• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Robotët zëvendësojnë kamerierët

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113


Një restorant i ri është hapur në Kinë, por qasja e tij është krejtësisht moderne dhe po tërheq gjithnjë e më shumë klientë. Çelësi i këtij atraksioni është zëvendësimi i kamerierëve me robotë. Restoranti Dalu në Jinan ka 7 robotë, 2 prej të cilët shtyjnë karrocat, 4 të tjerë me sipërfaqe të sheshtë shërbejnë ushqim, ndërsa roboti i shtatë më i gjatë është shumë funksional dhe shërben me sasi akoma më të mëdha ushqimi. Ata kanë në dorë gjithë restorantit, 21 tavolina dhe mund të përballojnë me shërbim, mbi 100 klientë. Jo vetëm kaq, por ata po ia dalin mbanë shumë mirë, dhe klientët janë të kënaqur nga shërbimi. Shumë prek klientëve, u duket misterioze t’u shërbejnë robotët. Për udhëtimin e robotëve nëpër restorant, ka trase. Ata kanë sensorë të fuqishëm për të perceptuar komandat, si dhe radarë për të parandaluar përplasjen e mundshme me klientët apo me njëri tjetrin. Po ashtu, kartat magnetike të instaluara poshtë tavolinave, shërbejnë si koordinimin që ata të mbërrijnë në tavolinë, të marrin pjatat ose të lëshojnë gjellën. Mes robotëve ka edhe femra, të cilat pasi kryejnë punën, nisin të kërcejnë për të argëtuar klientët. Robotët e kanë ulur në maksimum numrin e të punësuarve. Aktualisht në të punojnë vetëm 6 njerëz, pasi robotët nuk dinë të gatuajnë. Sikur të kishte edhe robotë kuzhinierë, atëherë do të kishim një restorant të mirëfilltë kibernetik.
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Robotët zëvendësojnë kamerierët

Thone qe modeli i ri i ketyre roboteve fema mund te bejne edhe strip-tease per klientat.
 

No Way

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
44
Pikët
0
Vendndodhja
Larg
Përgjigje e: Robotët zëvendësojnë kamerierët

ahahahahahhahahaha........po do ishte i njejti emocion thua??!!
Mos harro qe do zbulonin pjese metalike....:p....e shumta....imitacione me silikon!!!
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Robotët zëvendësojnë kamerierët

U trembet ju mi?? :D Filloni beni stervitje qe te specjalizoheni se ndryshe do e keni konkurencen te rond! :D
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Robotët zëvendësojnë kamerierët

ahahahahahhahahaha........po do ishte i njejti emocion thua??!!
Mos harro qe do zbulonin pjese metalike....:p....e shumta....imitacione me silikon!!!
Se mos femrat e verteta te sotme kane shume pjese natyrale? lol
Hekur apo mish, nga momenti qe eshte mbuluar me silikon, jep te njejtin rezultat..lol
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Robotët zëvendësojnë kamerierët

:D
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Robotët zëvendësojnë kamerierët

U trembet ju mi?? :D Filloni beni stervitje qe te specjalizoheni se ndryshe do e keni konkurencen te rond! :D
Uh pika..pse mo njelloj jane?-nani-
 
Top