• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Kush eshte roli i gruas ne shoqeri , ne familje dhe ne kishe sips bibles?

Keto ceshtje do te trajtohen ne kete teme.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Alkoma!

Ka nje liber qe flet per kete ceshtje

"Seksi dhe martesa" E ka shkruar nej autore femer por sme kujtohet si e ka emrin. Eshte vec per te krishteret. Plet per martesen. seksin. tradhetine. Perdhunimet. rolin e gruas ne familje, prostitusionin..etj Me pak fjale i kap te gjitha temat te para nga kendveshtrimi i krishtere.

P.s Te sugjeroj ta lexosh nese se ke bere akoma :)

Respekte.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Alkoma!

Ka nje liber qe flet per kete ceshtje

"Seksi dhe martesa" E ka shkruar nej autore femer por sme kujtohet si e ka emrin. Eshte vec per te krishteret. Plet per martesen. seksin. tradhetine. Perdhunimet. rolin e gruas ne familje, prostitusionin..etj Me pak fjale i kap te gjitha temat te para nga kendveshtrimi i krishtere.

P.s Te sugjeroj ta lexosh nese se ke bere akoma :)

Respekte.
Me duket se e kam lexuar . Nuk me kujtohet.
Por ketu kisha deshire te sillja disa gjera te thjeshta ne lidhje me ate qe thote bibla.

Por mire e ke ndoshta mund te citoj ndonje gje nga ky liber. Madje edhe ti mund te besh kete gje te citosh prej ketij libri.

Flm
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Si fillim dua te filloj me ate qe Perendia projektoi.

gruaja eshte nje krijese e Perendise dhe per kete dua te shohim origjinene e saj dhe atje ne origjine do te kuptojme edhe rolin e saj fillestar dhe rolin e saj ne vazhdim.


Le te fillojme pra me krijimin e Perendise.

Zan 1:1-25 Perendia ka krijuar te gjitha krijesat dhe gjallesat e ndryshme.

Por ne diten e 6 te krijimit Perendia krijoi njeriun.

Zan1 :26

Pastaj Perëndia tha: "Ta bëjmë njeriun sipas shëmbëlltyrës sonë dhe në ngjasim me ne, dhe të ushtrojë sundimin e tij mbi peshqit e detit, mbi zogjtë e qiellit, mbi kafshët e mbi gjithë tokën, mbi rrëshqanorët që zvarriten mbi dhe".


Njeriu do te ishte sundimtari i botes , por ne kete menyre ai do te shembellente lavdin e Perendise.

Zan 1:27

Kështu Perëndia krijoi njeriun simbas shëmbëlltyrës së vet, simbas shëmbëlltyrës së Perëndisë; Ai krijoi mashkullin e femrën.


Edhe mashkulli edhe femra u krijuan sipas shembelltyres se Perendise dhe te dy kishin te drjte dhe favorin qe te komunikonin me Perendine.

Ata te dy mund te kishin nje marrdhenie personale me Perendine.

Perendia fliste me Adamin dhe me Even.

Te dy edhe mashkulli edhe femra kishin pergjegjesi ne krijim:
Zan 1:28

Dhe Perëndia i bekoi; dhe Perëndia u tha atyre: "Të jeni të frytshëm dhe shumëzohuni, mbushni tokën e nënshtrojeni, e sundoni mbi peshqit e detit, mbi zogjtë e qiellit dhe mbi çdo qenie që lëviz mbi tokë".


Dhe Perendia gjithashtu kishte siguruar ushqim per ata:

Zan 1:29

Dhe Perëndia tha: "Ja unë po ju jap çdo bar që lëshon farë mbi sipërfaqen e mbarë tokës dhe çdo pemë të ketë fruta që përmbajnë farë; kjo do t`ju shërbejë si ushqim.


Zan 2:7 na tregon nje tjeter pikture se si Zoti Perendi krijoi njeriun.

deri ne vargun 25 pra na jepet me me detaje krijimi i mashkullit dhe femres.


Zoti krijoi Adamin , dhe e futi ne kopesht te Edenit.
Adami ishte vetem dhe kishte c'do gje , flori , gure te c'muar, lumenj te rrjedhshem, peme frutore te kendeshme, etj.
Ai kishte c'do gje, madje edhe me mire nuk kishte as vjehrre.

Por Adami ishte i trishtuar nuk ishte i gezuar. Sepse nuk e ndjente veten te plote.
Nuk kishte asnje ndihme te pershtatshme per te.
Zoti e coi tek kafshet , Adami pa majmunin dhe nuk i pelqeu por vetem i vuri emrin majmun.
Ai pa te gjitha kafshet por asnje nuk ishte ndihme per Adamin.

Atehere Zoti e vuri ne gjume (anestezia e pare) .

Dhe Zoti mori nje brinje nga Adami dhe beri me te nje grua.

Grua ne kuptimin origjinal te gjuhes origjinale qe Adami dhe Eva kishin dmth nga Burri.
Pra qe ka dale nga Burri sepse ka dale nga trupi i burrit.

Prandaj kur Adami e pa e pelqeu ra ne dashuri dhe tha:
Zan 2:23

Dhe njeriu tha: "Kjo së fundi është kocka e kockave të mia dhe mishi i mishit tim. Ajo do të quhet grua sepse është nxjerrë nga burri".


Adami dhe Eva ishin shume te lumtur se bashku.

Nuk e di se sa vjet kane jetuar ne Eden por per aq sa kane jetuar ishin cifti me i lumtur qe mund te kete jetuar ndonje here ne toke ne te gjithe historine e tokes.

Kjo eshte aresyeja pse njeriu do te braktise babane dhe nenen per tu bashkuar me gruan e tij. sepse ajo eshte plotesja e burrit.

Shpesh une i therrase gruas time ''Brinja ime"" Ne forme perkedhelie per ti shprehur se ajo eshte per mua dhe une per te.

Dhe te dy jemi nje i vetem te pandare .

Adami dhe Eva kane pasur mundesine te jetojne ne nje vend te mrekullueshem, ata kane pasur romanticitet sa te duash dhe falas.
Sot na duhet te paguajme lek per te shkuar ne ndonje park te bukur por Adami dhe Eva e kishin c'do gje falas dhe se bashku mund te imagjionj se si shkonin dhe shikonin perendimin e diellit, ose shkonin dhe shikonin ne det peshqit e ndryshem dhe te bukur , sot na duhet te paguajme lek per te shkuar ne ndonje akuarium te madh.

Adami dhe Eva mund te shkonin te shkonin kafshet e ndryshme zogjte e bukur lloj lloj dhe cdo peme te mire frutore.
Sot keto gjera na duhet ti shikojme me lek ne dore per te shkuar ne kopeshtin zoologjik apo botanik por Adami dhe Eva kishin c'do gje falas.

Ata e kane kaluar shkelqyeshem kohen e dashurise dhe fejeses.

(Ne vendin e Havilahut ka pasur sa te duash flori te mire dhe Adami mund ti bente Eves ndonje dhurate falas sa here te donte )hahah

Por gjithsesi ata kane kaluar nje fejese te mrekullueshme.

Pyetja do te ishte se ne C'fare pozite ishte gruaja ne shoqeri ne ate kohe?

A ishte ajo e nenshtruar dhe e sunduar nga burri?

A jetonte ajo me nje percmim nga ana e burrit?

A sillej burri keq me te?

A kishin konflikte ata mes njeri tjetrit?

A ishte gruaja ne pozite te barabarte me burrin?

A duhej gruaja te vishte perce?

A ishte burri xheloz per Even?

A i lante Eva kembet burrit?

A kishte nje vjehrr ose vjehrre qe te nderhynte ne punet e Adamit dhe Eves?

Keto pyetje jane per tu menduar nje here per nje here.
Pastaj do te shikojme disa pyetje te tjera.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
52,241
Pikët
113
Vendndodhja
🇦🇱
Përgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Do ishte me interesante po ta sillnit sipas Bibles edhe Kuranit ....a thua se gruaja eshte, permbatje/perberje libri/rash... :S
 

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,416
Pikët
63
Përgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Dhe njeriu tha: "Kjo së fundi është kocka e kockave të mia dhe mishi i mishit tim. Ajo do të quhet grua sepse është nxjerrë nga burri".

Ky eshte edhe vete roli i gruas (prej burrit), pra familja dhe perkujdesja dhe ndihmesja e burrit
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Do ishte me interesante po ta sillnit sipas Bibles edhe Kuranit ....a thua se gruaja eshte, permbatje/perberje libri/rash... :S
Librat, Zana jane shkruar per te treguar ngjarje historike.
Fakti qe gruaja gjendet ne nje liber si bibla nuk e ul vleren e saj por perkundrazi e ngre edhe me larte.

Sidoqofte nuk desha te vazhdoje diskutimin me ty tek tema e meparshme sepse atje ishim duke dale krejt nga tema.

Nuk ka ne bibel asnje rast ku femra te jete me e ulet se burri.

Sipas kesaj teme qe une kam hapur me kohe gruaja na del pra sipas bibles qe ishte e barabarte me burrin.

Nuk kishta asnje nenshtrim apo sundim. Gruaja i drejtohej Perendise dhe kishte te njejten komunikim me Zotin ashtu si Adami.

Edhe sot neper kishat e krishtera Ungjillore, gruaja ka te njejten autoritet si burrrat ne kishe.

Ne kishat ungjillore, grate mund te predikojne, te drejtojne te kendojne, te organizojne, planifikojne, te japin mesim etj.

Ka vetem pak kisha Ungjillore te cilat besojne se gruaja nuk duhet te predikoje ose te jape mesim apo te drejtoje ne kishe.

ne bibel na tregohen femra profete, msiionare, dhjake, drejtuese kishe etj. Nuk na tregohet per femra pastore (por kjo nuk e percakton nese eshte mire apo jo) Ne fakt nuk flitet fare nese duhet apo nuk duhet qe te jene pastore.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Gruaja eshte krijuar si nje ene me delikate se burri ne kuptimin e forces fizike.

Ne familje eshte e vertete se bibla na meson se udheheqesi eshte burri dhe kreu eshte burri, jo gruaja. Kjo eshte e vertete.

Por mentaliteti i bibles nuk eshte mentaliteti yne.

Bibla nuk po na meson se gruaja duke qene nen udheheqjen e burrit eshte e percmuar.

I bie qe qeveria duke qene udheheqesja e nje populli ta nxjerre popullin si skllav. Koncepti i bibles nuk eshte ky.

Kam nje shprehje :

Nqs burri do ta doje gruan aq sa te jape edhe jeten e tij per te, dhe nqs eshte nje burre qe e shpenzon kohen per te kenaqur gruan e tij dhe familjen e tij, atehere si te mos doje gruaja vete ti nenshtrohet burrit te saj?

Nqs burri e do gruan atehere ne menyre automatike ne zemren e gruas ndodh nje dorezim tek burri i saj, sepse ajo e di kush eshte burri i saj dhe ka besim tek ai.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Roli i gruas ne familje dhe ne Shoqeri sipas bibles.

Disa vargje nga bibla:

1korintasit 7:4

Per martesen:-
4
Gruaja nuk ka pushtet mbi trupin e vet, por burri; gjithashtu burri nuk ka pushtet mbi trupin e vet, por gruaja.

Per skllaverine:-
21
A je thirrur kur ishe skllav? Mos u pikëllo; por nëse mund të bëhesh i lirë, më mirë ta bësh këtë.

22
Sepse ai që është thirrur në Zotin kur ishte skllav, është i liruari i Zotit; po ashtu ai që është thirrur kur ishte i liruar, është skllav i Krishtit.

23
Ju jeni blerë me një çmim, mos u bëni skllevër të njerëzve.
 
Top