filloi punë në Radio Tirana. Nga viti 1977 e deri sa doli në pension ishte aktor i Teatrit Kombetar të Tiranës.
Ndër rolet më të spikatura në film Samiu tek Fijet qe priten 1976, Prefekti tek Gjeneral gramafoni 1978, Bimbashi tek Liri a vdekje 1979, Isa Boletini tek Nentori i dyte 1982, Ahmeti tek Dora e ngrohte 1983, Adnani tek Hije që mbeten pas 1985, Aliu tek Binarët 1987, Emili tek Rikonstruksioni 1988, Kuke Memini tek Balada e Kurbinit 1990. Për rolet e Dajlan Beut tek Kush vdes ne kembe 1984 dhe Kryetarit të Këshillit tek Kur hapen dyert e jetës 1986 ka fituar Medalionin e Festivalit të Filmit më 1985 e 1987.
Në maj 2004 u rikthye në skenën e Teatrit Kombëtar me rolin e protagonistit në dramën

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=x0iPp0fQLY8"]YouTube - Reshat Arbana Qe nga jugu ne veri


Kur dicka të ngelet në mëndje do të thot që është reale me atë që ndodhë në ambjentin qe te rrethon. dhe kjo poezi eshte reale dhe do të jetë reale deri ateherë sa populli jonë të gëzoj dhe të jetoj në një demokraci të vërtet në të gjitha trojet qe jeton pa dallim.............
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,066
Pikët
113
Përgjigje e: Reshat Arbana

Reshat Arbanen mos e fusni tek letersia. Edhe pse po reciton poezi,ne kete rast te Ali Asllanit , perseri mbetet ne kufijte e aktrimit. Cojeni tek dramaturgjia...po s'patet teme te mirefillte, hapeni nje, se ka plot per te diskutuar.
 
Top