• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rrënja e kësaj fjale është...

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,543
Pikët
83
Vendndodhja
France.
OBELIXU dardan dhe perse!!!!

Në fakt, të gjithë emrat e Greqinë së lashtë si shkrimet mbi tabletat e linerve të qytetrimit egjeanë janë të të njëjtit lloj, nga Gjuha polake !

Ne mund të themi se, gjuha e banorve të këtyre vendeve erdhi nga Polonia dhe se këta emrat e njohur tek autorët si "skitët" apo "pellazgët" thjesht ishin i njëjti popull i njohur edhe ndryshe me emrin "Gimirri" (populli i gjijve të mirë) të dlur nga gjini i mirë që njihen kështu edhe në tabletat Babilonase kurse tek ne në popullore shqipe njihën me emrin "palloshki" (njerëz jo të kqinjë) dhe nga këtu sigurishtë vjen deri tek ngatrrimi, këta Palloshkët e ardhur nga Polonia fill pas shkrirjes së akullnajave ngatërrohen tek autorët e vjetër duke iu dhën emrin "pellazgë" të brdh, si dihet polakët janë një popull i racës së bardh !
--- Gjin dobre (gjij te mure)...per emrin e gruas ne leternjoftim polajet e shkruajn ndryshe nga ai i burrit, psh...Zonja Oginska dhe zoti Ogjinski...por ne skajore thuhet psh...mbreme isha tek ''Ogjinskajet'' ...o gjin ska jete...ketu ! Nisoj edhe te francezet e thojne ...shkova ne ''pua sa njeri''...apo ''kordo njeri''...te polaket trohave te imta te bujes iu thone ''trohe'' ..pollashke apo jo ?!
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,518
Pikët
113
--- Gjin dobre (gjij te mure)...per emrin e gruas ne leternjoftim polajet e shkruajn ndryshe nga ai i burrit, psh...Zonja Oginska dhe zoti Ogjinski...por ne skajore thuhet psh...mbreme isha tek ''Ogjinskajet'' ...o gjin ska jete...ketu ! Nisoj edhe te francezet e thojne ...shkova ne ''pua sa njeri''...apo ''kordo njeri''...te polaket trohave te imta te bujes iu thone ''trohe'' ..pollashke apo jo ?!
gjin bue shpata! .... xhin dobre mon papa`dance`
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,365
Pikët
113
--- Gjin dobre (gjij te mure)...per emrin e gruas ne leternjoftim polajet e shkruajn ndryshe nga ai i burrit, psh...Zonja Oginska dhe zoti Ogjinski...por ne skajore thuhet psh...mbreme isha tek ''Ogjinskajet'' ...o gjin ska jete...ketu ! Nisoj edhe te francezet e thojne ...shkova ne ''pua sa njeri''...apo ''kordo njeri''...te polaket trohave te imta te bujes iu thone ''trohe'' ..pollashke apo jo ?!
O [email protected] robt. I hudhi tuc polaket ky. Sa mora vesh se 17 veta kane vrare veten ne Poloni dhe afer cdo te vetevrari i eshte gjetur nje flete e printuar nga postimi i Kreksit. Policia ne kerkim te shkakut. E hongre Kreks po te kapen. Te kam thone mos u merr me fjaleformim po ti jo e jo.

P.S.
Me cfare delaroi nje i policise. Ky postim fyen kombin polak. Sepse sipas ketij postimi, kur martohet ndonjera ne Poloni burri i zhvesh rrobet por dhe emrin.

Ogjinski > Oginska > .... o gjin s'ka jete ketu !!!
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,543
Pikët
83
Vendndodhja
France.
Cila eshte domethenja e fjales
''HAJKA'' ...?!
Hajka eshte nje rrob e gjere e veshjes per femra nje lloj gjurdije e fryer e cila mund te mshefi/maskoje nje arme nen të....kesaj palltos i thone 'hajka'' ne gjuhen berbere algheriane....te na hajka i bie ''kurtha''....
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,543
Pikët
83
Vendndodhja
France.
Fjalet tjeta per te cilat ne pretendojmi me çdo kushte se jane me rrenje shqipe, por edhe ato tjerat tanat jane me rrenje te gjuheve te huaja si fjala;
''KAPTURE/KAPTYLLI''
''SENTYRE/RRYPTYRE''
''KAPITYLLE/KAPITYLLIM''
''' LEKTYRE/LEXIM ''
'' RRYP'' /sen/TYRE''
''KRABUJE''
KRAB UJI
GRABIJE
Te gjitha keto fjale kane rrenje nga gjuhe te huaja dhe shifet se si jane ndertua nga nje sistem i thjeshte;
Hap fjalorin dhe kopjon nje fjale si psh;
''CRABE'' /de mères /shCRRABLA uji.
''KRRAB + UJE'' /GRABUJE /vegel kopshti.
Ka perplote tjera si ''RRAMETA'' eshte fshis/fshes druri ne ghuhe te huaj rrenja ''RRAMA-se'' do thote me tubua me mbledh diçka ne toke por gjesti i fsheses eshte si tek lopatat e marinarve kur shtyjne anijen ose barken; RAME i shtohet META ne sllave dhe krijohet nje fjale per nje gjuhe te re qe do ta quajmi ''RRAMETA'' edhe sllave edhe franke !
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,016
Pikët
113
Me shkoj mendja tek fjala Uelsi, Weles (Shteti)

Par disa vitesh gjate nje studimi etimologjik hasa ne kete fjale. Nuk e mbaj mend burimin por mbaj mend qe ne ate burim fliteshte per nje fjale me te vjeter se Weles e cila kishte kuptimin e Vellaut, Pra uelsianet per skocezet dhe irlandezet ishin vellezer me kuptimin e fjales jo anglo-sakson sic ishin fiset gjermanike qe erdhen me vone. Nuk e di a egziston germa W ne Keltishten. Me sa di une W gjehet edhe ne gjermanishten e cila ndoshta me kalimin e kohes dhe ndikimi qe pati Anglia ne "Britani" per me shume se 800 vjete i ka dhene kete germe fjales Weles.

Ne gjermanisht W shqiptohet V dhe nese i bejme nje zevendesim del fjala Veles=vella e cila ka shume kuptim me shpjegimin qe i dhashe me larte.

Po ashtu jam i besimit se fjale Vlleh mund te kete te njejtin kuptim. Vllehet jane rrumunet Daket te cilet kan bashkejetuar me Iliret the Traket. Pra Vllehet, Wallachia. Edhe kjo fjale ka perpara germen W e cila shqiptohet edhe V.

A di dikush me teper?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,543
Pikët
83
Vendndodhja
France.
Me shkoj mendja tek fjala Uelsi, Weles (Shteti)

Par disa vitesh gjate nje studimi etimologjik hasa ne kete fjale. Nuk e mbaj mend burimin por mbaj mend qe ne ate burim fliteshte per nje fjale me te vjeter se Weles e cila kishte kuptimin e Vellaut, Pra uelsianet per skocezet dhe irlandezet ishin vellezer me kuptimin e fjales jo anglo-sakson sic ishin fiset gjermanike qe erdhen me vone. Nuk e di a egziston germa W ne Keltishten. Me sa di une W gjehet edhe ne gjermanishten e cila ndoshta me kalimin e kohes dhe ndikimi qe pati Anglia ne "Britani" per me shume se 800 vjete i ka dhene kete germe fjales Weles.

Ne gjermanisht W shqiptohet V dhe nese i bejme nje zevendesim del fjala Veles=vella e cila ka shume kuptim me shpjegimin qe i dhashe me larte.

Po ashtu jam i besimit se fjale Vlleh mund te kete te njejtin kuptim. Vllehet jane rrumunet Daket te cilet kan bashkejetuar me Iliret the Traket. Pra Vllehet, Wallachia. Edhe kjo fjale ka perpara germen W e cila shqiptohet edhe V.

A di dikush me teper?
Po, kete nderlidhje e kam cekur por s ishte prej meje por nga nje studiues me heret.
Duhet rishikuar edhe ihere tema vellehet ketu ne forum...
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,016
Pikët
113
Po, kete nderlidhje e kam cekur por s ishte prej meje por nga nje studiues me heret.
Duhet rishikuar edhe ihere tema vellehet ketu ne forum...
Me duket se e kam trajtuar kete fjale tek tema qe hapa ketu disa vite me pare 'Sa thelle jane rrenjet e Shqipes dhe afiniteti i saj me gjuhet IE'
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,266
Pikët
113
Përgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

ok po jap intepretimin e signor C. De Simone me te cilin bie pjeserisht dakord.

se pari ai nuk di shqip, dhe se dyti ben nje gabim trashanik elementar dhe pse studiues i famshem i messapeve.

ai thote.


Ana Aprodita Lahona Theoto/ridda Hipaka-thi Theotoriddath / [Th]aotoras Keosorrihi biliva

Traduzione: ad Afrodite Ana da parte di Lahona Theotoridda e di Hipaka. Theotoriddath; figlia di Thaotor Keosorres.


se pari duhet te sqaroj qe fjalet ne mbishkrim nuk jane te ndara, se dyti, mbiemrat ne lashtesi nuk ekzistonin, pra keosorres ai e quan mbiemer, nuk eshte fare e vertete... ok kemi lahona theotorida, por theotorida nuk eshte mbiemer, eshte patronimik, dmth lahona e bija e thaotorit.
meqenese eshte nje mbishkrim varri, ben sens qe Keosorrihi biliva te ndahet ne keoso rri hi bilifa, pra, ketu rri e bija. pra nga keoso kemi QUA ne italisht dhe ketu ne shqip, interesante eshte qe ne dialektet jugore italiane perdoret fjala ko dhe jo qua, qui, njesoj si ne disa zona gege.

zoti De Simone eshte i sakte vetem per fjalen bilifa e cila ne ilirisht eshte bilia dhe ne shqipen e sotme bija, nga kjo fjale antike kemi sot ne italisht figlia.

megjithate libri i tij "«Italia omnium terrarum parens»" eshte shume i mire, ka informacion mjaft te bollshem per messapine, per te cilen shqiptaret nuk dine asgje.

ne shqiperi botohen lloj lloj hajvanlleqesh, askush nuk merr mundimin te sponzorizoje perkthime dhe botime me vlere per shqiperine.

nejse che cazzo me ne frega, une librin e kam, e lexoj ne origjinal.

tjeter
karaburun gjendet ne te dyja anet e otrantos, brindisi derivon direkt nga kjo fjale. ca vite me pare e kerkonin karaburunin andej nga turqia:p
...........

Lexojeni perseri.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,543
Pikët
83
Vendndodhja
France.
Faleminderit magnus,
E lexova permbajtjen tuaj per mezapet e Salentos me vemendje.
Tjeter sen eshte mendimi juaj se a perputhen sot keto mbishkrime ne gur te varrezave mezape me gjuhen shqipe.
Ska deshmi te mjaftueshme rreth gjuhes se ky populli mezap fliste shqip.
Pa dyshim se mezapet ishin fise te shumta qe u shperngulen nga Shqiperia e jugut Korça e Devolli i sotem, mirepo kur krahasohet gjuha ketu ka diçka qe nuk nderlidhen mes veti mezapishtja me shqipen prandaj duhet pranuar faktin se keto fise ilire qe u shperngulen pertej Otrantos 800 vite para krishti si dhe arbereshet me von pas 2300 vitesh, nuk kane folur te njejten ghuhe.
Sot, pa patur prova te mjaftueshme po themi se mezapet flisnin ilirishte e jo shqip dhe keshtu mbeti nga specialistet, sadopak u ringjall ilirishtja sikur te ringjallej shqipja permes arbereshve.
Ne te dy epokat ka shpraztira, mungon nje pjes e zingjirit iliro shqiptar ne gjuhesi edhe se eshte vertetua se si arbereshet edhe mezapet qe te dyt vijn nga tokat iliro albane.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,543
Pikët
83
Vendndodhja
France.
Arkeologet italian kan dalur me bindjet e tyre sipas te dhenave sgkencore, germimeve arkeologjike se, keto enet qe barten mezapet nga iliria te quajtura ''devolliane'' qe krahasohen me ato te varrezave te Devollit, jane tipike ilire qe nuk vijn nga komerci por u barten me vete edhe pertej detit ne Salento.
Tash nese i hyjmi germimeve eshte per tu habitur kjo se kur emigruan keta mezapet atje ne rrethinen e Brindizit ( jo se kjo peninsul ka formen e brinit te dashit por arsyeja ishte qe kete emer e muar nga se porti ishte i ndar ne dysh brinat dyshe si ''dy krenshe'' dy rremshe...porti me dy brigje.
Fjala tjeter ''bilja'' /figlia latine (bija) biri /fils (figlio) biri, nuk po shkon kjo se krahas ''bijes'' duhej te gjejmi ne mbishkrime edhe birin...por ska ose kjo ''bilja'' eshte biri e ho bija, pra dej me tani ka pak fjale shqipe ose fare kurse ato tjerat numrohen si fjale ilire te banorve te hershem ndoshta te shtyer nga ndonje dyndje qe vinte prej lindjes (trake-greke apo majedone) keta mezaper detyrohen te ikin ne Sakento te thembra e Apenineve.
Tjetra, pasi qe spo gjejmi prova gjuhesore identike apo te peraferta me shqipen e albane te sotem, shtrohet pyetja, nga erdhen dhe kush ishin keta pushtues qe i detyruan fiset ilireezape qe te kalonin detin per te mbijetuar nga pushtuesit e rinje qe u vendosen ne tokat e ilirve te ikur.
Logjika e llogarit pra se, iliret e pare qe iken ne italie ma spaskan lidhje me pushtuesit...?!!!
Vetvetiu shkenca po detyrohet me then te verteten se ata iliret e jugut u shperngulen ne italie, vendin e tyre e moren tjeret....kush ishin keta te ardhur ?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,543
Pikët
83
Vendndodhja
France.
Ti rikthehemi edhe ihere ktyre krahasimeve mes
1) mezapve---ilirve
2) arbereshve---shqiptarve

Ne te dy rastet ka shume dallime sepse abtropologjia nuk na lejon sot te mashtrohemi as DNA. Derisa ende nuk kemi gjetur eshtra ne dy anet so te mezapet si te iliret per te pare sot se a eshte i njejti popull a jo.
Sepse, sa i perkete antropollogjis a tregua se arbereshet fare nuk ngjajne sot me shqiptaret.
Athua mos ishin edhe keta arbereshet qe na i marrim te kohes se Sjebderbeut, mos po na dalin keta ilire apo mezapet e vjeter ?
Perndryshe kurgja s po perputhet !
 
Top