• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Respekti ....!

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,346
Pikët
113
Vendndodhja
Si do pelqenit qe tju respektonin :
Nga qe ju duan apo nga qe ju kan friken ?

Dhe....

Cila eshte menyra me e shpejt dhe me efikase per te bere dike qe tju respektoj ?
 

LoLiTa

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
116
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Mando ...normalisht nga ce me duan !!!..... se nga frika nuk quhet rrespekt!

Respect comes from deportation of self and to earn the respect of others ,one must first be a respecter of self.
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
995
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Respekti ....!

Me vend e ke thene e pa njohura.Edhe gjermanat thone:
Muss man Respekt vor sich selbst haben, um ihn für andere zu empfinden?
Duhet te keshe respekte per vehten,qe te ndjeshe respekt per te tjeret.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Respekti ....!

Respekti eshte dicka qe fitohet nuk falet edhe as kekrohet edhe ska si te respektohesh nga frika ...
jane disa raste ne jete qe mer nje si tip respekti se njerezit nuk mund te veprojne ndryshe dua zduan te respektojne....

Jam mesuar te respektoj te gjithe edhe ata qe nga njeher nuk e meritojne por e bej sepse ndjehem mire me veten .....per mua eshte edukate edhe tregon mirsjellje.....
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,783
Pikët
113
Përgjigje e: Respekti ....!

Kjo Helena e shpjegoi mjaft mire respektin :)

Respekti ka dhe kufij .
 

Chingy

Fshatar i varfer
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
10
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Respekti ....!

Te duash,te respektosh dhe te kesh frike jane 3 ndjenja te pavarura nga njera-tjetra edhe pse ndonjehere nderthuren
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Respekti ....!

Kjo Helena e shpjegoi mjaft mire respektin :)

Respekti ka dhe kufij .
Varet REGINA se ke ke perballe nese dike e respekt edhe mundohet nga injoranca e tij te te ofendoje ose te te ule
ateher hyn ne loje nje stil tjeter ose metode
respekti me imponim;)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Respekti ....!

Varet REGINA se ke ke perballe nese dike e respekt edhe mundohet nga injoranca e tij te te ofendoje ose te te ule
ateher hyn ne loje nje stil tjeter ose metode
respekti me imponim;)
Avash moj maj doren se po thyn thonjte


Sa per temen: Respekte per Respektin,.
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: Respekti ....!

Edukate per te gjithe, respektin per ate qe e meritone!
 

EDI.RAMA

ILIRIDA
Anëtar
Aug 28, 2011
Postime
40
Pikët
0
Vendndodhja
TETOVA
Përgjigje e: Respekti ....!

Une sinqerisht po va them terep respektova mandi i kerkova post moderator
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,385
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Respekti ....!

sa me shum respekton aq me shum do ngelesh pa respekt.e then nga experienca ..kure vetes i them bos edhe tjeret ashtu me trajtojn.sa me pak i respektoj aq me shum me respektojn.vertet ket popull esht duke e lemuar e shoqruar djalli nga jakllaku e ne presidenc.Kjo rregull mbase esht e llogjikshme te mos pelqehet nga x.upsullon por vertet kshtu dukemi edhe pse pa jain tim ,madje te urrejtur maximalisht nga une.
 

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0
Përgjigje e: Respekti ....!

Si do pelqenit qe tju respektonin :
Nga qe ju duan apo nga qe ju kan friken ?

Dhe....

Cila eshte menyra me e shpejt dhe me efikase per te bere dike qe tju respektoj ?

Respekt nga frika eshte si ajo shprehja :- Roja ruan vreshtin.. (i bie respekt nga halli).

Respekti nuk eshte te te duan ,, por te te adhurojne per ate veti te cilen ti e zoteron.

Menyra me efikase per t'u respektuar mund te jete :

1-Korrektesia.
2-Gjykimi i drejte dhe i drejtperdrejte.
3-Kushtimi i vemendjes karshi tjetrit dhe nese ke mundesi t'a ndihmosh kur tere bota e braktis.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Respekti ....!

Si do pelqenit qe tju respektonin :
Nga qe ju duan apo nga qe ju kan friken ?

Dhe....

Cila eshte menyra me e shpejt dhe me efikase per te bere dike qe tju respektoj ?
Sepse me duan.
Te te respektojne sepse kane frike do te thote se nuk po te respektojne vertete.

Respekti fitohet me zgjuarsi, mençuri...dhe rreptesi.
Per te arritur diçka me vlere (dhe respekti eshte i tille) nuk ka menyra te menjehershme, duhet pune me veten.
Nje parim qe kam une per te fituar respektin eshte: mos respekto kurre nje njeri qe nuk te respekton.
 
Top