• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rrënja e kësaj fjale është...

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Moderatori Ajnej mbylli temen 'Cila eshte prejardhja e kesaj fjale" me justifikimin se tema paska humbur interes, dhe ne te te njejten kohe thot se ka arritur kufirin e numrit te lejueshem te postimeve. Kontradiktore...

Megjithate, duke u bazuar tek pjesa e dyte e justifikimit dhe per te ruajtur harmonine e forumit do te vashdoj me kete teme.

Fjalet e rradhes jane Me u Tall/te tallesh dhe Me u Shtir/te shtiresh.
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,403
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Urime per temen Dine.Forumi mendoi se ka dobi nga leramonia e temave...rrit numrin e antarve ,dhe vetem sa ka dobi nga trajtimi i temave ,sidomos te lemis gjuhesore.
Kerkrimi i etimologjis se fjales ,sidomos per fjalet qe ne te kaluaren e larget ,besoj se kishin kuptim tjeter..tani mund ta ket te perafert kuptimin ,pore jo gjithmon....fjala qe solle ne te kaluaren jo te larget, duhet te ket pas kuptimin me ate kuptimin :qaja me lot se qeshuri,me kuptimin te mgjashem si tallje pore une besoj ishte mutallje,pa fjalet(pa viza)pa ndarse, hehehe( pa dhemb.)
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

....fjala qe solle ne te kaluaren jo te larget, duhet te ket pas kuptimin me ate kuptimin :qaja me lot se qeshuri,me kuptimin te mgjashem si tallje pore une besoj ishte mutallje,pa fjalet(pa viza)pa ndarse, hehehe( pa dhemb.)
Pershendetje

Ganimet...pa te keqe, ma shpjego edhe nji here. Se nuk e kuptova mire. Per cilen fjale e ke fjalen. Per 'talljen'?
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Deri tani nga kerimet qe une kam bere per keto dy fjale kam gjetur shume pak materjal.

Fjala Tall, mendoj se vjen ose ka lidhje me 'Talian' nji nga 9 nuset (muses) ne mitologjine e ashtuquajtur Greke. Talia eshe perendesha e Komedise.

Kurse Me u Shtire, nuk kam gjetur asnji informacjon. Por me hamendje mund te ket lidhje me Satirizmin.-boh-. Per ata qe nuke dine se cfar eshte Satirizmi: me pak fjale eshte nje stil letrar i cili ve ne loje njeriun duke u perqendruar ose ve ne dukje te gjitha Veset e njeriut.

Jam kurjoz te di nese dikush ka me shume informacjon per te dyja fjalet.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Ne anglishte egziston fjala 'flock'. Kjo fjale ka dy kuptime kryesore:

1-'tufe' dhenesh, kope kafshesh, tuf njerezish etj. Etimologet anglo-amerikan mendojn se mund ta ket prejardhjen nga proto-gjermanishtja dhe e lidhin me fjalen 'folc' qe do te thote njerez, por edhe ata vet e pranojn se eshte teper e sforcuar, dhe pranojn se nuk i dihet origjina.

2- perdorimi i dyte i kesaj fjale eshte tamam sic e kemi ne ne gjuhen Shqipe, pra flok, tufe me lesh, floket e kokes. Ne gjuhen Shqipe me sa di une fjala Flok dikur ka qen Fjok, fjale qe ende perdoret ne dialektin Geg. Fjok vjen nga Fije/t. Pra kjo fjale jo vetem qe ka kukptim ne gjuhen Shqipe por edhe reduktohet ne formen e saj fillestare.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,370
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Ne anglishte egziston fjala 'flock'. Kjo fjale ka dy kuptime kryesore:

1-'tufe' dhenesh, kope kafshesh, tuf njerezish etj. Etimologet anglo-amerikan mendojn se mund ta ket prejardhjen nga proto-gjermanishtja dhe e lidhin me fjalen 'folc' qe do te thote njerez, por edhe ata vet e pranojn se eshte teper e sforcuar, dhe pranojn se nuk i dihet origjina.

2- perdorimi i dyte i kesaj fjale eshte tamam sic e kemi ne ne gjuhen Shqipe, pra flok, tufe me lesh, floket e kokes. Ne gjuhen Shqipe me sa di une fjala Flok dikur ka qen Fjok, fjale qe ende perdoret ne dialektin Geg. Fjok vjen nga Fije/t. Pra kjo fjale jo vetem qe ka kukptim ne gjuhen Shqipe por edhe reduktohet ne formen e saj fillestare.
"L" ne shqip eshte me e vjeter se "J"
pra fjok eshte me e re se floke....analogji, bila--->bija etj
floke lidhet me koke, e cila duhet te kete dhene ne latinisht caput(capo italisht), e cila jep capillus(lat)[plisi shqiptar eshte prej leshi], capello(it), pra qimet(leshi) e krese-kokes, floket.

si kokluzion, vete fjala plis eshte fjale antike shqipe=lesh, qime(fjale me te reja)=pilus(lat),pelo(it)

gjetje e bukur dine, eshte mjaft interesante sesi flock ne anglisht, praktikisht eshte e njejta fjale ne shqip floke,e cila sigurisht nuk rrjedh nga head, pra anglezet e kane huazuar, po si? nepermjet latinishtes, frengjishtes?! duket qe jo, perderisa fjala flock eshte ekzaktesisht si floke(shqip).
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

"L" ne shqip eshte me e vjeter se "J"
pra fjok eshte me e re se floke....analogji, bila--->bija etj
floke lidhet me koke, e cila duhet te kete dhene ne latinisht caput(capo italisht), e cila jep capillus(lat)[plisi shqiptar eshte prej leshi], capello(it), pra qimet(leshi) e krese-kokes, floket.

si kokluzion, vete fjala plis eshte fjale antike shqipe=lesh, qime(fjale me te reja)=pilus(lat),pelo(it)

gjetje e bukur dine, eshte mjaft interesante sesi flock ne anglisht, praktikisht eshte e njejta fjale ne shqip floke,e cila sigurisht nuk rrjedh nga head, pra anglezet e kane huazuar, po si? nepermjet latinishtes, frengjishtes?! duket qe jo, perderisa fjala flock eshte ekzaktesisht si floke(shqip).
Edhe mua me shkoj mendja tek 'capelli' qe sikurisht vjen nga latinishjta.


Fjala floke/fjoke eshte percaktuese, dihet qe behet fjale per koken. Une them se eshte nje nderlidhje e fjales Fije me koke. Fijet e kokes dhe ka dhen Floke/Fjoke.

Por mund te jete edhe ashtu si thua ti, nese 'l-ja' eshte me e vjeter.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Ne Anglishte egziston fjala 'Sky' dhe shqiptohet (Skaj). Kjo fjale do te thote "Qiell-i". Kjo fjale pretendohet te ket prejardhjen nga nje fjale e vjeter e proto-gjermanishtes 'skeujam' qe do te thote mbules ose re".

Eshte interesant fakit se edhe ne shqip egziston nje fjale shume e ngjajshme me kete fjale, shqiptimi eshet plotesisht i njejt. E kam fjalen pikerisht per fjalen 'Skaj=Skajet=Skajshme. Fjale qe nenkupton dy pika ekstreme. Dy objeke ose ide te cilat qendrojn ne dy pikat me ekstreme brenda nje hapesire te caktuar. Praktikish dhe figurativisht. Pra ne skaje te ndryshme. A nuk eshe qielli ose reja pika me ekstreme me e Skajshme ne krahasim me token? Persa kohe qendrojm brenda hapesires 'sone'.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Fjala tejter eshte 'Mrekulli'. Mendohet se kjo fjale eshte marre nga Frengjishtja apo Italishjta, pra fjala 'Miracle' dhe i eshte pershtatur fonetikes se Shqipes. Tani Fjala Miracle ndahet keshtu Mir+(mbrapashtesen)Acle. Kjo fjale mendohet te jet nje degezim i fjales Latine Mirus=Mir+us, dhe do te thote, pak a shume, dicka e kendshme.

A nuk kemi ne fjalen Shqipe Mir qe nenkupton dicka pozitive, e kendshme??? Kjo fjal me sa di une per doret vetem nga gjuha Shqipe ne kete form sic e kam shkruar me lart, pra perdoret akoma ne formen e saj me primitive qe duhet te jet 'Mir'. Ja edhe shpjegimi i fjales nga etimologet anglo-amerikan:

miracle (n.)
mid-12c., "a wondrous work of God," from Old French miracle (11c.) "miracle, story of a miracle, miracle play," from Latin miraculum "object of wonder" (in Church Latin, "marvelous event caused by God"), from mirari "to wonder at, marvel, be astonished," figuratively "to regard, esteem," from mirus "wonderful, astonishing, amazing..."
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,370
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

SPES MEA IN DEO EST....

kjo shprehje latine ne shqip ben

SHPRESA IME NE ZOTI ESHTE


ne italisht, bije direkte e latinishtes ben

La mia speranza è in Dio...ne anglisht “My hope is in God.” etc.


vini re sa e ngjashme eshte kjo moto e scottish rite me shqipen...spes me shprese dhe est me eshte.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,370
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

kete mbishkrim varri mesap-ilir ka disa vjet qe e kam postuar diku tjeter, qe ne 2007, por u anashkalua pa u vene re.
alfabeti mesap eshte pararendes i atij latin. vini re germat "A", "R", dhe "F".

kurse tek Mappa di Ceglie Messapica-harta mesapike e Celie-s ka nje fakt interesant, vetem qyteti i tarantos eshte shkruar me germa helene, cdo gje tjeter me germa iliro-mesape. domethenia eshte fare e qarte, helenet e taranto-s ishin te ndryshem nga mesapo-iliret.

atehere....

Japiget dhe Mesapet populluan Salento meridionale(jugore) dhe pjesen me te madhe te Puglia-s,ato ishin dy fise Ilirike krejtesisht te ndryshem nga Greket.
1-Japiget ishin tribuja e pare Ilire qe arriten ne Puglia jugore rreth vitit 1200 para krishtit,ata erdhen nga Shqiperia jugore.
2-Choni(pa tjeter keta duhet te jene nga Kaonet),edhe keta erdhen nga Shqiperia,dhe u vendosen ne puglia veriore rreth shekullit te XI-X para krishtit.
3-Messapi,keta erdhen ne puglia qendrore rreth shekullit teX para krishtit,dhe u shkrine krejtesisht me Japiget dhe Choni qe kishin ardhur me pare.
4-Peuceti dhe Dauni,keta ishin dy nen tribu Japige qe erdhen nga Shqiperia jugore dhe u vendosen reth shekullit VII para krishtit ne ate qe eshte sot provinca e Bari-t dhe e Foggia-s.
5-Calabri(Galabri), keta erdhen me vone sesa Peuceti dhe Dauni dhe ishin tribuja e fundit Ilirike qe erdhen ne Itali,migracioni i tyre zgjati 100vjet nga viti 500b.c deri 400b,c.....Kalabret ishin Dardane. 

IKHTHUS

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 27, 2012
Postime
332
Pikët
0
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

4-Peuceti dhe Dauni,keta ishin dy nen tribu Japige qe erdhen nga Shqiperia jugore dhe u vendosen reth shekullit VII para krishtit ne ate qe eshte sot provinca e Bari-t dhe e Foggia-s.
Daunet jane thirrur edhe Dard Dardan dhe kryeqyteti i tyre quhej Dardanos. "Veramente i Daunii erano chiamati Dardi ed avevano per capitale una città Dardanos ( Lycophr Alex., 1128 )" ; Avevano i Daunii costumi dardanici àp Iliou per es. quello di portar la chioma a somiglianza di quella di Ettore. (Lycoph 1133 )

Edhe qyteti Barletta ne Puglia eshte themeluar nga dardanet dhe me vone ishte qytet nen zoterimin e Bardhylit. ".. , a brevissima distanza da Bardulos, di una colonia di Dardani Illirici;"


Ne nje pamje pak me qarte ketu poshte, ajo qe me bie ne sy eshte ANA APRODITA ,ANA edhe ne vende tjera eshte interpretuar si perendesha , mbreteresha ne kete kuptim.Germa O shfaqet si rreth i vogel por ka edhe rrathe te vegjel me pike ne mes qe duhet te jene ndares te fjaleve por qe edhe te ngaterrojne ne deshifrim, ndersa ajo qe duket si germa Γ ,del si P tek fjala Aprodite, me rendesi eshte se fjala DITA eshte e paster shqip.Ja disa varjante te mundshme deshifrimi:
I.ANA APRODITA LAHONA EOTORIDDA HIPAKA I EOTORIDDA A?TO?RASKE? XORRIHIBILIFA

II. ANA APRODITA LAH NA EOTORIDA HIPAKA I EOTORIDDA A?TO?RASKE? XORRIHIBILIFA

II. ANA APRODITA LAH NA EOTORIDDA HIPAKA I EOTORIDDA A?TO?RASKE? XORRIHI BILIFA

-HI edhe ne mbishkrime te tjera eshte prapashtese foljore, si tek ,klauhi)
-HIPAKA, besoj nga HIPa-ka "e hypura,maja,hypaja,mal,koder?)
-LAH mund te jete la, ve,vendos,
-XORRI_hi 'HAIRE,hajer,u lumturofte?'

EOTORIDDA eshte shkruar dy here nga e cila mund te heqim prapashtesen -IDDA qe eshte njesoj sikur te gjirokastr-it.Aene-id,Ajak_id dhe eshte perdorur ne emra qytetesh si Ptolemeida, pra ngelet EOTOR 'Hector'? .Ndoshta duhet krahasuar me ndonje alfabet tjeter per vlerat e X , H ,L,S dhe te F-se se cfare perfaqesojne,disa i vura me pikepyetje se mund te jene te ndryshe nga c`duken.Nje perkthim i pjesshem i mundshem:


PERENDESHA AFERDITE VURI(la) NE MAJAT E HEKTORIDES ..
.....U LUMTUROFTE BILIFA?


Nuk e di pse nuk hapet foto.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Ne gjuhen Shqipe egziston nje fjale "Abrash'. Me duket se perdoret me shume ne gegerishten. Kjo fjale do te thote 'njeri i prap' qe 'kruhet ose provokon'. Ne anglishte egzistone pothuajse e njejta fjale qe nenkpton te nejten gje.

abras(ive) (adj.) Look up abrasive at Dictionary.com
1805, from Latin abras-, past participle stem of abradere (see abrasion) + -ive. Figurative sense of "tending to provoke anger" is first recorded 1925. Related: Abrasively; abrasiveness.

sipas keti burimi kjo fjal vjen nga Latinishtja. A di dikush me teper per kete fjale?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,159
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Ne ne shqip i themi brazde asaj qe maqellara i theshka 'abrash'.
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,184
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Per mbiemer Abrazh nuk kam degju. Abrashi ka me shumice.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,615
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

SPES MEA IN DEO EST....

kjo shprehje latine ne shqip ben

SHPRESA IME NE ZOTI ESHTE


ne italisht, bije direkte e latinishtes ben

La mia speranza è in Dio...ne anglisht “My hope is in God.” etc.


vini re sa e ngjashme eshte kjo moto e scottish rite me shqipen...spes me shprese dhe est me eshte.
Për këto ngjajshmëri mes Skotët/skocezët me shqipen është folur para 200 vitesh dhe tani sa jemi zgjuar, por ne jemi zgjuar disi poa frik fare se, duke parë distancen mes dy vendeve, jemi te detryaur te kërkojmi edhe shtigje tjera që qojnë në kahje te kunderta;
E di se kemi filluar te mbytemi drejte e në gjuhësi pa patur njohuri aspak në njohurit e para se, si leviznin popujt që nga para historia, prandaj debati nuk mund te zhvillohet vetem se nga pikpamjet gjuhësore pa i shfleturar njëherë mirë për disa vite edhe migracionet e lashta. Pretendimet janë diçka tjetër, duhet te shkohët edhe nga e kunderta se keshtu si e kemi nisur ne bumerangin do e kemi pas kokes...dhe pa e ditur do na qelloje, nga mos dija njerëzit e pesojnë; pa e ditur hsitorine e tçudve apo tudeskve, popujve baltik, çdo tentim i yni për të deshmuar se shqipja është aksi i këtyre gjuihëve shkon në damin tonë, nga mosdija !
 

IKHTHUS

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 27, 2012
Postime
332
Pikët
0
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

por ne jemi zgjuar disi poa frik fare se,
Spam Spamoviq,po ti cfare gjuhe flet se spot marr vesh jaran, a je n`vedi a jo, qka prrallis?.Ben mire si shqipfoles i thjeshte qe je, mos ta zesh ne goje gjuhen shqipe.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,119
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Abrazh ka edhe mbiemer shqiptar,mos u cudit.
Qe fjala 'abrash' perdoret ne gjuhen Shqipe kete nuk e diskutoj sepse e kam digjuar te perdoret disa here. Nuk jam i sigurt cili dialekt e perdor me shume sepse nga qe jam rritur me njerez nga te gjtha viset e Shqiperise e kam te veshtire ta percaktoj. Kam pershtypjen se perdoret ne gegnishten me shume. 'Abrash' sic e shpjegova me lart do te thote: 'i prap, zevzek'.
 

IKHTHUS

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 27, 2012
Postime
332
Pikët
0
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Qe fjala 'abrash' perdoret ne gjuhen Shqipe kete nuk e diskutoj sepse e kam digjuar te perdoret disa here. Nuk jam i sigurt cili dialekt e perdor me shume sepse nga qe jam rritur me njerez nga te gjtha viset e Shqiperise e kam te veshtire ta percaktoj. Kam pershtypjen se perdoret ne gegnishten me shume. 'Abrash' sic e shpjegova me lart do te thote: 'i prap, zevzek'.
Spjegimi qe i ke bere me pelqen,duhet te jete i sakte.Une e di qe gjendet si mbiemer Abrazhi ose Abrashi sic tha Rex ne Gjakove ,nuk e di ne se perdoret ne ndonje vend tjeter.
 
Top