• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rowling akuzohet per kopjim te nje historie

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
560
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
J.K. Rowling eshte akuzuar per kopjimin e nje historie te shkruar nga nje tjeter shkrimtar librash per femijet.


Sipas Max Markson, administratorit te pasurise se Adrian Jacobs qe ka vdekur ne varferi ne 1997-en, Rowling ka kopjuar nje liber te botuar ne 1987-en.

Behet fjale per librin “Aventurat e shtriganit Willy”, ngjarjet e te cilit i kane dhene shtyse episodit te katert te sages se Harry Potter.

Ne kete ceshtje eshte perfshire edhe shtepia botuese Bloomsbury Publishing.

Libri i Jacobs, titulli origjinal i te cilit eshte “Willy the Wizard”, ka shitur rreth 5 mije kopje.

Autori humbi te gjitha te ardhurat e tij ne nje investim financiar te gabuar dhe i mbylli ditet e fundit ne nje azil.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top