• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Shenjat e pikësimit

Shenjat kryesore të pikësimit janë : pika(.), pikëpyetja(?), pikëçuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikëpresja(, dy pikat:) ), thonjëzat(” „), viza lidhëse(-) .Pika , pikëpyetja , pikëçuditësja , dhe tri pikat përdoren në fund të fjalisë për të shënuar pushimin që ndan dy fjali në gjuhën e folur .

Pika shënon intonacionin zbritës që shoqëron zakonisht fundin e fjalisë dëftore :

Gazmendi erdhi vonë në shtëpi (.)

Pikëpyetja shënon gafikisht intonacionin ngjitës që karakterizon pyetjen gjatë të folurit :

Nga na vjen o djalë (?)

Pikëçuditja shënon grafikisht intonacionin ngjitës dhe intensitetin e veçantë që karakterizon shprehjen e një emocioni ( një e papritur , kundërshtim , zemërim , gëzim ) :

Merre lahutën dhe na këndo një këngë trimash (!)

Tri pikat tregojnë që fjalia përmban një nëntext ose që mbetet e pambaruar :

Komandanti i urdhëroi ushtarët të dilnin roje se shejtani besë s’ka (…)

Presja , pikëpresja , kllapat përdoren brenda fjalisë .


Presja shënon grafikisht një pushim të shkurtër brenda fjalisë . Ajo shërben për të vënë në dukje :

- një fjalë a një grup fjalësh në rolin e një gjymtyre të veçuar :

Artani (,) djali më i madh(,) punonte në tregëti …

Një fjalë a një grup fjalësh në rolin e një gjymtyre homogjene :

Skënderbeu mishëronte vetitë më pozititve të popullit : urtësinë (,) mençurinë e trimërinë .

Fjalët e togjet e fjalëve të ndërmjetme :

Agimi (,) për çudi (,) nuk shkoi larg .

Pjesët e një fjalie të përbërë

Sançoja (,) pasi rregulloi kafshët (,) shkoi aty ku zienin ca copa mishi mbi zjarr .Pikëpresja shënon grafikisht një pushim më të gjatë se presja . Ajo ndan në përgjithësi pjesë të ndryshme të pavarura të një fjalie të përbërë :

Ata që më donin , erdhën ( ata që s’më donin , nuk erdhën .Dy pikat shënojnë një pushim që zgjat pothuajse sa pikëpresja , por ndryshe prej saj dy pikat kanë një vlerë , lajmërojnë një shpjegim , një varg shembujsh etj .

Ishte paralizuar; nuk lëvizte dot asgjë :) )as duart, as këmbët. Disa pemë p.sh.:) )

portokallat, limonat , mandarinat i pjekin frutat në dimër .Kllapat shënojnë një pushim të shkurtër si presja e shërbejnë për të dalluar , shquar dhe veçuar një grup fjalësh që shprehin një sqarim ose një mendim të ndërshtënë :

Te fusha e kuqe —( ajo quhej keshtu , se në mes të saj një shkëmb i kuq )— Dritën e priste Agimi .Thojëzat dhe vizat .

Thonjëzat dhe viza shërbejnë për të rrethuar fjalët e një ose më shumë bashkëbiseduesve në një ligjëratë të drejtë .

(“) Zemra e prindit nuk gënjehet aq kollaj(“) , – tha plaku .Thojëzat shërbejnë gjithashtu për të shënuar emertimet e rrugëve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etj .:

Banon në rrugën (“)Naim Frashëri(“).
 

kurravica

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 12, 2010
Postime
27
Pikët
0
Përgjigje e: Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

Shenjat e pikësimit

Shenjat kryesore të pikësimit janë : pika(.), pikëpyetja(?), pikëçuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikëpresja(, dy pikat:) ), thonjëzat(” „), viza lidhëse(-) .Pika , pikëpyetja ," pikëçuditësja" , dhe tri pikat përdoren në fund të
--------------
fjalisë për të shënuar pushimin që ndan dy fjali në gjuhën e folur .

Pika shënon intonacionin zbritës që shoqëron zakonisht fundin e fjalisë dëftore :


Gazmendi erdhi vonë në shtëpi (.)

Pikëpyetja shënon gafikisht intonacionin ngjitës që karakterizon pyetjen gjatë të folurit :

Nga na vjen o djalë (?)

Pikëçuditja shënon grafikisht intonacionin ngjitës dhe intensitetin e veçantë që karakterizon shprehjen e një emocioni ( një e papritur , kundërshtim , zemërim , gëzim ) :

Merre lahutën dhe na këndo një këngë trimash (!)

Tri pikat tregojnë që fjalia përmban një nëntext ose që mbetet e pambaruar :

Komandanti i urdhëroi ushtarët të dilnin roje se shejtani besë s’ka (…)

Presja , pikëpresja , kllapat përdoren brenda fjalisë .


Presja shënon grafikisht një pushim të shkurtër brenda fjalisë . Ajo shërben për të vënë në dukje :

- një fjalë a një grup fjalësh në rolin e një gjymtyre të veçuar :

Artani (,) djali më i madh(,) punonte në tregëti …

Një fjalë a një grup fjalësh në rolin e një gjymtyre homogjene :

Skënderbeu mishëronte vetitë më pozititve të popullit : urtësinë (,) mençurinë e trimërinë .

Fjalët e togjet e fjalëve të ndërmjetme :

Agimi (,) për çudi (,) nuk shkoi larg .

Pjesët e një fjalie të përbërë

Sançoja (,) pasi rregulloi kafshët (,) shkoi aty ku zienin ca copa mishi mbi zjarr .Pikëpresja shënon grafikisht një pushim më të gjatë se presja . Ajo ndan në përgjithësi pjesë të ndryshme të pavarura të një fjalie të përbërë :

Ata që më donin , erdhën ( ata që s’më donin , nuk erdhën .Dy pikat shënojnë një pushim që zgjat pothuajse sa pikëpresja , por ndryshe prej saj dy pikat kanë një vlerë , lajmërojnë një shpjegim , një varg shembujsh etj .

Ishte paralizuar; nuk lëvizte dot asgjë :) )as duart, as këmbët. Disa pemë p.sh.:) )

portokallat, limonat , mandarinat i pjekin frutat në dimër .Kllapat shënojnë një pushim të shkurtër si presja e shërbejnë për të dalluar , shquar dhe veçuar një grup fjalësh që shprehin një sqarim ose një mendim të ndërshtënë :

Te fusha e kuqe —( ajo quhej keshtu , se në mes të saj një shkëmb i kuq )— Dritën e priste Agimi .Thojëzat dhe vizat .

Thonjëzat dhe viza shërbejnë për të rrethuar fjalët e një ose më shumë bashkëbiseduesve në një ligjëratë të drejtë .

(“) Zemra e prindit nuk gënjehet aq kollaj(“) , – tha plaku .Thojëzat shërbejnë gjithashtu për të shënuar emertimet e rrugëve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etj .:

Banon në rrugën (“)Naim Frashëri(“).
----------------------------------------------------
Po shkruojm për gramatik e për drejt sghkrimin ater i thom PIKËÇUDITJA.G'jûha Shqipe HABITET e g'jûha Malazeze ÇUDDITET.Nuk dij kur i ke fjalët Shqip ater e huazojm prej Shkijevet.E kam vûré edhe i fjal çi nuk dij pse e marrim prej Shkijevet.Psh.Zakon,a mûdni mema përkthye at fjal n'g'jûhën Shqipe??????
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,379
Pikët
113
Përgjigje e: Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

----------------------------------------------------
Po shkruojm për gramatik e për drejt sghkrimin ater i thom PIKËÇUDITJA.G'jûha Shqipe HABITET e g'jûha Malazeze ÇUDDITET.Nuk dij kur i ke fjalët Shqip ater e huazojm prej Shkijevet.E kam vûré edhe i fjal çi nuk dij pse e marrim prej Shkijevet.Psh.Zakon,a mûdni mema përkthye at fjal n'g'jûhën Shqipe??????
Zakon - Shprehi.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

----------------------------------------------------
Po shkruojm për gramatik e për drejt sghkrimin ater i thom PIKËÇUDITJA.G'jûha Shqipe HABITET e g'jûha Malazeze ÇUDDITET.Nuk dij kur i ke fjalët Shqip ater e huazojm prej Shkijevet.E kam vûré edhe i fjal çi nuk dij pse e marrim prej Shkijevet.Psh.Zakon,a mûdni mema përkthye at fjal n'g'jûhën Shqipe??????
Jo çdo fjalë e përbashkët është e huazuar nga ata. Mund ta kemi huazuar nga ata, por mund ta kenë huazuar edhe ata nga ne, ose është e vjetër e përbashkët dhe nuk e ka huazuar askush. Dikur Evropa ka pasur vetëm një gjuhë, të ndarë në dialekte të ndryshe.

Ka mjaft fjalë të përbashkëta mes shqipes dhe greqishtes së sotme, por 99% e tyre janë shqipe, ose me rrënjë shqipe. I kanë huazuar/ndryshuar grekët, pasi gjuha e tyre është e sajuar.
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,385
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

Shenjat e pikësimit

Shenjat kryesore të pikësimit janë : pika(.), pikëpyetja(?), pikëçuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikëpresja(, dy pikat:) ), thonjëzat(” „), viza lidhëse(-) .Pika , pikëpyetja , pikëçuditësja , dhe tri pikat përdoren në fund të fjalisë për të shënuar pushimin që ndan dy fjali në gjuhën e folur .

Pika shënon intonacionin zbritës që shoqëron zakonisht fundin e fjalisë dëftore :

Gazmendi erdhi vonë në shtëpi (.)

Pikëpyetja shënon gafikisht intonacionin ngjitës që karakterizon pyetjen gjatë të folurit :

Nga na vjen o djalë (?)

Pikëçuditja shënon grafikisht intonacionin ngjitës dhe intensitetin e veçantë që karakterizon shprehjen e një emocioni ( një e papritur , kundërshtim , zemërim , gëzim ) :

Merre lahutën dhe na këndo një këngë trimash (!)

Tri pikat tregojnë që fjalia përmban një nëntext ose që mbetet e pambaruar :

Komandanti i urdhëroi ushtarët të dilnin roje se shejtani besë s’ka (…)

Presja , pikëpresja , kllapat përdoren brenda fjalisë .


Presja shënon grafikisht një pushim të shkurtër brenda fjalisë . Ajo shërben për të vënë në dukje :

- një fjalë a një grup fjalësh në rolin e një gjymtyre të veçuar :

Artani (,) djali më i madh(,) punonte në tregëti …

Një fjalë a një grup fjalësh në rolin e një gjymtyre homogjene :

Skënderbeu mishëronte vetitë më pozititve të popullit : urtësinë (,) mençurinë e trimërinë .

Fjalët e togjet e fjalëve të ndërmjetme :

Agimi (,) për çudi (,) nuk shkoi larg .

Pjesët e një fjalie të përbërë

Sançoja (,) pasi rregulloi kafshët (,) shkoi aty ku zienin ca copa mishi mbi zjarr .Pikëpresja shënon grafikisht një pushim më të gjatë se presja . Ajo ndan në përgjithësi pjesë të ndryshme të pavarura të një fjalie të përbërë :

Ata që më donin , erdhën ( ata që s’më donin , nuk erdhën .Dy pikat shënojnë një pushim që zgjat pothuajse sa pikëpresja , por ndryshe prej saj dy pikat kanë një vlerë , lajmërojnë një shpjegim , një varg shembujsh etj .

Ishte paralizuar; nuk lëvizte dot asgjë :) )as duart, as këmbët. Disa pemë p.sh.:) )

portokallat, limonat , mandarinat i pjekin frutat në dimër .Kllapat shënojnë një pushim të shkurtër si presja e shërbejnë për të dalluar , shquar dhe veçuar një grup fjalësh që shprehin një sqarim ose një mendim të ndërshtënë :

Te fusha e kuqe —( ajo quhej keshtu , se në mes të saj një shkëmb i kuq )— Dritën e priste Agimi .Thojëzat dhe vizat .

Thonjëzat dhe viza shërbejnë për të rrethuar fjalët e një ose më shumë bashkëbiseduesve në një ligjëratë të drejtë .

(“) Zemra e prindit nuk gënjehet aq kollaj(“) , – tha plaku .Thojëzat shërbejnë gjithashtu për të shënuar emertimet e rrugëve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etj .:

Banon në rrugën (“)Naim Frashëri(“).
Teme e bukur.
Per pika s'ves njeri kure dua i bej presa.:)
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

Teme e bukur.
Per pika s'ves njeri kure dua i bej presa.:)
Drettshkrimi, perdorimi i shenjave te pikesimit nuk eshte me zgjedhje. Nuk eshte, " Me pelqen te ve presje e jo pika, Ganimet". :p
P.S Uroj ta kem kuptuar mire postimin tend njehere. :D
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,385
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

O i lumi vet për ty "Lumi" po a pom kallzon prej ka vjen fjala "Shprehija??????
Zakon! nuk eshte shprehi por thuhet ,ligj,pra per ligjin eshte fjala dhe jo per shprehi-n.Do te doja te isha me bukur me shkrimet,por une mendoi se gjuha shqipe kerkon plotsim me fjale te reja ,qe shkrimi te jet me i paster si ne shprehje dhe ne trajte.
Nuk kumbulla e kuk kundershtime me nuk e hiq-e(largoje-kugja-as gja e as hic.
Pra le ta bejm nuk-un me kundershti e nuku-n me vjel ose vjell ..le te jete disi por te mos ndryshohet qof-e edhe si shprehje dhe kuptim.Pra te mos i nuk-um te verdha se nuk do ti kemi te pjekura.,E kisha(shiu sll) llafin pemet e jo per ata qe-(j) i vjelin pemet e verdha.
Fjaja shpreh-en vjen nga gjer-moni-shtja qe do thot fol shlir.Une nuk(si) kushtoi rendesi shum dorshkrimit tek temat e forumit ,jo pse nuk deshiroj ose pse s'ju respektoi,por acarohem shpesh ...nxitoj tamam sikur grindem ne jeten e perditshme ,edhe ate grindje llafosqe e acarezqe i grindaveciste.Pra sikur në kte te fundit qe ska pika e presa e as pik befasistja i quditesja!
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
12,162
Pikët
113
Përgjigje e: Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

"Pikëçuditja shënon grafikisht intonacionin ngjitës dhe intensitetin e veçantë që karakterizon shprehjen e një emocioni ( një e papritur , kundërshtim , zemërim , gëzim ) :

Merre lahutën dhe na këndo një këngë trimash (!)"


Shqiptar trim=ketu mendoj se shenon kundërshtim !
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,554
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Rregullat e pikësimit në gjuhën shqipe

Nje nga gabimet qe behet shpesh edhe nga anetaret(edhe nga vet hapesi i temes) eshte hapesira qe lene pas shenjave te pikesimit...si p.sh:
Shko aty! dhe jo Shko aty !
Cfare te bej? dhe jo Cfare te bej ?
Trim, guximtar, sypatrembur etj. dhe jo Trim , guximtar , sypatrembur etj.
 
Top