• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rrënja e kësaj fjale është...

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,621
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Nga vjen fjala:
''PERTEJ MALEVE'' ?
''PERTEJ DETIT''...?
....pertej....dhe ''sipri'' ose ''sipër'' ne popullore ''mbi...mbi mur, mbi rrasa, mbi gur/mi guri, mi muri.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,621
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Nga vjen fjala:
''PERTEJ MALEVE'' ?
''PERTEJ DETIT''...?
....pertej....dhe ''sipri'' ose ''sipër'' ne popullore ''mbi...mbi mur, mbi rrasa, mbi gur/mi guri, mi muri.
Fjalet nuk pikin prej qiellit n toke koti, ato mirren hua dhe kalojne prej nje gjuhes ne tjetren.
A teper veshtire qe ti detektojmi, jan futur dhe mbeten ne shqipe me pak ndryshime ne shkronja si per :
''SPANAK'' apo ''EPINAR'' nga
'' σπανάκι'' (spanaki) ku nganihere kjo ''S'' na vjen prej ''E'' greke qe shifet si E ''E ...por lexohet S per ''spanaki'' (Epinar )

njashtu edhe shume fjale prej ni guhe kaluan te tjetra.
Prandaj, edhe kjo fjala ''pertej'' (mbas kodre) kodra pas bregu ...duhet te kete nje rrjedh prej nga dikundi....
Reflektimi pare na vjen vervetiu nga ky ndryshim fjalesh apo rotacion si te fjala ''kunor'' kunorizim nga ''courone''/kuron u be ne shipe /kunor.
Mbar e mrapsht !
Njashtu edhe fjala ''katun'' (katund) prej ''cantone.it'' behet per ship: katundit...ose fjala ''si pré'' (aqe ngat) behet ship (sipri) ...krshtu pra tuj i krahasua keta shembuj konkret gjuhetari ne te ardhmen e gjen rrugen me lehte....per disa iu duket me mire endje rrotull...!

''Perte de vue'' apo humbje sysh diktohet te fjala shqipe ''pertej'' (perte de l oeil ) qe lexohet me za thjeshte :pert-ëj ! Do thote kur dikush humb nga vizioni, kalon malet, me tej eshte e pamundur qe te shifet njeri, thuhet: pertej (pert-ej) perte/humbje dhe e oeil/ëj syri...a jrijua fjala shipe ''pertej''
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,621
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Pse jo, do t ishte mire te kemi nje TEMA PER RROTACIZMA TE SHQIPES

Dita dites degjojmi ose lexojmi fjale sgqipe te ngjajshme me fjale ne gjuhe tjera.

''Kunora'' nga (couronne/kuron
''Une rris nje gocë'' nga (nurris de gosse )ushqyese e femijve...
Po, keto jane rrotacione...tana gjuhet rrjedhin prej shqipes.
* kuron*
*kunor*
* nurris*
*une rris*
*gos* (femij/gamine/gamë)
*goc*(gocë/at, çupa/cura
 

Mollos

Super Anëtar
Anëtar
Jun 25, 2013
Postime
101
Pikët
28
Pse jo, do t ishte mire te kemi nje TEMA PER RROTACIZMA TE SHQIPES

Dita dites degjojmi ose lexojmi fjale sgqipe te ngjajshme me fjale ne gjuhe tjera.

''Kunora'' nga (couronne/kuron
''Une rris nje gocë'' nga (nurris de gosse )ushqyese e femijve...
Po, keto jane rrotacione...tana gjuhet rrjedhin prej shqipes.
* kuron*
*kunor*
* nurris*
*une rris*
*gos* (femij/gamine/gamë)
*goc*(gocë/at, çupa/cura
Tlumt Kreks!

Kjo fjala goce apo sic thone leberit koce vjen nga i njejti burim si cuce
ma thelle Teuta eshte Cauca por ka qene edhe epitet i Athines,pra po ti
fusesh nen nje canak daughter,devojke,tkocer etj. ne ilirisht ka kene
TEUTA.Homeri i thote thugatra apo tugatra e njejte por del ne shqip Cika.

 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,621
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Cila eshte rrenja e kesaj fjales ?

Per me i ndigue arefo-kocaqt (sa faji imi pse ju bleni libra prej tyne...)
Per çdo mengjes na diftohet ne trunin/per hater te Toskes tash minoritare 20% por duhet tju nenshtrohmi rregullave te tyne/tyre, perndryshe s jemi shqiptar.

Sot fjala vjen tek shprehja e perditshme ne shqipe: ''MENYRA'' qe krahasohet me franken 'MANIER'' nje rrotullim /rotacion i lehte ka mundesua qe te komunikojmi ne kete ''MANJER'' /MENYRE/
Deshte apo nuk deshte kjo a e verteta.
Prej kujt dhe nga kush u krijua guha shipe?
Ose, si u krijua guha franke prej guhes shsipe ?!!!
Ne kete te fundit tan kan me u knaq....
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,443
Pikët
113
sot me shkoj mendja tek fjala anglishte re-view, shqip. ri-shikoj. Ne anglusht view do te thote te shikosh dicka por ne sensin figurativ. Anglishtja e ka marr kete nga frengjishtja e cila e ka marr nga latinishtja. Ne shqip kemi vjalne verej, verejtje etj. Jam kurjoz te di nese nese dikush di me shume rreth kesaj ngjajshmerie.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
2,195
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
sot me shkoj mendja tek fjala anglishte re-view, shqip. ri-shikoj. Ne anglusht view do te thote te shikosh dicka por ne sensin figurativ. Anglishtja e ka marr kete nga frengjishtja e cila e ka marr nga latinishtja. Ne shqip kemi vjalne verej, verejtje etj. Jam kurjoz te di nese nese dikush di me shume rreth kesaj ngjajshmerie.
Folja voir e frengjishtes dhe vedere e italishtes nuk jane gje tjeter pos vre,ve re e shqipes.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,593
Pikët
113
Nuk na interesojne huazime te panevojshme, si byrazer etj.
Po ju jap nje fjale, e cila mendoj eshte puro shqip.
Sic e dime, fjalet me te shkurtra jane ato me te lashtat.

at(shqip)
pater(latinisht)
vater(gjermanisht)
father(anglisht)
athir(keltisht)
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,593
Pikët
113
Interesant, dmth tek Persianet paska mbijetu kjo fjale Indo-Europjane ndersa te Greket dhe Shqiptaret eshte zevendesu me fjale jo Indo-Europjane.
Eshte huazim i panevojshem nepermjet turqishtes, nje tjeter fjale e huazuar nga turqishtja eshte ablla per moter. E perdorin ne maqedoni, ne shqiperi jo.
Moter ka lidhje etimologjike me mater(latinisht), mother( anglisht), mutter(gjermanisht).
Nendoj se origjinali eshte shqip, e huazuan latinet te paret, i ndryshuan kuptimin, quajne nenen.
E kam shpjeguar ne te shkuaren gjere e gjate, si, qysh, tek....tani pertoj.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,593
Pikët
113
Fjala moter lidhet direkt me materien.
Etimologet latine e interpretojne gabimisht si progjenitore e gjithckaje qe ka mase, qe lind cdo gje, pra mater ose madre ne italisht.
Ne fakt eshte koncepti dualistik materie-ide si vella e moter.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,443
Pikët
113
Eshte huazim i panevojshem nepermjet turqishtes, nje tjeter fjale e huazuar nga turqishtja eshte ablla per moter. E perdorin ne maqedoni, ne shqiperi jo.
Moter ka lidhje etimologjike me mater(latinisht), mother( anglisht), mutter(gjermanisht).
Nendoj se origjinali eshte shqip, e huazuan latinet te paret, i ndryshuan kuptimin, quajne nenen.
E kam shpjeguar ne te shkuaren gjere e gjate, si, qysh, tek....tani pertoj.
Moter, Mather shume e afert me Mitren. Demeter Zonja e 'fertility' jo vetem e tokes por e jetes be pergjithesi.
 
Top