• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Roli i shqiptarëve në Revolucionin Grek

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Ketu mund te ndiqni çfar vete greket shkruajn mbi shqiptaret dhe rolin e tyre ne historine e kombit grek
autori eshte:
"History of the Greek Revolution"-author George Finlay.British historian of Greece.

https://www.youtube.com/watch?v=4bCp2SJmqQY
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Albanian element in the Greek Revolution-by G.Finlay(part 1)

Autori sipas emrit nuk me duket shume grek
mbase mund te jete greke i ikur me vite....
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Albanian element in the Greek Revolution-by G.Finlay(part 1)

autori eshte grek por ju mund te kuptoni fare lehte çfar vet greku thote mbi shqiptaret dhe rolin e tyre ne shtetin grek dmth me pak fjale shqiptaret e kan krijuar ate shtet e greket ka shum gjasa te jen nji fis shqiptaresh qe moren per nga poshtersia lol
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Albanian element in the Greek Revolution-by G.Finlay(part 1)

Meri pikerisht nese do kesh mundesi te lexosh librin e Eleni Kocaqit do e besh lidhjen direkte me kete qe sapo the
ajo thot qe greket jan shqiptare qe kan ndryshuar gjuhen e zakonet :) dhe i fakton ato qe thote
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Albanian element in the Greek Revolution-by G.Finlay(part 1)

Shiptaret kishin pushtuar territoret greke edhe i kan ndimuar per pavarsinë e saj ?
Ky ishte kuptimi i kesaj vidoe ? Se eshte dhe anglisht e mu desh ta perktheja lol Bah bravo bravo ;)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Albanian element in the Greek Revolution-by G.Finlay(part 1)

shqiptaret skan pushtuar territoret greke perkundrazi gjith greqia e sotme ka qene e populluar me shqiptare me mijera vjet para se greket te emigronin nga azia ne evrope aty ku jane dhe sot
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Albanian element in the Greek Revolution-by G.Finlay(part 1)

autori nuk eshte grek por eshte me duket amerikan me origjin skoceze. origjina skoceze eshte e sigurt ndersa te qenet amerikan tani sjam shume i sigurt sme kujtohet mire.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
43,824
Pikët
113
Përgjigje e: Roli i shqiptarëve në Revolucionin Grek

Emri nuk e ben Grek...
 

Atdhetari

Atdhetari
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
67
Pikët
0
Përgjigje e: Roli i shqiptarëve në Revolucionin Grek

Ketu mund te ndiqni çfar vete greket shkruajn mbi shqiptaret dhe rolin e tyre ne historine e kombit grek
autori eshte:
"History of the Greek Revolution"-author George Finlay.British historian of Greece.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=4bCp2SJmqQY&feature=player_embedded#at=268George Finlay (1799–1875) was a Scottish historian. He was the brother of Kirkman Finlay.
Finlay was born at Faversham, Kent, where his Scottish father, Captain John Finlay FRS, an officer in the Royal Engineers, was inspector of government powder mills. His father died in 1802, and his Scottish mother and uncle (Kirkman Finlay) took hand of his education. His love of history was attributed to his mother.
Intended for the law, he was educated at the University of Glasgow, the University of Göttingen, and the University of Edinburgh, but becoming an enthusiast in the cause of Greece, he joined Byron in the war of independence, and thereafter bought a property near Athens, where he settled and busied himself with schemes for the improvement of the country, which met with little success.
His History of Greece, produced in sections between 1843 and 1861, did not at first receive the recognition which its merits deserved, but it has since been given by students in all countries, and specially in Germany, a place among works of permanent value, alike for its literary style and the depth and insight of its historical views. It was re-issued in 1877 as A History of Greece from the Roman Conquest to the Present Time (146 B.C.E. to 1864)
 

kermilli

Super Anëtar
Anëtar
Aug 24, 2011
Postime
424
Pikët
28
Përgjigje e: Roli i shqiptarëve në Revolucionin Grek

Eshte me se njohur qe SHQIPTARET kane dhene kontributin me te madh 90% ne revolucion grek,dhe kete e dine shume mire edhe greket vete,
MARKO BOCARI edhe sot ne Korce ka njerez me mbiemrin BOCARI.
KICO XHAVELLA- edhe me kete mbiemer ka ne Korce sot e kesaj dite
Prandaj c'te diskutojme me ,bile edhe me mbiemrin SULIOTI kemi ne Korce

ΜΠΟΤΣΑΡΗ-BOCARI
ΤΖΑΒΕΛΛΑ-XHAVELLA
ΣΟΥΛΙΟΤΙ-SULIOTI

KETA JANE MBIEMRAT ME TE NIOHUR TE REVOLUCIONIT GREK,bashke me
ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ-KOLLOKOTRONI(ose bythguri sic e quajne ne MUZEUN KOMBETAR GREK)
 

Atdhetari

Atdhetari
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
67
Pikët
0
Përgjigje e: Roli i shqiptarëve në Revolucionin Grek

Eshte me se njohur qe SHQIPTARET kane dhene kontributin me te madh 90% ne revolucion grek,dhe kete e dine shume mire edhe greket vete,
MARKO BOCARI edhe sot ne Korce ka njerez me mbiemrin BOCARI.
KICO XHAVELLA- edhe me kete mbiemer ka ne Korce sot e kesaj dite
Prandaj c'te diskutojme me ,bile edhe me mbiemrin SULIOTI kemi ne Korce

ΜΠΟΤΣΑΡΗ-BOCARI
ΤΖΑΒΕΛΛΑ-XHAVELLA
ΣΟΥΛΙΟΤΙ-SULIOTI

KETA JANE MBIEMRAT ME TE NIOHUR TE REVOLUCIONIT GREK,bashke me
ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ-KOLLOKOTRONI(ose bythguri sic e quajne ne MUZEUN KOMBETAR GREK)
Nuk eshte e qarte akoma , behet pyetje a luftuan vertet per nje shtet "Grek" keta Shqiptare ?

Ja ku e keni Marko Bocarin , dhe shife se cfare shkruan :

Shkrime te firmosura nga Marko Bocari
Fotografija e ketij Heroi eshte ne gjdo zyre te Ministrave "Grek" !
 
Top