• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rock Shqip

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
560
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
E kush nuk e mban mend bujën e tyre në vitet ‘90. Sapo kishte hyrë demokracia dhe së bashku me të kishin lindur dhe dëshirat tek brezi i atyre artistëve modernë për të sjellë një frymë të re në muzikë.


Siç të gjithë e dimë, rryma që u përqafua më shpejt në atë kohë ishte ajo “rock”. Për hir të nostalgjisë, po ju sjellim sot në “Bluetooth” këtë foto të vitit 1994, plot 16 vjet nga koha kur eshte realizuar në të cilën janë bashkuar ata që përbënin suksesin në atë kohë.

Me stilin e metalarëve, siç nuk i kemi parë më prej kohësh, vijnë sot Dashnor Diko, me mustaqet dhe flokët e tij të gjatë ende të pathinjur, Redon Makashi, me aparencën e një djaloshi simpatik e të këndshëm, i veshur i tëri me të zeza.

Gjithashtu në foto nuk mungon dhe Adhurim Demiraj, një nga kënëgtarët me “trendy” të asaj kohe, i cili shijen që e ka karakterizuar gjithmonë na e dëshmon më së miri edhe në këtë pozë.

Shikojmë në këtë foto edhe Sandër Gjokën, natyrisht, shumë vite më të ri, me linjat e përsosura trupore, jelekun modern prej lëkure të zezë si dhe me kaçurrelat e tij të gjata qe nuk i ka prere dhe sot e kesaj dite. /Bluetooth/Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,744
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

si quhet grupi ?
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,117
Pikët
113
Vendndodhja

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,744
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

foto interesante , une e kuptova se ishin heavy metall grup ... a i dedikohet tema vetemse personave te lartpermendur , apo mundemi me sjell fotografi te shoqrive tjera , qe ishin viteve te kaluara ( para 20-30 vjeteve ) Metallarë ... ?
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,952
Pikët
113
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

Per mua kjo esthe nji nga kenget me Mbresa lenese te viteve 90. Perse i perket skenes Shqiptare. Esthe nje kryeveper si ne aspektin dhe ndertimin muzikore ashtu edhe teksti.

http://www.youtube.com/watch?v=VE1SZ-K9HT0&feature=player_detailpage

P.S Nuk jame i sigurte per kete qe do te them por, besoj se Autori i kesaj teme esthe mundur te bjeri ketu "rrevolucionin" muzikor qe erdhi ne shqiperi pas renies se diktatures. Esthe nje eveniment kulturore qe ndodhi vetem brenda kufijeve politike shqiptare. Ishte hera e pare ne jeten e tyre qe shqiptaret mund te "shpreheshin" lirishem ne te gjitha format e artit pa friken e konsekuences. Ishte nje zgjim i rinise, nje Liri e vertet, Nje periudhe jashtezakonisht e "bukur" sa i perket levizjes Artistike te asaj kohe ne pergjithesi.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,952
Pikët
113
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

kangë e bukur .. Mandi postoje edhe Ti ndonje foto tenden , kur ishe metallarë .
Busavat,

Fatkeqesisht kur ju ne Kosove, gezonit lirine per te degjuar cfar do lloj muzike qe te donit, ne anen tjeter te kufirit ishte e ndaluar me "ligj" dhe nuk guxonte njeri te shprehej, te vishej apo te mbante floket e gjata sic benin adhuruesit e Metalin ane e mban gjithe botes se lire.

Ne qofse do me pa Serafimin tu lepi akullore, atehere mund ta plotesoj deshiren. Ne fakt te lepish akulloren shpejt eshte nje soj sikur ben "headbang" te merren ment njisojhaha
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

Serafimi e ka zemren Rock n Roll , e njof mirë .. po kam deshir me pa ndonje foto te tij kur i ka kendue kanget e partis :D
hahaaa...Busave edhe fotografit ishin te partise.
Tani qe tet sqaroj njeçik,ne shekullin tim fotografit beheshin nga fotograf te shtetit.Fotografi te nxirte ne fotografi ti e pagushe..(me duket 15 lek..po nuk jam i sigurt),dhe te jepte nje fature,ti merje faturen e shkoje ne nje studio te shtetit e merje fotografit.Kishte vetem nje studio per fotografit qe beje ne natyr.
Tani,ne natyr,fotografit mund ti beje 1)Tek sheshi i skenderbeut o me mir mbas bustit te skenderbeut ku ishte nje lulishte...90 % e fotografive te shqiptareve gjate komunizmit jane bere atje,nuk ka shqiptar qe te mos ket foto tek lulishtja,ata te Tiranes i kan gjithe fotot aty.
2) tek liqeni artificial.3)tek shkolla.
Pra un kam fotografi vetem tek keto vende.Se harrova,kishte fotograf qe nuk te nxirnin ne fotografi me cigare ne goje,me flok te gjata e me bluza rock te nxirnin, po asnje nuk i kishte.Ishte e ndaluar.

Nuk e di a isha i qarte,po prap do ta gjej nai foto e do ta postoj.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

Bravo , edhe ne ne Kosovë ne at kohë ( fillimi i viteve 80-a ) e ndegjonim vetemse Radio Prishtnen ; peshendetjet e ndegjusve..

te peshendes me nje kangë te asaj kohe Serafim .. mezi pritja ta ndegjoja ne radio .. ishte viti 1982 a 83...

http://www.youtube.com/watch?v=a-Eyop0nrTU
Keng e bukur....tek ne kitarja ishte per te shoqeruar orkestren...(Po me duket si e degjuar...me duket se i ngjan nje kenge popullore vlonjate..si tekst.).
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,744
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

Keng e bukur....tek ne kitarja ishte per te shoqeruar orkestren...(Po me duket si e degjuar...me duket se i ngjan nje kenge popullore vlonjate..si tekst.).
po , kangë popullore ne Rock verzion ..
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,744
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

nuk ka qenë faji i artistave.. ishte faji i sistemit..
dirigjenti , sa me mburje dirigjojke :D
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

E bukur kjo busave,teper Rock.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,952
Pikët
113
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

Kjo eshte nje keng,qe na u dukte moderne...me teper se kaq nuk kishte...Ky ishte maksimumi..edhe eshte afersisht i viteve 90...Ka rezikuar kush e ka bere.http://www.youtube.com/watch?v=63vTsyHohLQ&feature=related
Serafim, pershendetje...edhe ti Busavat...

Me kukjtove ato kohe me kete videon. Kam qene shumi i ri gjate perjudhes qe doli kjo kenge, megjithate mbaj mend shume mire. Ne Cfar Absruditeti kemi jetuar!!!. Dhe kur mendon se nji popull i tere te ket jetuar ne kete lloj absurditeti per 50 vjet, me te vertet nuk gjen dote fjalet per te shpjeguar apo justifikuar. Vetem kur shikon "gjera" te tilla mund te fusesh gjerat ne prespektive dhe vetem atehre, kupton se 20 vjete nuk mjaftojn per nje popull te "pastrojn" mentalitetin nga budallalleqet qe u salduan ne tru per nje gjysem shekulli. Prandaj edhe sote jemi ashtu si jemi. Nejse...
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,952
Pikët
113
Përgjigje e: Ata ishin dikur ‘Metalare’

Dhe shiu pajk pajk pajk bjen ne rruge....:)

http://www.youtube.com/watch?v=ilLgBtcaBEU


p.s. Se e paskan vene gabim emrin ne youtube.
Duhet Besnik Taraneshi.

Enjoy!
Pershendetje, Yoko...

a nuk eshte kjo kenga qe kendoj Vace Zela rreth fundit te 60's? Me sa kam degjuar kjo u hoq nga skena per arsye se ishte kenge teper Ritmike, dhe si e tille konsideroheshte "rreakosionare"? me duket se isthe kompozim i Prodanit...Eshte e vertet apo e ngateroj me ndo nje tjeter.
 
Top