• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

Ka teori të ndryshme.

Për Albania:
1. Nga alpe për shkak të bjeshkëve ku shtrihej fisi alban.
2. Nga përkthimi i emrit të fisit parthin që dmth i bardhë, në emrin alban.
3. Nga arban që dmth arë-bërës që bën apo punon arat.

Për Maqedonia:
1. Makedhe => Makdhe => Madhe, fjalë shqipe. Kështu quhej ky fis, si të thuash në të folurën e sotme Div, I madh, Drangue etj.
2. Ky emër përfundon me -don që e kanë edhe ca emra fisesh thrake, si Mygdonia, Edonia, etj

Ju lutem nëse dikush di më tepër le të shkruaj!
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Kot se ben kerkesen per pashaport kosovare ti oj patriote bre lol
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

I pari që e përmend emrin është Polibi, në shek. 2 pes. (Arban-ios, Arban-itai dhe qyteti Arbon).
Kemi te bejme me emer autokton, edhe pse e permend Polibi(Polybus, historian helen).
I dyti eshte Plini, permend Olbon-enses, dhe i treti Ptolemeu, në shek 2 pes. (Alban-oi dhe qyteti Albanopolis).

11 At about the same time one of the Consuls, Gnaeus Fulvius, sailed out from Rome with the two hundred ships, while the other, Aulus Postumius, left with the land forces. 2 Gnaeus' first intention had been to make for Corcyra, as he supposed he would find the siege still undecided. 3 On discovering that he was too late, he none the less sailed for that island, wishing on the one hand to find out accurately what had happened about the city, and on the other hand to put to a test the sincerity of communications made to him by Demetrius. 4 Accusations had been brought against the latter, and being in fear of Teuta he sent messages to the Romans undertaking to hand over to them the city and whatever else was under his charge. 5 The Corcyreans were much relieved to see the Romans arrive, and they gave up the Illyrian garrison to them with the consent of Demetrius. They unanimously accepted the Romans' invitation to place themselves under their protection, considering this the sole means of assuring for the future their safety from the violence of the Illyrians. 6 The Romans, having admitted the Corcyreans to their p267friendship, set sail for Apollonia, Demetrius in future acting as their guide. 7 Simultaneously Postumius was bringing across from Brundisium the land forces consisting of about twenty thousand foot and two thousand horse. 8 On the two forces uniting at Apollonia and on the people of that city likewise agreeing to put themselves under Roman protection, they at once set off again, hearing that Epidamnus was being besieged. 9 The Illyrians, on hearing of the approach of the Romans, hastily broke up the siege and fled. 10 The Romans, taking Epidamnus also under their protection, advanced into the interior of Illyria, subduing the Ardiaeans on their way. 11 Many embassies met them, among them one from the Parthini offering unconditional surrender. They admitted this tribe to their friendship as well as the Atintanes, and advanced towards Issa which was also being besieged by the Illyrians. 12 On their arrival they forced the enemy to raise the siege and took the Issaeans also under their protection. 13 The fleet too took several Illyrian cities by assault as they sailed along the coast, losing, however, at Nutria not only many soldiers, but some of their military tribunes and their quaestor. 14 They also captured twenty boats which were conveying the plunder from the country. 15 Of the besiegers of Issa those now in Pharos were allowed, through Demetrius' influence, to remain there unhurt, while the others dispersed and took refuge at Arbo. 16 Teuta, with only a few followers, escaped to p269Rhizon, a place strongly fortified at a distance from the sea and situated on the river Rhizon. 17 After accomplishing so much and placing the greater part of Illyria under the rule of Demetrius, thus making him an important potentate, the Consuls returned to Epidamnus with the fleet and army. 12 Gnaeus Fulvius now sailed for Rome with the greater part of both forces, 2 and Postumius, with whom forty ships were left, enrolled a legion from the cities in the neighbourhood and wintered at Epidamnus to guard the Ardiaeans and the other tribes who had placed themselves under the protection of Rome. 3 In the early spring Teuta sent an embassy to the Romans and made a treaty, by which she consented to pay any tribute they imposed, to relinquish all Illyria except a few places, and, what mostly concerned the Greeks, undertook not to sail beyond Lissus with more than two hundred vessels. 4 When this treaty had been concluded Postumius sent legates to the Aetolian and Achaean leagues. On their arrival they first explained the causes of the war and their reason for crossing the Adriatic, and next gave an account of what they had accomplished, reading the treaty they had made with the Illyrians. 5 After meeting with all due courtesy from both the leagues, they returned by sea to Corcyra, 6 having by the communication of this treaty, delivered the Greeks from no inconsiderable dread; for the Illyrians were not then the enemies of this people or that, but the common enemies of all.

Ne periudhen bizantine:
Ana Komnina tek Aleksiada (vt.1148) përmend Arban-itai, Arban-on. Mihal Ataliati, përmend disa "Alban-oi" që kanë marrë pjesë në kryengritjen kunder Konstandinopojës në 1043 dhe qytetarët e dukatit të Dyrrahut i quan Arban-itai.
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

Kurse emri antik e Macedonia ka qene EMATHIA, ka te ngjere te shjegohet me gjuhen shqipe E MADHJA.
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

--------Emri jone duhet te kete qene Arban --dhje emri Alban eshte me teper nje shqiptim i gabuar i te huajve ndaj emrit Arban ---------Se shqiptaret ne ate kohe e therisnin veten Arberore, ndaj edhe emri origjinal duhet te kete qene Arban jo Alban-----
-----Por cudia eshte cila ka qene arsyeja qe shqiptaret kaluan nga emri Ilir ne emrin Arban..... ???????

-----Dhe ka shume mundesi qe ky shpjegimi qe ben BEAUTE , te jete i vertete,duket si me i llogjikshem
:--dmth ARBAN = Ar - Ban--
--Pra ai qe ban (ben aren), punon aren--- dialekti eshte i veriut sepse ai dialekt eshte dialketi origjinal i shqipes.
----Sic duket ne ate kohe qe lindi emri ARBAN , Iliret kane filluar te punojne token, dhe kjo ka ndodhur pasi ata kane rene nen regjimin e Romes, e cila solli qyteterim , por edhe njefare paqesimi me iliret, sepse i pranoi ne gjirin e saj dhe ne kreun e shtetit te saj-----
---Dhe sic duket iliret qe gjer athere jetonin me blegtori ne male , ne kontakt me qyterimin romak mesuan edhe se si te punojne token, dhe prodhimet e saj i shesin tek garnizonet romake , apo edhe i perdorin per vete .....
-------- Dhe gradualisht keta qe punonin token jane quajtur : njerez qe punojne token, aren , dmth qe ...."bajne aren, ;pra ARE-BERES apo AR-BANES ne dialketin e veriut ,

.......e vone ky emer eshte perhapur tek te gjithe iliret ,sepse kete emer dueht ta kene perdorur ne fillim Iliret qe jetonin ne tokat e uleta fushore.--Aty ka pasur edhe nje fare kulture e cial ndikonte tek malesoret qe vinin ne qytet te shkembenn apo blinin prodhime te ndyshme.--Dhe ata i jane pershtatur ketij emri dhe gradualisht , ky emer ka fituar qytetarine midis Ilireve , dhe Iliret jane quajtur ARBANE midis tyre apo ARBERORE ...... Ndersa LATINET e kane Shqiptuar ALBAN,sepse ju ehste dukur si me kapshme per veshine tyre , ndersa greket e shqiptonin ARVANE, sic edhe i kane quajtur shqiptaret e atjeshem aArvanitas---apo edhe turiqt na kane quajtur ARNAUT----sepse ALBAN , vjen nga Latinet ,me vone u perhap ne gjithe boten ky emer, sepse Latinet ishin mbizoterues kudo lindje dhe perendim

--------- Kjo eshte sipas nje arsyetimi te thjeshte te ketij emri
--Porse emri ALBAN -----eshte pa asnje dyshim nje shqiptiom i gabuar i emrit ARBAN nga te huajte

--- Ndersa emri MAQEDONIA --------- eshte evertete ajo qe ne fillim Maqedonia quhej E MATHIA ------dhe Herododtosi thote qe EMATHIA ishte njje vend shume i madh dhe me popullsi shume te madhe ,por kjo popullsi kishte te meten qe nuk organizoheshin kurre me njeri tjetrin, por luftonin me njeri tjetrin, ndaj dhe nuk benin dot shtet ..........--
- Keto jane konkluzionet e Herodotit per maqedonasit athere - -----tamam difekte qe i kemi ne shqiptaret tani --nuk kemi ndryshuar aspak----
-----Sepse ne fakt gjithe Ballkani ka qene banuar nga popullsi shqipfolese --Biles Jirecek , qe eshte babai i historiografise Bullgare, por ai vete eshte nga Cekia, thote qe :...........ketu ne Bullgari kane jetuar popullsi shqipefolese,...---- Sepse ai ksihte zbuluar ne Bullgari qe gjate antikitetit jetonin ca fise me emrin BESOI-------qe greket e perkethenin VESOI-----------Por Jirecek beri lidhjen me shqipen te kesja fjale (BESOI ), sepse keto fise ishin fise religjioze , qe merreshin shume me besimet fetare ------Ndaj ai tha qe fjala Besoi eshte shqip , dhe keto fise duhet te kene qne shqiptare qe praktikonin besmin tek dielli

--Dhe duhet pasur parasyush se kjo E MATHIA shtrihej edhe ketej nga Shqiperia e jugut .
-------Ndersa emri Maqedoni u vendos kur Perdika u be mbret i Maqedonise--Perdika bashke me vellezerit kur vajti ne E MATHIA ishte nje coban i thjeshte, dhe u punesua nga mbreti i E MATHIA ,si nje coban qe te ruante lopet dhe delet

-- Pastaj , sipas legjendes Mbreti e ndoqi Perdiken dhe nuk e pagoi per punen qe beri, Perdika nuk i tha gje mbretit,
---Se mbreti i tha : --Po te paguaj me rrezet e diellit .----------Perdika i tha :-- E pranoj , --dhe beri nje reth ne toke kerceu brenda rethit dhe ju fal diellit------------Perdika iku dhe u kthye me vone , e vrau mbretin dhe mori pushtetin dhe e quajti vendin MAQEDONI
------Kjo sipas legjendes-------

----Studjuesi frances D'Angely thote qe emri MAQEDONIA rjedh nga fjalet shqipe :...........Me Qe dhe me Dhen----- -Dhe nisur edhe nga legjenda qe themeluesi i Maqedonise eshte PERDIKA qe ishte nje ruajtes i Lopeve dhe i dhenve , del qe studjuesi frances ka te drejte

---------Perdika thuhej qe ishte nga familje greke e Herkulit etj------------Por keto jane misteret e genjeshterta qe i kane bere gjate historise greket vete---------------Sepse edhe Herkuli nuk ishte grek, pasi i biri i tij quhej Yllos.--Mirpo me kete emer eshte nje nga fiset Dorike qe erdhen ne Greqi nga ku eshte Kosova sot---Por ata ishin nje fis jo grek, sic thote edhe Herodoti, me vone ata filluan te mesonin greiqshten
----- Dhe nga ana tjeter , Herodoti vete thote qe emri Herkul eshte i vjedhur nga nje luftetar Egjyptian ---------dmth emri i vertete i Herkulit nuk dihet, ndersa dihet emri i djalit te tij eshte Yllos------
--------Por ketu ka dicka tjeter se emri i Yllos , do te thote ne shqip :--Yll --------Por djali i tij nuk kishte emer, ai u vra nga nje njeri i rendomte---
--Ndaj fjala YLLOS , ndohsta do te thote --YLL I VOGEL, sic e themi ne shqip ....--Yllez-
---por greket e kane shtrmeberuar ne Yllos----------Por ama greket nuk i japin asnje lloj shpjegimi ketij emri, ndersa shqipja ja jep nje shpjegim ketij emri
--Mirpo emri i tij eshte YLLEZ dmth Yll i vogel, sepse YLL ( dmth Yll i madh) ishte i jati , qe ksihte bere trimeri te degjuara -
----Ndaj edhe ai fisi i Dorianve kishte kete emer Yllet, si nderim per famen e Herkulit , dhe jo nga djali i Herkulit qe nuk ksihte fame fare, pro jetonte nen emrin e te jatit
-
--------Nejse kete shjegim per Herkulin e bera kot , meqe m'u dha rasti shpreha nje mendim timin per emrin e Herkulit apo Kerculit --kur thoshte gjyshja ime nga nena, kur ne shifnim filmin Herkuli hahahahahahaha--
- Hajde shifemi -lol
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,284
Pikët
113
Përgjigje e: Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

----Studjuesi frances D'Angely thote qe emri MAQEDONIA rjedh nga fjalet shqipe :...........Me Qe dhe me Dhen----- -Dhe nisur edhe nga legjenda qe themeluesi i Maqedonise eshte PERDIKA qe ishte nje ruajtes i Lopeve dhe i dhenve , del qe studjuesi frances ka te drejte
Deri tani ai eshte me i besueshmi.

Perdika thuhej qe ishte nga familje greke e Herkulit etj------------Por keto jane misteret e genjeshterta qe i kane bere gjate historise greket vete---------------Sepse edhe Herkuli nuk ishte grek, pasi i biri i tij quhej Yllos.--
Kte nuk e dija qe biri i Herkulit quhej Yllos. Ky eshte informacion me vlere.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,310
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

Albania rjedh prej Arbanon.

Maqedonia ose Makedon ne Greqishten antike ka kuptimin e Malsorit (Anglisht - Highlander).
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,957
Pikët
113
Re: Përgjigje e: Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

Albania rjedh prej Arbanon.

Maqedonia ose Makedon ne Greqishten antike ka kuptimin e Malsorit (Anglisht - Highlander).
Ne antikitet Maqedona ka patur emrin Emazia=Emathia= e-madhe. Kam lexuar diku Maqedoni ne greqishte do te thote toka rere afer detit. Dicka keshtu...futja kot.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,310
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Rreth etimologjisë së emrave "Albania" dhe "Macedonia"

Ne antikitet Maqedona ka patur emrin Emazia=Emathia= e-madhe. Kam lexuar diku Maqedoni ne greqishte do te thote toka rere afer detit. Dicka keshtu...futja kot.
Territori po, po fjala Makedon ka kuptimin e Malsorit, ose Makedonia usht e ngjajshme me termin qe kem na Malesia n'Greqishten e vjeter.
 
Top